PDA

Zobacz pełną wersję : Jak malowa? ?ciany w nowym domu?



Wojtek M.
22-11-2001, 09:47
Wybudowałem dom jednorodzinny, otynkowałem ściany zwykłym tynkiem mineralnym wapiennym (piasek, wapno, cement, woda). Teraz mam problem jak pomalować te ściany? Ostatnio modne są farby akrylowe, bo "trzymają" kolor, są łatwe do zmywania i do malowania, ale czy przepuszczają powietrze? W jaki sposób zagruntować ściany? Tradycyjnie należałoby pomalować ściany mleczkiem wapiennym z dodatkiem emulsji, ale na niektórych farbach akrylowych pisze, że nie wolno ich stosować na ściany zagruntowane mleczkiem wapiennym. A może lepiej zagruntować tradycyjnie i pomalować farbą emulsyjną?

Dlugi
22-11-2001, 11:06
Temat byl dosc mocno walkowany na pl.misc.budowanie. Wnioski byly takie ze rzeczywiscie farby akrylowe "gryza" sie z wapnem - spowodowane jest to roznym pH. Ale mozna tynk pociagnac wapnem, z tym ze wapno nalezy rozrabiac wg jednych tak, by po wyschnieciu i potarciu sciany np. dlonia wapno nie zostawalo na niej, a wg innych nalezy rozrabiac wapno w stos. 8(wody)/1(wapno).
Probowalem i w sumie na jedno wychodzi.
Tak pobialkowana sciane mozna malowac akrylem dopiero po min. 4 m-cach. Informacje zebralem z w/w grupy, info Atlasa oraz info Dyrup-a.

Dave
22-11-2001, 11:47
I co - po pomalowaniu wapnem a nastepnie akrylem akryl przestanie sie gryzc z wapnem ?

Dlugi
23-11-2001, 05:00
Nie trenowalem tego ale podobno przestanie - powstanie z niego jakis zwiazek o innym pH.
Nie mam juz tych zapiskow.

Wojtek M.
26-11-2001, 08:59
A co z dodatkiem emulsji do wapna?
Są w sklepach gotowe grunty podkładowe do farb akrylowych (emulsyjnych). Może najpierw pomalować ścianę wapnem (1/:cool:, a później zagruntować gruntem i dopiero wtedy właściwą farbę? Narazie skłaniam się do tego ostatniego.
Jaki jest pełny adres pl.misc.budowanie, bo nie chce mnie połączyć.
Hej!

Dlugi
27-11-2001, 05:07
Nie trenowalem jeszcze malowania, rozpytywalem tylko w temacie bialkowania bo nie chcialem odciac sobie mozliwosci zastosowania jakiegos produktu. Mysle ze najlepiej jak podpytasz jakiegos doradce w sklepie budowlanym i ewentualnie skonfrontujesz to z wiadomosciami jakiegos malarza.
A co do pl.misc.budowanie to nie jest to adres WWW tylko nazwa grupy dyskusyjnej - mozesz ja znalezc np. na onecie:
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=archiwum&group=pl.misc.budowanie