PDA

Zobacz pełną wersję : Kto rozgrzewa zasobnik CWU, żeby zwalczać legionellę ?



bobasxx
03-10-2012, 13:24
Pytanie jak w temacie, rozgrzewacie ? Jeśli tak, to jak często i do jakiej temperatury ?

odyseuszek
03-10-2012, 15:33
U mnie program do wygrzewania zasobnika podnosi temp. do 70 oC. Osobiście przez ostatni rok robiłem to 2 razy po przerwach urlopowych, przy stałym odbiorze wody raczej nie ma sensu częściej.

Vld
03-10-2012, 15:53
latem grzeje do 70-75C, by starczyło na dwa dni, w sezonie zimowym u mnie mają sezon ochronny do 50C :D

bobasxx
03-10-2012, 20:15
Pytam bo mój instalator podpiął mi zasobnik do cwu pod tą samą pompkę co grzejniki. Kocioł posiada dwa wyjścia, jedno to wyjście na podłogówkę przez zawór 3d, drugie to grzejniki (na termostatach) i boiler. Sterownik ma wyjście na dwie pompki: pierwsza oznaczona jako cwu, pompuje w podłogę przez zawór 3d , druga c.o. pompuje w grzejniki i zasobnik. Tłumaczył to tym, że większość użytkowników nie pamięta o zwalczaniu legionelli, więc jak ustawię na kotle 65 st., sterownik "jak zawsze przeciągnie pare stopni w górę" i bakteria nie występuję. Nie wiem czy jest sens cały czas pompować do zasobnika (z cyrkulacją) 65 + stopni. Czy lepiej dołożyć jedną pompkę, podłączyć pod cwu w sterowniku, a tą od podłogi i grzejników jakoś razem podpiąć pod c.o. ???

adam2007
04-10-2012, 12:13
Pytanie jak w temacie, rozgrzewacie ? Jeśli tak, to jak często i do jakiej temperatury ?

Ja tak robiłem przez jakiś czas (raz na tydzień) , ale dałem sobie spokój. Piec gdy się nagrzewał do 60 C to woda uciekała mi zaworem bezpieczeństwa, tym 3 Bar na skutek wzrostu ciśnienia. Z tego co wiem duże ciśnienie jest w instalacji i musiałbym założyć reduktor. Dopiero jak trochę z kranu odkręciłem to przestawało lecieć przyzaworze. Poza tym jak jest ciągły odbiór wody to chyba to niepotrzebne

Pozdrawiam,

Pyxis
04-10-2012, 23:15
IMHO to realny problem i realne zagrozenie.
Tutaj watek odnosnie legionelli i pomp ciepla, ale informacje "uniwersalne" tez sa:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207150-Legionella-jak-uchronic-sie-przed-nimi-majac-PCi