PDA

Zobacz pełną wersję : panele i brak folii = panika?



ash30
26-09-2012, 08:43
Witam.

W dniu wczorajszy w naszym nowym domu gościliśmy monterów drzwi wewnętrznych. W trakcie pracy zwrócili uwagę na podłogę (panel), przy której została zastosowana zbyt mała dylatacja. Rzeczywiście w kilku miejscach panel doszedł już do ściany (2-3 tyg od ułożenia).
Co więcej drążąc temat wyszło na jaw, że pod panelem jest jedynie 3 mm pianka - bez folii przeciwwilgociowej. Stanęliśmy przed wizją rozjeżdżających się desek i szpar.

Kwestia dylatacji: gumówka i poszerzanie, to wykonamy już dziś. Ale czy warto zrywać podłogę i kłaść folię (koszty!!!).
Celem wyjaśnienia: wylewka zrobiona w połowie lipca, panel położony po 1,5 miesiąca. Nie sprawdzana wilgotność podłoża. Wilgotność powietrza od 55-65% obecnie.

Czy panikujemy?

panfotograf
26-09-2012, 09:38
Jakiej grubości była wylewka? Czy było wietrzone?

ash30
26-09-2012, 10:06
Było wietrzone i jest. Wylewka 5 cm. Międzyczasie chodziły też mechaniczne osuszacze powietrza.

jarekkur
26-09-2012, 12:32
Witam.

W dniu wczorajszy w naszym nowym domu gościliśmy monterów drzwi wewnętrznych. W trakcie pracy zwrócili uwagę na podłogę (panel), przy której została zastosowana zbyt mała dylatacja. Rzeczywiście w kilku miejscach panel doszedł już do ściany (2-3 tyg od ułożenia).
Co więcej drążąc temat wyszło na jaw, że pod panelem jest jedynie 3 mm pianka - bez folii przeciwwilgociowej. Stanęliśmy przed wizją rozjeżdżających się desek i szpar.

Kwestia dylatacji: gumówka i poszerzanie, to wykonamy już dziś. Ale czy warto zrywać podłogę i kłaść folię (koszty!!!).
Celem wyjaśnienia: wylewka zrobiona w połowie lipca, panel położony po 1,5 miesiąca. Nie sprawdzana wilgotność podłoża. Wilgotność powietrza od 55-65% obecnie.

Czy panikujemy?

krotko! Rozebrac jak najsyzybciej podloge i rozlozyc folie 0,4mm gruba na 15cm zakladke. Konce wywinac na sciane. Zakladki dokladnie bez fald posklejac ze soba.
Polozyliscie panele na mokre podloze. Nacinanie dylatacji bedyie na krotko. Wylewki 5-6cm wysychaja pryey kilka miesiecy a nie w ciagu 6 tygodni.

ash30
27-09-2012, 07:57
Jarku odpowiedź krótka, konkretna i brutalna. Mieszkamy już od prawie 3 tyg. na podłodze stoją meble. Rozebranie podłogi to ogromny wyczyn. Czy piszesz to, bo problemy są nieuniknione , czy są to działania czysto prewencyjne. Co się może stać? Panele spuchną na laczeniach, czy wyruszą się?

marynata
27-09-2012, 09:44
Myślę że może listwy poodklejać żeby ta wilgoć miała swobodę?

ash30
27-09-2012, 09:54
Listwy jeszcze nie są założone. Pianka ma 3mm i jest w kształcie prostokątów. Łączona punktowo taśmą.

monkey222
27-09-2012, 11:56
Jeśli nie masz możliwości rozebrania podłogi to weż dłuto albo jakiś przecinak ( naostrz na brzytwe ) i wszędzie gdzue panele już sa na styk np z futrynami i scianami delikatnie docinaj przy pomocy [przecinaka i mlotka ( przy futrynach jak troszke zniszczysz to zawsze możesz później szapre załatwać kitem )
Musisz porobić miejsce żeby miały się gdzie rozejść gdy zapracują

ash30
27-09-2012, 17:55
Ok. dylatacje poprawimy, ale czy brak folii to takie ogromne zagrożenie?

pionan
27-09-2012, 18:47
a jakie ogrzewanie? Jeśli podłogówka, to nie ma się czym przejmować.

marynata
27-09-2012, 19:45
Ok. dylatacje poprawimy, ale czy brak folii to takie ogromne zagrożenie?

