PDA

Zobacz pełną wersję : Trochę bezpieczeństwa, trochę wygody, trochę automatyki - czym zrealizować



MikeTNK
01-10-2012, 15:05
Witajcie forumowicze

W oczekiwaniu na zakończenie adaptacji projektu i załatwiania formalności rozmyślam sobie o rozwiązaniach które chciałbym w domu mieć ze względu na poczucie bezpieczeństwa oraz średni poziom rozleniwienia i wygodnictwa.

Założenia potrzebne na wstępie to:

A) domek jest tzn będzie nieduży (około 100 m2 użytkowe) , nie ma więc za bardzo miejsca na ekstrawagancję, ogromne szafy rozdzielnikowe itp
B) Nie będę w stanie wydać pieniędzy na wszystko na raz
C) Z czasem pewnie będą mi przychodziły nowe pomysły do głowy
Ze względu więc na pkt B i C szukam rozwiązań które będą w miarę łatwe do późniejszego rozbudowywania
D) Nie mówię, że chcę wszystko sam robić. Ale nie chciałbym też być zmuszony wzywać "speca" do byle pierdoły (np dołożenia jednej prostej funkcji).
E) Nie musi to być jeden system, ale dobrze by było gdyby dało się wszystko w miarę ze sobą jakoś połączyć

Oto co na początek sobie wymyśliłem:

1) Zabezpieczenie domu instalacją alarmową z czujnikami ruchu , do tego czujnik gazu, czadu i zalania w "kotłowni"
1a) Dwie strefy do ochrony - parter i poddasze
1b) Alarm z czujnika gazu - zamyka gaz
1c) Alarm z czujnika zalania - zamyka główny zawór wody
1d) Powiadomienia o wzbudzeniu uzbrojonej czujki na smartphone'a
2) Wideofon/wideodomofon przy furtce wejściowej, najchętniej aktywowany czujnikiem ruchu czy czymś w tym stylu (jakby się ktoś przy furtce kręcił, a wcale nie zamierzał dzwonić)
3) Możliwość przekazania obrazu z wideofonu tak aby dało się zobaczyć kto przy nim stoi przez smartphone'a z androidem jak również możliwość otwarcia furtki za pośrednictwem tegoż smartphone'a
4) Podobna sytuacja przy bramie wjazdowej = jeśli ktoś podjedzie pod bramę i będzie tam stał powiedzmy 5 sekund to włączy się kamera (koniecznie z trybem nocnym) i zostanie aktywowane powiadomienie + możliwość podglądu przez smartphone obrazu z kamery i otwarcia bramy
5) Płynne zapalenie podświetlenia schodów w momencie wejścia na nie i zależne od pory dnia lub ewentualnie czujnika natężenia światła. Gaśnięcie po wybranym czasie o ile czujnik nie wykrywa, że ktoś jeszcze się po schodach porusza
6) Podobne działanie na korytarzu poddasza
7) oraz w holu na parterze (jakby ktoś w nocy np do kuchni schodził :) )
8 ) Przy wyjściu wszystkich z domu, jednym przyciskiem w oprogramowaniu jakimś dostępnym przez smartphone'a - uzbrojenie alarmu w całym domu, odłączenie prądu z obwodów oświetleniowych wewnętrznych i wybranych obwodów "gniazdkowych"
8a) Fajnie by było jakby uzbrojenie pełne alarmu (np przez panel dedykowany do alarmu) dawało taki sam efekt
8c) Oczywiście prawie analogiczne działanie w drugą strone, tzn rozbrojenie alarmu włącza obwody, ewentualnie robi to odpowiednia komenda ze smartphone'a
9) Nastawiam się, że sterowanie ogrzewaniem będzie się definiowało na automatyce samego kotła, ale gdyby kiedyś dało się ją podłączyć do centralnego zarządzania byłoby fajnie
10) Przewiduję 3 "sceny" świetlne w salonie - światło wyłączone, światło włączone na 100%, światło przyciemnione do zadeklarowanego poziomu (dla nastroju)

