PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory słoneczne - temat warty zainteresowania?



krollazienek
04-10-2012, 10:44
Witam serdecznie!
Zainteresowałem się tematem kolektorów słonecznych. Dlaczego? a no niby oszczędność, ochrona środowiska itd itd itd. Szukałem po różnych portalach, firmach i widzę, że Energa czymś się takim zajmuje i pomaga przy zwrocie 45% inwestycji. Próbował ktoś z nimi współpracować? Jak to wygląda w praktyce? Czytałem też na forach, że w sumie żadnej różnicy nie ma, no i nie wiem - mieszane mam uczucia. A co Wy o tym sądzicie?
Tutaj info z Energa: http://www.energa.pl/dla-domu/kolektory-sloneczne/opis-oferty

kominiarz
04-10-2012, 10:56
Kolektory to fajna sprawa, ale nie daj sobie zapchać kominów …

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205196-Montaż-kolektorów-niezgodny-z-prawem

adam_ko
04-10-2012, 12:18
u mnie (2+2) zużywam 1,2 m3 gazu na CWU dziennie. Daje to koszt poniżej 1000 PLN/rok. Jeżeli optymistycznie założysz 60% odzysku z kolektorów, to masz 600 zł/rok czyli 6000zł/10 lat. Moim zdaniem zwrot po 10 latach (zakładam koszt instalacji 12000 i 50% dofinansowania) nie ma sensu,. Chyba że ekologia, ale nie wiem ile trzeba wyemitowac żeby takie kolektory zrobić...

arturrex
05-10-2012, 09:26
Przyjmijmy koszt Cwu to 70zł/miesiąc przy piecu gazowym, koszt solarów to 7500 zł po dotacji, trwałość solarów 20 lat, kozystamy z solarów przez 6miesięcy w roku.
Faktycznie solary pracują tylko 10 lat( tylko 6 miesiecy w roku).Wiec koszt roczny solarów to 750 zł. Miesięczny ok 62,5zł
Zysk 7,5zł, przy pominięciu kosztów serwisu solarów i zuzutego pradu, oraz dopłaty do pieca 2 funkcyjnego. W/g mnie gra nie warta świeczki.
Ma to sens gdy cwu mamy z elektrycznego bojlera lub pieca węglowego( wygoda)

pionan
02-02-2013, 18:13
arturrex, ja mam CWU z pieca węglowego - z podajnikiem. Poza sezonem grzewczym zasyp wegla (150kg) do zasobnika - raz na 35 dni. Również raz na 35 dni przeczyszczenie pieca i wybranie popiołu. Uważasz, ze to duży dyskomfort?? Koszt około 60 złotych - palę czeskim eko przywożonym z czech. W moim przypadku instalacja solarna byłaby totalnym nieporozumieniem w sensie inwestycyjnym. Poza tym, jeśli miałbym wybierać, to bardziej skłaniałbym się ku powietrznej PC do grzania wody.

RAPczyn
04-02-2013, 17:36
Zakładając oszczędność w pierwszym roku na poziomie 600PLN, wzrost cen paliw 6% oraz 12% r/r, po 10 latach otrzymujemy sumę 7908,53PLN oraz 10529,30PLN, po latach 20 otrzymujemy odpowiednio 22071,56 PLN oraz 43231,67PLN.
Dodatkowa wydłużyliśmy żywotność źródła ciepła.
Jak pokazuje historia oraz badania dobre kolektory nie mają powodów by pracować tylko 20-25lat.

kolektor1
04-02-2013, 23:43
Witam serdecznie!
A co Wy o tym sądzicie?
Tutaj info z ]
Akurat to co proponuje ta firma to od początku do końca to Chińszczyzna. Te kolektory to osławione heat pipe, nie wytrzymują nawet 10 lat. To jedno. Po drugie zasobniki to też Chińszczyzna, zobacz na grubość blachy takiego zbiornika, długo to prawdopodobnie nie wytrzyma.
Ponieważ kolektorów montuje się coraz więcej to i argumentów za ich montażem jest też coraz więcej. Zacznę od tych śmiesznych bo inne się zdarzają. Otóż kiedyś montowałem kolektory u gościa, który zażyczył sobie 3 sztuki. Ale kolektory były montowane na połaci od podwórka i było by O.K. gdyby gość nie zażyczył sobie dodatkowo jeszcze dwóch na połaci od strony ulicy. Długo perswadowałem gościowi, że tak nie można, poległem ja a nie on - zamontowałem choć rozpiepszało to nie co pracę instalacji. Wierzcie mi są tacy.
Jest też grupa osób i to duża, która posiada piece węglowe. Zdają oni sobie sprawę, że palenie takim piecem to jeszcze i uchodzi zimą natomiast latem wielu przeszkadza syf idący z komina. A tak na marginesie jeżeli w dzielnicy domów jednorodzinnych wszyscy lub prawie wszyscy palą węglem to jaki syf się niesie po okolicy. A szczególnie gdy jest wyż pogodowy. Wiedzą to tylko ci co tam mieszkają. Nie wszystkim to odpowiada a szczególnie w lecie. A i nie wszyscy mają piece z podajnikami i rozpalanie co drugi dzień jest uciążliwe. Podana kalkulacja przez pionan może jest i słuszna z jego punktu widzenia ale można posunąć się dalej i powiedzieć, że po co palić węglem można oponami, wtedy kalkulacja będzie jeszcze lepsza a granica jest na prawdę cienka. Są też i zakręceni tak jak ja i kolektory służą mi również do wspomagania c.o. ale to skrajny przypadek. Są też ludzie patrzący trochę dalej. Wiemy jaka będzie nasza emeryturka i lepiej już teraz zainwestować w solary (i takie różne wynalazki oszczędzające energię) a może później starczy na leki. Z takim przypadkiem pierwszy raz spotkałem się w 2002roku. I do dziś zdarzają mi się klienci przed emeryturą. Są też zakręceni ekologicznie i to nie mały odsetek. Ale również są tacy co wyraźnie twierdzą, że się to im opłaca, gdzie w zasadzie jednak te instalacje nie są duże. A i są również tacy, którzy nie chcą dać zarobić ruskim, no bo skąd ten gaz? Są też i tacy, którzy mają wszystko na olej opałowy, czy propan w zbiorniku na działce.
Co do długości pracy takiej instalacji to nie bardzo się zgodzę, że pracuje tylko 6 miesięcy. Przez 6 miesięcy to mamy w 90% pokrycie ciepłej wody z kolektorów. W następnych 6 miesiącach mamy co by tu nie mówić też jest jakaś ilość energii.
O wzroście cen nośników mówił już RAPczyn a toteż trzeba brać pod uwagę.
Dotacja: jest jaka jest ale realnie po odjęciu wszystkich kosztów można mieć w suchym 34% wartości kosztów instalacji, ale to trzeba wiedzieć do którego banku uderzyć.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
08-02-2013, 22:08
Ładnie ujęte. Mi np opłacało się je zamontować przy gazie - posiadam duży obieg cyrkulacji i duże zużycie wody.

A tak propos pierwszy temat to bezczelna reklama, wystarczy poczytać inne posty tego kogoś. Admin już dawno powinien dać bana i usunąć jego posty.

irekireneusz
09-02-2013, 19:17
Rano czyli o godzinie 8.00 temperatura 350l zbiornika była: dół 12 st. C i góra 22 st. C. czujnik na piecu, przez który krążyła sobie grawitacyjnie woda pokazywał 17 st. C. Temperatura wewnątrz domu 9 st. C.
Około godziny 15.00 gdy wychodziłem z domu temperatura dołu zasobnika była 14 st. C, a na górze było wtedy 30 st. C. Czujnik na piecu pokazywał przepły wody o temperaturze 27 st. C. Kaloryfer bezpośrednio nad piecem na parterze był letni (tzn letnia była jego górna część).


