PDA

Zobacz pełną wersję : Gospodarstwo agroturystyczne - czyli jak przebudowac?



Tomasz Zywer
03-06-2004, 17:47
witam

Chciałbym prosić osoby które dysponują doświadczeniem w procesie adaptacji i rozbudowy istniejacego gospodarstwa rolniczego na cele agroturystyki.
Zdaje sobie sprawe z ogólności tak postawionego zagadnienia ale szukam osob, które miały do czynienia z tego typu procesem, aby uniknać popełnienia błędów, ktore jako laik mogę popełnić deniniując swoje cele. Nie znam się na budowlance i budowie obiektow turystycznych.

No ale do rzeczy, mam do dyspozycji byłe, zamkniete okolo 15-20 lat temu gospodarstwo rolnicze, było to małe gospodarstwo a w nim wszystko po trochu czyli krówki, konik, świnki no i kurki. Całość stoi na bardzo ładnej okolo 30 arowej działce. Dom jest wybudowany z drewnianych bali okolo 1935 roku. Konstrukcja typowa dla malopolski, jedna duża izba mieszkalna, komin i piec po środku chałupy. Stajnia murowana powstala okolo 1970 roku. Reszty zabudowy (druga drewniana stajnia i stodola) nie jest ważna poniewaz zostana rozebrane i wykorzystane jako material pomocniczy podczas przebudowy.

Ponizej prezentuje zdjecia z roznych kierunkow.

http://www.rowerymerida.com.pl/img/przod.jpg

http://www.rowerymerida.com.pl/img/zboku1.jpg

http://www.rowerymerida.com.pl/img/zboku2.jpg

Calość przedstawiłem na poniższym planie, starałem się zachować skale, ale tak naprawde to jest to amatorski szkic.

http://www.rowerymerida.com.pl/img/plan.jpg

Moim celem i marzeniem jest uruchomienie na bazie tych dwóch budynkow gospodarstwa agroturstycznego. Samo gospodarstwo rolnicze juz nie funcjonuje, wiec zgodnie z definicja nie jest to juz agroturystyka, ale nie znalazlem lepszej nazwy. Mozna by to nazwać jeszcze ekoturystyka. Chodzi o wczasy pod grusza - tylko ze tam nie ma ani jednej gruszy :)

Okreslilem sobie takie ograniczenia i cele:
1. zachowanie układu i stylu gospodarstwa, tak aby nowa budowa nie niszczyła regionalnego krajobrazu,
2. w gosp. ma byc dostepnych 6 pokoi dla gosci z łącznie 14 łożkami,
3. kazdy pokój wyposażony w lazienkę i co (kociol ekologiczny na ekogroszek),
4. całość prac zrealizowana w jeden rok.

Doszedlem do wniosku ze najlepiej bedzie jeśli wszystkie pokoje beda znajdowaś sie w jednym budynku czyli w przebudowanej stajni, pokoje beda zlokalizowane na parterze i poddaszu. Zastanawiałem się nad pokojami rozmieszczonymi zarówno w domu jak i w stajni. Wydaje mi się jednak, że taki układ będzie nie praktyczny i poprostu drogi w realizacji.

Dom w calosci bedzie pelnil funkcje mieszkalne, w nim rowniez bedzie wydzielone miejsce dla gości, coś w rodzaju "jadalnio - kuchni". Chce w tym celu powiekszyc dom. Powiększenie ma na celu zwiekszenie przestrzeni istniejącej bardzo malej izby aby w ten sposób uzyskać powierznie niezbedna do tego. Do tego celu chce wykorzystać nowoczesne materialy budowlane a ściany obłozyć deskami pochodzacymi z rozbiórki stodoly, tak aby nie bylo widoczne to ze mamy do czynienia z nowoczesnością.

Dodam, że dom chociaz jest z bali jest podpiwniczony, calość podpiwniczenia wykonana jest z cegly w naprawde dobrym stanie, dziadek jako stary lwowiak nie cierpial tandety. Coz jeszcze mógłbym dodać. Moze macie Państwo jakies pytania?