Na tą chwilę tyle idei.
Drodzy specjaliści i nie specjaliści - czym byście to realizowali mając w pamięci założenia przedstawione na wstępie ?

dejna
03-10-2012, 05:02
Właśnie pomagam bratu budować jego mały domek na wsi i wybrał jako alarm PLC PLC2011B0 z allegro, a do sterowania A0. Na A0 jest pozostawione miejsce po prawej natomiast alarm PLC już wisi. To ten w lewym górnym rogu. Zdjęcie było robione niedawno ale teraz już wszystko śmiaga. Sam też mam te urządzonka, polecam. Jest w nich wszystko to czego oczekujesz i co opisałeś.
Tutaj masz link do schematów:
http://www.elkom.com.tw/m/PLC2011A0_PLC2011B0_PLC2011C0_circuits.pdf
Przemyśl co ci potrzeba i podejmiesz decyzję sam.

MikeTNK
04-10-2012, 22:23
Potrzebuję chyba czegoś zdziebko łatwiejszego. Poza tym jak takim rozwiązaniem zaspokoić założenia:

B) Nie będę w stanie wydać pieniędzy na wszystko na raz
C) Z czasem pewnie będą mi przychodziły nowe pomysły do głowy
Ze względu więc na pkt B i C szukam rozwiązań które będą w miarę łatwe do późniejszego rozbudowywania
?

Wygląda mi na to, że trzeba wszystko zaplanować i zrealizować przed tynkowaniem.

dejna
05-10-2012, 02:15
Przecięz to jest bardzo proste. Co tam widzisz trudnego? Na zsjęciu jest rozdzielnia, bardzo prosta i mała jak na inteligentny dom ale wystarczy żeby wszystkim sterować w domu 140m2
Nigdy wszystkiego nie zaplanujesz do końca. Zapoznaj się ze schematami z linku co podałem i sam sobie odpowiedz na pytanie czym chcesz sterować. Masz do wyboru albo zaplanować samemu i wydać powiedzmy 3-4 tysiące dodatkowo na osprzęt albo zlecić to firmie za 30-40 tysięcy.

dendrytus
05-10-2012, 08:26
Potrzebuję chyba czegoś zdziebko łatwiejszego. Poza tym jak takim rozwiązaniem zaspokoić założenia:

B) Nie będę w stanie wydać pieniędzy na wszystko na raz
C) Z czasem pewnie będą mi przychodziły nowe pomysły do głowy
Ze względu więc na pkt B i C szukam rozwiązań które będą w miarę łatwe do późniejszego rozbudowywania
?

Wygląda mi na to, że trzeba wszystko zaplanować i zrealizować przed tynkowaniem.
Odpuść sobie i zrób klasyczną elektrykę.
Problem w tym, że jak wybierzesz jedno rozwiązanie to już do następnego bardzo dużego remontu za 15-20 lat, będziesz skazany na swój wybór.
http://eib.zrodlana.com/



Oto co na początek sobie wymyśliłem:.......................
Tak z ciekawości zapytam jaką kwotę planowałeś wydać na to.

MikeTNK
05-10-2012, 10:27
dejna

Oczywiście, że wszystkiego nie zaplanuje do końca dlatego też szukam rozwiązań które pozwoliłyby mi w prosty sposób dołożyć coś jeśli w trakcie "użytkowania" domu stwierdzę, że by się przydało. Prosty zarówno pod względem instalacyjnym jak i kosztowym.

