PDA

Zobacz pełną wersję : Drzwi wejściowe - skrapla się woda dość mocno- dlaczego



monkey222
28-10-2012, 17:20
Witam , mam w mieszkaniu drzwi wejściowe metalowe( nie były z tych tańszych) Gdy pojawia się okres jesienny tak jak teraz to na górze drzwi ( na futrynie )normalnie widac bardzo duże krople wody, całe dookoła na futrynie sa bardzo mokre( od strony zawiasów normalnie cieknie ) na zamku też jest mokro. w zimie przy większych mrozach to wszytsko zamarza i jest lód a czasem zamek zamarzał tak ze klucz musiałem zapalniczka podgrzewać żeby się przekręcił .Dlaczego tak się dzieje?? jak z tym walczyć?? Drzwi maja dookoła uszczelke na futrynie .W domu temperatura średnio 22 czasem 23 stopnie

finlandia
28-10-2012, 18:40
Podaj jeszcze jaką masz wilgotność w domu.
To drzwi do mieszkania ??? czy typowo zewnętrzne wystawione na warunki atmosferyczne?

Pawel78
28-10-2012, 19:05
Duża wilgotność w domu.

monkey222
28-10-2012, 19:09
Są to typowe drzwi zewnętrzne bezpośrednio z pola do mieszkania , w domu wilgotność na stacji pogody to srednio między 58 a 65% ( zależy od wietrzenia, od pogody od temperatury, od pory roku)

Na żadnych oknach nie mam tego problemu nawet jak są całkowicie uszczelnione ( domknięte)

Mam wrazenie że są gdzieś mało szczelne albo w srodku nie ocieplone lub coś w tym stylu. Może są jakies wadliwe i dlatego. ( metalowe całe drzwi i futryny)
Bo przecież wilgotność jest raczej optymalna a na oknach nic nie ma .

Charlie
28-10-2012, 19:20
Naipierw spróbuj wyregulować skrzydło na docisk - jak nie wiesz jak to wezwij fachowca.
Jak to nie pomoże tzn., że masz albo skrzywione skrzydło albo ościeżnicę na odcinku mostka termicznego ( wykrapla się woda w miejscu styku ciepłego powietrza i zimnego) ewentualnie niedocieplone ( termo wkład wadliwy ).

Musisz najpierw zrobić regulację - jeśli ona nie pomoże tzn., że problem jest po stronie producenta albo montażysty ( wspomniane skrzywienia ).

Powodzenia

P.S z dobrymi drzwiami drewnianymi nie miałbyś tego typu problemów.

monkey222
28-10-2012, 19:24
tzn zauważyłem że jak drzwi są zamknięte na zamek to góra i dół drzwi sa na styk z futryna a srodkiem na długości około metra tak jakby lekko drzwi odstaja tzn jest taki jakby lekki brzuch , ale uszczelka dobrze dochodzi wszędzie .

Ok dzieki za rady, wezwe fachowca jakiegoś bo łatwiej doradzić jak się widzi .

Dodam tylko że skrapla sie na futrynach , na łączeniu futryny z drzwiami a całe drzwi są ok

Pawel78
28-10-2012, 19:31
wilgotność powyżej 55% jest za wysoka. Twoje objawy są takie same jak na nawiewnikach okiennych.
Czy ościeżnice są wypełnione pianką czy betonem?

monkey222
28-10-2012, 19:47
majster jak mi montowal drz2wi to w oscieznice wpychal docinany styropian

finlandia
28-10-2012, 19:53
No to jasne. Wepchnięty styropian nie uszczelni wystarczająco dobrze ościeżnicy. Jakkolwiek dokładnie docinał ten styropian, to zawsze pozostaną tam luki, przerwy czy dziury, w których powietrze sobie swobodnie krąży i zimne dociera do wnętrza.
Futryna powinna być w całości wypełniona pianką.
Ale to nie zawsze łatwe, bo albo szczelina montażowa jest za mała lub komuś szkoda pianki, ew. czasu - bo dużo piany=duży czas schnięcia.

monkey222
28-10-2012, 20:07
da sie to jakos naprawic bez wywalania drzwi od nowa??? moge teraz wstrzyknac pianke w te otwory montarzowe czy juz jest po ptakach??

