PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepla - ile kosztuje grzanie CO i CWU



Strony : [1] 2 3 4 5

Pyxis
03-11-2012, 09:35
Zuzycie za pazdziernik dla 2+1 na CO i CWU = 336kWh z tego 98% w taniej taryfie na kwote 107 zl. Pierwszy sezon grzewczy w zasiedlonym domu.

kkkw
28-12-2012, 17:24
Witam,

z zainteresowaniem czytam wpisy na forum dotyczące kosztów eksploatacji pompy ciepła.
Zastanawiam się czy nie jest to w większości praca agencji marketingowych na zlecenie firm produkujących pompy ciepła.
Sam posiadam pompę ciepła i koszty o których piszecie są zdumiewająco niskie. Moim zdaniem niemożliwe do osiągnięcia.

Chętnie przeczytam opinię osoby, która ograniczy mój rachunek za prąd. Mało tego nawet za to zapłacę.
Reasumując:
Posiadam dom pod Warszawą 230 m2 powierzchni użytkowej.
Mój rachunek za prąd za cały rok ( w domu wszystko jest na prąd, oświetlenie led w całym domu) wynosi 7900 zł
Nie wiem dokładnie jaki procent to koszt ogrzewania i podgrzewania wody ale sądzę, że około 5500 zł.
Dodam, że dom ma rekuperator w gruntowym wymiennikiem ciepła firmy zender
Okna 3 szybowe + rolety, ocieplenie ściany 15 cm, dach 35, podłoga 40
Ogrzewanie podłogówka i grzejniki.
Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym do doładowania pompy - palimy raz w tygodniu (w tym czasie pompa nie pracuje)
Pompa firmy Ochsner - bardzo dobrej jakości 10kw, dolne źródło - poziome odwierty 240 metrów. Posiadam bufor 750 litrów i zbiornik na wodę 500 litrów.
Temperatura w domu 21,5 stopnia.
Dodam, że dom jest bardzo dobrze ocieplony - co potwierdziły badania kamerą termowizyjną.

Proszę wszystkich posiadających wiedzę o sugestie. Oczywiście tylko tych, którzy naprawdę wiedzą o czym mówią.
Interesuje mnie w jaki sposób ustawiacie pompe tak aby działała tylko w drugiej taryfie - to praktycznie jest nie możliwe zaburza cały cykl programu?
W jaki sposób osiągacie taki dobry wynik. Przyjmując, że pompa w średnim domu mam pobór 3 kW i pracuje (przy temp. -3 stopnie) około 8 - 10 godzin dziennie co daje 20 zł za dzień) (0,6 za kW - 1 godzina ~ 2 zł). W jaki sposób jesteście ogrzać dom 150 mk jak piszecie za 1200 zł. Moim zdaniem wynik poniżej 3500 zł to sukces.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

KW

1igor1
28-12-2012, 18:41
dużo czytania przed tobą, ale pompa + bufor + grzejnik to chyba najgorsze połączenie, i nie dziw się że masz takie rachunki, ale na pewno sporo szło by z tego zbić jak odpowiednio poustawiasz pracę pompy

asolt
28-12-2012, 19:25
Okna 3 szybowe + rolety, ocieplenie ściany 15 cm, dach 35, podłoga 40

KW

Mnie zastanawia ta dysproporcja podłoga 40 cm styro jak mniemam, a sciany zewnetrzne tylko 15 cm. Czyżby to był wpływ TB.
To ze sciana osiąga norme nie znaczy wcale ze dom jest bardzo dobrze ocieplony. Starannie jest wykonane ocieplenie co pokazuje termowizja ale nie jest bardzo dobre ocieplenie. Zapewne okna choc bardzo dobre nie są montowane w warstwie ocieplenia (za cienkie). Skoro nie ma oddzielnych pomiarów zuzycia na cele grzewacze, cwu i bytowe ciężko wnioskować jakie są faktyczne zuzycia

Pyxis
28-12-2012, 20:57
Witam,

z zainteresowaniem czytam wpisy na forum dotyczące kosztów eksploatacji pompy ciepła.
Zastanawiam się czy nie jest to w większości praca agencji marketingowych na zlecenie firm produkujących pompy ciepła.
Sam posiadam pompę ciepła i koszty o których piszecie są zdumiewająco niskie. Moim zdaniem niemożliwe do osiągnięcia.


Nie. Ja nie handlarz w tej branzy. W informatycznej robie. :)

Specjalnie dla Ciebie wklejam zestawienie kosztow. Porownaj ze swoimi. Pow domu mamy bardzo podobna a i docieplenie chyba nie jakos strasznie daleko.

-------- Okres: 2012-10-01 do 2012-10-31 23:59:59 (31,00 [d]) ---------
Czas pracy CO: 71,05 [h] (78,0%)
Czas pracy CWU: 19,99 [h] (Cykli: 84) (Średnio dziennie: 2,7)
Suma pracy PCi: 91,0 [h]
Startów: 103 (Średnio dziennie: 3,3)
Czas pracy śr CO: 2,29 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,64 [h/d]
Czas pracy śr: 2,9 [h/d]
Szacowane zużycie: 329 [kWh] Średnio: 10,6 [kWh/d]
CWU: 98 [kWh] Średnio: 3,2 [kWh/d]
CO: 231 [kWh] Średnio: 7,4 [kWh/d]
CO/100m2: 3,2 [kWh/(d*100m2)]
Koszt[3/97%]: 110 zł w tym CO: 74 zł CWU: 36 zł
------------------------------------------------------------------------