Cp do współpracy z firmą Energa, to odradzam. Nawet wstępnie rozmawiałem z jedną firmą, która dla nich instaluje. Jest po prostu drogo. Ja za zamontowanie swoich dałem dokładnie połowę, tego, co chciała firma z nimi współpracująca. Na dodatek jak poszedłem do swojego banku spółdzielczego, to dostałem ten kredyt na 3% (prowizja) zamiast 6% i odsetki w stosunku rocznym 10% (zamiast około 14%). W marcu spłacę ostatnią ratę, tzn dokładnie jest tak, że przychodze i mówię ile więcej niż w planie spłaty chcę zapłacić i Pani nie robi problemu, przelicza na nowo i już. Oczywiście bez żadnych kosztów za wcześniejsza spłatę czy za tzw. fatygę. Swój kredyt (14.000 zł - 6300zł dotacja z NFOŚiGW) spłaciłem w grudniu, styczniu, lutym i ostanie 2000zł w marcu zapłacę (2000zł plus około 30 zł odsetek).
To prawda co napisał Bachus, że realnie dotacja to około 1/3 kosztów inwestycji. Ważne jest to, że bank ma 2 miesiące na wysłanie dokumentów do NFOŚiGW a fundusz miesiąc na przelanie kasy. A bankowi się w teorii przynajmniej nie spieszy, bo jak szybko wpłynie dotacja, to szybko zmaleje Twój kredyt i odsetki będą mniejsze. U mnie w banku Pani nie robiła nawet problemu, żebym tydzień po uruchomieniu kredytu (30 listopad 2012) splacił wszytko oprócz tych 6300zł wtedy koszty jeszcze by spadły, no ale akurat nie mialem wolnej gotówki. UWAGA Kredyt został uruchomiony na koniec listopada, a dotacja wpłynąła na konto 30 grudnia, czyli po miesiącu. Moim zdaniem to było naprawdę szybko.
Podsumowując z banku jestem więcej niż zadowolony, bo zamiast płacic odsetki przez 12 miesiący (tak było w umowie kredytowej) zapłaciłem 4 razy (grudzień, styczeń, luty no i jeszcze marzec). I to bez nawet jednego słowa wyjaśniania i takich tam, bez aneksów itp.

kolektor1
10-02-2013, 18:30
Montek,. a ile tych instalacji zrobiliście?

xemkax
28-03-2013, 19:47
Nie słyszałam dobrych opinii o firmie Energa... Myślę, że lepiej samemu zdobyć dofinansowanie i kupić kolektory firmy, która nam odpowiada... Co myślicie o kolektorach firmy Makroterm? Słyszałam sporo pochlebnych opinii i zastanawiam się nad zakupem.

red1980
28-03-2013, 20:08
Nie słyszałam dobrych opinii o firmie Energa... Myślę, że lepiej samemu zdobyć dofinansowanie i kupić kolektory firmy, która nam odpowiada... Co myślicie o kolektorach firmy Makroterm? Słyszałam sporo pochlebnych opinii i zastanawiam się nad zakupem.
O te kolektory zapytaj swojej cioci - w innym temacie napisałeś że je założyła i bardzo sobie chwali :jawdrop:
Znowu nachalna i idiotyczna reklama Makrotermu. Chyba sprzedaż siadła...

gentoonx
28-03-2013, 22:19
bo tak naprawdę żadna rewelacja z nich nie jest

KrzysztofLis2
29-03-2013, 12:14
Bo to marketing szemrany, znany także jako spam.

kolektor1
30-03-2013, 02:16
Bo tak naprawdę to Chińszczyzna.

yaiba83
03-04-2013, 13:57
Co sądzimy o Makrotermie? - szit jakich mało - ciocia się nie chwaliła?

Budowniczy01
04-09-2013, 16:12
A firma SUNEX S.A.? Czy ich kolektory są warte polecenia? Ponoć 75 procent produktów firmy trafia za granicę, a to już chyba niezła rekomendacja. No i na rynku istnieją od 11 lat. Zna ktoś z Was ich produkty? Możecie coś powiedzieć o ich kolektorach?

red1980
04-09-2013, 16:24
A firma SUNEX S.A.? Czy ich kolektory są warte polecenia? Ponoć 75 procent produktów firmy trafia za granicę, a to już chyba niezła rekomendacja. No i na rynku istnieją od 11 lat. Zna ktoś z Was ich produkty? Możecie coś powiedzieć o ich kolektorach?
Na razie możemy powiedzieć, że wygląda to na reklamę :yes:

yaiba83
06-09-2013, 20:17
Aż jeden wpis i od razu nachalna reklama....

in*s*7
13-09-2013, 22:06
Faktycznie solary pracują tylko 10 lat( tylko 6 miesiecy w roku).... W/g mnie gra nie warta świeczki.
Solary jednego rodzaju pracują faktycznie 6 miesięcy w roku inne o powierzchni mniej płaskiej praktycznie przez 10-11 miesięcy. Wciskanie ludziom pewnego rodzaju solarów które działają dobrze praktycznie tylko w pełnym słońcu (tylko 30% dni w roku) i głównie w południe gdy słonce pada prostopadle na ich powierzchnię jest zwykłym naciągactwem.:sick:

yaiba83
14-09-2013, 11:54
Solary (przynajmniej płąskie) działają dłużej niż 10lat. Są na to dowody (o gwarancjach nie wspominając)
Płaskie do działania nie potrzebuję 100% słońca (można u mnie sprawdzić). Tutaj próżniowcy także wciskają niezłą kitomanię.
Działają więcej niż 30% dni w roku, no chyba że kupisz w solar-techu to tak się może zdarzyć. Co niektórzy mają przykre doświadczenia w tej dziedzinie. Jak tak podłych płaskich jeszcze nie widziałem, za to rozszczelnione rury tak.

Pozdrawiam

yaiba83
14-09-2013, 11:56
Solary jednego rodzaju pracują faktycznie 6 miesięcy w roku inne o powierzchni mniej płaskiej praktycznie przez 10-11 miesięcy. Wciskanie ludziom pewnego rodzaju solarów które działają dobrze praktycznie tylko w pełnym słońcu (tylko 30% dni w roku) i głównie w południe gdy słonce pada prostopadle na ich powierzchnię jest zwykłym naciągactwem.:sick:

Wolnej chwili odszukam zdjęcia i wkleję wykresiki działania instalacji solarnej, że nie tylko w południe działają. To też taka właściwość, którą warto odkryć w kolektorach płaskich.

rwxw
15-09-2013, 19:04
wkleję wykresiki działania instalacji solarnej, że nie tylko w południe działają
Moje płaskie w akcji (fioletowy kolor to zasobnik CWU300 ogrzewany tylko solarami, następnie mieszany z 160-ką). Dane w tej skali uśredniane mam dobowo, więc w rzeczywistości są wyższe:
http://pompaciepla24.com/graphs/graph_13_4.png

in*s*7
23-09-2013, 21:40
Wolnej chwili odszukam zdjęcia i wkleję wykresiki działania instalacji solarnej, że nie tylko w południe działają. To też taka właściwość, którą warto odkryć w kolektorach płaskich.
Super, a co powiesz na to:
214207214208


Obliczenie przeprowadzone przy pełnym słońcu 1000W/m2 w którym przeprowadza się badania i w którym to najlepiej radzą sobie kolektory płaskie

yaiba83
24-09-2013, 19:10
No co powiem to powiem, że ten rysunek znów cię pogrąża. Świetnie pokazuje kąt padania promieni słonecznych (90*) dla próżniówek. Marketingowiec taki jak ty od razu to klientom wciśnie.
Dlaczego na tym rysunku nie ma całego kolektora próżniowego, albo chociażby 1/3 tylko pojedyncza rura. Ano dlatego, że przy rysunku jaki podałeś 100% promieni nie dotrze do drugiej rury i każdej następnej bo część tego słońca będzie przesłonięta przez poprzedzającą rurę dla przypadku który przytoczyłeś.
Nie dopatrzyłeś się tego czy próbujesz w dalszym ciągu z ludzi robić debili?

kolektor1
24-09-2013, 21:47
No co powiem to powiem, że ten rysunek znów cię pogrąża. Świetnie pokazuje kąt padania promieni słonecznych (90*) dla próżniówek. Marketingowiec taki jak ty od razu to klientom wciśnie.
Dlaczego na tym rysunku nie ma całego kolektora próżniowego, albo chociażby 1/3 tylko pojedyncza rura. Ano dlatego, że przy rysunku jaki podałeś 100% promieni nie dotrze do drugiej rury i każdej następnej bo część tego słońca będzie przesłonięta przez poprzedzającą rurę dla przypadku który przytoczyłeś.
Nie dopatrzyłeś się tego czy próbujesz w dalszym ciągu z ludzi robić debili?