Charlie
28-10-2012, 20:08
...ja obstawiam regulację w połączeniu z kiepsko docieploną ościeżnicą - powinna być pianowana t.j Kolega Finlandia napisał.

Jak przyjdzie wyregulować Ci drzwi to poproś żeby przejrzał okna :)

monkey222
28-10-2012, 20:14
dlaczego okna??? okna sa super montowane bo robiła inna firma, najlepsza w naszym miescie i wszystko super pianowali i mam 100% pewnosci ze zrobili to prfekcyjnie bo kazdy ich chwali - widac bylo ze firma pierwsza klasa( duzy producent)

finlandia
28-10-2012, 20:16
Tak, to co powiedział Charlie też ma znaczenie - dobre doleganie skrzydła jest ważne.

Jak Ty chcesz wstrzyknąć pianę przez otwory montażowe? W tych dziurach powinny być DYBLE.
No chyba że masz drzwi zamontowane na samą pianę.. tzn styropian.

Ps. Nawet jeśli masz tam śruby i je wykręcisz, to raczej dziury są za małe by wcisnąć tam pistolet, a druga sprawa - piana aż tak wszechstronnie się nie rozpływa by wypełnić całe wolne przestrzenie. Ale próbować możesz..

monkey222
28-10-2012, 20:22
Ok .dziekuje wam wszystkim za rady i podpowiedzi. wezwe fachowca i moze cos wymysli. troche mi sie nie usmiecha wywalac drzwi i na nowo montowac bo elewacja zrobiona w tym roku;/;/;/;/ Dziekuje i pozdrawiam

Olek123
19-07-2013, 10:02
Czesc,
Jak sobie poradziles z problemem?

Wg mnie problemem sa mostki termiczne na drzwiach (zakmi, wizjer) jak I oscieznicy (bez przekladki termicznej).
Cieple powietrze z wnetrza domu styka sie z zimna powierzchnia, dochodzi do przejscia przez punkt rosy I wykrapla sie woda. Jesli jest bardzo zimno na dworze, to woda zamarza.
Z punktu widzenia fizyki w tym przypadku moze pomoc:
- likwidacja mostkow = wymiana drzwi I osciaznicy
- obnizenie wilgotnosci i temperatury bezposrednio przy drzwiach (np wiatrolap ogrzewany tylko do 10st) --> ale to przy wielkich mrozach moze byc za malo.
- mozesz jeszcze wybudowac wiatrolap przed drzwiami (taka dobudowka oslaniajaca drzwi) - dzieki temu przy drzwiach od zewnatrz nie bedzie tak zimno.

jankes789
25-01-2017, 17:31
No to jasne. Wepchnięty styropian nie uszczelni wystarczająco dobrze ościeżnicy. Jakkolwiek dokładnie docinał ten styropian, to zawsze pozostaną tam luki, przerwy czy dziury, w których powietrze sobie swobodnie krąży i zimne dociera do wnętrza.
Futryna powinna być w całości wypełniona pianką.
Ale to nie zawsze łatwe, bo albo szczelina montażowa jest za mała lub komuś szkoda pianki, ew. czasu - bo dużo piany=duży czas schnięcia.

Chciałbym do swojego domu kupić drzwi zewnętrzne wiked premium z małym przeszkleniem. Czy po wybraniu ościeżnicy zwykłej 11 wystarczy tylko prawidłowo ościeżnicę zamontować/uszczelnić pianką aby nie było efektu skraplania?

Jan Kalita
26-01-2017, 08:58
@jankes789 Niestety może nie starczyć. Jak wyżej wspomniano efekt skraplania jest bardzo zależny od temperatury i poziomu wilgotności powietrza. Dlatego właśnie coraz częściej polecam jednak ościeżnice z przekładką termiczną. Im niższa temperatura np w przedsionku i większa wilgotność powietrza tym bardziej zbliżamy się do wartości granicznych wykraplania się wody z powietrza na mostkach termicznych - w tym wypadku może to być ościeżnica (a może to być jakiś narożnik w pomieszczeniu).