Dla przykładu - w tej chwili myślę tylko o sterowaniu dwoma obwodami świetlnymi w salonie , ale może kiedyś przyjdzie mi do głowy żeby zrobić takie sterowanie 5 punktami świetlnymi zewnętrznymi.
Rozumiem tyle, że żeby się na to przygotować na etapie budowy najlepiej by było pociągnąć okablowanie do każdego zaplanowanego punktu odbioru prądu w domu. Pomijając koszty takiego działania, pytanie na które nie umiem sobie odpowiedzieć jest takie: do czego te przewody podłącze na początku kiedy wiem, że sterować będę chciał powiedzmy tylko ich 30%? Te 30% do odpowiednich "sterowników", a pozostałe 70% jak zwykłą instalację elektryczną ? Z czasem gdy będę chciał coś dołożyć będę musiał zidentyfikować odpowiedni obwód i przepiąć go pod dokupiony sterownik ? Dobrze to rozumiem ?

Pytam was jako specjalistów - nie ma na to jakiegoś prostszego podejścia ? Co prawda z wykształcenia jestem informatykiem, ale bliżej mi do baz danych i pracy analityka niż programisty, czy też elektronika dlatego też napisałem, że nie chcę robić wszystkiego sam, ale nie chciałbym też wzywać "magika" po tym jak np zachce mi się sterować oświetleniem w kuchni.

dendrytus

To co "sobie wymyśliłem" to nie jest to co chce na pierwszy rzut mieć zrobione. To wszystkie pomysły które mam teraz.

Na początek na pewno do realizacji będą pkt 1 (instalacja alarmowa) i 2 (wideodomofon). Myślę, że pójdzie na to między 5 a 10 tyś. Im bliżej 5 tysięcy tym więcej będę mógł przeznaczyć na inne elementy "na wstępie".
Oczywiście instalację pod oświetlenie schodów też będę musiał przygotować chociaż nie od razu podłączać to pod czujki ruchu itp.
Pozostałe elementy myślałem realizować na zasadzie: Mam 1 tysiaka odłożonego to może dorzucę kamerę przy bramie garażowej i ją podłącze do sterowania + zdefiniuje powiadomienie z czujnika ruchu. Albo , mam wolne 400 zł to dokupię moduł "X" i podłączę sterowanie światłem w salonie. Mam kolejne 400 zł, dokupuję moduł i dołączam światło na korytarzu poddasza do systemu i "programuje" sobie odpowiednie działanie.

Na samą instalację elektryczną (zwykłą) budżetu szczerze mówiąc nie zakładałem żadnego na razie. Myślę, że dałbym radę namówić małżonkę o ewentualne zwiększenie kosztu takiej instalacji o kilka tysięcy jeśli to by coś dało w kontekście przygotowania pod późniejszą rozbudowę automatyki/sterowania.

dendrytus
05-10-2012, 13:10
dendrytus

To co "sobie wymyśliłem" to nie jest to co chce na pierwszy rzut mieć zrobione. To wszystkie pomysły które mam teraz.
.

http://allegro.pl/instalacja-elektryczna-w-systemie-knx-eib-inpe-10-i2671806793.html
http://www.fachowyelektryk.pl/index.php/porady/inteligentny-budynek/767-okablowanie-hybrydowe-inteligentnego-domu-ohid.html
http://www.fachowyelektryk.pl/index.php/porady/inteligentny-budynek/849-okablowanie-hybrydowe-inteligentnego-domu-ohid-czesc-2-porady-praktyczne.html

Jak użyjesz szukajki tu lub na elektrodzie znajdziesz więcej info. Jedyny system, w którym nie musisz wszystkiego przewidywać.

tabaluga39
15-10-2012, 21:31
dejna

Oczywiście, że wszystkiego nie zaplanuje do końca dlatego też szukam rozwiązań które pozwoliłyby mi w prosty sposób dołożyć coś jeśli w trakcie "użytkowania" domu stwierdzę, że by się przydało. Prosty zarówno pod względem instalacyjnym jak i kosztowym.



Eeee nie przesadzaj. To moja rozdzielnia w trakcie prac. Sam robiłem rozdzielnię na PLC2011. Tam ich nie widać dobrze, wystają za kablami w lewej części szafki sterującej.