Wiesz co,ostatnio czytałam jakiś dziennik budowy- awaria hydrauliczna,panele wstały,a jak wyschły wróciły na swoje miejsce bez odkształceń i rozwarstwień.
Także nikt nie da Tobie jednoznaczniej odpowiedzi co się stanie lub co się nie stanie na pewno.Pewnie zależy to od wielu czynników,także od jakości paneli?
Wylewka co prawda świeża,ale osuszacze w domu były.Może ta wilgoć wyjdzie jakoś bokami,obserwuj po prostu.Przecież nic się nie stanie z minuty na minutę.

jarekkur
27-09-2012, 20:02
a jakie ogrzewanie? Jeśli podłogówka, to nie ma się czym przejmować.

jeli jest tam podlogowka, to tym gorzyej. Wysadzi w powietrze.

monkey222
27-09-2012, 20:09
Wiesz co,ostatnio czytałam jakiś dziennik budowy- awaria hydrauliczna,panele wstały,a jak wyschły wróciły na swoje miejsce bez odkształceń i rozwarstwień.
Także nikt nie da Tobie jednoznaczniej odpowiedzi co się stanie lub co się nie stanie na pewno.Pewnie zależy to od wielu czynników,także od jakości paneli?
Wylewka co prawda świeża,ale osuszacze w domu były.Może ta wilgoć wyjdzie jakoś bokami,obserwuj po prostu.Przecież nic się nie stanie z minuty na minutę.

Nie wiem jak z panelami bo nie spotkalem takich przypadków ale teraz szlifuje parkiet który na 4 m2 byl zalewany systematycznie przez 2 tygodnie podczas ulew ( nikogo nie było w domu działkowca a dach przeciekał )
Parkiet debowy jodełka prosta - postawiło go na jakieś 40cm w góre ( jeszcze nigdy nie widziałem takiego dużgo placka tak wywalonego . Po 3 miesiącach suszenia wszystko wróciło do normy i gdy ktos nie wiedział to by nie zobaczył nic za wyjątkiem ciemnego zacieku od wody .
Ze może z panelami tez tak sie stanie hehehe ( aczkolwiek parkiet jak pokrzywi to mozna wyszlifowac :)

jarekkur
27-09-2012, 20:15
Jarku odpowiedź krótka, konkretna i brutalna. Mieszkamy już od prawie 3 tyg. na podłodze stoją meble. Rozebranie podłogi to ogromny wyczyn. Czy piszesz to, bo problemy są nieuniknione , czy są to działania czysto prewencyjne. Co się może stać? Panele spuchną na laczeniach, czy wyruszą się?
Problem bedyie sie powtarzal. Nalezy obserwowac i ciagle robic (poszezac) dylatacje, wszedzie tam gdzie dochodyi do styku z stalymi elementami pomieszczenia. Ciezkie meble moga byc przyczyna podniesienia sie paneli. HDF wykonany jest z trocin drewnianych, wiec jest bardzo chlonny,szczegolnie przy panelach o masie do 600kg na m3.
Osuszanie w sytuacji swiezego jastrychu 1,5 miesiaca osuszylo warstwe wierzchnia ok.1cm i pryesunelo czesc tej wilgoci w nizsze warstwy jastrychu. Raczej beda problemy. Zanim zapadnie decyzja o najgorszym -ratuj sytuacje. W jastrychu w trakcie ukladania bylo okolo 1,5 litra wody na m2, ktora musi wyparowac. Ona wlasnie paruje w panele. Zycze szczescia.

pionan
28-09-2012, 15:26
jeli jest tam podlogowka, to tym gorzyej. Wysadzi w powietrze.

dziwne. U mnie podłogówka i na wylewkę położony tylko podkład z XPS bez żadnej folii, wszystko działa jak należy i na dodatek nic nie wysadziło :P

monkey222
28-09-2012, 19:10
dziwne. U mnie podłogówka i na wylewkę położony tylko podkład z XPS bez żadnej folii, wszystko działa jak należy i na dodatek nic nie wysadziło :P

tyle ze tu temat dotyczy wilgoci a w twoim wypadku bylo zapewne inaczej..

jarekkur
28-09-2012, 20:31
dziwne. U mnie podłogówka i na wylewkę położony tylko podkład z XPS bez żadnej folii, wszystko działa jak należy i na dodatek nic nie wysadziło :P

ich wylewka ma 1,5 miesiaca!!! Wystarczy, czy po raz 30 omawiac sprawe wilgotnosci resztkowej w podlozach szczegolnie ogrzewanych?

pionan
30-09-2012, 14:53
u mnie więcej nie miała, z tym, że podłogi były kładzione w czasie, gdy ogrzewanie hulało.

Miśka76
01-10-2012, 19:31
a czy zdjęcie paneli to naprawdę taka straszna sprawa? jeśli nie były klejone, to chyba da się w 1 dzien załątwić wyniesienie mebli, zdjecie paneli, dołożenie folli i ponowny montaż?

pionan
01-10-2012, 19:59
pewnie, ze nie straszna. Ja u siebie w jednym z pokoi ułożyłem panel, pozakładałem wszystkie listwy przypodłogowe i nagle moim oczom ukazała się piękna rysa na samym środku pokoju. Myślałem, że mnie kur...ca strzeli. No ale szybka akcja i w dwie godzinki rozebrałem podłogę, wymieniłem trafiony panel i znów złożyłem do kupy.
Jak się chce, to nie ma problemu. W ogóle układanie paneli, to obok malowania, chyba najłatwiejsza czynność, jaką może wykonać każdy laik w swoim nowo budowanym domku.
pozdrawiam

marynata
01-10-2012, 21:49
to obok malowania,taaaa,to chyba nie dotarłeś jeszcze do tragicznych wątków malarskich ;)