Ok**se
26-01-2017, 09:07
Wbrew pozorom w przypadku wiatrołapów drzwi wejściowe powinny być jak najplejsze
Dlaczego?
Wiatrołapie przeważnie temperatura jest niższa niż w całym mieszkaniu
Wiatrołap przeważnie nie jest ogrzewany


Wiatrołap ma małą kubaturę czyli doprowadzenie do wzrostu wilgotności następuje bardzo szybko
Wiatrołapie przechowujemy spocone kurtki zmoczone kurtki spocone buty itp wydzielających wilgoć
To wszystko powoduje że wymagania stawiane drzwiom zewnętrznym powinny być o wiele większe niż w przypadku braku wiatrołapu

theme
26-01-2017, 15:51
Chciałbym do swojego domu kupić drzwi zewnętrzne wiked premium z małym przeszkleniem. Czy po wybraniu ościeżnicy zwykłej 11 wystarczy tylko prawidłowo ościeżnicę zamontować/uszczelnić pianką aby nie było efektu skraplania?

I tak i nie. Jeśli w domu masz ponad 60% wilgotności i temperaturę w środku w okolicach 18-19 stopni, a na zewnątrz jest około minus 5 lub mniej to oczywiście, że będzie Ci się lała woda po ościeżnicy, Tej czy każdej innej dobrze wypianowanej.
Ościeżnicę 11 pianuje się w całości. Nie daje się żadnego styropianu, resztek z budowy, szmat czy czego tam człowiek nie wymyśli. Różnica to kilka złotych wydanych na piankę i jest święty spokój. Mowa oczywiście o drzwiach dobrze zamontowanych, dobrze wyregulowanych i o normalnych warunkach klimatycznych w domu, czyli średnia wilgotność na poziomie 40-50% i temperatura w okolicach 20-22 stopni.
Informację traktuj jako ogół do wszystkich ościeżnic tego typu - nie tylko z Wikędu.
Ja osobiście mam premium 26 z przeszkleniem na ościeżnicy 11 (nie było wtedy Termo i oczywiście, że szewc w dziurawych butach chodzi). Wiatrołap jest, zadaszenia brak (przyznam się bez bicia). Temp w domu w okolicach 22 stopni i wilgotność jakieś 50%. Niestety wentylację mam słabą i z okien mi się leje woda. Z drzwi przy większych mrozach rzędu -10 stopni wykrapla mi się woda na wkładce. Nic niepokojącego - normalne zjawisko.


Co do wyraszania się wody. Jeszcze kilka lat do tyłu ludzie w dziwny sposób używali piany. Nie pianowali całej ościeżnicy, dodawali tam różne materiały typu styropian i piana nie mogła dobrze wypełnić przestrzeni. Skutkowało to tym, że brakowało miejscami piany, a cienka blacha ciepła nie utrzyma i stąd przemarzały ościeżnice. Łatwo domyślić się, że nikt nie uskarżał się na przemarzanie skrzydła, bo ono było wypełnione fabrycznie w 100%.

patent.x
31-01-2017, 21:38
Duża różnica temperatur, duża wilgotność, materiały słabo izolujące zawsze będą narażone na skraplanie. Pianka jest w środku, na wierzchu idzie ościeżnica stalowa która po części jest na zewnątrz, w drugiej części w mieszkaniu. Musi być jakiś efekt tego.

art_composites
05-02-2017, 16:29
Nie wiem czy dobrze rozumiem, w środek ościeżnicy wpuścić piankę ? Czy po ostadzeniu osicieżnicy na kilinach i kołkach opiankować w koło oscieżnice ?

finlandia
05-02-2017, 18:54
Masz ościeżnicę aluminiową? To wg mnie nie... ona powinna dać radę.
Wg mnie problem leży w innym miejscu.. ?

