PDA

Zobacz pełną wersję : MONTER czy jednak MONTAŻYSTA ?



blokno
27-10-2012, 05:37
Napisał lisek_79:

Witam,
Z góry przepraszam za upierdliwość ale jak słyszę słowo "montażysta" to mnie zęby bolą !!!
Panie i Panowie okna , kablówkę itp. montuje MONTER nie montażysta !
Montażysta wg słownika języka polskiego jest to gość / gościówa która zajmuje się obróbką filmów

Napisał blokno:

Ciekawa uwaga.. Praktyka stosowania języka poszła chyba jednak dalej niz słowniki i dlatego INSTALATOR okien określany jest powszechnie jako montażysta - wydaje się, że wszyscy potrafią go odróżnić od montażysty filmowego. Słowo MONTER nie wydaje się być adekwatne do czynności, które wykonuje instalator okien, ponieważ wydaje się być zarezerwowane dla tych "fachowców", którzy z jakichś mniejszych części składają większą całość. W odniesieniu do techniki okiennej byłoby to właściwe określenie, dla prac polegających na składaniu elementów ram, uszczelek i szyb w całość, jaką jest okno, które potem należy ZAINSTALOWAĆ w murze.
Jeśli więc miałbym ambicje "naprawiania świata" montażowego, to postulowałbym jednak INSTALATORA. Myślę jednak, że poza światem słowników, które z natury rzeczy opisują świat miniony, istnieje świat realny, w którym ludzie uzgadniają ze sobą na bieżąco znaczenie stosowanych określeń. Nie wydaje mi się, żeby się nie rozumieli używając określenia "montażysta okien". Dla większości jest to jednoznaczne określenie. pzdr

finlandia
29-10-2012, 06:42
Tylko jeden z moich podwykonwaców nazywał siebie "monterem"....

andrzejzms
29-10-2012, 07:51
Wstyd się przyznać , ale nigdy sie nad tym nie zastanawiałem. Od wielu lat zajmuje się stolarką i montażami i przyznam ,że ludzi którzy sią zajmują montażem okien ,drzwi najczęściej określa się jako montażystów. Terminu monter czasami używa się w stosunku do ludzi montujacych np. bramy garażowe, ale ich zwykle też określa się jako montażystów. Z określeniem instalator okien prawie się nie spodkałem. Ja żyję i pracuję w centrum , być moze w innych regionach jest inne nazewnictwo.

witek86
31-10-2012, 11:19
Wstyd się przyznać , ale nigdy sie nad tym nie zastanawiałem. Od wielu lat zajmuje się stolarką i montażami i przyznam ,że ludzi którzy sią zajmują montażem okien ,drzwi najczęściej określa się jako montażystów. Terminu monter czasami używa się w stosunku do ludzi montujacych np. bramy garażowe, ale ich zwykle też określa się jako montażystów. Z określeniem instalator okien prawie się nie spodkałem. Ja żyję i pracuję w centrum , być moze w innych regionach jest inne nazewnictwo.

na zachodzie polski jest tak samo:)
ale to nie boli aż tak jak wiater albo poszłem:D