PDA

Zobacz pełną wersję : pompa p/w, podłogówka i ... deski na podłodze. Co o tym sądzicie?



mrose
08-10-2012, 17:19
Chcę ogrzewać dom ( jeszcze nieskończony projekt) pompą ciepła. Chcę także mieć wszędzie drewno na podłogach, no może z wyjątkiem łazienek, kuchni i hall'u.Czy to znaczy, że powinieniem zapomnieć o ogrzewaniu podłogowym? Czy tam gdzie drewno koniecznie montować klimakonwektory?

chcialbympompe
08-10-2012, 17:50
Chcę także mieć wszędzie drewno na podłogach, no może z wyjątkiem łazienek, kuchni i hall'u.Czy to znaczy, że powinieniem zapomnieć o ogrzewaniu podłogowym?
Można mieć drewno i podłogówkę. Wystarczy pogooglać. A jak moc będzie za mała to można pociągnąć jeszcze ogrzewanie na ściany.

mrose
08-10-2012, 17:59
Można mieć drewno i podłogówkę. Wystarczy pogooglać. A jak moc będzie za mała to można pociągnąć jeszcze ogrzewanie na ściany.
Tylko, że w domu bardzo dużo przeszkleń bedzie. A jak zrobię podłogówkę to będę ograniczony jeśli chodzi o gatunek drewna na podłogę. Może lepiej pompę p/p?

mrose
08-10-2012, 20:59
Raczej nie lepiej,cwu grzejesz wtedy z COP1 :)
Do cwu wtedy pompa p/w. oprócz cwu ta druga pompa by mi podłogówkę grzała w kuchni i łazienkach. Problem sprowadza się więc do tego czy lepiej mieć:
1 rozwiązanie : pompę p/w albo gruntowa do ogrzewania + jakieś klimakonwektory ażeby schłodzić latem, czy może ,
2 rozwiązanie : pompę p/w do cwu i podłogówek w łazienkach,kuchni oraz drugą pompę p/p do grzania większości pomieszczeń zimą i klimatyzowania latem.
Lepiej to dla mnie znaczy : bezproblemowe użytkowanie, oczywiście za rozsądną cenę.

niedowiarek
08-10-2012, 21:09
Chcę ogrzewać dom ( jeszcze nieskończony projekt) pompą ciepła. Chcę także mieć wszędzie drewno na podłogach, no może z wyjątkiem łazienek, kuchni i hall'u.Czy to znaczy, że powinieniem zapomnieć o ogrzewaniu podłogowym? Czy tam gdzie drewno koniecznie montować klimakonwektory?

Miałem dokładnie ten sam dylemat. W pierwszej wersji powstał pomysł ogrzewania hypokaustycznego (ściennego). Nawet mury zostały dostosowane do tego systemu - zwykłe bloczki silikatowe pracowicie nawiercałem z połowicą przez 2 tygodnie. Ostatecznie po analizie kosztów poszło ogrzewanie wodne na ściany plus podłoga w łazienkach, ganku i kuchni. Jak to za mało, to możesz rozważyć sufitowe. U mnie ostatecznie na podłodze "poległy" panele bo brakło kasy, ale system ścienny został. A kiedyś może dzieciaki walną dechy....

adam_mk
08-10-2012, 21:14
Zezwala się "chcieć"!
(To nikomu krzywdy nie czyni)
WIESZ co budujesz?

Masz policzony projekt?
Poczytaj go, bo tam jest wszystko...

Projektujesz?
A WIESZ co projektujesz?

Podaj definicję "rozsądnej ceny"...

Zacznij może od samych podstaw...
Są mechanizmy, które się wzajemnie wykluczają.
(I nie jest to np. drewno na podłogówce!)

Adam M.

mrose
09-10-2012, 06:24
Są mechanizmy, które się wzajemnie wykluczają.
(I nie jest to np. drewno na podłogówce!)

Adam M.[/QUOTE]
Czy możesz rozwinąć myśl?

adam_mk
09-10-2012, 07:24
"Tylko, że w domu bardzo dużo przeszkleń bedzie."
"Lepiej to dla mnie znaczy : bezproblemowe użytkowanie, oczywiście za rozsądną cenę. "

Tak to się nie da!
No, u nas się nie da...
Zbuduj to gdzieś w Hiszpanii czy na Sycylii.

Im bardziej rozbudowana bryła, im więcej przeszkleń - tym większy koszt utrzymania.
Chcesz mieć "pięknie" - to nie może być tanio!
Nawet dziesięć pomp ciepła tego nie załatwi.

Adam M.

mrose
09-10-2012, 09:49
Bryła będzie dość prosta, pełne dwie kondygnacje, dach dwuspadowy, ale dość dużo przeszkleń.
Powiem więcej jak będzie gotowy projekt - wtedy policzone zostanie zapotrzebowanie. No ale skoro dużo przeszkleń to także zasadnym wydaje się klimatyzowanie pomieszczeń.A skoro klimatyzacja ma być, to może lepiej za tzw. "jednym zamachem" zrobić grzanie,klimatyzacje i rekuperację w jednym urządzeniu, przy wykorzystaniu pompy p/p. Do cwu byłaby jakaś mniejsza pompa p/w. Co o tym sądzi Pan Adam M.?:D

hydraulik_
09-10-2012, 14:08
im większe straty tym cieplejsza podłoga .Im cieplejsza podłoga tym większy problem z drewnem.
Ale to się liczy .Jak się policzy to wiadomo.
A teraz można pogdybać .Jedni będą za inni przeciw .Ale to i tak nie będzie miało znaczenia.