gnago
05-02-2017, 19:20
:bash:Można ościeżnicę ponawiercać wiertłem do blachy pierwiej opukując całą ościeznicę, tam gdzie dźwięk będzie słyszalny ,mniej głuchy pustka znajdować się będzie.
Tamże zapuść wiertło rzeczone o zmiennej średnicy, a bacz zaopatrzyć się w zapas barwą dopasowanych zaślepek -takich jakie maskują otwory na dyble i taka wierć średnicę:jawdrop:.Zapuść piankę niskoprężna do stosowania w niskich temperaturach. Naddatek wytnij i wciśnij maskownice

Myślisz widać będzie ilość tych zaślepek. Racja dla właściciela ślubnej reszta społeczeństwa wyjąwszy montarzystów przechodzić jeno przez drzwi będzie bo ilość i rozmieszczenie zaślepek zwyczajnie w rzyci mają:D

finlandia
05-02-2017, 19:58
Z całym uznaniem dla twórczości, ale..
mowimy /wg ustaleń/ o ościeznicy alumioniowej, czyli pełniej (tak jak okno PCW), także ta metoda będzie nieskuteczna...
Dlatego obawiam sie, ze przyczyna nie lezy w produkcie, a raczej obstawiam "błąd" pomiaru..

jareko
05-02-2017, 23:33
Dobrych kilka lat temu kupiłem stalowe drzwi ze stalową futryną. Chińszczyzna jaką można za tysiaka z ościeżnicą kupić w Castoramie. Przedpokój otwarty. Swobodny ruch powietrza. nigdy ale to nigdy nie pokryły się szronem czy wodą.
Ościeżnica po całości dokładnie opianowana....powiem szczerze... piana jest elementem uszczelniająco-mocującym...szewc przeważnie bez butów chodzi hi hi hi
Nie rozumiem po prostu nie rozumiem Waszych problemów.
Sprawdzałem wilgotność nigdy zimą nie była wyższa jak 50% a jak na zewnątrz był siarczysty mróz to spadała do 30%
Nie miałem (bo już tam nie mieszkam) ani WM ani nawiewników w normalnych oknach. W oknach połaciowych na stałe otwarte kratki. W kuchni często wietrzone bo z ex paliliśmy w domu fajki. Okna o głębokości zabudowy 60mm z szybą 1,6
Nigdy nie było problemów z wykraplaniem się pary wodnej na czymkolwiek
Wyjątkiem przygotowania do Wigilii ale takiej ilości pary z gotowania żaden dom nie wytrzyma ;)

Jan Kalita
06-02-2017, 07:43
Panie Jarku ja mam dom z 1935 roku po kilku remontach przez poprzedniego właściciela i jednym mniejszym moim. Wentylacja grawitacyjna praktycznie nie istnieje w wielu pomieszczeniach. Elektryka i kanalizacja do wymiany, zapachy stoją i ciężko to wywietrzyć. Mimo tego w ogóle nie mam problemów z wilgocią gdyby nie jedna ściana zalana od zewnątrz przez pękniętą rynnę x lat temu (jeszcze nie byłem właścicielem) i wiem, że tam będę musiał coś zrobić. Pomimo tego też mam stare najprawdopodobniej chińskie drzwi wejściowe, które się też nie pocą. Można na tej podstawie domniemywać, że przed wszystkim w takich sytuacjach świadczy to o spier***** montażu.

mazwoj
07-02-2017, 14:36
Brak pianki i tyle - temat rozwinął się na 2 strony a wniosek jest banalnie prosty. Albo to brak piany w danym miejscu lub po całości albo wilgoć jak w dżungli. Inaczej się nie da tego wyjaśnić.
Gnago dobrze pisze - postukać czy przy tej przemarzniętej części nie ma innego dźwięku.

