PDA

Zobacz pełną wersję : Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wytrzymałość sączków



dodziks
15-10-2012, 13:23
Witam,
Czy naprawdę jeśli się umieści sączki pod przejazdem prowadzącym do garażu to sączki będą ulegały zniszczeniu? Mój samochód waży 1400kg, nie zamierzam zadnym cieższym sprzętem wjeżdzać na podwórko gdzie będą zakopane sączki. Czy naprawdę musze użyć specjalnych skrzynek, które wytrzymują wiksze obciążenia? A może to jest zbędny wydatek i taki przejazd 2 razy dziennie nad sączkami które są zakopane 1 m pod ziemią ma na nie jakiś większy wpływ? A może są jakieś tanie rozwiązania, które zniwelują ten wpływ? Np. jak by zrobił wylewkę, wtedy ciężar przenoszony przez opony będzie rozkładał się równomierniej?

WOJSKI
16-10-2012, 08:18
A cóż to za oczyszczalnia, że rozsączasz pod przejazdem?

dodziks
16-10-2012, 08:57
A cóż to za oczyszczalnia, że rozsączasz pod przejazdem?

Chodzi o to, że między zbiornikiem pierwszego etapu oczyszczania a ogrodem gdzie planowane są sączki jest usytułowany garaż. Dlatego sączki musiały by być zrobione pod dojazdem do garażu tak jak to jest na załączonym schemacie.
142363

WOJSKI
16-10-2012, 11:17
Czyli zwykła drenażówka :(
Nie pomagam :)

Albo pomogę, niech będzie moja strata :)

generalnie na tej głębokości nic się nie powinno wydarzyć, jednak dla bezpeczeństwa pod samym przejazdem i bezpośrednim sąsiedztwie zastosuj "pełną" pomarańczową rurę.

niedowiarek
16-10-2012, 11:19
A nie lepiej dać kawałek rury kanalizacyjnej więcej i drenaż w terenie zielonym? Albo całą oczyszczalnię przesunąć za przejazd?

Jastrząb
16-10-2012, 11:32
A nie lepiej dać kawałek rury kanalizacyjnej więcej i drenaż w terenie zielonym? Albo całą oczyszczalnię przesunąć za przejazd?

A czy sa jakies przeciwskazania z racji dzialania drenazu zeby on byl przykryty pewnie kostka brukowa przed garazem?

Bo jesli nie to w czym problem. Nie wiem z czego sa takie saczki?,Ze zwyklej rury kanalizacyjnej tylko ponacincnej czy taka zwyklej zoltej rury typowo drenarskiej?
Zarowno jedno jak i drugie mozna kupic w wersji ciezkiej, SN8. Zakopane 1m pod ziemia, i mozna po tym smialo jezdzic.
http://www.kaczmarek2.pl/drenciez.html

Pierwszy znalazl mi sie kaczmarek, ale jestem na pewny za zarowno wavin jak i pipelife robia takie ciezkie drenaze.

marcin

niedowiarek
16-10-2012, 11:58
A czy sa jakies przeciwskazania z racji dzialania drenazu zeby on byl przykryty pewnie kostka brukowa przed garazem?


Teoretycznie nie ma problemu z wytrzymałością mechaniczną. W praktyce może być tak (http://www.zieloneoczyszczalnie.pl/smrodu). Lepiej mieć wtedy drenaż poza terenem utwardzonym.

WOJSKI
16-10-2012, 12:30
Podęjżewam, że drenaż u kolegi pytającego to zwykła szara rura z nacięciami do mniej więcej połowy średnicy więc w zwykłym grucie nic się nie wydarzy ale pod dojazdem?
A jak wpadnie na pomysł i kupi sobie terenówkę ważącą koło 2 ton i zacznie wjeżdżać do garażu?

Nie wiem w jakiej skali rysunek, ale jeżeli oczyszczalnia tuż przy drodze to lepiej studzienkę rozsączającą dać po drugiej stronie drogi i wydłużyć ją odpowiednio.

Ja bym się nie bawił w żadne rozsączanie pod drogą.

Jastrząb
16-10-2012, 13:07
Podęjżewam, że drenaż u kolegi pytającego to zwykła szara rura z nacięciami do mniej więcej połowy średnicy więc w zwykłym grucie nic się nie wydarzy ale pod dojazdem?
A jak wpadnie na pomysł i kupi sobie terenówkę ważącą koło 2 ton i zacznie wjeżdżać do garażu?

Nie wiem w jakiej skali rysunek, ale jeżeli oczyszczalnia tuż przy drodze to lepiej studzienkę rozsączającą dać po drugiej stronie drogi i wydłużyć ją odpowiednio.