Czego od Was szanowni forumowicze oczekuje? Być może są wśród Was osoby, które właśnie tego typu inwestycje przeprowadzały i są wstanie udzielić mi porady czy układ funkcjonalny jaki proponuje jest dobry. Może należy wybudować na działce domki letniskowe a stajnie zostawic dla koni, ktore mam nadzieje za 4-5 lat chce miec??? Moze domy z bali są już niepraktyczne i pora, jak radzą miejscowi, go rozebrac i wymurowac sześcian (czyli dom). Zdaje sobie sprawę, że jest to dosc ogólny temat ale mam nadzieje ze architekci i osoby z praktyką, które są obecne na tym forum pomogą mi. Chce zachować charakter tego miejsca, z jego urokami ale bez minusów, tak aby goście również z zagranicy mieli do czynienia z odpowiednim standardem, ale nie z plastikiem.

mam nadzieje ze nie zanudzilem

JacekS
03-06-2004, 20:17
kiedys rzucilłem temat agroturystuki bez odzewu myslę ze na tym forum trudno bedzie znalesc radę tu ludzie walczą z trudami budowy na własny użytek nie dla innych:) chętnie podziele sie z tobą spostrzeżeniami ale raczej na privie lub np n GG wtedy lepiej prowadzić konwersację jest to temat rzeka
Pozdrawiam z tego biznesu naprawde można sie utrzymać

kroyena
04-06-2004, 08:36
Domek ładny ze starymi drzewkami.
Jak rozumiem świetliste postacie to nie atrakcje turystyczne tylko ochrona danych osobowych :wink: .
Niestety musisz trochę skorygować. :( Z tego co się orientuję agroturystyka zgodnie z prawem jest tylko do 5 izb pod wynajem.
Ale na wszystko są sposoby. Jedna izba może być przedzielona harmonijką drzwiową przez długość ściany

Tomasz Zywer
04-06-2004, 09:47
Domek ładny ze starymi drzewkami.
Jak rozumiem świetliste postacie to nie atrakcje turystyczne tylko ochrona danych osobowych :wink: .
Niestety musisz trochę skorygować. :( Z tego co się orientuję agroturystyka zgodnie z prawem jest tylko do 5 izb pod wynajem.
Ale na wszystko są sposoby. Jedna izba może być przedzielona harmonijką drzwiową przez długość ściany


Dzięki! czesci drzew juz nie ma bo poprostu zdziczaly, ale nadal jest zielono, co do ilosci pokoi to potwierdzam, ale odrazu natawilem sie ze ide na calosc, jesli na poczatku ruch bedzie maly to poprostu jedne pokoj, czy miejsce na te pokuj zamuruje i tyle.

JacekS masz wiadomosc na PW, mam nadzieje na wymiane doswiadczen, jesli ktos jeszcze dysponuja wiedza to prosze o kontakt!

pozdrawiam!

kusior
04-06-2004, 10:28
Ważna informacja!
Jeżeli wynajmujesz w gospodarstwie pokoje nie musisz płacić od tego podatku.Ale jest warunek nie możesz mieć więcej niż 5 pokoi.

Pozdrawiam

kroyena
04-06-2004, 10:42
Za tydzień jadę w okolice Kołobrzegu.
Gościu nie ma osobnych domków, ale bungalow w kształcie L. Wejścia pod okapem od wewnętrznej.
Ustawiony tak, aby krótszym L osłaniał od wiatru, a dłuższym wystawiony do słońca.
Efekt na plaży "pi.. cośtam", a na trawce przed L-ką leżaki i skwierczący olejek. Pamiętaj miastowe w przeważającej części na takim wyjeździe leniwe są.
Na zewnętrznej L w połaczeniu pokój (dawniej jadalenka) i "ślepka" z lodówką, maszynka el. i zlewem.
Projekcik zerżnął z saksów w Szwecyi.
Każby pokój to 7x6 z wykrojoną łazieneczką 2,5x2,5(przysznic/ kibelek/ umywalka) na przeciw od drzwi. Węzły sanitarne przystają plecami (koszty). W zimie nieczynne, poza zimą dogrzewa elektryzcznie (patrz maj 2004). Budyneczek nieociepony strop ma więc bywały kłopoty z dostawą energii.
Pamiętaj jak zrobisz c.o. na wodzie to będziesz musiał ogrzewać minimalnie także pustostan. Jak zrobisz termos to powinno wystarczyć akumulacyjne el. (licznik taryfowy i na pewno ci się zwróci).
Agroturystyka to nie hotel, a stali bywalcy nie dość, że anonsują to jeszcze rezerwują (tochę się tam trudno dostać w sezonie, a jeżdżę wieloktornie od ponad 8 lat)

Honorata
04-06-2004, 11:37
taak, zgodnie z prawem do 5 pokoi, znam obiekty hotelowe zarejestrowane jako agro z klikudziesięcioma pokojami, basenami, kortami tenisowymi itd!