Mariog86
05-12-2017, 07:03
Cześć, kupiłem drzwi DELTA SPECIAL jakiś miesiąc temu i przy temperaturze na dworze na plusie już sie skrapla woda po ościeżnicy. Fachowiec zapewnia ze boczne futryny są wypełnione pianka natomiast górna zaprawą bo musiał zabudować dziure po oknie. Wiatrołap ogrzewany, wilgotność w mieszkaniu na poziomie 50-58%. Czy macie jakieś pomysły co może być przyczyna skraplania się wody bo juz mi sie grzyb zrobił na ścianach a małe dziecko w domu.
402351402352

finlandia
05-12-2017, 09:45
To są drzwi wejściowe do domu (czyli za drzwiami są już warunki zewnętrzne?) czy wejscie do mieszkania w bloku?
Wygląda że zwyczajnie jest tam dziura. Ps. Jakoś nie widzą mi się te tłumaczenia z pianką i zaprawą.. Obawiam się, że bez "odkrywek" - czyli sprawdzenia jak to jest na prawdę się nie obędzie.

patent.x
05-12-2017, 20:36
Na pierwszym zdjęciu widać mokre fragmenty na całej wysokości ściany przy rogach i suficie. Dawno to było robione? Cała nowa ściana? Masz wentylację w wiatrołapie?

Mariog86
06-12-2017, 06:32
tak za drzwiami warunki zewnętrzne. Ściana jest stara poprzednio byly drzwi drewniane i nie było takiej sytuacji tylko przemarzały dołem i były nieszczelne. Przy suficie podejrzewam ze jak jest włączone ogrzewanie to paruje do góry ( tak mi się wydaje ) woda i sie skrapla na brzegach. Wilgoć również pojawia się na zamkach i wizjerze. W wiatrołapie nie mam wentylacji ale drzwi są caly czas otwarte na mieszkanie i okna na rozszczelnienie. Acha zapomniałbym dodać byli fachowcy i stwierdzili ze są za szczelne i je rozszczelnili, teraz wieje ale sytuacja sie nie zmieniła. Myslałem zamontować tam wentylator tylko czy to coś da skoro ościeżnica jest non stop mokra, dodatkowo doczytałem ze producent zaleca do tych drzwi ościeżnice termo o czym nie zostałem poinformowany podczas zakupu.

finlandia
06-12-2017, 08:37
A masz zdjęcie od zewnątrz? Zasugerowałem się tym, że drzwi są do mieszkania bo są zlicowane z wewnętrzną częścią ściany. Takie roboty widuję tu na zdjęciach z południowej części Polski. Zgodnie z obecnymi ogólnymi wytycznymi dla nowych domów drzwi wysuwa się do zewnątrz (tak, nie otworzą się wtedy szerzej niż 90stopni). Ale być może w tym (też) jest problem.
A co mówi na to producent? Raczej winny nie jest, ale gdyby tak wyraził swoje zdanie...

Mariog86
06-12-2017, 11:03
tak są zlicowane natomiast na zewnątrz jest jakby taki mały próg przy ościeżnicy. Dzwoniłem do producenta mam im opisac sytuacje i przesłać zdjęcia i napisać jaka firma wprawiała drzwi.

Ok**se
06-12-2017, 11:21
Źle usytuowane drzwi względem ściany i teraz pytanie.
Kto wymusił na monterze taki sposób montażu czyli w licu ściany wewnętrznej ?
Czy może ona sam tak zarządził i się załatwił na własne życzenie ?
Leje się i będzie się lało

Mariog86
06-12-2017, 12:39
montaż drzwi pozostawiłem fachowca do zorobienia czyli drzwi powinny byc zlicowane przy ścianie zewnętrznej ? zrobie zdjęcie jak bede w domu i pokarze jak to wygląda z zewnatrz

jareko
06-12-2017, 13:51
Dla mnie podstawowy błąd to sposób otwierania - do środka
Podmuch wiatru a na południu czasem ;) wieje mocno będzie odpycha skrzydło od ramy i będzie duło jak się patrzy

theme
14-12-2017, 18:23
Też nie do końca. W zeszłą zimę było -15*C na zewnątrz, w środku około +24*C. Wilgotność w domu około 55% (sporo) i nie było żadnego problemu z drzwiami. Dwie krople rosy na wkładce i tyle. Normalna rzecz, tylko trzeba pamiętać o grzaniu, wietrzeniu (wentylacji) i poprawnym montażu i regulacji drzwi. Ot cała filozofia.