-------- Okres: 2012-11-01 do 2012-11-30 23:59:59 (30,00 [d]) ---------
Czas pracy CO: 135,91 [h] (86,1%)
Czas pracy CWU: 21,94 [h] (Cykli: 77) (Średnio dziennie: 2,6)
Suma pracy PCi: 157,8 [h]
Startów: 108 (Średnio dziennie: 3,6)
Czas pracy śr CO: 4,53 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,73 [h/d]
Czas pracy śr: 5,3 [h/d]
Szacowane zużycie: 549 [kWh] Średnio: 18,3 [kWh/d]
CWU: 108 [kWh] Średnio: 3,6 [kWh/d]
CO: 442 [kWh] Średnio: 14,7 [kWh/d]
CO/100m2: 6,4 [kWh/(d*100m2)]
Koszt[1/99%]: 179 zł w tym CO: 142 zł CWU: 38 zł
------------------------------------------------------------------------

-------- Okres: 2012-12-01 do 2012-12-28 21:55:52 (27,91 [d]) ---------
Czas pracy CO: 204,16 [h] (88,5%)
Czas pracy CWU: 26,66 [h] (Cykli: 81) (Średnio dziennie: 2,9)
Suma pracy PCi: 230,8 [h]
Startów: 97 (Średnio dziennie: 3,5)
Czas pracy śr CO: 7,31 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,95 [h/d]
Czas pracy śr: 8,3 [h/d]
Szacowane zużycie: 794 [kWh] Średnio: 28,4 [kWh/d]
CWU: 131 [kWh] Średnio: 4,7 [kWh/d]
CO: 664 [kWh] Średnio: 23,8 [kWh/d]
CO/100m2: 10,3 [kWh/(d*100m2)]
Koszt[3/97%]: 264 zł w tym CO: 218 zł CWU: 46 zł
------------------------------------------------------------------------

Regut1
28-12-2012, 21:08
Mnie też to dziwi. dla przykładu dom moich rodziców z lat 80, 260 m2 powierzchni użytkowej, ściany 8 cm styro, podłoga 0, poddaszed 15 cm weły między krokwiami, okna plastiki, nieszczelne drzwi zewnętrzne i garażowe, 3 balokny. Piec śmieciuch, grzejniki, spalanie 3 tony węgla (700 zł/t i 2 tony miału 600 zł/t) 3300,- zł/sezon

Pyxis
28-12-2012, 21:10
Mnie też to dziwi. dla przykładu dom moich rodziców z lat 80, 260 m2 powierzchni użytkowej, ściany 8 cm styro, podłoga 0, poddaszed 15 cm weły między krokwiami, okna plastiki, nieszczelne drzwi zewnętrzne i garażowe, 3 balokny. Piec śmieciuch, grzejniki, spalanie 3 tony węgla (700 zł/t i 2 tony miału 600 zł/t) 3300,- zł/sezon

Ale co Cie tak dziwi?

Regut1
28-12-2012, 21:34
Dziwi mnie rachunek kkw za ogrzewanie

Regut1
28-12-2012, 21:37
i ciekawi ile wynosiłby ich rachunek gdyby ktoś zaproponował im PC w promocji;)

ArturWi
28-12-2012, 22:31
i ciekawi ile wynosiłby ich rachunek gdyby ktoś zaproponował im PC w promocji;)
Jeśli chodzi o ogrzewanie:
Pompa gruntowa=zapotrzebowanie domu na ciepło/COP3,5*stawka kWh
Pompa powietrzna=zapotrzebowanie domu na ciepło/COP2,5*stawka kWh

Pyxis
28-12-2012, 22:34
Jeśli chodzi o ogrzewanie:
Pompa gruntowa=zapotrzebowanie domu na ciepło/COP3,5


Wow, ales sie zagalopowal. Jesli wezmiesz pod uwage samo cieplo na CO to wstaw tam raczej 4,5 dla COP i 4,2 dla SPF dla podlogowki.

Tu masz pomiary realnych instalacji dla SPF (CO+CWU). Poogladaj wyniki:
http://www.portpc.pl/wizualizacje.html

ArturWi
28-12-2012, 22:38
Wow, ales sie zagalopowal. Jesli wezmiesz pod uwage samo cieplo na CO to wstaw tam raczej 4,5 dla COP i 4,2 dla SPF dla podlogowki.

Tu masz pomiary realnych instalacji dla SPF (CO+CWU). Poogladaj wyniki:
http://www.portpc.pl/wizualizacje.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.portpc.pl%2Fwi zualizacje.html)
Nie chce mi się już spierać,niech będzie COP4,5 ale dla powietrznej też zaniżyłem,bo w sezonie wyjdzie wyższy :)

Regut1
28-12-2012, 23:10
Wow, ales sie zagalopowal. Jesli wezmiesz pod uwage samo cieplo na CO to wstaw tam raczej 4,5 dla COP i 4,2 dla SPF dla podlogowki.

Tu masz pomiary realnych instalacji dla SPF (CO+CWU). Poogladaj wyniki:
http://www.portpc.pl/wizualizacje.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.portpc.pl%2Fwi zualizacje.html)

Z tym Cop-em dla instalacji grzejnikowej to ja bym się tak bardzo nie rozpędzał, bo później można się zdziwić tak jak kol. kkkw. Ale ja mogę się na tym nie znać, nie handluje tym.

Pyxis
28-12-2012, 23:14
Ja tez nie handluje, ale uzywam "namietnie". Tylek mi grzeje poki co nader skutecznie i tanio. Do tego lubie sie "bawic" w takie statystyki. :-)

Regut1
29-12-2012, 00:00
Ja tez nie handluje, ale uzywam "namietnie". Tylek mi grzeje poki co nader skutecznie i tanio. Do tego lubie sie "bawic" w takie statystyki. :-)
Gdy sie to forum dluzej poczyta to po jakims czasie okazuje sie, ze najnamietniej Pc bawi ich montazystow, pracownikow producenta, handlowcow oraz ich matki, zony i kochanki lub kochankow. Taki rodzinny interes ;-) ale nie mozna wykluczc ze zwykly namietny uzytkownik tez sie tu zaplacze choc ci ostatni nie zostaja tu na dlugo, bo z reguly maja w zyciu tez inne dylematy. Pzdr