Mysle ze powinienes zwrocic sie o pomoc do twojego stowarzyszenia agroturystycznego (nie wiem skad jestes), oni przez to przechodzili i beda ci mogli pomoc w papierologii. Sprawdx na www.wakacje.agro.pl lub www.agroinfo.pl i www.ppr.pl

Tomasz Zywer
04-06-2004, 12:07
dzieki, sprawy agro czy nie agro mam juz dosc dobrze opanowane, naprawde informacje sa w sieci i spore grono osob w roznego rodzaju stowarzyseniach ktore chca i moga pomoc

mnie natomist interesuja wlasnie doswiadczenia osob ktore juz korzystaly z taich uslug i sa w stanie doc mi dobre wskazowki co do rozplanowania pokoi, lazienek. Tak wiec chce watek ukierunkowac na tematyke architektoniczno-budowlana.

Kroyena dzieki za cenne uwagi, powiedz mi czy Ty wolisz jesli wescie do pokoju jest osobne, czy jesli sa korytarze. i jeszcze jedno, czy do Twojej dyspozycji jest tylko pokoj czy tez jakies pomieszczenia np. kuchnia, jadalnia, itp. Moze widzisz potrzebe jakiegos innego pomieszczenia???

Ja licz ena tych miastowych co lubia jednak sie ruszyc z miejsca :) zobaczymy

pozdrawiam!

kroyena
04-06-2004, 12:23
Ta L-ka bungalow, o której piszę ma wszystkie wejscia z zewnątrz od wewnętrzne strony L.
Ustawienie do stron świata następujące:
N ______
W E |
S

Stąd odłona od wiatrów zachodnich i północnych. Wszystkie drzwi są w podcieniu o szer. 1-1,2 m, wyjścia z dłuższego boku skierowane na południe, z krótszego na wschód. Pokój/wel izba :wink: wygląda mniej więcej:

_____ ________________ _______
| okienko | okno |
. łaz. . .



. . .
|_____drzwi ł.________| |
| |
. .

. .
|_____okno _________drzwi __________|


W łazience przy okienku(h 2m od podłogi) masz prysznic, ścianka oddzielająca umywalka.
Linia wyjście z łazienki okno Tapczan (2 osoby) 2 fotele i ława komplet.
Na drugiej ścianie szafa z dzbankiem el., TV. We wnęce przy łazience 2xjedynki oddzielone właśnie harmoniją (złudzenie intymności) :oops:
Z wyposażenia na ogródku "dzieciniec" piaskownica mała zjeżdzalnia już z tych nowych na drewnianej konstrukcji. Przedtem była karuzela, ale zainteresowanie małe więc wymieniono na nowe :lol: -znacznie większe zainteresowanie.
Ogólnie ludzie z dziecmi przedszkolnymi są lojalniejsi, jak widzą, że się dba o dzieciaki, mają je w zasięgu wzroku w połaczeniu ze świetym spokojem :wink: .
Poza tym są mniej upierdliwi, imprezy jakby cichsze, wcześniej chodza spać niż młodzież. Jak rodzice nie mogą przyjechać to wysyłają dziadków, bo wiedzą gzdie i w jakie warunki (autopsja)

kroyena
04-06-2004, 12:29
Trochę nie wyszło. To kopnięte T przy stronach świata to L z obrotem o 90 stop. z godnie z zegarem. Pozżerało spacjetu i dalszej części też.
Ach i może najważniejsze dla biznezzplanu.
Cena za nocleg dla stałych bywalców od 13 do 20 bm. 25 PLN za dorosłych. Dziecko 3,5 lat dostanie pewnie 50%, a pies (koker :wink: cocer spaniel nie będzie musiał być zesłany do zaprzyjaźnionej rodziny (patrz moja mama) załąpie się na krzywy ryj :lol: bo ma niesymetryczny.

To takie chwyty marketingu dla stałych klientów.
Co nie przeszkodzi zapewne dołożyć kimatyczne.

Honorata
04-06-2004, 12:39
no to dobrze, skoro już wszystko wiesz. Ja też chęsto korzystam z agro i dla mnie (osoby młodej, chodzacej po górach, pływającej, jeżdżącej na rowerze, bez dzieci) liczy się:
-najlepiej osobne wejście z zewnątzr do budynku do strefy gdzie sa pokoje gości dla gości i gospodarzy (mniej krępujące)
-najlepiej pokoje gościnne i gospodarzy na innym piętrze, a naprawdę super jeżeli goście i gospodarze mieszkają w ogóle w osobnych budynkach
-łazienki i kuchnie osobno dla gości i gospodarzy
-mile widziany przynajmniej mały kącik jadalny
-wyposazenie pokoi nie musi być super i nie muszą być one duże, bo i tak cały czas spędzam poza domem
-mile widziana sala tzw. świetlicowa, czy kącik telewizyjny (wielkość zależna od planowanej liczy łóżek)
-w ogrodzie miejsce na ognisko, grila itp.
-miejsce na samochód
-dobrze, jeżeli w łazience ( z jednym prysznicem na 2-3 pokoje max) sa 2 kibelki i 2 umywalki

nie wiem, czy dokłądnie o to ci chodzi, jak nie to to zignoruj...

