PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie zabiegi w ogrodzie jesienią.



robi77
09-09-2012, 13:42
Co należy zrobić jesienią w ogrodzie aby zima nie narobiła szkód a wiosną tuje brabant i smaragd które mam oraz trawnik wyglądał pięknie?

Nawozić? Dosypać jakiejś ziemi, torfu ?

robi77
11-09-2012, 06:23
poradzi ktoś?

magnolia
12-09-2012, 11:30
wszystkie zimozielone podlewać teraz jesienią. Nie wiem jak u Ciebie, w moich okolicach jest bardzo sucho, co sprzyja spadkowi kondycji roślin. Liściaste idą spać, ale zimozielone potrzebują wody, dlatego bardzo ważne jest podlewanie ich jesienią. Nawet zimą bezśnieżną w dniach odwilży tez można.
Trawnik teraz można potraktować nawozem jesiennym, takim co poprawia zimowanie trawy, takim bez azotu. I zostawić skoszony na zimę i zgrabiony z liści, gałązek itp.
A resztę zabiegów dla trawnika jeśli będzie brzydki trzeba zrobić wiosną- wertykulacja, może przesypanie piaskiem itp.

robi77
13-09-2012, 07:44
Thuje też tylko nawozem jesiennym potraktować?

Trawnik ziemią uzupełnić mogę gdzie mam dołki, czy do wiosny z tym czekac?

Mymyk_KSK
13-09-2012, 11:01
Iglaków nie nawoź teraz, nie ma sensu. Jeszcze dostaną za dużo azotu i zaczną rosnąć co może skutkować przemarzaniem zimą. Zadbaj tylk oo trawę (potas).

Ziemią uzupełnisz trawnik na wiosnę - kto wie, co się wydarzy zimą (odpukać!).

ilka_ka
13-09-2012, 14:06
to i ja się podpytam, a jak/czy zabezpieczyć przed zimą posadzone wiosną rośliny:
- sosny: limba i bośniacka
- iglaki płożące
- jaśminowiec
- róże rosnące w pojemniku
- klony
- maliny, aronie,
- skalniak
z góry dziekuje za odpowiedzi :-)

trawnik już wzmocniony nawozem jesiennym, grabiony.. iglaki podlewane.

Elfir
13-09-2012, 17:50
Sosny - niczym
iglaki płożace - niczym
jaśmiowiec - niczym
Róże w pojemnikach - zadołowac pojemniki w gruncie i okopczykować. Albo grubo ocieplić donice.
maliny, aronie - niczym
skalniak - o ile nie masz gatunków z Afryki, południowej Ameryki, Australii - niczym

Nie wygrabiaj liści z rabat (dodatkowa osłona). Osłoną dla korzeni jest kora i inne rodzaje ściółek, byliny okrywowe

magnolia
14-09-2012, 07:28
maliny możesz ściąć jesienią na wys 5-10 cm , w następnym roku będą miały owoce później, na jednorocznych pędach, tak sierpień- wrzesień, ale za to nierobaczywe.
No i możesz im podsypać kompostu czy darni pod korzenie.

ilka_ka
14-09-2012, 07:53
dziękuję!

mirawoj
14-09-2012, 19:58
Z malinami to jest tak: jeżeli owocują na pędach dwuletnich, to wyciąć te , na których owocowały w tym roku, a jeżeli na pędach jednorocznych to przyciąć wszystkie.

Anna Broc
22-09-2012, 18:05
To i ja zapytam, a truskawki? Wsadziłam na wiosnę, miały trochę owoców. Nowe sadzonki na pędach najpierw wycinałam bo tak gdzieś wyczytałam, potem wyczytałam żeby tego nie robić bo to są nowe roślinki więc obecnie jest ego trochę. Czy jakoś ocieplić, czy posypać nawozem dla truskawek.

Elfir
22-09-2012, 22:21
odcina się rozłogi, bo tworzenie roślinek na rozłogach osłabia roślinę mateczną i zmniejsza owocowanie.

Anna Broc
23-09-2012, 12:37
Może nie do końca rozumem, czyli trzeba rozłogi odciąć ale nową sadzonkę można wsadzić i mieć w ten sposób nowy krzaczek truskawek?

Elfir
23-09-2012, 13:35
W zasadzie rozłogi nalezy wycinać ZANIM wytworzy się na ich końcu roślinka.

Anna Broc
24-09-2012, 16:11
Aha, dziękuję, może już za późno ale odetnę rozłogi i wyrzucę.

Elfir
24-09-2012, 20:05
jak już ma rozłogi z roślnkami to możesz je sobie ukorzenić.