Pyxis
29-12-2012, 08:51
Gdy sie to forum dluzej poczyta to po jakims czasie okazuje sie, ze najnamietniej Pc bawi ich montazystow, pracownikow producenta, handlowcow oraz ich matki, zony i kochanki lub kochankow. Taki rodzinny interes ;-) ale nie mozna wykluczc ze zwykly namietny uzytkownik tez sie tu zaplacze choc ci ostatni nie zostaja tu na dlugo, bo z reguly maja w zyciu tez inne dylematy. Pzdr

Nie wykluczam, ze za miesiac, kwartal, rok czy dwa znudzi mi sie zledzenie pracy PCi. Pewnie tak bedzie, ale poki co bawie sie ta nowa zabawka. :-)

bigrw
29-12-2012, 09:39
Pyxis"
z tego co podliczyłem to kwartał cie kosztował 553 zł....i to tylko X. XI .XII 2012 czyli kwartał..... drugi kwartał szacuję u ciebie również dość podobnie ale pewnie bedzie w granicach 700 zł albo i troche wiecej gdyż styczeń luty i nawet czasami marzec moze być zmniejszy proporcjonalnie do IV kw 2012 więc koszt za poł roku to około 1200-1300 + do tego jeszcze 6 miesiecy po 50 zł za ciepłą wodę.... czyli łącznie 1600 zł rok.....wynik świetny patrząc na twój metraż oraz domek z miniaturki....
pytanie tylko jedno....ile całe CO i CWU ...czyli cała ta instalacja z grzenikami i podłogówka cie kosztowała wraz z pompą ciepła.....oczywiście plus koszt rozłożenia kolektoru spiralnego....itp.
...ja pale miałem piec z podajnikiem szufladowym/tłokowym....koszty roczne to około 1300 zł ale powierzchnia jest 165 m2 + 84 piwnicy....
przyznam że pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem do ogrzewania domów.....ale....mają jedną wadę....iż dla ludzi mniej majetnych....nie do osiagniecia...gdyż nalezy miec bardzo dobrze zaizolowany budynek....a dodatkowo wydać na całą instalacje wewnątrz i na zewnątrz budynku niezłą sumke..... a róznicę pomiedzy np. moimi kosztami całego układu CO iCWU a twoimi wydając na paliwo....na najblizsze lata.....to pewnie kupiłbym paliwa na jakieś 20 lat.....
....ale ogólnie musze przyznac że to jest przyszłość systemów ogrzewania....opartych głównie na prądzie.....
pozdrawiam, i życze miłej zabawy.....aczkwoliek przy pompie jest jej sporo mniej niż u mnie :)

ArturWi
29-12-2012, 10:00
pytanie tylko jedno....ile całe CO i CWU ...czyli cała ta instalacja z grzenikami i podłogówka cie kosztowała wraz z pompą ciepła.....oczywiście plus koszt rozłożenia kolektoru spiralnego....itp.....
przyznam że pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem do ogrzewania domów.....ale....mają jedną wadę....iż dla ludzi mniej majetnych....nie do osiagniecia...gdyż nalezy miec bardzo dobrze zaizolowany budynek....a dodatkowo wydać na całą instalacje wewnątrz i na zewnątrz budynku niezłą sumke..... a róznicę pomiedzy np. moimi kosztami całego układu CO iCWU a twoimi wydając na paliwo....na najblizsze lata.....to pewnie kupiłbym paliwa na jakieś 20 lat.....

No nie do końca tak jest jak piszesz.
Pompę gruntową ok.6-7kW (tyle mocy cieplnej potrzebują dzisiejsze domy przy -20st.C +21st.C ) można mieć już przy własnym udziale przy kolektorze poziomym za 26-27tys.zł,jeśli ktoś bawi się amatorsko w hydraulika to mniej,bez udziału własnego czyli wszystko robi firma ok.35tys.zł.
Pompę powietrzną o takiej mocy przy -20st.C można mieć już za 22-25tys.zł i wszystko robi firma.
Nie wiem czy są to tak kosmiczne ceny zwłaszcza,że kotłownia z kotłem na ekogroszek i z kominem wyjdzie w podobnej cenie ponieważ duża część osób decydujących się od początku na grzanie prądem czy pompą ciepła rezygnuje z komina spalinowego w kotłowni :)

Pyxis
29-12-2012, 10:03
Koszta ogrzewanie policzyles OK, tylko CWU w okresie od kwietnia do wrzesnia to kwota co najwyzej 30-32 zl. Wtedy pompa pracuje z duuuzo wyzszym COP.
Licze, ze zamkne sie ponizej 1500 zl za sezon. Kwota 1300 zl bedzie ty w co celuje.

Co do kosztow instalacji, to opisywalem to juz w watkach o PCi niejednokrotnie. Samo urzadzenie to kwota 17 tys (w alternatywie miqalem kociol z podajnikiem tlokowym za 10 tys) i wykonanie kolektora poziomego za calosciowa kwote 7 tys zl. Doplacilem wiec do interesu 14 tys zl. Musze Ci powiedziec, ze jak rozmawiam z sasiadami ktorzy grzeja ekogroszkiem, to sa zalamani syfem i nakladam pracy. Ja im sie nie dziwie, bo widzialem i czulem ich kotlownie. Ja mam bezobslugowa praktycznie i za to jest ta doplata. Za brak etatu palacza :-)

Z kotlownia zmiescielm sie w miejscu przewidzianym na podreczny sklad opalu do kotla:

http://szkut.com/dom/Dom36b.jpg

Zostalo mi natomiast reszta na warsztacik :-)

http://szkut.com/dom/Dom39.jpg

pionan
29-12-2012, 10:16
Pyxis, fajnie to wygląda. A policzyłes nakłady poniesione na odpowiednie wyizolowanie chałupy, tak żeby pompa mało prądu "żarła"?? Bo wydaje mi się, że można porównywać koszty związane z nakłądami na taką, czy inną instalację w dwóch podobnie wyizolowanych domkach.
pozdrawiam

