PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament w deskowaniu czy w gruncie?



Redakcja
22-11-2001, 12:20
Jak Państwo robili ławy fundamentowe: w deskowaniu czy bezpośrednio w gruncie?

Agnicha
22-11-2001, 13:30
Bezpośrednio w gruncie. Pomimo wielu głosów przeciwko jestem z tego rozwiązania zadowolona. Kierownik nie miał żadnych uwag a wykop pod ławy był bardzo równy. Na pewno wyszło to taniej.
pozdrowienia
Agnicha

Majka
22-11-2001, 13:52
Robiliśmy deskowanie, powodów było kilka: grunt łąkowy - lekko podmokły, długie wykopy i dość głębokie a najważniejsza nasz wykonawca jak usłyszał, "żeby może bezpośrednio w gruncie" pukał się w czoło.

bogo
22-11-2001, 21:07
W wymianie doświadczeń obecnie na 3 zakłdce jest ten temat poruszone przezemnie z licznymi wypowiedziami. Tytul - fundamenty w szalunku z ziemi ....

zugajm
23-11-2001, 08:23
Moje fundamenty wykonałem bezpośrednio w gruncie.

Dave
23-11-2001, 09:12
W gruncie - tylko musi byc dosc spoisty zeby sie nie zasypywalo. Wylozenie folia i zalanie betonem jest duzo prostsze i tansze niz szalowanie a dodatkowo lawe otula warstwa izolacji przeciwwilgociowej z folii. Scainy fundamentowe stawialem z bloczkow.

Metal
04-01-2002, 07:31
W szalunkach z wypożyczalni, ale następnym razem jeszcze raz zastanowiłbym się nad tradycyjnym deskowaniem. Napewno nie w gruncie.

Rudy
10-01-2002, 12:01
Zdecydowanie polecam deskowanie. Deski z szalunku na pewno jeszcze nie raz sie przydadza np na zalewany strop, taras nad gruntem, szalunek pod ogrodzenie czy do zabicia otworow okiennych przed zima

Rudy
10-01-2002, 12:01
Zdecydowanie polecam deskowanie. Deski z szalunku na pewno jeszcze nie raz sie przydadza np na zalewany strop, taras nad gruntem, szalunek pod ogrodzenie czy do zabicia otworow okiennych przed zima

Rudy
10-01-2002, 12:01
Zdecydowanie polecam deskowanie. Deski z szalunku na pewno jeszcze nie raz sie przydadza np na zalewany strop, taras nad gruntem, szalunek pod ogrodzenie czy do zabicia otworow okiennych przed zima

Alanta
10-01-2002, 12:19
Fundament w gruncie jest jednak trochę ryzykowny - trudno zachować dokładnie otulinę zbrojenia dolnego, a bez tego zbrojenie jest tylko dodatkiem do betonu, a nie elementem współpracującym. Ja bym jednak radziła połozyć w folii warstwę chudziaku i dopiero na nim układać zbrojenie na dystansach.

Dave
11-01-2002, 11:09
Zgadzam sie co do otuliny. Dlatego ja tak zrobilem lejac u siebie fundament w gruncie - wylalem chudziaka, na to wylozelem folie na ktora dalem zbrojenie na podkladkach. Otulina bedzie zachowana a deskowanie nie bylo potrzebne. Dodatkowo folia izoluje przeciwwilgociowo ławe.

12-01-2002, 04:33
Fundament w gruncie spoistym jest o niebo tańszy, szaluje się tylko ściąnę fundamentową wystającą ponad teren do poziomu "0"
Zastanawiam się czy ludzie więdzą po co dają zbrojenie, a daje się go wtedy gdy grunt jest niejednorony, budynek na skarpie , teren osuwiskowy,po co izolacja pozioma między chudym betonem, a ławą - przecież tam nie występuje humus, a izolacja pionowa jest niedokładna abo jej brak.Sprawę izolacji poziomej załatwia się na poziomie "0". Kłopotliwy jest tyko wykop z podcięciem na ławy.
Stan

