PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja dachu a podbitka.



JK2010
23-08-2012, 20:42
Dach czterospadowy, pełne deskowanie, papa, dachówka ceramiczna. Jak zapewnić wentylację dachu po założeniu podbitki drewnianej. Fachowcy mówią różnie. Jedni, że w ogóle nie trzeba nic robić , bo wentylacja będzie przez wróblówkę. Inni, że trzeba nawiercić podbitkę co 50 - 100cm.
Co sądzicie?

przemty
24-08-2012, 16:02
Ja narazie jestem na etapie ustalania co i jak bedzie wygladać w przyszłym domu i tez planuje dac pełne deskowanie i dachówkę i też mam dylemat jak zrobić wentylację.
Po tym wszystkim co przeczytałem to zrobiłem mały szkic tego co powinno byćhttp://forum.budujemydom.pl/index.php?act=attach&type=post&id=14208

W sumie to powinieneś mieć przy pełnym deskowaniu dwie wentylacje:
- nad deskowaniem a pod dachówką i ta jest realizowana właśnie przez wróblówkę
- druga wentylacja równie ważna,to wentylacja pod deskowaiewm a ociepleniem poddasza - o ile jest ono użytkowe - realizujesz ją poprzez zostawienie szczeliny 3-4 cm pomiedzy deskami a ociepleniem no i w okapie musi być szczelina i na kalenicy też musi być otwór aby była cyrkulacja powietrza

Co do podbitki to czytałem, żę ludzie a celu zapeniwnia wentylacji pod deskowaniem w każdym otworze pomiedzy krokwiami dają katkę wentylacyjną

Andrzej Wilhelmi
25-08-2012, 21:03
...Fachowcy mówią różnie. Jedni, że w ogóle nie trzeba nic robić , bo wentylacja będzie przez wróblówkę.

Jak będziesz słuchał takich "fachowców" to dobrze na tym nie wyjdziesz. Dach ma dwie przestrzenie wentylacyjne jedna to wentylacja pokrycia i tam funkcjonuje wróblówka a druga to wentylacja warstwy izolacji cieplnej i tam aby zapewnić wlot powietrza należy w podbitce wykonać otwory wentylacyjne. Wiele jest na ten temat na Forum należy tylko trochę oszukać. Pozdrawiam.

Nowy25
09-06-2015, 22:10
Witam,
Proszę o informację odnośnie wentylacji, czy jest konieczne zrobienie wlotów powietrza w podbitce ?
Stan obecny - dom parterowy , poddasze nieużytkowe - graciarnia,dach koperta, dachówka ceramiczna, membrana paroprzepuszczalna, wełna między krokwiami i na to folia paroizolacyjna.

Czy powinienem zrobić szczelinę wentylacyjną w podbitce tynkowej ? czy przez całą długość podbitki ? jak szerokość szczeliny wentylacyjnej będzie wystarczająca ?

Tomek W
10-06-2015, 11:01
Jeżeli wełna jest ułożona pomiędzy krokwiami na styk do membrany paroprzepuszczalnej to nie ma sensu robić wlotów w podbitce.

Andrzej Wilhelmi
11-06-2015, 23:17
Bez względu na to jak jest ułożona wełna niema żadnego uzasadnienia robienie otworów bo nad wełną jest folia paroprzepuszczalna. Pozdrawiam.