ArturWi
29-12-2012, 10:24
Pyxis, fajnie to wygląda. A policzyłes nakłady poniesione na odpowiednie wyizolowanie chałupy, tak żeby pompa mało prądu "żarła"?? Bo wydaje mi się, że można porównywać koszty związane z nakłądami na taką, czy inną instalację w dwóch podobnie wyizolowanych domkach.
pozdrawiam
Dzisiejszy dom musi posiadać na ścianach min.12cm gdyż nie zostanie odebrany bo nie pozwoli mu na to świadectwo energetyczne z normami U ściany <0,3 W/m2K.
No chyba,że papierek taki kupimy na allegro ale to świadczy o podejściu inwestora do budowy domu ;)
A przy 15cm na ścianach,20cm w dachu,zwykłych oknach ale z WM posiada przy -20st.C +21st.C moc cieplną ok.6-7kW i zapotrzebowanie na energię ok.70kWh/m2/rok czyli w domu ok.150m2 będzie to ok.10500kWh zużycia rocznego grzejąc z COP1.
Przy COP3 pompa będzie "żarła" wtedy 3500kWh na ogrzewanie rocznie.

Mój dom 118m2 potrzebował ok.15-17tys.zł na zejście ze standartowych (normowych) 70kWh/m2/rok czyli 8200kWh do 40kWh/m2/rok czyli 4720kWh a do tego będzie jeszcze COP2,5 ;)

Pyxis
29-12-2012, 10:30
Pyxis, fajnie to wygląda. A policzyłes nakłady poniesione na odpowiednie wyizolowanie chałupy, tak żeby pompa mało prądu "żarła"?? Bo wydaje mi się, że można porównywać koszty związane z nakłądami na taką, czy inną instalację w dwóch podobnie wyizolowanych domkach.
pozdrawiam

Nie rozronialem izolacji pod katem zrodla ciepla. Izolowalem na tyle na ile uwazalem za ekonomicznie uzasadnione. Tyle samo byloby dla ekogrochu.
Paradoksalnie im gorzej zaizolowany dom, tym szybszy czas zwrotu PCi, bo to jednak jest jedno z najtanszych zrodel ciepla. :-)

Pyxis
29-12-2012, 10:32
Dzisiejszy dom musi posiadać na ścianach min.12cm gdyż nie zostanie odebrany bo nie pozwoli mu na to świadectwo energetyczne z normami U ściany <0,3 W/m2K.

Moj dom wg projektu mial tylko sciane suporex 400tka 36cm i lapal sie na ta "norme" :-)
Ja ze tak powiem z wlasneij inicjatywy zalozylem te 10 styro ;-)

pionan
29-12-2012, 10:40
Moj dom wg projektu mial tylko sciane suporex 400tka 36cm i lapal sie na ta "norme" :-)
Ja ze tak powiem z wlasneij inicjatywy zalozylem te 10 styro ;-)

ja właśnie mam ścianę jednowarstwową i łapię się na normę :)
W sumie po doczytaniu w Twojej stopce, mam bardzo podobnie wyizolowaną chałupę, tylko brak styro na ścianach - na razie nie planuję.
Koszt miesiączny grzania groszkiem CO + CWU to niecałe 250 złociszy. Jak mi kocioł "zemrze", to wtedy może pomyślę na czymś innym. Po pierwsze, pewnie pompy będą tańsze i sprawniejsze. Po drugie może wejda jeszcze inne "cuda" grzewcze :)
Chatka dużo mniejsza od Twojej. Raptem 120m2 po podłodze.

Pyxis
29-12-2012, 10:48
No ja mam teraz na liczniku za grudzien za CO+CWU 271 zl.
Styro bym na Twoim miejscu dal na sciane. Przynajmniej ta 10tke. Ja wiecej ni chcialem, bo sciana robi sie monstrualnie gruba a z 24ki budowac domu nie chcialem, bo to nie garaz jest ;-)

Regut1
29-12-2012, 11:20
Koszta ogrzewanie policzyles OK, tylko CWU w okresie od kwietnia do wrzesnia to kwota co najwyzej 30-32 zl. Wtedy pompa pracuje z duuuzo wyzszym COP.
Licze, ze zamkne sie ponizej 1500 zl za sezon. Kwota 1300 zl bedzie ty w co celuje.

Co do kosztow instalacji, to opisywalem to juz w watkach o PCi niejednokrotnie. Samo urzadzenie to kwota 17 tys (w alternatywie miqalem kociol z podajnikiem tlokowym za 10 tys) i wykonanie kolektora poziomego za calosciowa kwote 7 tys zl. Doplacilem wiec do interesu 14 tys zl. Musze Ci powiedziec, ze jak rozmawiam z sasiadami ktorzy grzeja ekogroszkiem, to sa zalamani syfem i nakladam pracy. Ja im sie nie dziwie, bo widzialem i czulem ich kotlownie. Ja mam bezobslugowa praktycznie i za to jest ta doplata. Za brak etatu palacza :-)


Farta miałeś co do ceny PC i dz i dużego pecha co do ceny kotła na ekogroszek - wystarczy sprawdzić na alledrogo. Dlatego moje podejrzenie że tak do końca zwykłym użytkownikiem PC to raczej nie jesteś. Na forum użytkownicy zainteresowani PC podają kwoty wyższe o 15-20 tys. Bardo dobry piec na eko przy tym zapotrzebowaniu spokojnie do 8 tys - 15 % VAT do odliczenia, można i tańszy. Zbiornik co można mniejszy niz przy pompie, reszta podobnie, montaż poniżej 2k. Myśle że jak ktoś poradzi sobie z montażem i uruchomieniem PC to tym bardziej samodzielnie zmontuje sobie kotłownie na ekogroch. Droższy bedzie również zewnętrzny montaż bo pc to wciąż temat nowy i nie każdy hydraulik sie tego podejmie dlatego firmy przycinaja na montażu i później na obowiązku corocznego servisowania.
Co do obsługi to kociołek chodzi w automacie, raz w roku opał trzeba kupic i załadować do kotłowni, komin wyczyścić, piec raz na kwartał. Raz w tygodniu zasypać zasobnik i wynieść popiół u mnie robie to w sobotę tak jak inne prace gospodarcze.
Domek podobnie ocieplony, mostki, bo bryła jak w awatarze, powierzchnia większa o 1/3, pierwszy pełny sezon zamierzam zamknąć poniżej 3 t. ruskiego eko. Zobaczymy.