budowlaniec
12-01-2002, 13:56
Nigdy bym się nie zastanoawiał czy dać zbrojenie w ławach czy nie. Koszt prętów fi 12 mm (zbrojenie główne)i fi 6 mm (strzemiona) to ok. 1.000- zł z transportem na budowę. Miejsc z gruntem jednorodnym jest naprawdę niewiele, a fundamnet to podstawa. Ile kosztują roboty polegające na późniejszym wzmacnianiu fundamentów? Ho ho ho, a może więcej. Odradzam oszczędności na tym etapie budowy. Odnośnie izolacji na chudziaku - jest po prostu nie spotykana w tym miejscu. Izolacja pionowa przeciwwilgociowa (plus cieplna) ścian fundamentowych jest wskazana, ponieważ element ten nie jest wtedy narażony na zmienne warunki - mokry lub wilgotny praktycznie przez trzy pory roku, a zimą w strefie przemarzania gruntu na zamarznięcie tej wilgoci w jego strukturze, do czego to prowadzi nie muszę chyba tłumaczyć. Jedno jest pewne ściany fundamentowe zaizolowane pionowo nie ulegają tak szybkiej erozji jak ściany jej pozbawione. Wniosek z tego jeden - wykonać w gruncie uda się jedynie ławy, które są z reguły szersze od ścian fund., a wykonanie wykopu z podcięciem na ławy to utopia.

Dave
14-01-2002, 08:21
Zgadzam sie z budowlancem - nie ma co oszczedzac na zbrojeniu. Ja dalem 800zl na stal+zbrojenie a tego w przyszlosci nie daloby sie uzupelnic. Ja wyznaje taka zasade - ze inwestuje tam gdzie nie da sie w przyszlosci uzupelnic roboty. Dlatego daje zbrojenie w fundament, styropian od wewnatrz sciany fundamentowej, ubijam dokladnie piasek pod podloge na gruncie etc. Odpuscic to sobie moge kafelki w lazience czy parkiet w pokoju. To zawsze za pare lat bede mogl uzupelnic...
Co do lania fundamentu w gruncie - to podobnie jak budowlaniec uwazam ze tak mozna (ja wrecz uwazam ze tak jest najkorzystniej) wylac lawy. Sciany fundamentowe najlepiej zrobic z bloczkow.

Frankai
15-01-2002, 23:27
Wykop w glinie, folia, podkładki pod zbrojenie, beton z gruchy i pompy. Pompa była potrzebna, żeby nie obrywać brzegów, bo najdalszy punkt to było 18m, a dojazdu tam 0. Jak zaczeli by mi to wozić taczkami. Całą glinę z wykopów wywiozłem, a do fundamentów piasek i zagęściłem. Między ściany fundamentowe z bloczków dałem 8cm ocieplenia, przepusty na wszelkie przyłącza i kable do ogrodu, kanaliza, ślepe posadzki z gruchy i ... byłem najszczęśliwszym człowiekiem pod Słońcem. A jakie zdjęcia ...

Stan - a skąd jesteś pewny jaki masz tak naprawdę grunt? Robiłeś badania geotechniczne? Przy glinie dom Ci się może rozjechać, że hoho. Ja wydałem tą kasę, żeby spać spokojnie może i przez 50 lat.

26-01-2002, 03:35
Do budowlańca
Podcięcie w gruncie pod ławy fundamentowe jest praktykowane w moim regionie przez 90% wykonawców. Po podcięciu odcinka 2-3m w miejsce chudego betonu wrzuca się zwir i zagęszcza. Zbrojenia nie odradzam lecz gdy widzę, że często pręty są niezwiązane w narożach i każda ściana stanowi osobno pracujący element ( nie tworzy wieńca) to uważam to za wyrzucenie pieniędzy w błoto.
Do Frankai
Najleszą metodą sprawdzenia nośności gruntu jest ta w gotowym wykopie. Doświadczony wykonawca wie jak to zbadać.
Geolog z reguły określa nośność przed wykopem i może to zrobić wyrywkowo ( znam przypadek, gdzie po badaniu geologiczym wynik był pozytywny, a po wykonaniu wykopu okazało się, że na głębszych warstwach zalegał torf a pikanterii dodaje fakt, że miała być to budowa kościoła)
Stan

budowlaniec
26-01-2002, 10:45
Stan nie bardzo rozumiem o co ci chodzi z tymi podcięciami pod ławy, które i tak zasypujecie żwirem. Jeśli możesz opisz to dokładniej.

bobiczek
26-01-2002, 16:12
Dave!
Zrobiłem dokładnie jak Ty, z tą różnicą że dodatkowo wyłozyłem ściany boczne wykopu styropianem.
Niestety nie zdał egzaminu , gdyż wypływał jak spławiki w momencie pompowania betonu " szteterem".
Miałby sens gdybym lał beton z betoniarki , ale czy to miałoby jakikolwiek sens?

