PDA

Zobacz pełną wersję : Czy cokół wokół domu może być częścią ściany zewnętrznej a nie fundamentu?



okojan
14-09-2012, 13:45
Jak w temacie.
Z różnych względów będe musiał wykonać cokół wokół domu na pierwszym od dołu pustaku ceramicznym położonym na fundamencie.
Fundament jest odizolowany poziomą izolacją od pierwszego pustaka papą i ma pionową ilzolacje ( Izohan ) połaczona z poziomą.
Styrodur - 10 cm , którym bedzie ocieplony fundament w ziemi bedzie przykrywał także ten pustak na którym planuje wykonać cokół.
Wewnątrz domu górna krawędz tegoż pustaka ( czyli na zewnątrz górna krawędz cokołu) bedzie już wykończoną podłogą ( ocieplenie, podłogówka i płytki).
Mysle , ze cokół powinien miec 30 cm wysokości ( z czego 25 cm to pustak i 5 cm to fundament).
Czy można tak wykonać rzeczony cokolik? Czy są jakie zagrożenia do strony mostków termicznych, izolacji itp.?

bajanadjembe
14-09-2012, 15:54
A w projekcie było tylko 5 cm? czy to może "stary" dom?
czy ten fundamen jest cofnięty wzgędem lica ściany?
czy będzie izolowany styropianem cały dom?

okojan
14-09-2012, 16:33
Jest to nowy dom. W projekcie cokół był częscią fundamentu ale musiałem podnieść dom o pustak i cokół bedzie na 5 cm fundamentu i 25 pustaka.Tak, dom bedzie zaizolowany 15 lub 20 cm styropianem i jak pisałem wcześniej- fundament i pierwszy pustak bedzie zaizolowany 10 cm styroduru.

bajanadjembe
14-09-2012, 18:49
Nie za bardzo rozumiem.
Gdybym ja chciała podnieść dom, to bym zrobiłą dodatkową warstwę bloczka fundamentowego. Podniósł bu mi się wtedy poziom "0"

Osobiście uważam, że jeśli cały dom będzie zaizolowany styropianem (cokół styrodurem), to nie ma znaczenia na jakiej wysokości od zewnątrz zrobisz sobie "cokół" (mam na myśli ten uskok).

Może jeszczej ktoś lepiej zorientowany się wypowie.

BiG35
17-09-2012, 10:16
Ja mam 30cm cokół cieńszy o 3 cm. Dziś bym tak nie zrobił. Byłem na wakacjach w Tylmanowej, tam górale jadą tą samą grubością styropianu do ziemi. Ma to sens bo zabezpiecza dom przed przygruntowymi przymrozkami.
Ciekawostką w Pieninach były kapliczki z wizerunkiem Matki Boskiej na szczytach domów.

Ifarrg
01-11-2013, 22:02
Tak odświerzę... Mam ten sam problem. W projekcie od poziomu ziemi do poziomu podłogi mam 32 cm. Czyli poziom ziemi jest ciutkę niżej, niż dół chudziaka. Ale mam działke taką, którą wypadałoby podnieść wyżej... I sie zastanawiam, co by się stało, gdybym dał ziemię do wysokości chudziaka???? Od ław na wysokość 125 cm jest bloczek, będzie okryty 8 Cm styroduru. Na dom będzie grubszy styropian, więc od poziomu ziemi, albo nawet troszkę niżej dokleje jeszcze później trosze styro, bądź zrobię cokół z pełnej cegły (wolę jednak chyba dokleić, żeby było cieplej przy posadzce). Tylko właśnie nigdzie nie mogę znależć jasnej odpowiedzi jak to obsypanie ziemią można podnieść wysoko...

smigloxxx
04-11-2013, 16:45
Nie macie chłopaki problemu po to wymyślono styrodur aby dawać go w miejscach w których nie mieści się styropian . Styrodur w mniejszej szych liściach spełnia te same właściwości cieplne co styropian o grubszej szerokości płatach . Chodzi wam o to czy nie będziecie mieli za zimno w tej części cokołowej podniesionej . Nie jeśli zastosujecie odpowiedni zamiennik chodzi o grubość . Pamiętajcie też że istnieje coś takiego jak cokół wysunięty brzydszy ale jest też taka możliwość .