PDA

Zobacz pełną wersję : Działka siediskowa a MPZP



mrx
28-08-2012, 13:06
Dzień dobry,
Mam nadzieję uzyskać od Państwa poradę.

Jestem rolnikiem i jednocześnie posiadaczem 1,3ha ziemii rolnej we wsi, która posiada zatwierdzony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Chciałem skorzystać z tej okazji i jako że spełniam dwa podstawowe warunki (rolnik + odpowiednia ilość ziemii), złożyć wniosek o zabudowę siedliskową.

Niestety zostałem poinformowany, że MPZP nie przewiduje na terenach mojej ziemii zabudowy siedliskowej. Zapisy MPZP stanowią:
- Na terenach istniejącej zabudowy siedliskowej rolniczej w obszarach oznaczonych symbolem R, dopuszcza się rozbudowę, modernizację oraz budowę nowych obiektów związanych jedynie z siedliskiem rolniczym.
- Dopuszcza się realizację nowej zabudowy na istniejących siedliskach rolnych
- Dopuszczalna adaptacja istniejącego siedliska z możliwością modernizacji

Innymi słowy: tam gdzie siedlisko jest - proszę bardzo; w przeciwnym razie - nie.

Moje pytanie: Czy faktycznie MPZP może mi zabronić stworzenia zabudowy siedliskowej, mimo iż spełniam podstawowe warunki? Moim argumentem byłaby po prostu chęć osiedlenia się na swojej ziemii. Dodam, że działka leży przy ciągu pieszo-jezdnym, z dostępem do mediów, a przy drodze istnieją już zabudowania.

Jak podejść do tematu?

Pistolero
29-08-2012, 08:41
zmiana planu miejscowego


MPZP jest z jednej strony dobrodziejstwem, dla innych przekleństwem.
Dlatego przy jego uchwalaniu przed zatwierdzeniem jest on pierw wyłożony do wglądu, aby mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje. Potem poprawki i po poprawkach dopiero jest uchwalany.
pozdrawiam

sSiwy12
29-08-2012, 09:41
Ale o zmianę MPZP z tego powodu (i bardzo skutecznie), może powalczyć tylko rolnik autentyczny, a nie ustawowy.