Masz całkowitą rację. Zacienianie jednej rury przez druga będzie zależeć od odległości między rurami, im bliżej są upakowane tym gorzej. A więc ten graniczny kąt będzie zależny od gabarytów ( szerokości ) kolektora. W przypadku kolektorów wiadomej firmy będzie wynosił ok. 35 stopni.
I jest to właściwie dalszy temat do opisania, bo tam z kąt zaczerpnięto te rysunki ciąg dalszy nastąpi.

mateusz74
09-10-2013, 09:34
Mój tata mieszka na wsi, jakiś czas temu gmina przeprowadzała rozeznania, kto chciałby założyć kolektory słoneczne. Nie wiem do końca na jakiej zasadzie się to odbywa, ale chodzi o jakieś dofinansowanie, jeżeli zbierze się jakąś konkretną liczbę osób/gospodarstw domowych. Podesłałem tacie ten wątek, może pomoże mu to w podjęciu decyzji. Ogólnie raczej sporo dobrego słyszałem na temat takiego rozwiązania, ale z Waszych wypowiedzi nie bardzo wiem, która firma jest godna polecenia,a trochę ich na rynku jest.

kosz**an
09-10-2013, 10:16
Od kilku ładnych lat można zauważyć próby adaptowania urządzeń w tym przypadku solarów które w naszym klimacie (przy ilości słońca jaką dysponujemy szczególnie zimą) nie sprawdzają się a przynajmniej efekt finansowy w stosunku do ponoszonych kosztów jest bardzo wątpliwy.
Podstawą sukcesu jest zdrowy rozsądek i "zimna" kalkulacja kosztów i zysków a nie chęć posiadania kolejnej modnej zabawki - bo sąsiad ma to ja też będę miał....

Budowniczy01
04-11-2013, 17:58
Na razie możemy powiedzieć, że wygląda to na reklamę :yes:

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale ja pytam, a nie reklamuję. To, że mam jeden wpis na forum, to znaczy, że nie mam prawa dopytywać? Poznawać opinii na temat konkretnych produktów? Miałem najpierw napisać z 50 postów, żeby mieć do tego prawo, czy jak? No forum chyba jest od poznawania opinii, wyrażania swojego zdania... Poza tym - zastanów się, czy gdybym chciał wyłącznie zareklamować produkt, wracałbym do tego wątku? Po co? Ja szukam podpowiedzi w zakresie systemów solarnych, to wszystko.

red1980
04-11-2013, 23:58
Nie wiem, czy zauważyłeś, ale ja pytam, a nie reklamuję. To, że mam jeden wpis na forum, to znaczy, że nie mam prawa dopytywać? Poznawać opinii na temat konkretnych produktów? Miałem najpierw napisać z 50 postów, żeby mieć do tego prawo, czy jak? No forum chyba jest od poznawania opinii, wyrażania swojego zdania... Poza tym - zastanów się, czy gdybym chciał wyłącznie zareklamować produkt, wracałbym do tego wątku? Po co? Ja szukam podpowiedzi w zakresie systemów solarnych, to wszystko.Sory ale dla mnie wpis wyglądał jak reklama. Tym bardziej, że sporo jest wpisów różnego rodzaju nt tej właśnie firmy i naprawdę większość z nich wygląda na wpisy reklamowe.
Tak przy okazji - dziś z ciekawości wybrałem się na spotkanie gminne dotyczące kolektorów z firmy LUKS KOLOR (nota bene wcześniej nie słyszałem o tej podobno dużej firmie produkującej kolektory). Dowiedziałem się tam ciekawych rzeczy, np o schładzaniu instalacji glikolem z naczynia ciśnieniowego (w środku lata przez miesiąc można tak spokojnie schłodzić), o konieczności wymiany glikolu w kolektorach płaskich min. 2 razy częściej niż w heat pipe (bo podobno w płaskich glikol mocniej się nagrzewa ale o dziwo wbrew temu są one mniej skutecznie niż próżniowe), o niemożności montażu płaskiego kolektora na konstrukcji (mniejsze możliwości montażu płaskiego - tylko na dachu skośnym, za to próżniowe nawet na ziemi można stawiać), o rurce szklanej produkowanej w Chinach w technologii wykorzystywanej w NASA (albo w statkach kosmicznych - jakoś tak to określono), o tym, że firma LUKS KOLOR zamontowała juz ponad 30 tysięcy zestawów (w programie dotacji w którym wg moich spostrzeżeń montuje się obecnie 90% instalacji, przez 4 lata zamontowano dotychczas niecałe 52 tys instalacji, więc wynik firmy naprawdę imponujący - tym bardziej, że większość instalacji jest montowana na kolektorach płaskich!!!), że w woj. łódzkim firma założyła już ponad 3 tys instalacji, chociaż działa tam dopiero 10 miesięcy (co ciekawe wg danych NFOŚ od początku programu dotacyjnego w łódzkim założono dotychczas 3,5 tys instalacji (przez niecałe 4 lata), że 3 rury heat pipe grzeją tak samo co jeden kolektor płaski (o dziwo do 300 litrów zbiornika dają tych rur aż 40 - analogicznie powinni dawać chyba minimum 10 płaskich żeby to tak samo działało), itp itd...
Jak widać człowiek uczy się całe życie... :p
A potem się dziwicie, że ktoś podważa te głupoty wciskane klientom na spotkaniach...

Adler77
09-12-2013, 14:57
Należy obliczyć po ilu latach kolektor się zwróci. Ja mam założony kompakt heat pipe i jestem zadowolony. Dla mnie i mojej rodziny wystarczy. Korzystam z niego od początku marca do końca października ( w tym roku do końca listopada ). Jestem zadowolony. Doskonale się sprawdza i spełnia w 100% moje oczekiwania.

gentoonx
09-12-2013, 23:28
Należy obliczyć po ilu latach kolektor się zwróci. Ja mam założony kompakt heat pipe i jestem zadowolony.....

To może już w pierwszym poście podzielisz się tą radosna informacją jak ten zwrot wygląda w twoim przypadku

warto by było czymś poprzeć swoje słowa, bo tak to tylko wiara zostaje, a jak wiadomo społeczeństwo się laicyzuje...

yaiba83
10-12-2013, 08:12
A po co to pisać? Może ktoś bez liczb zapyta o zestaw i dostanie wizytówkę :)

WaldemarTopol
11-12-2013, 13:27
Ja zakupiłem swoje kolektory w firmie z Olecka. Nie byłem pewien co do rurek próżniowych, ale z tego co widzę po minie sąsiada to teraz pluje sobie w brodę że kupił płaskie:). Z dotacją nie był to taki wielki koszt. Teraz tylko czekam na dotacje do pomp ciepła. A dopiero przypomniałem sobie nazwę firmy Bio-Ecology. Mam nadzieję że Pan z postów wyżej nie napisze zaraz że to reklama. Mam nadzieję że ktoś jeszcze podzieli się swoimi spostrzeżeniami z innymi firmami. Pozdrawiam

yaiba83
11-12-2013, 13:48
Dobrze - nie napiszę, że to reklama tylko zaproszę pozostałych użytkowników to przeczytania wszystkich postów pana WaldemaraTopola i wyciągnięcie wniosków :)
Na szczęście to forum daje taką możliwość

Pozdrawiam

red1980
11-12-2013, 17:53
A ja napiszę od razu że to reklama. A na stronie tej super firmy bzdurne treści nie poparte żadnymi danymi...

niktspecjalny
18-12-2013, 08:00
Ja zakupiłem swoje kolektory w firmie z Olecka. Nie byłem pewien co do rurek próżniowych, ale z tego co widzę po minie sąsiada to teraz pluje sobie w brodę że kupił płaskie:). Z dotacją nie był to taki wielki koszt. Teraz tylko czekam na dotacje do pomp ciepła. A dopiero przypomniałem sobie nazwę firmy Bio-Ecology. Mam nadzieję że Pan z postów wyżej nie napisze zaraz że to reklama. Mam nadzieję że ktoś jeszcze podzieli się swoimi spostrzeżeniami z innymi firmami. Pozdrawiam

A temat topiku Ty znajesz Waldemarze Panie???:no::no::no:.Kiedy Waldemarze dostałeś ową dotację???Ile rur posiadasz w zestawie i czy masz je spięte np. z CO???

.Mam nadzieję że ktoś jeszcze podzieli się swoimi spostrzeżeniami z innymi firmami......
Wydaje mi się ,że tu idzie o inną ideę.:yes::yes::yes:

kolektor1
19-12-2013, 10:52
Ja zakupiłem swoje kolektory w firmie z Olecka. A dopiero przypomniałem sobie nazwę firmy Bio-Ecology. Mam nadzieję że Pan z postów wyżej nie napisze zaraz że to reklama.

Ja to zrobię.
To jest reklama. Do reklam to się już przyzwyczaimy i może to nic złego, tylko dla czego jest to reklama Chińskich kolektorów i to jeszcze o kiepskich parametrach!!!

RAPczyn
16-01-2014, 10:09
sylwia4012 (http://forum.muratordom.pl/member.php?196676-sylwia4012) Co cię przekonało do kolektorów Viessmanna?

yaiba83
16-01-2014, 15:27
A ja myślę, że warto pomyśleć o ochronie środowiska i zainwestować w kolektory słoneczne. Budujemy dom typowo energooszczędny (mimo, że od 2 lat), z zachowaniem wszelkich standardów. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru kolektorów i padło na Viessmann'y. Znajomi polecili nam z uwagi na wczesniejsze, pozytywne doświadczenia http://www.sjsgroup.pl/pl/sklep/kategoria/kolektory-sloneczne,486,1173,1.html , skorzystaliśmy z oferty.

Współczuję wyboru. Bo za te same pieniądze można byłoby nabyć coś zdecydowanie lepszej jakości.
A tak szczerze - wyczuwam próbę kolejnej darmowej reklamy.

gentoonx
17-01-2014, 19:45
sylwia4012 (http://forum.muratordom.pl/member.php?196676-sylwia4012) Co cię przekonało do kolektorów Viessmanna?

jak zwykle sposobność darmowej reklamy ;)

yaiba83
18-01-2014, 12:45
Szczególnie jak to bodajże kolega Rapczyn zauważył iż z roku na rok kolektory Viessmann produkują o coraz to mniejszych uzyskach i to potwierdzone certyfikatem SPF.

R90
18-01-2014, 23:30
Sory, że nie w temacie, ale troszkę mnie czas goni, dlatego piszę na szybko tutaj.
Chciałem się zapytać jak to teraz wygląda ta całą dotacja 45%. Powiedzmy, że kupuję kolektory za 9000zł netto. Do tego jakiś bufor/podgrzewacz za 2tys zł, pompa obiegowa, sterownik glikol. Wszystko z montażem wyjdzie pewno koło 15tys zł. Przy takiej cenie kolektorów ile mogę dostać na nie dotacji?

RAPczyn
19-01-2014, 09:08
Przykład:
AquaPakiet z jednym kolektorem próżniowo-rurowym CPC o powierzchni czynnej 4,5m^2 (dla 3-4osób) ze zbiornikiem 220-300l, orurowaniem długości 15mb i montażem to koszt ~20000PLN brutto.
Maksymalny koszt kwalifikowany i minimalny kredyt to: 4,5m^2 x 2250PLN/m^2 = 10125PLN
Dotacja: 10125PLN x 45% = 4556,25PLN
Tak to wygląda na dzień dzisiejszy.

R90
19-01-2014, 09:25
No ja pod lupę wziąłem 2 x Watt CPC 9+, powierzchnia czynna to 3,6m2, dla zużycia ciepłej wody na poziomie dziennym równym 175litrów. Zbiornik 200litrów. W moim przypadku to chyba wyjdzie trochę taniej niż 20 tys brutto. Oprócz solarów, które są najdroższe to potem będzie w kolejności zbiornik, automatyka, przewody i pompa. Oczywiście też robocizna. Myślę, że w 15tys dało by radę się zamknąć. Co o tym sądzisz?

R90
19-01-2014, 09:28
Sorry, koszt jednego to jest 2900zł netto, czyli za dwa będzie koło 5800zł. Plus podatek to będzie koło 7100zł. Cały osprzęt plus robocizna wyjdzie mniej niż 15tys brutto.

yaiba83
19-01-2014, 14:14
Jak zużywasz 175l ciepłej wody dziennie to 200L zbiornik jest zdecydowanie za małym. 300L to rozsądne minimum a jak masz do tego jeszcze dużą cyrkulację to i 400 okaże się w sam raz.

R90
19-01-2014, 16:14
Szczerze to temperatury w ciągu roku nie powalaly wysokością przy takim zbiorniku oraz ilości m2 absorberow

gentoonx
19-01-2014, 21:22
Szczerze to temperatury w ciągu roku nie powalaly wysokością przy takim zbiorniku oraz ilości m2 absorberow

większy zbiornik to i więcej absorberów trza :)

R90
19-01-2014, 21:52
No więc właśnie o to chodzi. Dałem taie kolektory , że było prawie 4,5m2, cena poszła juz w górę a uzysk nieproporcjonalnie też wzrósł ale niedużo. I dla mojego zestawu rozpatrywanego max. temp w zbiorniku wyniosła 57 stopni. Oczywiście to symulacja tylko ale w realu wyszłoby niewiele inaczej

yaiba83
20-01-2014, 06:40
Dokładnie do takiego zapotrzebowania 3 kolektorki tak z 5,4m2 absorbera i zbiorniczek 300L powinien już twoje zapotrzebowanie ogarnąć. Inaczej praktycznie nie będzie dnia bez dogrzewania zbiornika dodatkowym źródłem. Wielu ludzi myśli, że jak zagrzeje 200L wody do powiedzmy 50*C i zużyje 150l to w zbiorniku zostanie "czyste" 50l o tej temperaturze. Jednak w rzeczywistości woda się podmiesza i nie będzie to nawet 45*C.

fuhoskar
20-01-2014, 12:46
wiyam wszyscy pisza o kolektorach ja tez bede montowal ale kolektory rurowo prozniowe , kolektory rurowe pracuja caly rok i sa bardziej wydajne proponuje poczytac na ten temat , mam kontakt z ludzmi co zamontowali takie kolektory i sa bardzo zadowolone zalezy od pogody ale jak marfzec jest ladny to piece juz wylanczaja a nawet zima dadza pare stopni ciepla . tez bede mial zbiornik 300 litrow tak zwany bufor . instalacje przeprowadzi renomowana firma , kosszt 15tys zl z montazem oklo 7m2 powierzchnia domy 210 m2 , ogrzewanie podloogowe kominek z plaszczem wodnym plus rekuperator wszyscy piec na eko pelet .palac w kominku plus kolektor sloneczny plus rekupersator zaoszczedzamy bardzo duzo , piec jest odciazony praca , oczywiscie wszsytko musi byc odpowiednio podloczone sterowniki itd. nie ktorzy wzieli pseudo fachowca to temperatury nie moga ustawic itd, apropo w polsce sa 3 dobre firmy co zajmuja sie kolektorami rurowymi co licza sie na rynku europejskim i maja najwieksza sprzedaz ,

fuhoskar
20-01-2014, 12:49
:spam:

gentoonx
20-01-2014, 14:22
wiyam wszyscy pisza o kolektorach ja tez bede montowal ale kolektory rurowo prozniowe , kolektory rurowe pracuja caly rok i sa bardziej wydajne proponuje poczytac na ten temat , mam kontakt z ludzmi co zamontowali takie kolektory i sa bardzo zadowolone zalezy od pogody ale jak marfzec jest ladny to piece juz wylanczaja a nawet zima dadza pare stopni ciepla . tez bede mial zbiornik 300 litrow tak zwany bufor . instalacje przeprowadzi renomowana firma , kosszt 15tys zl z montazem oklo 7m2 powierzchnia domy 210 m2 , ogrzewanie podloogowe kominek z plaszczem wodnym plus rekuperator wszyscy piec na eko pelet .palac w kominku plus kolektor sloneczny plus rekupersator zaoszczedzamy bardzo duzo , piec jest odciazony praca , oczywiscie wszsytko musi byc odpowiednio podloczone sterowniki itd. nie ktorzy wzieli pseudo fachowca to temperatury nie moga ustawic itd, apropo w polsce sa 3 dobre firmy co zajmuja sie kolektorami rurowymi co licza sie na rynku europejskim i maja najwieksza sprzedaz ,

Nooo, wydajne po byku :lol2:
policzyłeś może koszty inwestycyjne tych swoich oszczędności???

weź się chłopaku ogarnij trochę.

gentoonx
20-01-2014, 14:24
dolanczam linka firma ktora produkuje kolektory i nie tylko 3 miejsce z 3 najleprzym firm konkuruje z firmami zagrnicznymi czyli jako polska najleprza
http://www.projprzemeko.pl/

Taki sam bełkot tam jak i w twoich postach ;)

pemek
20-01-2014, 16:28
Witam chce załozyc kolektory słoneczne do ciepłej wody firmy hewalex osob w domu 5 i prosiłbym o porade ktory zestaw bedzie najlepszy czy kolektory 3 sztuki KS2000 rownają sie kolektorom 2 szt KS2500

mar1973
20-01-2014, 17:01
Witam chce załozyc kolektory słoneczne do ciepłej wody firmy hewalex osob w domu 5 i prosiłbym o porade ktory zestaw bedzie najlepszy czy kolektory 3 sztuki KS2000 rownają sie kolektorom 2 szt KS2500


witam

powierzchnia czynna dla 3 szt KS2000 TLP AC to: 5,48m2
powierzchnia czynna dla 2 szt KS2500 TLP AC to: 4,47m2

jak widać różnica spora

czy wystarczy? - jak małe zużycie c.w.u. być może - bardziej 4 szt KS 2000 TLP AC
ale jeszcze ważne pod jakim kątem będą montowane, itp.

poczytaj na str. 7 - "Dobór wielkości małej instalacji solarnej"
http://www.hewalex.pl/pliki/preview/katalog-techniki-solarnej-hewalex-2013.pdf

pozdrawiam

yaiba83
20-01-2014, 22:44
wiyam wszyscy pisza o kolektorach ja tez bede montowal ale kolektory rurowo prozniowe , kolektory rurowe pracuja caly rok i sa bardziej wydajne proponuje poczytac na ten temat , mam kontakt z ludzmi co zamontowali takie kolektory i sa bardzo zadowolone zalezy od pogody ale jak marfzec jest ladny to piece juz wylanczaja a nawet zima dadza pare stopni ciepla . tez bede mial zbiornik 300 litrow tak zwany bufor . instalacje przeprowadzi renomowana firma , kosszt 15tys zl z montazem oklo 7m2 powierzchnia domy 210 m2 , ogrzewanie podloogowe kominek z plaszczem wodnym plus rekuperator wszyscy piec na eko pelet .palac w kominku plus kolektor sloneczny plus rekupersator zaoszczedzamy bardzo duzo , piec jest odciazony praca , oczywiscie wszsytko musi byc odpowiednio podloczone sterowniki itd. nie ktorzy wzieli pseudo fachowca to temperatury nie moga ustawic itd, apropo w polsce sa 3 dobre firmy co zajmuja sie kolektorami rurowymi co licza sie na rynku europejskim i maja najwieksza sprzedaz ,

Na trzeźwo to pisałeś?

yaiba83
20-01-2014, 22:46
Ja dla 5 osób użytkuję 300L i 3xSLP2000 i uważam to za optymalny dobór ilości/wielkości kolektorów do zbiornika 300l. Podejrzewam, że te kolektory aluminiowe nie mają gorszego uzysku.

red1980
21-01-2014, 08:38
Witam chce załozyc kolektory słoneczne do ciepłej wody firmy hewalex osob w domu 5 i prosiłbym o porade ktory zestaw bedzie najlepszy czy kolektory 3 sztuki KS2000 rownają sie kolektorom 2 szt KS2500Dla 5 osób to dwa kolektory raczej nie (nawet te 2500). Wg mnie minimum zestaw 3 KS2000 + zasobnik 300. Natomiast jeśli z tych 5 osób 3 to panny na wydaniu, które leją wannę wody dwa razy dziennie, to nawet 4+400 może być mało :p
Z tego co wiem to wiosną Hewalex ma troszkę zwiększyć wymiary kolektorów. W ogóle szykuje się trochę zmian w ofercie.

marcinbbb
21-01-2014, 09:28
Ale rozwiązaniem może być zbiornik zintegrowany 400l ( 300l bufor a wewnątrz bufora 100l cwu). W ten sposób bufor zawsze oddaje ciepło cwu. I nawet po wypompowaniu całej ciepłej wody odczeka się kilkanaście minut i woda znów gorąca.

niktspecjalny
21-01-2014, 10:17
-6 stC a moje grzeją wodę .......też tak macie???Na sterowniku teraz jest priorytet grzania wody a potem CO.

q-bis
21-01-2014, 10:29
Słuchajcie a jak na kolektorach jest temp, ujemna pompa od nich nie chodzi, generalnie system jest wtedy zawieszony, (jak sądzę) to czy w przypadku gdy mam zasobnik 300l, to instalacja od solarów może wychładzać wodę w zasobniku ? Odległość od kolektorów do zasobnika to ok 10-12m.

miloszenko
21-01-2014, 11:17
wiyam wszyscy pisza o kolektorach ja tez bede montowal ale kolektory rurowo prozniowe , kolektory rurowe pracuja caly rok i sa bardziej wydajne proponuje poczytac na ten temat , mam kontakt z ludzmi co zamontowali takie kolektory i sa bardzo zadowolone zalezy od pogody ale jak marfzec jest ladny to piece juz wylanczaja a nawet zima dadza pare stopni ciepla . tez bede mial zbiornik 300 litrow tak zwany bufor . instalacje przeprowadzi renomowana firma , kosszt 15tys zl z montazem oklo 7m2 powierzchnia domy 210 m2 , ogrzewanie podloogowe kominek z plaszczem wodnym plus rekuperator wszyscy piec na eko pelet .palac w kominku plus kolektor sloneczny plus rekupersator zaoszczedzamy bardzo duzo , piec jest odciazony praca , oczywiscie wszsytko musi byc odpowiednio podloczone sterowniki itd. nie ktorzy wzieli pseudo fachowca to temperatury nie moga ustawic itd, apropo w polsce sa 3 dobre firmy co zajmuja sie kolektorami rurowymi co licza sie na rynku europejskim i maja najwieksza sprzedaz ,

Napisz moze ile kosztowaly Cie te wszystkei systemy lacznie, a wiec:
- kominek z plaszczem,
- solary,
- piec na ekopelet.

Cos mi sie wydaje, ze bedzie to w kolicy 40 tys, mogles miec PC gruntowa, nie kiwac palcem i miec nizsze rachunki niz obecnie...

A co do kwesti :"zaoszczedzamy bardzo duzo", to podaj ile rocznie zuzywasz:
- peletu,
- drewna do kominka,
- pradu na rzecz kotla i solarow.

Jak to wszystko podliczysz i podasz to wtedy zobaczy czy tak duzo :P

marcinbbb
21-01-2014, 11:57
Słuchajcie a jak na kolektorach jest temp, ujemna pompa od nich nie chodzi, generalnie system jest wtedy zawieszony, (jak sądzę) to czy w przypadku gdy mam zasobnik 300l, to instalacja od solarów może wychładzać wodę w zasobniku ? Odległość od kolektorów do zasobnika to ok 10-12m.

Zależy jaką opcję masz ustawioną na sterowniku. Masz tam pozycję ochrona kolektora przez zamarzaniem jeśli masz "TAK" pompka raz na jakiś czas przepuści płyn przez solary i może powodować to wychładzanie zbiornika. Podobną opcją jest pytanie o temperaturę zamarzania płynu do wyboru było 0 i - 25 stopni ( Woda / Glikol )

Jeśli chodzi o grzanie u nas nic zachmurzenie całkowite i płaskie raczej niczego nie grzeją. Piec chodzi na okrągło i grzeje

yaiba83
22-01-2014, 21:11
Słuchajcie a jak na kolektorach jest temp, ujemna pompa od nich nie chodzi, generalnie system jest wtedy zawieszony, (jak sądzę) to czy w przypadku gdy mam zasobnik 300l, to instalacja od solarów może wychładzać wodę w zasobniku ? Odległość od kolektorów do zasobnika to ok 10-12m.

Zawór zwrotny w grupie pompowej nie pozwoli na grawitacyjne wychładzanie zbiornika.

q-bis
23-01-2014, 09:23
Dzięki za odpowiedzi
Trochę się rozjaśniło :)

niktspecjalny
23-01-2014, 13:15
Dzięki za odpowiedzi
Trochę się rozjaśniło :)

Temp zewn.-11 stC. wewn.+23,5 stC,Tylko PG na podtrzymaniu.Temp.na kolektorze 29 stC. Pompa pracuje.O jakim Ty minusie śpiewasz???Na wyświetlaczu w kotłowni 26 stC. Ja czegoś chyba nie wiem.:(:(:(

RAPczyn
23-01-2014, 15:22
Dziś około 5kWh, z temperaturą maksymalną dochodzącą do 76,7stC, przy -10stC.

yaiba83
23-01-2014, 19:16
Moje płaskie też dzisiaj pogrzały. Niestety mój sterownik nie ma możliwości rejestrowania maksymalnych temperatur a szkoda.

panfotograf
23-01-2014, 21:49
Kolektory słoneczne - temat warty zainteresowania?
Odpowiadam na pytanie w temacie - NIEWARTY :no: nawet z dotacją inwestycja się zwraca po 10-15 latach.

temat wałkowaty tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163858-zestaw-solarny-kocio%C5%82-gazowy-czy-najlepiej-z-jednej-firmy)

yaiba83
24-01-2014, 08:05
Ja również zachęcam do przeczytania tego tematu i okaże się, że są rodziny którym się to zwróci szybciej.
Kolektory nie każdemu będą się opłacać a szczególnie temu kto ich nie posiada i nie chce by mu się zwróciły.

kolektor1
24-01-2014, 12:47
Kolektory słoneczne -inwestycja się zwraca po 10-15 latach.



No tak, ale nie bierzecie jednego pod uwagę. Gro ludzi montujących kolektory do cieplej wody montuje je po to aby w lecie nie palić kotła stałopalnego dla 150 litrów cieplej wody dziennie. Ten kto nie pali w piecu latem dla cieplej wody nie jest w stanie tego zrozumieć,
Inni są ekologiczni, gdzie sąsiad pali latem w piecu dla wody oponami, ten ma kolektory, inny za diabła nie chce dać zarobić "ruskim" za gaz. I tak można by mnożyć powody nie koniecznie ekonomiczne dla których ludzie montują kolektory.

nydar
25-01-2014, 11:51
Dziś około 5kWh, z temperaturą maksymalną dochodzącą do 76,7stC, przy -10stC.

To mówisz,że jak zimą słonko świeci ,to zyskasz +/- 5kWh/dobę. Znaczy , dobrze,czy źle?

kolektor1
25-01-2014, 13:07
Dziś około 5kWh, z temperaturą maksymalną dochodzącą do 76,7stC, przy -10stC.
Ponieważ Twoje instalacje oparte są na wodzie to napisz jeszcze ile ciepła wpompował system w następną noc w kolektory, czy było to 5kWh, czy więcej?

gentoonx
26-01-2014, 00:33
Panie Witoldzie

czy są już dostępne jakieś raporty z badania Pana kolektorów próżniowych?

yaiba83
26-01-2014, 08:16
Też mnie to ciekawi. Przecież izolacja na rurkach idealna nie jest to "przedmuchy" przy -15*C wg mnie wcale rzadkością nie będą. Z glikolem do -25*C ludzie w Suwałkach mogą mieć lekki problem a co dopiero z wodą.

kolektor1
26-01-2014, 11:54
Panie Witoldzie

czy są już dostępne jakieś raporty z badania Pana kolektorów próżniowych?
Oczywiście, raport jest od marca ubiegłego roku. Jakie parametry podać?



Też mnie to ciekawi. Przecież izolacja na rurkach idealna nie jest to "przedmuchy" przy -15*C wg mnie wcale rzadkością nie będą. Z glikolem do -25*C ludzie w Suwałkach mogą mieć lekki problem a co dopiero z wodą.
Ciekawe co powie RAPczyn, ja już mam pierwsze dane z mojej instalacji.

RAPczyn
27-01-2014, 09:30
24 sty. dobiło 7kWh przy max 62stC; 25 sty. 9kWh przy max 69stC; wczoraj opady śniegu i 0kWh oraz max 28stC; dziś słońce za lekkimi chmurami - do 10:30 0kWh max 38st.

Wg badań ITW Stuttgart od 1,4% do 3,5% uzysku w skali roku -> http://www.duel.com.pl/frontpage/images/producenci/paradigma/AquaSystem/ITW_Zertifikat_Aqua.pdf potrzebne jest na zabezpieczenie małej instalacji przed zamarznięciem.
Wg danych z monitoringu dużej instalacji solar, która pracuje na sieć cieplną w Wels (AT) http://www.solar-district-heating.eu/NewsEvents/News/tabid/68/Page/1/ArticleId/218/Monitoring-results-from-the-solar-thermal-installation-for-district-heat-in-Wels-available.aspx gwarantowany uzysk 1300MWh (w rzeczywistości 1302MWh), spodziewana ochrona przed zamarznięciem 50MWh (w rzeczywistości 12MWh), zużycie energii elektryczny to około 6,5MWh.
Suwałki to nie wszystko, w Aplach są instalacje gdzie muszą pracować przy temperaturach -30stC http://www.ritter-xl-solar.com/index.php?id=238&type=98&L=5

q-bis
27-01-2014, 09:46
No więc tak: temp zew -15, bez słońca, pochmurno. na stacji solarnej odczyt KOL -11C, TPSU 12C. Pompa nie pracuje, na szczęście chyba. Na drugi dzień -8 słonecznie. KOL + 40C (nie jestem pewny czy dobrze zapamietałem tę wartość), TPSU +53C.

firewall
27-01-2014, 09:50
skoro 30m2 zapewnia ciepłą wodę dla 140 gości, to albo u nas instalacje są przewymiarowane, albo goście Dresdner Hütte są wyjątkowymi brudasami.

RAPczyn
27-01-2014, 09:55
Zobacz w linku - 18 lokali a zużycie wody w piku bodaj 27l/min

http://www.ecoquent-positions.com/wolfgang-guenther-solarthermie-und-biomasse-loesen-energieprobleme/

firewall
27-01-2014, 10:38
RAPczyn, przeczytałem że powinienem zastosować "Pakiet 1 x CPC 45 Star azzurro / EXPRESSO 550 przewidziany jest dla 1...2 osób, pow. brutto kolektora 4,9 m2". Szukam dalej - sam CPC 45 to wydatek ponad 10 000zł, 2 Hewalexy KS2000 SP to wydatek 2300zł. Wyjaśnij mi jaki sens ekonomiczny ma zastosowanie CPC Azzurro i jakie to ma szanse na zarobienie na samą różnicę 8 000 zł?

kolektor1
27-01-2014, 11:12
Wg badań ITW Stuttgart od 1,4% do 3,5% uzysku w skali roku ->
Nie rozumiemy się. Ja nie pytałem ile wynoszą badania w Stuttgart bo dachy w Polsce to nie laboratorium, ale:
Ile ciepła potrzeba na podtrzymanie na instalacji przed zamarznięciem w instalacjach, których tak chętnie podajesz uzyski. Szczególnie teraz gdzie występują mrozy i można to dokładnie wyliczyć. A więc w tych, których Ty montowałeś. Czy Twoi klienci wiedzą dokładnie ile faktycznie trzeba tej energii, czy jak im rzucisz cyfrę 1,5-3,5% dla zamydlenia oczu to im wystarczy? Czy prowadzisz jakiekolwiek własne obserwacje czy tylko podpierasz się opiniami innych. A jeżeli na opinii innych jak je weryfikujesz?

gentoonx
27-01-2014, 15:36
Oczywiście, raport jest od marca ubiegłego roku. Jakie parametry podać?

....

a nie będzie na stronce, do wglądu publicznego?

oczywiście chodzi o dane potwierdzające uzyski :)

kolektor1
27-01-2014, 19:26
a nie będzie na stronce, do wglądu publicznego?

oczywiście chodzi o dane potwierdzające uzyski :)
A który z producentów publikuje swój rport z badań?
Tobie przesyłam na priv.

gentoonx
28-01-2014, 01:16
Podziękował :)

RAPczyn
02-02-2014, 11:58
firewall (http://forum.muratordom.pl/member.php?124452-firewall) aby mieć podobną moc (przy 400W i 50stK) potrzeba prawie 7 kolektorów KS2000 SP.
Przykładowy stosunek ilości energii uzyskanej do pokrycia zabezpieczenia z działającej instalacji o minimalnej temperaturze zasilania 85stC http://www.solar-district-heating.eu/Portals/0/02.png

kolektor1
02-02-2014, 13:28
firewall (http://forum.muratordom.pl/member.php?124452-firewall) aby mieć podobną moc (przy 400W i 50stK) potrzeba prawie 7 kolektorów KS2000 SP.


Na początku pewnie i tak będzie. Ale już jak lusterka pokryją się na stałę (ok. 1 rok), stałą warstwą "nalotu" to już nie bedzie tak wesoło, i ten stosunek nie będzie tak duży. A jak lusterka aluminiowe i niedaj Bóg trochę kwaśnego deszczyku to już kicha.

RAPczyn
03-02-2014, 08:19
Masz rację.
Któryś polski producent zastosował np. blachę kominową, która bardziej się nagrzewa niż odbija.

mariuszwe
11-02-2014, 07:52
większosc kolektorów na rynku to badziewie; pamietajcie, ze niska cena to nigdy nie bedzie dobra jakosc :/ jak my z zona wybieralismy kolektor to eksperci radzili nam, zeby zwracac uwage na sprawnosc, zeby była jak najwyzsza, bo to ona świadczy w duzej mierze o jakości kolektora i o tym, jak długo i jak efektywnie nam bedzie działał. Póki co mamy już dwa lata i działa :)

pepey
28-02-2014, 05:15
jak my z zona wybieralismy kolektor to eksperci radzili nam, zeby zwracac uwage na sprawnosc, zeby była jak najwyzsza, bo to ona świadczy w duzej mierze o jakości kolektora i o tym, jak długo i jak efektywnie nam bedzie działał.
Myślę,że każdą kwestię w wyborze przy budowaniu domu trzeba wybierać pod kątem jak najmniejszej zawodności :P ....

Rumcajsik
05-03-2014, 15:45
Niezawodność i sprawność MUSZĄ iść w parze. Inaczej będziemy mieć fajny, niezawodny bajer na dachu, który tak naprawdę nic nie daje. Inną sprawą jest, jaki system grzewczy mamy zainstalowany, jako główny. Są dostępne specjalne aplikacje, które szacują, kiedy inwestycja może się zwrócić.

Pozdrawiam

Magda_lena85
12-03-2014, 08:19
a jaka to jest niska cena?
bo za 2 szt kolektorów próżńiowe, przewody, aparatura, płyn montaż 14 500 to niska czy wysoka?:lol2:

kolektor1
12-03-2014, 11:32
Bardzo wysoka.

yaiba83
14-03-2014, 09:23
Jak te próżniówki to chiński heat-pipe to rzeczywiście wysoka cena.

Magda_lena85
14-03-2014, 11:17
to była wycena na próżniowe VI technology czy jakoś tak
dziś jeszcze będę miała dwie inne oferty - podpytam o te "miedziane"

z uwagi na to, ze kompletnie się na cenie nie znam - jaka cena jest cena średnia ?
ta 14 tys to z montażem - bez zbiornika (już jest).

marcinbbb
14-03-2014, 11:34
Jakieś spore masz te oferty, my za nasze 4 płaskie, zasobnik 400l do wspomagania CO zapłaciliśmy 18,8 k PLN. Do tego dotacja 10k PLN (- podatek ) więc w sumie za wszystko wyszło niewiele ponad 12k PLN.

Magda_lena85
14-03-2014, 11:40
dlatego muszę Was podpytać:yes:
tym bardziej za coś tak naprawdę "no name" tyle chcą

marcinbbb
14-03-2014, 11:51
Na "no name" to nawet nie patrz ani tym bardziej się nad tym nie zastanawiaj! Zapłacisz sporo kasy za coś co będzie spełniało swoje zadanie tylko czasami a nie wiadomo jak długo. Lepiej kupić mniejszy zestaw firmowy Watt, Hewalex niż jakiekolwiek "chińczyki".
Więc chińczyki wybij sobie z głowy, raz na zawsze przeczytaj początek wątku o wydajności solarów tam kolega opisywał jak działają chińczyki które sam zainstalował.

Magda_lena85
14-03-2014, 11:54
na razie "zbieram" oferty - dziś będzie viessman, hewalex i jeszcze jakieś ...

a nie przeliczaliście "opłacalności" czy zamiast do ogrzania CWU w sezonie zamiast solarów zamontwać pompe ciepła tylko do CWU?
mam "wyceny" i na to - porównywalne
w sezonie grzeje CO i CWU u mnie ekogroszek

yaiba83
14-03-2014, 12:02
Ja sobie przeliczałem i mając gaz jako rezerwę to wolę grzać solarami niż pompą ciepła. Po pierwsze COP podawany przez producenta jest trochę trudny do osiągnięcia dla warunków podanych przez producenta. Po drugie wg mnie powietrzna pompa ciepła wymaga częstszych konserwacji niż kolektory słoneczne. Jeżeli instalacja nie ma wycieków to glikol wymienia się średnio raz na 5 lat. Pompa powietrzna po roku ma tyle pięknego kurzu w sobie, że bajka. Zabrudzony wymiennik nie wpływa korzystnie na COP pompy. Ogólnie wolę kolektory. Pompa wyjdzie taniej w zakupie, ale prądu bierze więcej.

marcinbbb
14-03-2014, 12:03
Też zbieraliśmy oferty jednak pompy ciepła odpadły w naszym przypadku w pierwszej kolejności. Ponieważ zawsze i tak będziesz/będziemy uzależnieni od cen prądu. Owszem można się bawić w jakieś taryfy i grzać wodę tylko nocą.
Gdyby przeliczać opłacalność to wyszło by że najtaniej jest grzać zwykłym bojlerem (cwu) a pieniądze które kosztowały by kolektory wpłacić do zakładu energetycznego wyszło by że parę lat grzanie wody masz za darmo.
Więc to troszkę coś innego.
U nas już 4 dzień ogrzewanie leci za darmo wprost ze słońca ;)

Magda_lena85
14-03-2014, 12:07
ok a inaczej - bo się nie znam

ile wymagają one "obsługi" latem jak jest 35 w cieniu?
chodzi mi o jakieś - przełączanie żeby nic się nie "zagotowało" (?) i inne. - ja chcę coś bezobsługowego w 100% ....

a co Marcin ogrzewasz jeszcze oprócz CWU? podłogówki?

marcinbbb
14-03-2014, 12:15
Mamy podłogówkę i zwykłe kaloryfery aluminiowe.
Na chwilę obecną ciepło idzie tylko na kaloryfery, szybciej można ogrzać chałupę bo sufit w salonie mamy jakieś 7m nad głową więc niełatwo to wygrzać.
Jeśli chodzi o zagotowanie wody, muszę Cię zmartwić ale nie zagotujesz solarami wody przy 85-90 stopniach wszystko staje i dalej nie da się już podgrzać.
A jak masz za dużo tej gorącej wody podłączasz do pralki i niech pierze i płucze w gorącej wodzie ( z mieszacza i tak wychodzi około 45 stopni ).
Bezobsługowo to kolektory, pompa ciepła albo tej Twój ekogroszek tylko z zasobnikiem ;)

Magda_lena85
14-03-2014, 12:32
uwierz, że groszek nie jest taki bezobsługowy z zasobnikiem
najchętniej wygasiłabym teraz i rozpaliła w listopadzie:rolleyes:

marcinbbb
14-03-2014, 12:36
Musisz ekonomicznie podejść do tematu czy instalować solary czy dokupić na lato 1t ekogroszku i palić w piecu raz na 2 dni aby cwu mieć. No chyba że masz sporą rodzinę, lub 1 dziewczynę w wieku dojrzewania która 1,5h potrafi siedzieć pod prysznicem wtedy kolektory.

Magda_lena85
14-03-2014, 12:39
ekonomicznie... wiesz jestem na etapie, że chce mieć "święty spokój"
chociaż może przesadzam z narzekaniem :)

nie . nie posiadam nadmiernych "zużywaczy" wody - najwięcej po mojej stronie...

marcinbbb
14-03-2014, 12:42
Wiesz ten święty spokój możesz też mieć ze zwykłym bojlerem, podłączasz pod prąd i już. Ale jeśli masz zbędną gotówkę którą można przeznaczyć na kolektory myślę że to dobry wybór pod warunkiem dobrej firmy a nie chińczyków.

niktspecjalny
15-03-2014, 03:55
Mamy podłogówkę i zwykłe kaloryfery aluminiowe.
Na chwilę obecną ciepło idzie tylko na kaloryfery, szybciej można ogrzać chałupę bo sufit w salonie mamy jakieś 7m nad głową więc niełatwo to wygrzać.
Jeśli chodzi o zagotowanie wody, muszę Cię zmartwić ale nie zagotujesz solarami wody przy 85-90 stopniach wszystko staje i dalej nie da się już podgrzać.
A jak masz za dużo tej gorącej wody podłączasz do pralki i niech pierze i płucze w gorącej wodzie ( z mieszacza i tak wychodzi około 45 stopni ).
Bezobsługowo to kolektory, pompa ciepła albo tej Twój ekogroszek tylko z zasobnikiem ;)

Człowieku o czym ty piszesz???Jaka pralka ???Co to za salon 7m???.Wklej szybko fotkę bo sobie coś pomyślę.To już nie jest śmieszne i nietakt ze snickersem już chwyci.

Greengaz
15-03-2014, 11:46
Człowieku o czym ty piszesz???Jaka pralka ???Co to za salon 7m???.Wklej szybko fotkę bo sobie coś pomyślę.To już nie jest śmieszne i nietakt ze snickersem już chwyci.
Pomyśl sobie.
Np. pralka
http://www.electrolux.pl/Products/Pralnictwo/Pralki/Pralki_top/EWT1066ODW
http://rtvagd.wp.pl/kat,1032119,title,Nowa-pralka-PFD-3427ET-marki-Mastercook-mozna-ja-podlaczyc-do-cieplej-lub-zimnej-wody,wid,15725982,wiadomosc.html?ticaid=1125f5

Np. salon
https://www.google.pl/search?q=wysoki+salon+zdj%C4%99cia&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=6TwkU7DZDYSJtQbVwIHoDA&ved=0CCoQsAQ&biw=1366&bih=643

niktspecjalny
15-03-2014, 12:06
Litości !!!Było o zbijaniu temp. gdy wzrośnie to wtedy zaczynam pranie i solar pracuje stabilnie.Co wy robicie w tych chałupach z tymi swoimi rozwiązaniami???Pierzecie???.Jeśli układ solarny nie potrafi się sam obronić toż to prowizorka.Skoro w salonie wysokość to 7m i z solarów grzeje podłogówkę i kalafiory, toż to dom energooszczędność 5 litrowy.Jakie w nim straty???

kolektor1
15-03-2014, 13:33
to była wycena na próżniowe VI technology czy jakoś tak
dziś jeszcze będę miała dwie inne oferty -
.
A co to jest ta tajemnicza technologia?

Magda_lena85
15-03-2014, 16:55
nie wiem co to bo to tylko oferta

w każdym bądź razie dach dwuspadowy - spad na zachód ( dokładnie)
i teraz jest problem z solarami na stronie zachodniej bo musiałabym dać dodatkowy panel - albo na jakimś "czymś" od strony południowej ( wizualnie niezbyt...)
hmmm.....

marcinbbb
15-03-2014, 19:40
Zachodnia strona nawet z dodatkowym panelem, będzie działa słabiej niż mniej paneli po pd. stronie. Natomiast jeśli aspekty wizualne są dla Ciebie aż tak ważne i instalowanie na "czymś" będzie nieestetyczne, możesz postawić na ziemi ( o ile jest taka możliwość ). W przeciwnym wypadku pozostaje inna forma przygotowania cwu np. pompa ciepła z zasobnikiem latem się sprawdzi bo COP będzie zgodny z założeniami producenta, a zimą przygotowujesz cwu i tak piecem od co.

Magda_lena85
15-03-2014, 20:15
Niestety ale montaż na str poludniu nie wchodzi w grę... Nawet nie o estetykę sama chodzi. A opcja montaż na zachód i ustawienie ich pod jakimś sensownym katem "na południe"? Chyba tak sie da?

marcinbbb
15-03-2014, 20:44
Nie ma sensownego kąta na południe ;) no bo chyba nie chcesz aby kolektory leżału bokiem na dachu i patrzyły na pd. Ale z estetyką niewiele ma to wspólnego. Około której godziny w tym tygodniu pojawiało się słońce na zach. połaci dachu 15:00?

Magda_lena85
15-03-2014, 20:47
Sprawdzę jutro z nadzieja ze ta pld-zach i kompasem ;)

marcinbbb
15-03-2014, 20:51
Wyjmij już teraz kompas z szuflady, i wszystko będzie jasne ;)

Magda_lena85
15-03-2014, 21:02
Ok zachód... I to nawet NIE południowy-zachód....;)

marcinbbb
15-03-2014, 21:17
Może wschodnia połać dachu?

Magda_lena85
17-03-2014, 09:23
nie ma opcji - okna dachowe
jednak solary to nie dla mnie :rotfl: