PDA

Zobacz pełną wersję : Nawiewniki w oknach Fakro.



bobasxx
25-10-2012, 19:49
Czy to normalne że przez nawiewniki dość mocno dmucha chłodnym powietrzem ??? Wentylacja grawitacyjna, dwa okna 140/78 z nawiewnikami. Jak się podłoży rękę, to czuć wyraźny podmuch. Co będzie jak temperatury spadną poniżej zera, wykroplona woda murowana (nawiewnik metalowy).

Andrzej Wilhelmi
25-10-2012, 22:02
Jak sama nazwa wskazuje są to nawiewniki więc skoro przez nie dmucha do wewnątrz to znaczy że wentylacja grawitacyjna działa poprawnie. Zawsze można przymknąć lub zamknąć całkowicie te nawiewniki. Skropliny by powstały gdyby nawiewnik stał się wywiewką z pomieszczenia. Pozdrawiam.

bobasxx
26-10-2012, 13:17
Dziękuję za informacje. Co do skroplin to nie mam pewności, bo skoro nawiewane powietrze ma prawie taką samą temperaturę jak na zewnątrz, to sam nawiewnik będzie nie wiele cieplejszy, a jeśli w środku jest około 20 st. to podczas mrozów pewnie się wykropli, ale może się mylę ;)

Andrzej Wilhelmi
26-10-2012, 18:35
Z całą pewnością się mylisz! Po pierwsze wlatuje zimne powietrze czyli suche i z niego w ciepłym pomieszczeniu nic się nie wykropli. Natomiast te otwory wlotowe (nawiewniki) w bardzo wielu przypadkach szczególnie w łazienkach na poddaszu stają się wywietrznikami czyli zimą wylatuje z nich ciepłe i wilgotne powietrze, które w zetknięciu z zimnym przechodzi w stan nasycenia powodujący wykraplanie pary wodnej. Zjawisko to powstawało właśnie w tych otworach wylotowych i aby kondesat tam nie zamarzał producenci okien ocieplili ten wylot. Teraz skropliny zamarzają na zewnątrz okna. Pozdrawiam.

bobasxx
28-10-2012, 09:48
Teraz dla mnie jest wszystko jasne. Akurat w łazience mam okno z PCV jakoś tak wyszło, że bez nawiewnika. Dziękuję za odpowiedź ;)

e_tomi
30-10-2012, 17:15
Czy przy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem można zrezygnować z nawiewników w oknach dachowych?

Andrzej Wilhelmi
30-10-2012, 17:52
Można. Pozdrawiam.

klaudiusz_x
31-10-2012, 23:12
Czy przy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem można zrezygnować z nawiewników w oknach dachowych?
Obowiązkowo.
U siebie kupiłem najtańsze okna FTS. Przed montażem dwukrotnie pomalowałem.
FTS-y mają tylko jedną warstwę lakieru. Natomiast wyłazy dachowe, te najtańsze, to gołe drewno.