Stendo
27-01-2002, 16:39
Grunty spoiste, a więc trudno przepuszczalne. Jak załatwiliście sprawę drenażu opaskowego i izolacji cieplnej ścian fundamentowych. Chyba nie kopaliście po paru miesiącach wokół fundamentów celem ułozenia izolacji cieplnej, drenażu i wymiany nad nim gruntu.

27-01-2002, 19:24
Aby uniknąć wykopu szerokoprzestrzennego i szalowania w gruncie wykop wykonywany jest tylko na szerokość ścian fundamentowych.Ława pod ścianą powinna być szersza(róznie w różnychmiejscach) lecz z reguły przy szerokości ściany 40-50cm ława ma 60-80 cm.Wystarczy więc w wykopie głębokim 70-80 cm podciąć w poziomie dna wykopu siekierą "fazę"10 cm po obu stronach co poszerza wykop dołem 20 cm w stosunku do ścian fundamentowych. Nie jest to ładne jak na rysunku technicznym i posiada kształt zbliżony do trapezu. Po wrzuceniu żwiru, zagęszczeniu , włożenieu zbrojenia wykop jest zabetonowany do poziomu gruntu.Odcinka tego nie izoluje się ani nie ociepla.
Następnie deskowanie i betonowanie fragmentu ponad poziomem terenu, który po rozszalowaniu można zaizolować pionowo i ocięplić(wg uznania) przed zaypaniem gruntem (wys.40-50 cm)
wykop z podcięciem nie stanowi zbytniego problemu przy spoistym i wyschniętym gruncie.
Jak na wstępie zaznaczyłem pozwala sporo zaoszczędzić na nie wykonaniu wykopu szerokoprzestrzennego i murowaniu scian z rapowaniem obustronnym lub betonowaniu w szalunku.
Pozdrawiam
Stan

Frankai
27-01-2002, 21:24
Ja zepchnąłem humus Białoruśką i już miałem górę ławy prawie z gruntem, więc ominęły mnie wątpliwe podcinania. W środek fundamentów i tak trzeba wrzucić piach, więc po co się bawić łopatką. Koparka zrobiła szybciutko wykop pod ławę, a wymurowanie ścian fundamentowych robiło się jakby to była normalna ściana (po wspomnianym zepchnięciu humusu)

28-01-2002, 05:49
Do Frankai
Tym razem ja mam pytanie:
Ile m3 ziemi musiałeś przywieżć aby zasypać fundament wewnątrz i zewnątrz, jak wysoko wyciągnięta jast ściana fundamentowa ponad teren, a w związku z tym jakie są koszty i czy nie miałeś konfliktu z sąsiadem zmieniając warunki wodno prawne?
Czy miałeś szansę skierować wodę ze swojego podwórka np do rowu, a nie na podwórko sąsiada.
Plusem Twojęgo rozwiązania jest to, że na pewno nie miałeś problemu z uzyskaniem spadku do kanalizacji.
Stan

Frankai
28-01-2002, 06:48
Stan - weź zarejestruj się, bo z zasady nie odpowiadam anonimom.
To raczej ja z sąsiadem będę walczył, bo on wyszedł wysoko; ja mam w planie 10-20cm ponad wcześniejszy poziom. Po prostu spychając humus zschodziłem niżej i dlatego miałem taki ładny dostęp do kopania ław. Do wewnątrz fundamentów wsypałem ok.200t PIASKU (7PLN/t+VAT). Ściany są wyciągnięte jakieś 80 (wewn.) i 50 (zewn.) cm ponad teren, czyli 30 i 0cm ponad docelowy poziom gruntu. Na koszty ma też duży wpływ organizacja robót. Kolega najpierw rył fundamenty i je wylewał, a potem musiał znowu wołać koparkę, aby wybrać humus ze środka i to go dużo kosztowało, bo nie jest to łatwe i trzeba było dużo robić ręcznie, podobnie jak nawożenie piasku. Lepiej tak jak u mnie - humus zepchnąć na tył działki, bo rozplanuje się go po zakończeniu budowy (aby nie wyjałowiał musi czymś porosnąć, a przyzma nie może być zbyt wysoka). Jak nie potrzebujesz ziemi wybranej z wykopów, to od razu wywoź. Murując ściany fundamentowe zacznij od tyłu i nawoź między nie od razu piasek, albo zostaw przejazd (zamuruje się go potem). Nie zapomnij o zagęszczaniu piasku co 30cm.

28-01-2002, 07:35
do Frankai
Dzięki za wyczerpującą odpowiedż. Ja już jestem po etapie fundamentów. Co do rejestracji - mmasz rację lecz wskakiwałem tu sporadycznie i starałem się nie wypowiadać na tematy mi obce.
Jednak zaintrygowało mnie Twoje rozwiązanie i zastanawiam się czy nie obawiałeś się zostawić nieosypanych z zewnątrz fundamentów na zimę ( mróz ).Czy po zakończeniu budowy i zgarnięciu humusu pod budynek w końcowym efekcie (tak mi się wydaje) to Ty "zdołujesz" sąsiada i czy tego humusu wystarczy aby obsypac budynek wokoło na wysokość 80 cm, szer. min. 1,0m i dł pewno ok. 45 m
Pozdrawiam
Stan

Frankai
28-01-2002, 07:54
Stan - nie chodziło mi o wypowiadanie się na obce tematy, a życzliwość którą ławiej okazać znajomemu (z nicka)
Sąsiada z pewnością nie zdołuję - on jest już powyżej mojego poziomu 0.
Nie bałem się zostawić na zimę, bo częściowo przykryłem, a poza tym doszedłem do stanu surowego.
Humusu starczy, bo muszę obsypać budynek na wysokość ok. 0.5m, bo taka jest wysokość ściany zewnętrznej. 0.8m to poziom podłóg względem ławy. Poza tym planuję przywiezienie jeszcze jakiegoś torfu czy innej ziemi, którą chcę zmieszać z moją rolniczą (klasa 3b) gliną.

Karolina
28-01-2002, 09:20
Frankai, mam pytanko gdzie kupowałeś piach i jakiej klasy (podobno są różne), interesują mnie okolice Warszawy. Będę robiła fundament dokładnie tak jak Ty (tylko ja do drogi muszę podnieść się minimum metr). Napisz proszę jak zamierzasz rozwiazać problem ogrodzenia, bo rozumiem, że podnosisz całą działkę (a może robisz skarpę wokół domu?) I jeszcze jedno, czy Wasze podnoszenie ma związek z wysokim poziomem wód gruntowych, jeśli tak to czy robisz drenaż? Pozdrawiam. Karolina

Frankai
28-01-2002, 09:28
Karolina - nie pomogę Ci "skąd", bo mieszkam 300km od W-wy. Ja podnoszę się o 10cm, więc nie mam problemu z płotem. Te 10cm to tyle, by wyjść nad drogę, a drenaż daję bo mam glinę i jak popada, to mam fajne błotko.

Karolina
28-01-2002, 14:04
Fajne błotko? Wczoraj byłam na swojej działce - bagno (pół metra wody). Zastanawiam się nad drenażem, ale boje się, że to bardzo drogie. Może masz Frankai jakieś tańsze rozwiazanie (też mam glinę na działce). Pozdrawiam.

Frankai
28-01-2002, 14:16
Karolina - a może kupić kawałek pola w górach; będzie tanio i sucho :wink:
Sorry, ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Możesz zrobić drenaż na własną rękę - pisali już tu koledzy, a i w Muratorze znajdziesz jak go się robi.
Mi robiła firma (nie mam czasu). Ułożyli drenaż (w drogiej rurze z osłoną z włókna kokosowego), deszczówkę i kazalizę. Koszt 5700 z fakturą. Jednak to jest tylko wokół domu, a na końcu działki, to chyba mi sąsiad spuszcza wodę.

Rafter
08-02-2002, 23:11
On 2002-01-28 10:20, Karolina wrote:
Frankai, mam pytanko gdzie kupowałeś piach i jakiej klasy (podobno są różne), interesują mnie okolice Warszawy. Będę robiła fundament dokładnie tak jak Ty (tylko ja do drogi muszę podnieść się minimum metr). Napisz proszę jak zamierzasz rozwiazać problem ogrodzenia, bo rozumiem, że podnosisz całą działkę (a może robisz skarpę wokół domu?) I jeszcze jedno, czy Wasze podnoszenie ma związek z wysokim poziomem wód gruntowych, jeśli tak to czy robisz drenaż? Pozdrawiam. Karolina


Co to jest okolica Warszawy?
Pruszków, Otwock, Konstancin czy Łomianki?
Ja brałem po 5,50 zł z Budokruszu we Wręczy. Za Żyrardowem w kieunku trasy katowickiej.
Brałem dużą Skanię (weszło pięć w fundament domu D0:cool:

Szadam
23-02-2002, 11:28
Pierwotnie myślałem, że zrobię to w gruncie, ale po głąbszej analizie wykonałem deskowanie i uważam, że zrobiłaem dobrze. To co wydałem na dechy i robotę z nawiązką zaoszczędziłem w betonie

24-02-2002, 16:31
Niby w jaki sposób oszczędziłeś na betonie. Jeżeli fundament ma np. 50cm szerokości to taki się kopie dół. W deskach wejdzie Ci tyle samo betonu więc gdzie ta oszczędność ???

26-02-2002, 20:50
WŁAŚNIE, TEŻ TEGO NIE ROZUMIEM.

Frankai
27-02-2002, 07:22
No przecież to jasne - kopiąc możesz tylko wykopać za szerokie, bo nie będziesz przecież zawężał fundamentów. No chyba, że z Was Anonimowi sztukmistrze łopaty i kopiecie z dokładnością do mm. A spróbujcie wykopać jeszcze taki rowek w piasku i oczywiście z pionowymi ściankami. Dodajcie do tego obrywanie się brzegów już przy zalewaniu. Ja miałem niezłą glinę i lałem w ziemi, ale jak miałbym piasek to też szalowanko.

Szadam
03-03-2002, 21:27
Kochani!!!
Wykop wykonałem koparką - 4h po 45zł. Miejscami dość głęboki. Rozległa bryła.
Sąsiad robił podobną technologią bez deskowań. Trudno uwierzyć wlał w mniejszy fundament wiącej betonu niż ja.

Szadam
03-03-2002, 21:30
I jeszcze jedno. Drugi sąsiad wykop robił ręcznie - chłopakami. Trzy czy cztery dni.
Grunt mamy cięzki, glina, a czasami gruz.
POzdrawiam cześć

Frankai
04-03-2002, 06:46
Szadam - matematyka i fizyka są bezwzględne: jak coś jest większe i nie sprężasz wlewanego medium, to nie wjedzie więcej. Albo źle oceniliście swoje wykopy, albo nieuczciwa ekonomia (betoniarnia go orżnęła) dołączyła do tamtych nauk.

Szadam
07-03-2002, 10:43
Fizyka to fizyka. Pewnie , że w tą samą dziurę trudno wlać więcej. Pytanie brzmi: z deskowaniem czy bez. Zrobiłem w dechach./Pierwszy raz w życiu bo wcześniej nie budowałem nawet budy dla psa/. Budują dom bez piwnic, o pow zab 258m2 wg projektu indywidualnego. Z tego co obserwowałem podczas prac, jeżeli wykop jest robiony mechanicznie przy gruncie który nie posiada regularnej spoistej struktury to powstają osuwiska. Powoduje to że be boki ścian posiadają mnóstwo jam i zagłębień. Dodatkowo przy zbrojeniu ławy dodatkowo obsypuje się ziemia. Mimo, że wydaje się to małe, to razy metry powoduje że ilości dodatkowego betonu wypełniającego wszystkie zakamarki wykopu jest większa.
Warto jeszcze podkreślić, że deskowanie przed zalaniem można bardzo dobrze wypoziomować co ułatwi rozprowadzenia betonu i pomoże uzyskać jeden poziom. Potem myry pną się do góry bez dodatkowych kombinacji.
pozdrwaiam

Frankai
07-03-2002, 11:28
Teraz już się zgadzamy. Ja kopałem same ławy i to w porządnej glinie, więc się obyło bez desek.

bogo
08-03-2002, 20:29
Tak jak i ja. W dobrych warunkach gruntowych jest to rozwiązanie lepsze bo dużo tańsze a konstrukcyjnie nie ma znaczenia jak nie ma piwnic. Ja wykopałem fundament, przeliczyłem objętość i dokładnie tyle weszło. Jedynie zewnętrzną stronę wyłożyłem folią by woda z betonu nie uciekała.

ania
21-04-2005, 17:03
Wyciągam - może ktoś chciałby coś dodać???...

SylwekW
21-04-2005, 17:39
W gruncie bez szalowania ale wykop wyłożony folią budowlaną.

Zbigniew Rudnicki
23-04-2005, 12:41
Jeżeli mamy głębokość przemarzania gruntu 100cm i na takiej będzie spód ławy fundamentowej, zaś przewidujemy podniesienie gruntu wokół domu o 15cm, to :
nadsypka wokół domu - 15cm
zdjęta warstwa humusu - 20cm
wysokość ławy - 65cm
------------------------------
Razem : 100cm
Czyli mamy ławę wysoką, 65 cm zamiast normalnej t.j. 40cm.
Szerokość przeciętna ławy to około 55cm. Szerokość muru fundamentowego - tylko 32 cm.
Zużyjemy więcej betonu, a mianowicie 0,35m x (0,55-0,32)m = 0,08m2
Łączna długość fundamentów w przeciętnym domku to 50mb.
0,08m2 x 50m = 4m3 (4 metry sześcienne, czyli niecała gruszka - około 700 zł)
Aby wymurować mur fundamentowy z bloczków musimy wykonać szeroki wykop.
Ponadto koszt bloczków, zaprawy i murowania na pewno będzie większy od lanego z gruszki betonu.
Tak wykonana wysoka ława będzie mocniejsza od normalnej - niskiej.
Do wylania ławy nie jest potrzebna pompa. Potrzebny jest dodatek plastyfikatora - płynie jak śmietana, trochę trzeba przegarniać łopatami.
Do zewnętrznej ściany rowu, w górnej jego części można mocować twardy styropian grubości 5cm, przez wbicie 5-cio calowych gwoździ (przez płytę w grunt). Cztery do 6 gwoździ na płytę 0,5x1m.
Ta technologia sprawdza sie w gruncie zwartym, gliniastym.
Nie potrafię się wypowiedzieć na temat jak to rozwiązanie zachowa się na przestrzeni 50-80 lat.

Marek30022
30-04-2005, 18:07
W deskowaniu.

Redwald
01-05-2005, 05:59
Ja robiłem częściowe deskowanie. Murarzowi nie bardzo to się uśmiechało, ale jak zobaczyłem jak się piasek obsypuje to zarządałem deskowania. Bo by mi poszło duuuużo więcej betonu.

echo
01-05-2005, 08:12
działka z lekkim spadkiem, więc:
-poniżej terenu: fundament w gruncie; chudziak, wykop wyłożony folią z dołu i zewnątrz aby przy wykonywaniu drenażu ściana fund była czysta; zbrojenie-polecam!!!
-powyżej gruntu: szałunek

aa***a
01-05-2005, 08:59
Bezpośrednio w gruncie. Ławy fundamentowe w deskowaniu.
Mama :)

marzena i jacek
27-07-2006, 14:21
Podciągam
Chciałabym poznać wasze rozwiązania!
marzena i jacek

Kryspin
28-07-2006, 11:03
Z tytułu faktu że podnosiłem dom w stosunku do poziomu działki to w niewielkim wykopie zdecydowałem cię na deskowanie i wyłożenie dołu folią, a dalej bloczki do góry i metr nasypu, a w innym przypadku byłby to wykop + wyłożenie folią bo lanie bezpośrednio do ziemii to nieporozumienie z tytułu faktu ucieczki tego z betonu co najcenniejsze - zaczynu cementowego

