PDA

Zobacz pełną wersję : jak poprawić ocieplenie poddasza



Rafal111
24-09-2012, 08:58
Wykonawca zrobił to źle, odzyskałem kasę i chce poprawić : mam kilka pytań.

Na poddaszu na suficie mam GK, potem żółta folia paroizolacyjna i 10cm wełny.
Potem jest wolna przestrzeń nieużytkowa i dach gdzie między krokwiami jest 20cm wełny.
Chce dołożyć kolejne 10cm aby pokryć drewno i niedokładności w ułożeniu poprzedniej firmy.
Czy mogę dać drugi raz folie po tych 10cm?

Podobnie przy ściankach kolankowych. (gips, folia, styro ... przestrzeń trójkątna, folia? wełna, membrana wiatroizolacyjna, dachówka) Czy podwójna folia paroizolacyjna nic nie popsuje? wkurza mnie że tam czuje że coś wieje i chciałem to pozamykać.
Przy okazji czym łączyć folie - nie wierze w taśmy klejące :)

Rafal111
25-09-2012, 12:48
http://budowa.pc-net.pl/poddasze.htm - zdjęcia stare bo już tu mieszkamy :)

narazie 4000zł z nakazu
reszta z cywilnego w przyszłości :)

Rafal111
25-09-2012, 19:44
chce zrobić tak aby nie było lodu na suficie przy wolim oczku jak pierwszej zimy
chce też mieć ciepłe ściany i nie płącić tyle za gaz :)

Rafal111
26-09-2012, 06:49
akurat kominó wentylacyjnych to projektant nawalił jak dziki
wszyscy w okolicy pytają ppo co ci 5 kominów bo oni mają jeden :)

malux20
26-09-2012, 07:48
projektant i kierownik budowy to slepi byli
masz10cm izolacji i sie dziwisz ze cieplo ucieka?

Rafal111
26-09-2012, 07:49
może nie popadajmy w skrajności
zadałem konkretne pytania aby nie wiało mi po nogach
a 99% ludzi ma jeden komin i nie ma wilgoci i jakoś żyją

jakie 10cm????
10cm na suficie i 20cm pod dachem
ściany 18cm
ścianki kolankowe 10cm styro a potem znowu dach 20cm

malux20
26-09-2012, 07:56
no to masz 10 cm na suficie
rozumiem że temperatura na poddaszu jest całą zimę na plusie z 20 stopnii /?

Rafal111
26-09-2012, 09:08
nawet 22 stopnie :)
poprawiłem tylko w pierwszym roku przy wolim oczku i jedną wneke w ścianie kolankowej i juz widziałem różnice

Rafal111
26-09-2012, 09:29
hm tu nie chodzi o strach tylko sens i czy tak sie robi
na logike to chyba lepiej jak zaizoluje od pary wodnej podwójnie, ale czy to coś do względem temperatury?
wg mnie nie będzie tak wiało na poddaszu nieuzytkowym, bo przez wełne zawsze coś przejdzie :)

kaszpir007
26-09-2012, 11:16
Osobiście uważam że użycie 2x folii to wcale nie taki super pomysł. Normalnie jak mamy wykonane tak ocieplenie (szczelina wentylacyjna , wełna , druga warstwa wełny , folia , kg) to nawet jakby wełna zawilgotniała to wentylacja ją wysuszy.
Tak samo potrzebna jest wentylacja dla konstrukcji dachu.,
Obecne drewno budowlane bardzo czesto nie jest całkowicie suche i potrzeba naprawdę dużo czasu i dobrej wentylacji aby spokojnie sobie wyschło.
Nie wpadajmy w paranoję. Czasami warto poświecić trochę ciepła aby konstrukcja dachu jak i sama wełna pozostała sucha ...

Osobiście uważam że należy tak robić aby jakby pojawiła się jakaś nieszczelność i wilgoć to dom potrafił ją sam usunąć ...
Jak zrobimy teoretycznie szczelną izolację i okaże się że nie do końca jest szczelna to potem skutki tego mogą być opłakane ...

Rafal111
26-09-2012, 12:27
ale skoro to folia paraizolacyjna to i tak nie wysuszy wełny nic bo i jak?

kaszpir007
26-09-2012, 13:57
ale skoro to folia paraizolacyjna to i tak nie wysuszy wełny nic bo i jak?

Jeśli z obu stron wełny będzie folia paraizolacyjna to chyba oczywiste że ewentualnej wilgoci wełna się nie pozbędzie tak samo jak wilgoci nie pozbędzie się więźba dachowa ...
A do zawilgocenia łatwo doprowadzić (jakaś mała dziurka w folii , mokre drewno , lekka nieszczelność) ...

Jeśli jednak folia jest tylko jedna i na samym końcu ocieplenia a na samym początku jest szczelina wentylacyjna to ocieplenie "oddycha" i ewentualna wilgotność wełny/więźby zostanie osuszona.

Ocieplenie i więźba ma wytrzymać dziesiątki lat i powinno się tak zrobić aby tyle wytrzymało w idealnym stanie ...
Zawilgocono wełna straci swoje właściwości a zawilgocone drewno zacznie się psuć ...

Rafal111
26-09-2012, 14:40
może się nie znam ale...
Jest dachówka, potem folia wiatroizolacyjna ( niby) ale ma być szczelina żeby przewiewała wełnę. Pod wełną jest folia paraizolacyjna u wszystkich a u mnie nie ma bo jest później nad płytą GK. Wg mnie jak nie ma tej folii to przez wełne przewiewa wiatr i zimne powietrze i ta izolacja nic nie daje bo potem to powietrze wali w drugą wełne nad GK. Wg mnie jak założe te folie to wtedy w tej strefie nieuzytkowej powinno byc cieplej i przez to mniej ciepła ucieknie z poddasza. Ściany kolankowe to odrębna sprawa bo tam magicy mi wogóle nie wsadzili styro jak robili wnęki. W tej strzefie trójkątnej chce połozyc też folie aby nie wiało mi za ścianką gk ze styro

Rafal111
26-09-2012, 18:54
wiatroizolacje mam już
czyli mam dac zamiast drugiej folii paraizolacyjnej to dać te z dziurkami? tylko co to wtedy da?

Rafal111
27-09-2012, 07:07
ale ja chce to zrozumiec bo teraz niezabardzo...
myślałem że jak dam te folie to przestanie mi wywiewać to cieplejsze powietrze znad GK
teraz to sie zastanawiam , może poprostu na GK położyc wiecej wełny? ale czy utrzyma sufit :)

Rafal111
27-09-2012, 08:03
mam folie na GK
teraz chce poprawić i nadal nie wiem gdzie lepiej dolożyc wełny na gk czy pod dach zakrywając krokwie
a folia daje pasywnosc?

Rafal111
27-09-2012, 12:38
ale własnie o to chodzi ze na GK mam folie i chyba szczelnie ba na niej lezy wełna
wieje z wełny między krokwiami gdzie nie ma folii

Rafal111
28-09-2012, 11:36
a czy przy ściankach kolankowych miedzy GK a styro też ma byc folia? i czy ewentualnie może byc za styro