kroyena
04-06-2004, 12:52
Honorata słusznie zauważyła o rozrywce kulturalnej pt. ognisko.
Gostek ma turbodopalacz, po drugiej stronie podwórka wiata z kominkiem i ruszt w celach konsumpcyjnych.
O parkingu także przeoczyłem, u nich ściągnęli stary parkan od drogi i parkuje się właściwie pod własnym oknem.
Co do parkingu to musisz sprawdzić w gminie. Koleżeństwo się wybudowało z zamiarem otworzenia w wysokiej piwnicy punktu usługowego (salon fryz kosm.), a tu im gmina że poza sanepidami i innymi tradycjami względem takich zakładów gadke, że po Święcie Robotniczym :wink: patrz UE dopóki bez parkingu to bez zgody. Niby słusznie, klienci nie mają prawa zastaiwć drogi :evil: .
A u ciebie jak pamiętam z obrazka to pas aswaltu wąski :cry:

Tomasz Zywer
04-06-2004, 13:53
moja wies jest z tych w "ktorych ptaki zawracaja", dorg ajest waska ale dzialka ma taki ksztalt ze spokojnie na niej bedzie znajdowac sie parking. Działka jest 30 arowa, mozna sie gonic samochodami.

Dzieki Honorata za bardzo cenne uwagi. Naprawde cenne. Z tego co widze moje cele sa sluszne z Waszymi uwagami.
Moze ktos chce jeszcze cos napisac? Moze od strony wykonawcy robot, czytalem art. dot. przebudowy starych domow, wydaje mi sie ze wiele uwag tam zapisanych jest dla mnie bardzo cennych

Zastanawiam sie nad materialem ktory użyć do rozbudowy czyli przedłużenia domu z bali. Czy ktos robił cos podobnego? Mi chodzi konkretnie o dobudowanie okolo 4 metrow na dlugosc do istniejacych scian. Tak sie skalda ze dom skalda sie z dwoch połówek i mozliwa jest rozbiorka starej i mniejszej polowki i na jej miejsce dobudowanie nowej.

kroyena
04-06-2004, 14:01
Tomaszu

Jak się na cosik podobnego napalałem to myślałem o technologii zbliżonej do muru pruskiego.
Na niewielkiej podmórówce postawić solidny szkielet powkładać styropian odpowiedniej grubości.
W środku oNidować, na zewnątrz osiatkować, zapewnić wentylację coby nie zgrzybiało i hejka.

Wg mnie cosik takiego mogłoby być prawie tak szybko jak prefabrykat.
Konstrukcja lekka więc nie czekasz tak długo na płytę fundamentową.
Nie wiem co na to
- cieśle, mur pruski jest jednak mniej ściśliwy, więc i sztywność większa.
- strażak z palnością,
- no i płyty g-k mogą pływać, ale można je też zastąpić boazerią, będzie bardzie rustykalnie( lub jakkolwiekbądź :wink: )

Tomasz Zywer
04-06-2004, 14:15
dom jest na podkarpaciu, wiec mur tym bardziej pruski odpada :)
dla ciekawostki dodam ze ta druga polowka domu to spadek!! dziadek dostal pol domu po rodzicach

kroyena
04-06-2004, 14:26
Zawsze możesz dostosować bryłę i wystrój do otoczenia, z tego co pamiętam to chciałeś do tego użyć drewna z recyclingu, bodajże stodoły :wink:

kroyena
22-06-2004, 15:19
Wróciłem w niedzielę.
Z dodatkowych uwag:
1) niedoszacowana terma. pomimo nastawienia wysokiej temp. prawie nie można było pozmywać naczyń bez dodania wody zimnej, przy zajetych 4 z 5 domków pod wieczór dostępna była ledwie letnia woda,
2) z przydatnych dupereli suszarka ogrodowa do prania lub rozwieszone linki dla osuszenia odzieży po przepierce lub przemoczeniu,
3) jedna linka zadaszona, co umożliwiło przeschnięcie ręczików na zewnątrz, a nie w pomieszczeniu,
4) nie zalecam pokrycia dachowego blachą, ładnie się układa ale dudni przy wiekszych opadach (ma też swoje plusy ekranuje sygnał komórki).

mk11
05-06-2006, 09:58
Tomasz Zywer - i jak realizacja ?
Stoję przed podobnym problemem - dylematem :wink: