PDA

Zobacz pełną wersję : odkurzacz centralny - projekt



brunet wieczorową
05-10-2012, 09:06
Witam,

wstępnie zaprojektowałem przebieg rur odkurzacza. Kierowałem się zasadą aby łuki były jak najłagodniejsze, odcinki jak najkrótsze itd. Jako, że robię to pierwszy raz w życiu i moje doświadczenie oscyluje w okolicy zera, mam świadomość, że popełniłem błędy w projekcie. Proszę o komentarze jeśli faktycznie można to zaprojektować lepiej.

Będą 4 gniazda, po 2 na parterze i poddaszu. Do tego jedna szufelka w kuchni (wystarczy jedna, w wiatrołapie miała początkowo być, ale zrezygnowałem). Gniazda są tak rozmieszczone, że w każdy kąt domu sięgnę rurą 7m.

Na parterze wygląda to tak:
http://imageshack.us/a/img254/2240/tymekparteropisyoc.jpg

Tutaj chciałem ominąć łazienkę, bo są tam rury wodne i kanalizacyjne, ale na upartego można byłoby się zmieścić i wtedy rura CO poszłaby ponad nimi (ale dodatkowe łuki aby podnieść się z rurą CO ponad poziom rur wodnych i kanalizacyjnych).

Pod ścianami przechodzę nie na wprost ale na ukos, czy tak może być? Oczywiście mógłbym na wprost, ale na ukos wydaje mi się bardziej poprawnie (łagodniejsze łuki).

A tak wygląda projekt poddasza. Są 2 wersje. Jedna z dłuższymi odcinkami rur, ale mniejszą ilością łuków, a druga krótsza, ale więcej łuków (muszę ominąć komin). Przez łazienkę nie przejdę, nie ma miejsca.
http://imageshack.us/a/img29/8859/tymekpoddaszeopisyoc1.jpg
http://imageshack.us/a/img337/4352/tymekpoddaszeopisyoc2.jpg

Która z tych dwóch wersji jest lepsza?

Pozdrawiam,
BWP

Jarek.P
07-10-2012, 20:24
Na moje amatorskie oko, parter jest OK, przechodzeniem na skos przez ścianę się nie przejmuj. Na upartego można by się ewentualnie pokusić o skrócenie rurociągu o dobry metr lub więcej, przesuwając trójnik, ten w wejściu do garażu gdzieś w okolice komina i wychodząc rurą na ukos przez wejście do sypialni, potem zakręt 45stopni i dalej już normalnie. Ilość zakrętów się nie zmieni, a rura będzie krótsza.

Poddasze zaś - osobiście chybabym robił wersję drugą. Tylko z pierwszych dwóch zakrętów licząc od pionu zrób jeden, od pionu wyjdź od razu na skos.

J.

brunet wieczorową
08-10-2012, 18:18
Na moje amatorskie oko, parter jest OK, przechodzeniem na skos przez ścianę się nie przejmuj.

Celowo dałem przejście na skos przez ściany aby zminimalizować opory.


Na upartego można by się ewentualnie pokusić o skrócenie rurociągu o dobry metr lub więcej, przesuwając trójnik, ten w wejściu do garażu gdzieś w okolice komina i wychodząc rurą na ukos przez wejście do sypialni, potem zakręt 45stopni i dalej już normalnie. Ilość zakrętów się nie zmieni, a rura będzie krótsza.


Nie wiedziałem czy minimalizować sumę długości rur czy długość rury do najodleglejszego gniazda. Jeśli to drugie, to faktycznie trzeba przesunąć trójnik tak jak piszesz. Wtedy suma długości rur się zwiększy, ale skróci się długość rury do szufelki w kuchni.


Poddasze zaś - osobiście chybabym robił wersję drugą. Tylko z pierwszych dwóch zakrętów licząc od pionu zrób jeden, od pionu wyjdź od razu na skos.

J.

No tak, ten pierwszy zakręt zupełnie bez sensu.

Dzięki za pomoc.

Części już kupiłem i będę to wkrótce montował.

123budujemy
09-10-2012, 21:25
Długo zastanawiałem się nad instalacją centralnego odkurzacza, wkońcu zrezygnowałem ze względu na poszukiwanie oszczędności, teraz trochę żałuje, jak mi żona huczy zwykłym odkurzaczem pod nosem. Dobrze zaprojektuj by nie mieć potem zmartwień, może oddaj w ręce fachowca.
pozdr.

brunet wieczorową
10-10-2012, 08:27
Długo zastanawiałem się nad instalacją centralnego odkurzacza, wkońcu zrezygnowałem ze względu na poszukiwanie oszczędności, teraz trochę żałuje, jak mi żona huczy zwykłym odkurzaczem pod nosem. Dobrze zaprojektuj by nie mieć potem zmartwień, może oddaj w ręce fachowca.
pozdr.

Koszt instalacji to jakieś 300zł (przy samodzielnym montażu). Też szukam oszczędności, ale 300zł odżałuję :)

Sądzisz, że projekt fachowca będzie lepszy niż mój? O ile w ogóle zrobi projekt a nie będzie szedł na żywioł.

Widziałem kilka zdjęć instalacji wykonanych przez fachowców i wolę jednak zaprojektować to samemu...

niezły
10-10-2012, 13:52
Witam,

wstępnie zaprojektowałem przebieg rur odkurzacza. Kierowałem się zasadą aby łuki były jak najłagodniejsze, odcinki jak najkrótsze itd. Jako, że robię to pierwszy raz w życiu i moje doświadczenie oscyluje w okolicy zera, mam świadomość, że popełniłem błędy w projekcie. Proszę o komentarze jeśli faktycznie można to zaprojektować lepiej.

Będą 4 gniazda, po 2 na parterze i poddaszu. Do tego jedna szufelka w kuchni (wystarczy jedna, w wiatrołapie miała początkowo być, ale zrezygnowałem). Gniazda są tak rozmieszczone, że w każdy kąt domu sięgnę rurą 7m.

Na parterze wygląda to tak:
http://imageshack.us/a/img254/2240/tymekparteropisyoc.jpg

Tutaj chciałem ominąć łazienkę, bo są tam rury wodne i kanalizacyjne, ale na upartego można byłoby się zmieścić i wtedy rura CO poszłaby ponad nimi (ale dodatkowe łuki aby podnieść się z rurą CO ponad poziom rur wodnych i kanalizacyjnych).

Pod ścianami przechodzę nie na wprost ale na ukos, czy tak może być? Oczywiście mógłbym na wprost, ale na ukos wydaje mi się bardziej poprawnie (łagodniejsze łuki).

A tak wygląda projekt poddasza. Są 2 wersje. Jedna z dłuższymi odcinkami rur, ale mniejszą ilością łuków, a druga krótsza, ale więcej łuków (muszę ominąć komin). Przez łazienkę nie przejdę, nie ma miejsca.
http://imageshack.us/a/img29/8859/tymekpoddaszeopisyoc1.jpg
http://imageshack.us/a/img337/4352/tymekpoddaszeopisyoc2.jpg

Która z tych dwóch wersji jest lepsza?

Pozdrawiam,
BWP


Witam
Dawno tego nie robiłem ale jeśli pytasz co można jeszcze zmienić to ja na dole zmienił bym podejście w kuchni Masz tam oddzielne podejście do gniazda i dalej oddzielne go szufelki, podejście do szufelki pociągnął bym z podejścia do gniazda Pamiętaj że rury do odkurzacza można lekko wyginać bez konieczności stosowania kolan. Zasada jest taka że najpierw kleimy dwie rury ze złączka po środku czekamy aż klej wyschnie i dopiero później wyginamy.
Nie podoba mi się żadna z wersji na poddaszu a nie lepiej będzie zrobić pion w okolicach gniazda przy schodach
Pozdrawiam Niezły

Kasia150
08-01-2013, 22:08
159305

Przeglądając temat zauważyłam, że są tu osoby znające się na rzeczy i mogące pomóc, więc chciałam się poradzic, czy tak zaprojektowana przez nas instalacja OC będzie działała poprawnie? Na parterze szufelka w kuchni i przedpokoju i trzy gniazda: w jadalni, salonie i garażu. Na poddasze piony będą dwa: z gniazda 2 i 3. Nie mogę wrzucic zdjęcia poddasza. Bardzo proszę o cenne uwagi.

Kasia150
08-01-2013, 22:16
159309
A to poddasze. Zapomniałam dodac, że rura będzie chyba 7m, więc powinnam wszędzie dostac. Na parterze ma byc podłogówka, pod schodami ma byc przekłucie w ścianie, schody są w miejscu oryginalnej spiżarni.

ianb
23-02-2013, 18:57
Proponuję zainwestować jeszcze 200 zł/ lub mniej , w zależności jaką szufelkę wybierzesz/ i koniecznie zrobić jedną więcej - bezpośrednio przy kominku.
Nie ma opcji aby w tym miejscu nie naśmiecić. Ruch mopem lub nawet ręką i mam czysto. Syn pominął ten punkt i do dzisiaj żałuje. Konieczność przyniesienia zmiotki , szufelki.
Pozdrawiam.

Kasia150
03-03-2013, 17:32
Dziękuję za sugestię, rozumiem że poza tym wszystko będzie działac? Jeśli chodzi o dodatkową szufelkę przy kominku to nie potrzeba separatora? Bo czytałam,że popiół z kominka nie może byc odkurzany przez zwykłe gniazdko, czy szufelkę, o co chodzi z tym separatorem?

ianb
05-03-2013, 08:27
Myślę ,że tańszym i bardziej sensownym rozwiązaniem jest zakupienie odkurzacza kominkowego Używam go od dwóch sezonów i spisuje się rewelacyjnie. Podczas wybierania popiołu szufelką lub opróżniania pojemnika na popiół, w który kominki są wyposażone, nie ma opcji żeby nie zapylić otoczenia kominka.
Jedynie trzeba dbać o czystość filtra i worka . Palę intensywnie/ kominek z płaszczem wodnym/. Raz w tygodniu czyszczę dokładnie filtr i worek- usuwanie popiołu odbywa się bezpyłowo. Szufelka służy tylko do usunięcia drobin drzewa i kory oraz pylu z tychże. W żadnym wypadku do usuwania resztek popiołu, zresztą ostrzega przed tym producent odkurzaczy centralnych.

marek25aa2
17-03-2013, 06:42
Witam!

Podłącze się pod temat.Jestem na etapie projektowania odkurzacza, podobnie jak kolega robie to pierwszy raz.Rzuccie okiem na projekt, chetnie usłyszę opinie na temat tego co zle zrobiłem.

Na gorze wystarczy jedno gniazdko, mierzylem i 9 m rury spokojnie wystarczy na kazdy zakamarek, jeśli chodzi o dół to zdecydowalem sie w sumie na 2 gniazdka (jedno w salonie, jedno w przedpokoju) i dwie szufelki ( kuchnia i wiatrołap) ale nie wiem czy dobrze zrobilem podejscie do szufelki w wiatrołapie.Dodatkowo chciałbym zrobić gniazdo w garażu ale nie bardzo wiem jak do niego podejsc. Bardzo proszę o zmodyfikowanie mojego projektu i wszelkie uwagi :)

177079

Legenda:
zielona kropka - jednostka
niebieskie kropki gniazda
brązowe szufelki
żółte pion do góry zakończony gniazdem na pietrze

Jarek.P
17-03-2013, 08:36
Za dużo zakrętów!
Tak ja bym to zrobił:

177105

J.

marek25aa2
17-03-2013, 09:12
A jak bys zrobil gniazdko w garazu ?

Jarek.P
17-03-2013, 10:10
Wiele jednostek centralnych ma takie gniazdko zamontowane fabrycznie. Jeśli nie - po prostu odnogę zrób.

J.

marek25aa2
17-03-2013, 10:36
Ten projekt przez ciebiezrobiony fajny jest ogolnie tylko ze u mnie niestety jest roznica wysokosci pomiedzi pomieszczeniami i nie bardzo sie da tak podejsc pod szufel;ke w wiatrolapie i dalej zagwozdke mam :(

Jarek.P
17-03-2013, 12:04
W takim razie skręć do wiatrołapu z korytarza, pod górnym biegiem schodów. Jeśli tam też jest różnica wysokości, to trudno, trzeba będzie zrobić uskok, tak czy tak będzie to lepsza opcja, niż wychodzenie rurą z budynku, to jest niedopuszczalne również z powodu możliwości roszenia w takiej rurze, a wtedy zator pewny.

177167

Tu inaczej też dałem rurę w korytarzu. Twoja wersja też jest ok, moja jest trochę prostsza w realizacji. Odgałęzienia robisz po prostu trójnikiem "łagodnym" i jest ok.

marek25aa2
17-03-2013, 12:43
Ogolnie super tak juz da sie zrobic a teraz mam jeszcze pytanie odnosnie wyrzutu czy nie przeszkadza jesli wyrzut bedzie mial kilka metrów długości ??? Powiedz mi jeszcze bo widze ze jestes zosrientowany w temacie :) czy rury układa się na chudziaku czy pozniej ??

Jarek.P
17-03-2013, 13:27
Wyrzut, jeśli nie będzie miał zbyt skomplikowanego układu, to ok.
Zawsze możesz go zrobić dla pewności większą średnicą, wykorzystując rury wentylacyjne bądź hydrauliczne, tu już nie ma przeciwwskazań, ale jeśli to chodzi o po prostu parę metrów rury, z trzema zakrętami na krzyż, to nie kombinuj, rób normalnymi..

Rury oczywiście na chudziaku, w styropianie, układane wprost na izolacji. Później też się da, ale jest już znacznie trudniej.

J.

zet1977
19-05-2013, 02:08
Witam,

Jestem na etapie hydrauliki i rozprowadzania podłogówki i trochę późno przypomniałem sobie o OC, a "fachowca":D na szybko chyba nie znajdę, więc pomyślałem że sam spróbuję się z tym tematem uporać. Prośba o ocenę, czy takie rozwiązanie jest o.k. Biorąc pod uwgę, że na piętrze nie będe miał prawie w ogóle podłogówki sensownym rozwiązaniem byłoby chyba zejść z góry, a nie rozkładać rury na dole i utrudniać sobie i instalatorom od podłogówki życie, tylko nie wiem jak to porządnie zrobić biorąc pod uwagę, że jednostkę będę miał w garażu no i biorąc pod uwagę grawitację to przy rozwiązaniu zejść z góry nie będzie dodatkowych problemów ?

Pozdrawiam

Jarek.P
19-05-2013, 07:54
No właśnie w tym sęk, że grawitacja trochę twój pomysł rozkłada, w przypadku OC robienie jakichkolwiek torów "pod górę" to proszenie się o problemy.

NIe za bardzo jednak rozumiem, dlaczego chcesz ciągnąć OC "z góry". Rury od CO przecież mają być w styropianie, one tak naprawdę powinny leżeć bezpośrednio na wylewce i być przykryte styropianem, podłogówka zaś będzie leżeć na wierzchu i będzie zalana wylewką, jedna instalacja z drugą mija się znakomicie i nic z niczym tu nie koliduje.

Rysunków nie komentuję, bo są tak mikroskopijne, że ciężko.

J.

zet1977
19-05-2013, 21:36
Chodziło mi o to, że spece od podłogówki wchodzą od jutra i nie wyrobię się z zakupem i ułożeniem. Możecie polecić jakiś sklep internetowy, który sprzedaje wszystkie gadżety dzięki którym sklecę OC na tym etapie ?

Co do mikroskopijnych zdjęć, to próbuję ale system zmniejsza mi je, więc wrzucam w wersji fotograficznej :lol:

Pozdrawiam

Jarek.P
19-05-2013, 22:28
Nie podobają mi się te dwa gniazdka w sumie niedaleko siebie. Jak rozległy jest ten dom? Nie da się go obsłużyć z jednego gniazdka w holu? 9m węża nie sięgnie od końca do końca?
Druga rzecz: szufelka w wiatrołapie- rura od niej wchodzi w główny rurociąg "pod prąd", tak nie może być. Przebij się przez ścianę do pokoju nr 8 i tamtędy na skos leć.

Poszukaj w swoim rejonie jakiegoś dystrybutora OC, jakbyś jutro rano pojechał po rury, to takie orurowanie spokojnie do południa machniesz, najwyżej hydraulików poprosisz, żeby zaczęli od rozdzielaczy i tym podobnych.

J.

zet1977
20-05-2013, 21:23
No właśnie, że do ma prawie 20 m z garażem i wężem 9 m nie obgonię ... co do szufelki w wiatrołapie to słuszna uwaga, a co do instalatorów to nie zdążę, mam czas dopiero w sobotę ale jakby zostawili mi trochę miejsca na parterze przy ścianach i nie układali tam pętli to pewnie ładnie bym się wcisnął, w ostateczności podciął trochę styropian gdzie nie będzie pętli. Nie wiem jeszcze jak pociągnąć w pionie z gór,y z którego gniazda jeżeli ma to jakiekolwiek zanaczenie.

Pozdrawiam.

kerad85
12-10-2016, 17:56
Proszę o ocenę mojego projektu instalacji odkurzacza centralnego. Zastanawiam się jeszcze czy jednostki nie umieścić przy ścianie zewnętrznej przez co łatwiej będzie z rurą wyciągową.

370018370019

Lukasz_Walo
23-10-2016, 17:51
Proszę o ocenę mojego projektu instalacji odkurzacza centralnego. Zastanawiam się jeszcze czy jednostki nie umieścić przy ścianie zewnętrznej przez co łatwiej będzie z rurą wyciągową.

370018370019

WItam, projekt wyglada w porządku. Jednostka przy ścianie zewnetrznej budynku pozwoli ci na łatwiejsze zrobienie wyrzutu ale nie ma to wpływu na twoja długośc instalacjo bo to A ( długość instalacji w domu ) + B długośc wyrzutu - C - maxymalna długośc instalacji.

CO do wally flexa w kuchni to możesz sobie darować ponieważ nie sprawdza się w duzych pomieszczeniach, lepiej pomysl nad Vroom, lub poprostu zainstaluj szufelkę będzie mniej rzucała się w oczy.

Adaxis
25-10-2016, 08:40
.