PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek obok komina



Artipb
17-09-2012, 20:09
Był tu już taki temat, ale żadnych konkretnych odpowiedzi, więc zacznę kolejny.

Komin systemowy z wkładem ceramicznym, bok kwadratowego komina 40 cm, tył komina zlicowany ze ścianą, otwór do podłączenia ustawiony "na wprost". Dokładnie jak w projekcie. Komin bez części wentylacyjnej, w środku jest tylko wkład do spalin z kominka.
Małżonka zapragnęła kominka stojącego obok istniejącego komina, gdzie tył wkładu miałby dotykać ściany.

Da się z tym cokolwiek zrobić? Trzy kolanka po 90 stopni, rura spiro?
Bo zamurowywanie dziury we wkładzie systemowym, dalej zamurowanie dziury w pustaku i kucie nowej dziury z boku, a następnie dłubanie dziury we wkładzie ceramicznym, zaproponowane przez fachowca wydaje mi się lekkim nadużyciem...

Kominki Piotr Batura
17-09-2012, 20:54
Był tu już taki temat, ale żadnych konkretnych odpowiedzi, więc zacznę kolejny.

Komin systemowy z wkładem ceramicznym, bok kwadratowego komina 40 cm, tył komina zlicowany ze ścianą, otwór do podłączenia ustawiony "na wprost". Dokładnie jak w projekcie. Komin bez części wentylacyjnej, w środku jest tylko wkład do spalin z kominka.
Małżonka zapragnęła kominka stojącego obok istniejącego komina, gdzie tył wkładu miałby dotykać ściany.

Da się z tym cokolwiek zrobić? Trzy kolanka po 90 stopni, rura spiro?
Bo zamurowywanie dziury we wkładzie systemowym, dalej zamurowanie dziury w pustaku i kucie nowej dziury z boku, a następnie dłubanie dziury we wkładzie ceramicznym, zaproponowane przez fachowca wydaje mi się lekkim nadużyciem...

To nie nadużycie tylko normalna praktyka, pod warunkiem, ze zostanie zrobione
zgodnie ze sztuką i właściwymi materiałami. Skontaktuj się z regionalnym
przedstawicielem systemu kominowego jaki posiadasz.

Forest-Natura
17-09-2012, 21:14
Witam.
Artipb ... tak przeciętnie to w co trzecim systemowym kominie ceramicznym przestawiam trójnik i wyczystkę ... i robi to też praktycznie każdy "świadomy" i bogaty w wiedzę kominkarz. Już sam fakt że zaproponowano Ci wykonanie przeróbki komina świadczy o tym, że masz do czynienia z firmą wiedzącą co chce zrobić a nie z kimś, kto zrobi wszystko - byle by było łatwiej, szybciej i bezproblemowo kaskę zarobić.
Zaufaj temu, kto Ci takie rozwiązanie podsunął ... okaże się o niebo lepszym fachowcem niż ktoś, kto zacznie kombinować jak tu kolejnego kominkowego "paszkwila" postawić na istniejącym kominie ...
Pozdrawiam.

Artipb
17-09-2012, 22:45
Dziękuję koledzy za odpowiedzi. Tak dla uściślenia - czy zmiana kierunku trójnika to kwestia skucia pustaka i obrócenie rurki wewnątrz, która jest przecież na kicie, czy trzeba wstawić nowy element, czy ryć nową dziurę, wstawiać rurkę i zaślepiać istniejący otwór? (Komin CJ BLOK, firma k/Rzeszowa)?
Akurat ten wykonawca chyba u mnie nie zabawi, bo wkład zaofiarował mi z najwyższej półki i nie handluje za bardzo czym innym...
Czy w rozmowie z innymi upierać się na modyfikację trójnika, czy dopuszczać inne rozwiązania - kolanka lub rury spiro?

Wojtek_796
18-09-2012, 09:02
Ważny jest sposób wykonania przeróbki komina. Użyte przez Ciebie słowa typu: kuć, dłubać, nie uspokajają.
Ja bym zaczął od zapytania u producenta czy coś takiego przewiduje, jaką technologią i kto to może zrobić. Może wyśle kogoś, kogo robotę autoryzuje i podtrzyma gwarancję.
Chyba, że to już załatwione.
Na pewno nie powinno się w to stukać.

Pozdrawiam

Artipb
18-09-2012, 14:32
Ważny jest sposób wykonania przeróbki komina. Użyte przez Ciebie słowa typu: kuć, dłubać, nie uspokajają.
Ja bym zaczął od zapytania u producenta czy coś takiego przewiduje.Pozdrawiam

Dziś dzwoniłem - oni tylko produkują kominy, nie mają własnych wykonawców, ani serwisu. Odnośnie przeróbki - przynajmniej przez telefon nie ma problemu. Zaślepić trójnik, delikatnie wywiercić nowy otwór z boku, wstawić kolanko, zakitować i ma być. Na temat gwarancji nic nie jest powiedziane.

Odwiedziłem też kilku wykonawców kominków - ogólnie im lepsze, ale i droższe wkłady, tym bardziej nie ma problemu - deklarują, że takie przeróbki to dla nich chleb powszedni. U sprzedawców wkładów z nizszej i bardzo niskiej półki - nie da się, chcą przesuwać kominek na środek pokoju, zakładać rury spiro i skręcać je spiralnie... Oczywiście wszystko na odpowiedzialność kupującego...

Bądź tu mądry człowieku...