majmaj
16-01-2021, 10:15
siemka!
Podepnę się pod temat.
Mam drzwi wikęd na ościeżnicach termo, na obydwu występuje mocne skraplanie. Z klamek i zamków wręcz kapie, zapewne kwestia wilgotności i punktu rosy? Wilgotność to 72% w domu panuje temp 14C natomiast na zewnątrz było -15.

finlandia
16-01-2021, 11:18
siemka!
Podepnę się pod temat.
Mam drzwi wikęd na ościeżnicach termo, na obydwu występuje mocne skraplanie. Z klamek i zamków wręcz kapie, zapewne kwestia wilgotności i punktu rosy? Wilgotność to 72% w domu panuje temp 14C natomiast na zewnątrz było -15.

Plus za podanie konkretnych danych. Są tragiczne. W takich to i na dobrym drewnie ma prawo wystąpić roszenie, o plastikowych oknach nie wspominając.
Przy tej temperaturze wewnątrz skropli się nawet przy wilgotności 50%, także bez poprawy wilgotności i temperatury powietrza nic nie zrobisz.
Warunki zewnętrzne mają wpływ na temperaturę stolarki w pomieszczeniu. Im niższa, tym szybciej się wyrosi. Fizyka.
Nie wiem czego oczekujesz od forum?

majmaj
16-01-2021, 11:44
No a jakie mają panować warunki skoro to jest nie zamieszkały dom :) wygrzewanie podłogi w toku to i wilgoć jest. Cały czas wietrzę.
Oczekiwałem tego co napisałeś - czyli potwierdzenia moich domysłów.

finlandia
16-01-2021, 12:33
Czyli wszystko jest w normie.. Niedawno (listopad ubr) miałem przypadek drzwi drewnianych. Całe pokryte wodą, aż się zabieliły. W piątek uruchomiono ogrzewanie na full. W poniedziałek rosa ograniczyła się do krawędzi i klamek. Wstawiono dwa osuszacze, początkowo ściągały ponad litr wody na m2/dziennie. Po tygodniu nie było śladu na drzwiach, wilgotność spadła do ok 60%.
Oczywiście prace mokre (tynki wylewki) były zrobione przed montażem drzwi.

Także : pozostaje cierpliwie czekać lub wspomagać osuszanie.

majmaj
16-01-2021, 12:37
Może faktycznie osuszacz o dobry pomysł, nawet o tym nie pomyślałem - dzięki za radę!

finlandia
16-01-2021, 15:21
Napisałem tam 1 litr wody na m2 (powierzchni mieszkalnej). A pewnie nawet więcej bo ten dom nie ma pewnie 100m2, a wylewali ponad 100l dziennie. 10 wiader... Codziennie.

Giero86
22-01-2021, 09:54
Witam, mam u siebie zamontowane drzwi magnum 68 kr, moje pytanie brzmi czy normalnym jest że powstają takie straty ciepła na uszczelkach i poprzez wkładkę do klucza wieje wiatr. Czy jest to błąd montażowy lub błędna regulacja lub jakiś inny czynnik. Temperatura otoczenia w czasie pomiaru - 6 stopni
Temperatura na obrysie uszczelek +7
A na wkładce + 13
Zdjęcie robione z zewnątrz budynku. A zdjęcie zamrożonego zamka z wewnątrz pomieszczenia w którym była temperatura + 21 stopni.
Wilgotność 40-45%
Pozdrawiam
https://zapodaj.net/f4914b36259e4.jpg.html
https://zapodaj.net/5d74d8303fd1f.jpg.html

finlandia
22-01-2021, 13:02
Trudno to nazwać normalnością, ale jak najbardziej naturalne.
Nie wiem jak w Delcie ( nie wiem jak u innych), ale obstawiam, że temperatury uszczelek w drzwiach stalowych takie są.
Możesz próbować poprawiać docisk, ale nie mam pewności że to coś wyraźnie poprawi.

Wkładka to metal, więc nie ma co się dziwić że przemarza. Jeśli wieje, to można próbować założyć na nią podkładki z gąbki (dają je niektórzy producenci klamek). Ten lód sugerowałby jednak, że wilgotność , przynajmniej w wiatrołapie jest większa niż 40%..