PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianka kolankowa - jak "złapać" profil?



macpra
28-10-2012, 20:58
Witam.

Miejsce gdzie będzie ścianka póki co wygląda tak:
144864

Planuję dać 15 cm ocieplenia (10+5 w płytach isovera - już kupione), ale nie wiem jak złapać profil w tej odległości od desek. Myślałem o uchwycie ES przykręconym do deski, ale z tego co widzę to najdłuższe mają 12,5 cm po zagięciu.... i tu mój plan się trochę rypnął. I nie wiem jak to dalej rozwiązać. Proszę o wskazówki.

Pozdrawiam!

Rom-Kon
29-10-2012, 07:33
Rozumiem ze chodzi o ściankę kolankową bo skos to normalnie - albo na ESach albo na grzybkach. Kolankowa jeśli nie przekracza około 120cm to spokojnie można robić bez podpierania profili w środku - jako samonośną (na profilach CD) a na profilach ściennych CW to już spokojnie nawet na dwa metry (na profilach CW jako ścianka osłonowa). Profile CD dajesz pionowo co 40cm.

macpra
29-10-2012, 08:52
Wysokość ścianki to jakieś 155 cm. Czyli tak: przykręcam do podłogi profil UD albo lepiej UW a od góry jak połączyć to ze skosem? Czy zrobić coś takiego jak na zdjęciu? 144970 ??

edit: godzinę później...

tak siedzę i myślę (bo muszę czekać aż Żona wróci z pracy, żeby pobiec do domu obok na poddasze :) .

Czy po bokach na ścianie potrzebne są profile U, czy wystarczy dosunąć CD/W do ściany, ewentualnie odsunąć o parę centymetrów.... i cały czas męczy mnie jak to złapać przy skosie... na zdjęciu widać założony od góry profil U i zaraz nad nim zawieszony na grzybku CD równolegle do podłogi... czy tak zrobić? Czy połączyć jeszcze pchełkami ten U na górze z CD?

macpra
30-10-2012, 07:44
hmm.... nie rozumiem... po co zabierać te deski. Może spróbuję pokazać jak to wygląda w przekroju:

145209

ja nie mam problemu, żeby zmieścić izolację, tylko żeby ścianka mi się nie "przewróciła" ;)

Na przekroju pokazałem też mój pomysł na złapanie przy skosie. Ten profil CD myślę, żeby połączyć z UD w kilku miejscach "pchełkami" albo nitami.

Rom-Kon
30-10-2012, 09:32
Deski czy tez osb nie powinno wchodzić w światło przestrzeni powiedzy krokwiami . Reszta z rys. ok
A dlaczegóż to? Przecież deski są za izolacją a nie przed więc mogą posłużyć jako zabezpieczenie - opór dla wełny w krokwiach by nie uciekła za ściankę. Ciągłość izolacji będzie zapewniona. deski mogą zostać byleby ze szczeliną od góry - szczelina wentylacyjna.

Rom-Kon
30-10-2012, 09:41
hmm.... nie rozumiem... po co zabierać te deski. Może spróbuję pokazać jak to wygląda w przekroju:

145209

ja nie mam problemu, żeby zmieścić izolację, tylko żeby ścianka mi się nie "przewróciła" ;)

Na przekroju pokazałem też mój pomysł na złapanie przy skosie. Ten profil CD myślę, żeby połączyć z UD w kilku miejscach "pchełkami" albo nitami.
jeśli nie robisz zaraz skosu to Twój sposób mocowania ścianki jest dobry. Profil CD na grzybkach musi dobrze trzymać - długie i firmowe grzybki a wkręty maksymalnie rozstawione... możesz nawet dawać z dwóch stron krokwi - to tak w razie Niemca ;)

macpra
30-10-2012, 10:38
A dlaczegóż to? Przecież deski są za izolacją a nie przed więc mogą posłużyć jako zabezpieczenie - opór dla wełny w krokwiach by nie uciekła za ściankę. Ciągłość izolacji będzie zapewniona. deski mogą zostać byleby ze szczeliną od góry - szczelina wentylacyjna.

Dokładnie tak też myślałem. Póki co deski są dosunięte do samego deskowania na krokwiach ponieważ było to robione jeszcze sporo przed planami ocieplenia. Więc przejadę wyrzynarką od strony strychu i powinno być ok.



jeśli nie robisz zaraz skosu to Twój sposób mocowania ścianki jest dobry. Profil CD na grzybkach musi dobrze trzymać - długie i firmowe grzybki a wkręty maksymalnie rozstawione... możesz nawet dawać z dwóch stron krokwi - to tak w razie Niemca ;)

no w sumie skos już też jest w robocie... zamocowanych jest już sporo wieszaków i jedynie nie wiedziałem jak zrobić to bliżej ścianki. Mówisz, że jeśli nie robię skosu to ten pomysł jest dobry.. a co w takim razie jeśli robię?

Czy zrobić którąś z tych wersji?

145285

trochę tam proporcje mogą być zaburzone, Skos faktycznie jest nie wielki (ok 12 stopni). Chodzi mi o to czy skos ma dojść do czoła (A) kolankowej, czy wejść nad nią (niejako "oprzeć" na niej) - (B)

Rom-Kon
30-10-2012, 15:09
...odpowiedź w "krótkich" http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania&p=5602416&viewfull=1#post5602416