PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór pieca do wąskiej kotłowni



arekoni
21-09-2012, 09:48
Witam serdecznie,

Stoję przed wyborem odpowiedniego pieca do kotłowni. Mój problem jednak polega na tym, że mam pewne ograniczenia co do wyboru, podyktowane wymiarami kotłowni.
Prowizoryczne przedstawienie:
137724

W tym przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest piec z zasobnikiem usytuowanym z tyły i najlepiej z wyjściem do komina u góry pieca. Tu niestety wybór mam bardzo ograniczony.

W związku z powyższym bardzo proszę o jakąś podpowiedż, lub radę, co do wyboru pieca lub jakiegoś "złotego" rozwiązania osób bardziej znających się na tym temacie.
Powiem tak, chcę palić ekogroszkiem i/lub miałem zastępczo drewnem. Dobrze, by piec miał tradycyjną komorę do spalania okresowego innych paliw.

Znalazłem takie modele z zasobnikiem tylnym:

- SAS ECO (tłokowy)
- TAURUS GAUR DUO (tłokowy)
- LAZAR MULTICOMFORT (tłokowy)
- STALMARK tłokowy - nie pamiętam jaki model
- KRZACZEK SKP 3D (ślimakowy)
- DEFRO AKM UNI (ślimakowy)
- ZĘBIEC NEPTUN - tu tylko moc 20kW
Plus jeszcze dwie oferty, które mnie zaciekawiły:
- Sekom Sztoker 25 - dość dobre opinie
- Sekom Opal-Uni - nie udało mi się odszukać jakiś konkretnych opinii

Tu proszę o poradę i wyjaśnienie. Sekom z tego co wiem nie stosuje blach kotłowych. Czy jest to faktycznie bardzo ważna sprawa i powinna być wyznacznikiem wyboru? Czy brak blach kotłowych dyskwalifikuje taki produkt, czy jest to "chwyt marketingowy??

Przyznam, że jestem chyba jednak za wyborem sterowania PID (sporo czytałem, że to najlepsze wyjście), a w tym wypadku kilka modeli odpada, gdyż brak takiego sterowania.
W zasadzie chyba tylko Sekom Sztoker czy Opal-Uni mają takie sterowanie.

Dom 220m2 pow. użytkowej, dodatkowo zbiornik na wodę 140l i ogrzewanie podłogowe. Dom ocieplony.

Każda sugestia i porada mile widziana ponieważ zawsze to może wnieść coś nowego.

Proszę o nie zabieranie głosu "kilkuwyrazowego" w stylu: bierz ten bo ten.

Czekam na prawdziwe porady osób znających się w tym temacie, jak i użytkowników w/w kotłów.

Pozdrawiam.