Marek30022
28-07-2006, 11:22
Ławy w deskowaniu. Fundament z bloczków.
Dyskusja co lepsze bezpośrednio w grunt lub w deskowaniu to stały temat na forum. Wykonawca woli do gruntu bo mniej roboty. Co woli inwestor to już jego problem.
Moja opinia, zapewne subiektywna, jest taka, że zawsze w deskowaniu jest lepiej, nawet jak grunt jest spójny. Może drożej ale na fundamentach nie należy oszczędzać. Uwaga, że wlałem w grunt i jestem zadowolony, kilkanaście miesięcy po zakończeniu prac jest trochę śmieszna.
Dodam jeszcze że zrobiłem pełne deskowanie dachu. Pozatym jestem za nowoczesnymi rozwiązaniemi.[/list]

mack
16-08-2006, 19:39
ława fundamentowa lana w grunt - bardzo spoista glina

premiumpremium
17-08-2006, 15:28
W gruncie.

CMYK
18-08-2006, 10:08
a moja ekipa za nic nie chciala robic bez deskowania(nie mowie o mojej budowie) bo to nie fachowe jak okreslili i droga na skroty dla leniwych.
CMyK

emen
25-08-2006, 07:41
Wczoraj na budowie Inspektor od Sąsiadów stwierdził kategorycznie, że ŁAWA FUNDAMENTOWA musi być:
1. Zaizolowana przeciwwilgociowo w pionie
2. Beton musi być wibrowany

Nie mówimy o ścianie fundamentowej i izolacji poziomej pomiędzy ławą a ścianą, lecz o ŁAWIE. Uprzejmie proszę Szanownych Forumowiczów o opinie.

CMYK
25-08-2006, 10:38
pierwszy raz slysze zeby lawe dodatkowo izolowac ale nie zaszkodzi tylko szkoda kasy
CMyK

Gusiek
25-08-2006, 20:53
myśmy ławy deskowali i nie żałujemy :lol: pozdrawiam

Gusiek
25-08-2006, 20:54
myśmy ławy deskowali i nie żałujemy :lol: pozdrawiam

TomekC73
01-11-2008, 17:43
Lawy odpowiednio zazbrojone wylane do gruntu na folię i kropka.
Tak jest u mnie. 8)

Jan Przestrzelski
05-11-2008, 22:47
Dave!
Zrobiłem dokładnie jak Ty, z tą różnicą że dodatkowo wyłozyłem ściany boczne wykopu styropianem.
Niestety nie zdał egzaminu , gdyż wypływał jak spławiki w momencie pompowania betonu " szteterem".
Miałby sens gdybym lał beton z betoniarki , ale czy to miałoby jakikolwiek sens?
ja stosuję szalunek tracony

http://images6.fotosik.pl/319/b5936865902f5e49.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/319/3f560b25cf645c29m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3f560b25cf645c29)
http://images6.fotosik.pl/319/079a20eecaf4a10fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=079a20eecaf4a10f)
http://images6.fotosik.pl/319/48a271990ab0e4c8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=48a271990ab0e4c8)

na 14cm ścianie fundamentowej zbrojonej siatką z fi 8 o oczku 18cm
stoi toki sobie domek
http://images6.fotosik.pl/316/30e56c1af158550em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/30e56c1af158550e.html)
.Powyższe zdjęcia przedstawiają budowę fundamentów
pod dom 2 kondygnacje,strop teriva.
Szalunek tracony z zewnętrznej strony przed zasypaniem jest zaizolowany i okryty falią kubełkową.od strony wewnętrznej zastosowałem szalunek ze styropianu 10cm układanego podobnie jak przy ocieplaniu budynków.Szczeliny pomiędzy elementami szalunku są uzupełnione pianką.Jak wida. na zdjęciach
zewnętrzny styropian pokryty jest warstwą betonu który chroni znacznie lepiej
styreopian przed uszkodzeniem mechanicznym od ogólnie stosowanych siatek zatopionych w kleju.