Ja bym się nie bawił w żadne rozsączanie pod drogą.
Nie bede sie wypowiadal w kwestii tego czy to dobry pomysl robic drenaz pod droga ze wzgledu na ewentualna potrzebe rozkopania tegoz za 5, 10 czy 15 lat.
Ja, jesli powierzchnia pozwala, pod droga bym zrobil wylacznie rure pelna, a rozsaczajaca na terenie zielonym, tak jak juz inni pisali.

Ale jesli autor bardzo chce to niech po prostu kupi te pare metrow rury kanalizacyjnej do duzych obciazen i ponacina na polowie obwodu szlifierka. I pod czescia drogowa polozy mocniejsza rure.

marcin

dodziks
16-10-2012, 15:12
Zamierzałem pociągnać drenaż pod drogą do garażu ze względu na odległości ogrodu od zbiornika (15 metrów). Cieżko było by mi zachować odpowiedni spadek tak żeby sączki nie były za głęboko. Czy studzienka rozwiazała by mój problem?

niedowiarek
16-10-2012, 16:01
Twój problem - to wybór drenażówki. Zamontuj oczyszczalnię biologiczną i po problemie....

Beja
16-10-2012, 16:02
Ale jesli autor bardzo chce to niech po prostu kupi te pare metrow rury kanalizacyjnej do duzych obciazen i ponacina na polowie obwodu szlifierka. I pod czescia drogowa polozy mocniejsza rure.

marcin

Nie wiem ile w tym prawdy, ale gdzieś w starych tematach ktoś pisał, że dobre drenaże są nacinane "nie mechanicznie" (znaczy laserem, wodą albo czymś takim). Rzecz była w tym, że przy nacinaniu piłką albo tarczą robią się do środka zadziory, które a) utrudniają przepływ b) stanowia punkt zaczepienia dla syfów.

Jastrząb
16-10-2012, 16:36
Nie wiem ile w tym prawdy, ale gdzieś w starych tematach ktoś pisał, że dobre drenaże są nacinane "nie mechanicznie" (znaczy laserem, wodą albo czymś takim). Rzecz była w tym, że przy nacinaniu piłką albo tarczą robią się do środka zadziory, które a) utrudniają przepływ b) stanowia punkt zaczepienia dla syfów.Ma to sens. Dobry punkt. Zawsze zostaja typowe drenazowe 2-warstwowe do drenazu ciezkiego. Pytanie tylko do oczyszczalni jaka musi byc powierzchnia dziur, tzn, czy w gotowej drenazowej rurze powierzchnia jest wystarczajaca.


marcin

WOJSKI
17-10-2012, 08:09
Ma to sens. Dobry punkt. Zawsze zostaja typowe drenazowe 2-warstwowe do drenazu ciezkiego. Pytanie tylko do oczyszczalni jaka musi byc powierzchnia dziur, tzn, czy w gotowej drenazowej rurze powierzchnia jest wystarczajaca.


marcin

Tu nie ma się nad czym zastanawiać, najlepiej jak kupi biologiczną :D

dodziks
17-10-2012, 09:51
A czy dobrze zrobiona drenażówka nie będzie lepsza od biologicznej? Jeżeli dobrze przygotujemy podłoże i doprowadzimy poprawnie powietrze do drenażu to czy taki drenaż nie bedzie działał długo i bez awaryjnie? Jeśli się nie myle to biologiczna wymaga pompy powietrza, ktora pobiera energie elektryczną i jest przez to mniej ekologiczna od drenażówki.

niedowiarek
17-10-2012, 10:13
A czy dobrze zrobiona drenażówka nie będzie lepsza od biologicznej?

Dobra oczyszczalnia to taka, która oczyszcza ścieki :). Jak sprawdzisz, czy drenaż działa dobrze? Oczyszczalnie, które zostały przebadane pod kątem osiągania efektu ekologicznego posiadają certyfikat zgodności z normą PN EN. 12566-3:2006+A1:2009 wydany przez niezależne labolatorium notyfikowane. Jak znajdziesz takową drenażówkę to bierz w ciemno najlepiej z montażem producenta i gwarancją na osiągniecie efektu.

Jastrząb
17-10-2012, 10:28
A czy dobrze zrobiona drenażówka nie będzie lepsza od biologicznej? Jeżeli dobrze przygotujemy podłoże i doprowadzimy poprawnie powietrze do drenażu to czy taki drenaż nie bedzie działał długo i bez awaryjnie? Jeśli się nie myle to biologiczna wymaga pompy powietrza, ktora pobiera energie elektryczną i jest przez to mniej ekologiczna od drenażówki.Europa zachodznia zabronila montazu nowych drenazowek. Problem z drenazowkami jest taki, ze o tym ze jesli jednak nie dzialala dowiadujesz sie dopiero po fakcie. A wtedy masz za przeproszeniem, gówno, na 2m w głąb ogordka :-(

marcin