Regut1
29-12-2012, 12:00
Kwestia następna - naprawy po okresie gwarancji tu szczególnie przy PC PW ewentualne awarie mogą zaboleć. NIE jestem wrogiem PC, mam ogrzewanie podłogowe. Jeżeli kogos stać na konfort lub ma małe zapotrzebowanie na energię to czemu nie. Moim zdaniem przyszłosć będzie należała do chińczyków ;-) a technologia prędzej czy później się upowszechni. Pytanie co będzie z ceną prądu, bo jak na razie jest regulowana, czyli płacą za to wszyscy. Większość sprzętów jest energooszczedna ale rachunki płacimy większe, same elektrownie i sieci przesyłowe też są takie jakie są. Pożyjemy zobaczymy.

Pyxis
29-12-2012, 12:10
Farta miałeś co do ceny PC i dz i dużego pecha co do ceny kotła na ekogroszek - wystarczy sprawdzić na alledrogo. Dlatego moje podejrzenie że tak do końca zwykłym użytkownikiem PC to raczej nie jesteś..

Tzn jakim jestem? Nadzwyczaj "cwanym"?
Po prostu pochodzilem kolo tematu PCi, bo nie jestem czlowiekiem na tyle majetnym, zeby te 15 czy 20 tys wiecej nie robily roznicy w moim buzdecie przewidzianym na dom. Faktem jest, ze PCi udalo mi sie zrobic tanio z czego sie ciesze, ale to kosztowalo moj czas na zorganizowanie wszystkiego. Sam sie takich rzeczy nie dotykam. Ja pracuje glownie z klawiatura komputera i przy tym zostane :-)

Pyxis
29-12-2012, 12:11
Kwestia następna - naprawy po okresie gwarancji tu szczególnie przy PC PW ewentualne awarie mogą zaboleć.

Dlatego wybralem gruntowa. Tu technologia jest na tyle dopacowana i urzadzenie na tyle proste, ze nie powinien to byc problem.

Regut1
29-12-2012, 12:28
Tzn jakim jestem? Nadzwyczaj "cwanym"?
Po prostu pochodzilem kolo tematu PCi, bo nie jestem czlowiekiem na tyle majetnym, zeby te 15 czy 20 tys wiecej nie robily roznicy w moim buzdecie przewidzianym na dom. Faktem jest, ze PCi udalo mi sie zrobic tanio z czego sie ciesze, ale to kosztowalo moj czas na zorganizowanie wszystkiego. Sam sie takich rzeczy nie dotykam. Ja pracuje glownie z klawiatura komputera i przy tym zostane :-)
Ilu ludzi tyle uwarunkowań (ojca brata szwagra zięć, w zimę za skopanie ogódka na wiosnę). W tym szukaniu taniego montażu PC można się przykro naciąć bo jak pisałem na wstępię techgnologia raczkuje i wielu ludzi sie będzie uczyło (casus Arturo ;-)) . Podobnie mam jak czytam wpisy kolegów, którzy po eko jadą do czech - ciężko ich przebić. Dlatego najlepiej niech każdy robi sobie kalkulacje dla swoich uwarunkowań i ryzyka z tym zwiazanego.

Sławek...
29-12-2012, 12:28
Sam posiadam pompę ciepła i koszty o których piszecie są zdumiewająco niskie. Moim zdaniem niemożliwe do osiągnięcia.

Nie wiem dokładnie jaki procent to koszt ogrzewania i podgrzewania wody ale sądzę, że około 5500 zł.

Pompa firmy Ochsner - bardzo dobrej jakości 10kw,

KW

..moim zdaniem kwota 5500 za samą pc 10 kW jest dużo zawyżona, wydajesz pewnie na coś innego bo matematycznie rzecz biorąc to ta Twoja pompa musiałaby chyba w ogóle się nie wyłączać przez kilka mies żeby zużyć prądu za taką kwotę...
opomiaruj pompę (tak w ogóle to możesz zerknąć w sterownik i sprawdzić ile czasu do tej pory pracowała Twoja PC - już na podstawie tego da się oszacować koszty) i daj znać jak to wygląda...

Pyxis
29-12-2012, 12:33
Ilu ludzi tyle uwarunkowań (ojca brata szwagra zięć, w zimę za skopanie ogódka na wiosnę). W tym szukaniu taniego montażu PC można się przykro naciąć bo jak pisałem na wstępię techgnologia raczkuje i wielu ludzi sie będzie uczyło (casus Arturo ;-)) .

Moi hydraulicy podlaczali 2ga pompe w zyciu. Ja nadzorowalem pierwsza. Powiem tyle, ze tam trzeba naprawde sie postarac (przy gruntowej) zeby cos spierdzielic. Kociol byloby podlaczyc pewnie duzo trudniej :-)

Pyxis
29-12-2012, 12:34
opomiaruj pompę (tak w ogóle to możesz zerknąć w sterownik i sprawdzić ile czasu do tej pory pracowała Twoja PC - już na podstawie tego da się oszacować koszty) i daj znać jak to wygląda...

Juz to kolega zrobil. Czekamy na wyniki.

Regut1
29-12-2012, 14:48
Moi hydraulicy podlaczali 2ga pompe w zyciu. Ja nadzorowalem pierwsza. Powiem tyle, ze tam trzeba naprawde sie postarac (przy gruntowej) zeby cos spierdzielic.
Szczęście panie, szczęście, samo szczęście. Pewnie teraz dzięki Tobie tych montaży mają wiecej ;-) - znów casus Arturo i mikiego. Z drugiej strony ciekawy jestem jak się czują osoby, które za swoją PC płaciły lub płacą 50 - 70k/zł gdy można to było zrobić w cenie kotła na ekogroszek ;-)

Ps.

Kociol byloby podlaczyc pewnie duzo trudniej :-)
Zawsze możesz porównać u znajomych, u tych którzy mają dość ekosyfu. I zgadzam się z argumentem, że gruntowa Pc jest rozwiazaniem lepszym niż PPC.

Pyxis
29-12-2012, 14:55
Szczęście panie, szczęście, samo szczęście. Pewnie teraz dzięki Tobie tych montaży mają wiecej ;-)

A tego to nie wiem, ale na pewno sie juz tak nie boja pompy, jak to bylo u mnie :-)

Sławek...
29-12-2012, 18:30
a czego tu się bać? tu nawet jak się coś totalnie sp..li to dom w powietrze nie wyleci a przy ekogroszku czy gazie.....

Pyxis
29-12-2012, 18:38
a czego tu się bać? tu nawet jak się coś totalnie sp..li to dom w powietrze nie wyleci a przy ekogroszku czy gazie.....

Tez tak mysle, dlatego uwazam ze podlaczenie PCi to jedna z latwiejszych instalacji. Ludzie jednak najbardziej boja sie "niewiadomego".

ArturWi
29-12-2012, 19:21
Szczęście panie, szczęście, samo szczęście. Pewnie teraz dzięki Tobie tych montaży mają wiecej ;-) - znów casus Arturo i mikiego.
Że co niby ?
Kilka lat temu pisałem,ze miałem ofertę na gruntową chińską z odwiertami 2x70m za 20tys.zł.
Po stokroć wolałbym taką chińszczyznę niż bawienie się z węglem,prawie w tej samej cenie(z kominem)
Jak wiadomo,z premedytacją zrezygnowałem z budowy komina spalinowego w kotłowni,bo miało być grzanie prądem tzn.teraz też będzie ale z wyższym COP ;)

Z drugiej strony ciekawy jestem jak się czują osoby, które za swoją PC płaciły lub płacą 50 - 70k/zł gdy można to było zrobić w cenie kotła na ekogroszek ;-)

Od samego początku swojego istnienia na forum to powtarzam,pompa ciepła do domu za taką kasę to...bardzo nie przemyślana decyzja,delikatnie mówiąc :)
Zdania nie zmieniam :)
Podobnie jak to,że mając do dyspozycji pompę ciepła w podobnej kasie co ogrzewanie kotłem na ekogroszek tylko ......inwestorzy wybiorą ekogroszek :)

rybniczanin
29-12-2012, 20:04
@ArturWi vel Arturo72 znów zaczynasz mądrować nie mieszkając jeszcze w swoim domu. Jasne że lepiej postawić komin w salonie niż w kotłowni.;) Najpierw zacznij mieszkać i korzystać z tych dobrodziejstw które tak nachalnie promujesz jako sprzedawca. Jeśli chodzi o ostatnie zdanie w Twoim poście , to mnie możesz zaliczyć do tych osób wykropkowanych. Ponieważ przy zapotrzebowaniu mojego domu nigdy nie założyłbym pompy ciepła. Stałeś się najmniej wiarygodną osobą na tym forum.

ArturWi
29-12-2012, 20:15
Jeśli chodzi o ostatnie zdanie w Twoim poście , to mnie możesz zaliczyć do tych osób wykropkowanych. Ponieważ przy zapotrzebowaniu mojego domu nigdy nie założyłbym pompy ciepła.
Rzuć dane swojego domu,bo jestem bardzo ciekawy tego zapotrzebowania.
Nie sądzę,żebyś dom budował z...papieru a okna z folii ;)
Być może nie wiesz jakie masz zapotrzebowanie na ciepło ?
Dzisiejszy dom ok.150m2 potrzebuje max.7kW mocy cieplnej to oznacza ok.70kWh/m2/rok.
Przez dzisiejszy dom rozumiem budowany w ostatnich kilku latach,gdzie obowiązują normy przenikalności cieplnej ścian 0,3.

karoka65
29-12-2012, 20:30
[QUOTE=ArturWi;5705788]
Od samego początku swojego istnienia na forum to powtarzam,pompa ciepła do domu za taką kasę to...bardzo nie przemyślana decyzja,delikatnie mówiąc :)
Zdania nie zmieniam :)
Podobnie jak to,że mając do dyspozycji pompę ciepła w podobnej kasie co ogrzewanie kotłem na ekogroszek tylko ......inwestorzy wybiorą ekogroszek :)[/QUOTE
Ty krętaczu zdanie co miesiąc zmieniasz, nawet na nick nie możesz się zdecydować - żal mi cię
Najpierw farelka miała ci wystarczyć, kominy po 5 tysi liczyłeś a z kominka to dym oknem będziesz chyba wypuszczał, kotłownię w salonie sobie urządziłeś ale jak ktoś lubi.
Wiem dla klimatu, a później jako sensowe źródło ogrzewania.
Inwestorzy wybiorą to co sobie wymyślili a na co ich stać bo są mądrzejsi od ciebie i twoich liczydeł.
Od faceta który tylko liczy a nie ma żadnego doświadczenia nie kupiłbym nawet zardzewiałego gwoździa.

karoka65
29-12-2012, 20:31
Rybniczanin, ale on tobie policzy, w razie czego zmieni nick jak mu nie wyjdzie hehe

Regut1
29-12-2012, 20:50
Tzn jakim jestem? Nadzwyczaj "cwanym"?
Po prostu pochodzilem kolo tematu PCi, bo nie jestem czlowiekiem na tyle majetnym, zeby te 15 czy 20 tys wiecej nie robily roznicy w moim buzdecie przewidzianym na dom. Faktem jest, ze PCi udalo mi sie zrobic tanio z czego sie ciesze, ale to kosztowalo moj czas na zorganizowanie wszystkiego. Sam sie takich rzeczy nie dotykam. Ja pracuje glownie z klawiatura komputera i przy tym zostane :-)

Sami forumowi promocyjni szczęśliwcy. Arturo promocyjny szczęśliwiec, Livko również, Ty też chociaż moim zdaniem w przeciwieństwie do nich teoretyków, bardziej szczęśliwiec praktyk, sporo wiesz o swojej pompie podobnie jak i o pompach innych. Powiedz Ty tej "informatyki z klawiaturą" nie robisz przypadkiem w takiej firmie na ...., 58-150 Strzegom? Brak jakiś "papraków" w sytuacji w której obok jest taki producent ? Penwie z tąd ta promocja?

Tak się zastanawiam, czy bez tych "forumowych monotematycznych szczęśliwców" świat nie był by smutniejszy, a PC nie sprzedawały by się gorzej?

ArturWi
29-12-2012, 20:51
Ty krętaczu zdanie co miesiąc zmieniasz, nawet na nick nie możesz się zdecydować - żal mi cię
Najpierw farelka miała ci wystarczyć, kominy po 5 tysi liczyłeś a z kominka to dym oknem będziesz chyba wypuszczał, kotłownię w salonie sobie urządziłeś ale jak ktoś lubi.
Wiem dla klimatu, a później jako sensowe źródło ogrzewania.
Inwestorzy wybiorą to co sobie wymyślili a na co ich stać bo są mądrzejsi od ciebie i twoich liczydeł.
Od faceta który tylko liczy a nie ma żadnego doświadczenia nie kupiłbym nawet zardzewiałego gwoździa.
Ulżyj sobie trochę a dla podgrzania atmosfery poniższe cytaty,sprzed kilku lat ;)

dzięki
Z przezorności,dlatego,że dla mnie PCi będzie w ostateczności,jeśli nie będzie już na co wydawać kasy,na pierwszym miejscu prąd,na drugim PCi :)

PCi nie oszczędza,oszczędzanie zaczyna się od zablokowania lub zminimalizowania ciepłu możliwości ucieczki na zewnątrz.
PCi jest tylko tańszym w eksploatacji źródłem ciepła niż czysty prąd i tyle.


Gdzie ja piszę o prądzie ? Ustosunkowałem się do ceny 58tys.zł,czy wg Ciebie to jest normalna cena ?
Jeśli gość piszę,że 58tys.zł nie jest źle to dla mnie jest to kolejny jeleń do golenia i tyle.
Sam pisałeś,ze można mieć PCi z odwiertami za 30tys.zł a między 58tys.zł a 30tys.zł to jest przepaść,czyż nie ??

Poglądów i przepisu na dobry dom przez te "x" czasu nie zmieniłem ani na milimetr ;)
Najlepszym sposobem na oszczędności w rachunkach za ogrzewanie jest niskie zapotrzebowanie domu na ciepło :D
"Czarne złoto" tylko dla zuchwałych dźwigających woreczki...zamiast teczki (takie przysłowie) ;)

Pyxis
29-12-2012, 20:58
Powiedz Ty tej "informatyki z klawiaturą" nie robisz przypadkiem w takiej firmie na ...., 58-150 Strzegom? Brak jakiś "papraków" w sytuacji w której obok jest taki producent ? Penwie z tąd ta promocja?


No przeciez mam wypisana miejscowosc. Ze Strzegomia jestem. Tu mieszkam i tu pracuje. Firma od ktorej kupilem moja PCi to tez firma strzegomska. Po analizie rynku pomp ciepla zdecydowalem sie na firme "tubylcza". Ewntualny serwis na miejscu jest nie do przecenienia. Rabatow jakis szczegolnych nie wywalczylem w stosunku do cennika. Oczywiscie urwac cos musialem, bo bez tego nie ma handlu, ale targowac przeciez kady sie moze, chociaz nie kazdy potrafi. :-)

Regut1
29-12-2012, 21:15
Że co niby ?
Kilka lat temu pisałem,ze miałem ofertę na gruntową chińską z odwiertami 2x70m za 20tys.zł.
Po stokroć wolałbym taką chińszczyznę niż bawienie się z węglem,prawie w tej samej cenie(z kominem)
....................................
Podobnie jak to,że mając do dyspozycji pompę ciepła w podobnej kasie co ogrzewanie kotłem na ekogroszek tylko ......inwestorzy wybiorą ekogroszek :)

Podobnie było z Panasonicem, "bo był niesprawdzony" teraz Miki sprzedaje Panasonica :wiggle:i jest ok? Te chińskie też już są takie dobre? Swego czasu z Miki dość ostro jechaliście po koledze, który je proponował. Czyżbyś wychodząc ze spółki przerzucił się z Atlantica na chińszczyznę? Arturo Twoja wiarygodność na tym forum spada powoli do 0. Pal licho jeżeli chodzi o Ciebie, dostałeś pierwszego klapsa i przykład jak życie skutecznie weryfikuje teorie w praktyce. Nie wyciągnąłeś wniosków, twój problem. Teraz pytanie co zrobią z problemem osoby, które namówisz na swoją PC PW? Śmiem przypuszczać że Twoja wiarygodność finansowa jest taka sama jak doświadczenie i merytoryka.

ArturWi
29-12-2012, 21:23
Podobnie było z Panasonicem, "bo był niesprawdzony" teraz Miki sprzedaje Panasonica :wiggle:i jest ok? Te chińskie też już są takie dobre? Swego czasu z Miki dość ostro jechaliście po koledze, który je proponował. Czyżbyś wychodząc ze spółki przerzucił się z Atlantica na chińszczyznę? Arturo Twoja wiarygodność na tym forum spada powoli do 0. Pal licho jeżeli chodzi o Ciebie, dostałeś pierwszego klapsa i przykład jak życie skutecznie weryfikuje teorie w praktyce. Nie wyciągnąłeś wniosków, twój problem. Teraz pytanie co zrobią z problemem osoby, które namówisz na swoją PC PW? Śmiem przypuszczać że Twoja wiarygodność finansowa jest taka sama jak doświadczenie i merytoryka.
Nie ma już pary miki/arturo,był rozwód... i nie wiem czym miki handluje czym nie.
Fakt,że u mnie będzie Panasonic ale to ze względu,którego tutaj na forum nie będę roztrząsał.
Dla nie chińszczyzna to jest chińszczyzna i taką będzie ;)

Kilka miesięcy temu przypomniałem się gościowi,który kilka lat temu oferował mi chinkę z odwiertami(7,5kW) za 20tys.zl i ta oferta jest dalej aktualna,gość z forum(nie miki,nie ja) także namiary zapodam dla zainteresowanych ale ja w to nie wszedłem ;)

karoka65
29-12-2012, 21:28
A co mi tu wstawiasz cytaty jakiegoś Arturo 72 :)
Co do domu tak ale z resztą czarujesz coraz częściej, nie będę grzebał w śmieciach bo mi się nie chce.
Co do niskiego zapotrzebowania na ciepło to chyba nie zaprzeczysz że zawsze się z tym zgadzałem z tym że są już stare "dziurawe" domy, niektórych nie stać na takie, niektórzy nie chcą mieszkać w termosach.

timon120777
29-12-2012, 21:33
arturku
jesteś jak polityk poglądów nie zmieniasz ale zrobisz to z czego mieć większy zysk będziesz - to tak jak oni=politycy - gdyby Twoj zapatrzony w cyferki umysł nie zrozumiał skrotu myślowego.
jak już zbudujesz i zrobisz porządne OZC - tylko broń boże samemu ze względu na niewielką wiarygodność, to potem powiedz ile z tego co sobie wymarzyłeś się spełniło i czy już masz 5m3 drewna na kolejną zimę albo ewentualnie zamiast panasonica(najpierw miał być atlantic- dla niewtajemniczonych) w twojej kotłowni stoi LAZAR - bo jeśli dobrze pamiętam to ten kociołek jest na pierwszym miejscu w twoim rankingu - taki ładny pomarańczowy:p dodam jako zapowidź cytatu poniżej że w dzienniku wspominasz o koszcie pompy na poziomie 17tys więc zaczynają ci się cyfry coraz bardziej rozjeżdżać:no:

już CI dawno koledzy udowodnili że komin się stawia za 2 a nie za 5 tysięcy - specjalnie używasz cyfr które tobie pasują bo wtedy twoje koszty są bardziej do przyjęcia


Pompę gruntową ok.6-7kW (tyle mocy cieplnej potrzebują dzisiejsze domy przy -20st.C +21st.C ) można mieć już przy własnym udziale przy kolektorze poziomym za 26-27tys.zł,jeśli ktoś bawi się amatorsko w hydraulika to mniej,bez udziału własnego czyli wszystko robi firma ok.35tys.zł.
Pompę powietrzną o takiej mocy przy -20st.C można mieć już za 22-25tys.zł i wszystko robi firma.
Nie wiem czy są to tak kosmiczne ceny zwłaszcza,że kotłownia z kotłem na ekogroszek i z kominem wyjdzie w podobnej cenie ponieważ duża część osób decydujących się od początku na grzanie prądem czy pompą ciepła rezygnuje z komina spalinowego w kotłowni


dodam od siebie dobry kociol do domu o powierzchni 150m2 kosztuje 6,5tys około i komin 2 to 8,5 więc pisanie o oszczędnościac mega jest delikatnie mówiąc leceniem w ciula. dużo brakuje do tych 25tysięcy a to są twoje słowa cytowane.
za różnicę czyli już zaokrąglając w dół 15tys będę mógł wykorzystać na pokrycie różnicy w kosztach opału przez 10lat
w tym czasie zapewne pompa zacznie wołać głośno WYMIEŃ MNIE i zabawa zaczyna się od nowa- tylko nie będę musiał nowego komina stawiać:p

jeszcze cytat z jednego z portali o czasie zwrotu inwestycji w pompę:

Najszybciej zwróci się inwestycja w pompy ciepła w porównaniu do instalacji wykorzystujących piece na olej lub gaz oraz piece elektryczne. W przypadku, gdy PC chcielibyśmy zastosować zamiast pieca na paliwo stałe okres ten znacznie się wydłuża i odpowiednio, dla ekogroszku wynosi ok. 10 lat dla węgla lub miału ok. 20–25 lat.

zajrzałem na twój dziennik i widziałem nieporadne próby tłumaczeń i dość ciekawe reakcje
tak to jest jak się kłamie i kombinuje.
nie zapomnij pokazać faktury za twoją pompę jak już ją w końcu dostaniesz
ciekawi mnie bardzo ile więcej zapłacisz niż planowałeś.
może paru osobom się oczy otworzą

PS będę cię szukał i podwarzał twoje bzdury wszędzie gdzie się da wiec bądź czujny

Przepraszam jednocześnie osoby które planują montaż pompy ciepła za OT ale nie potrafię się powstrzymać jak ktoś wciska kity ludziom którzy inwestują swoje ciężko zarobione pieniądze. nie odradzam wam pompy tylko zwracam uwagę na marketingowy bełkot co niektórych i sugeruję porządne policzenie ile tak naprawdę zaoszczędzicie lub w drugą stronę po ilu latach wasza inwestycja się zwróci- pamietając o kosztach serwisu i ewentualnych nie życzę nikomu kosztownych napraw.

Sławek...
29-12-2012, 21:35
..."EKO-DOM" Doradztwo w zakresie energooszczędności domów. Dobór,sprzedaż i montaż pomp ciepła,rekuperatorów. tel....

...q..wa jak łatwo w Polsce robi się kariery... doradztwo, dobór, sprzedaż, montaż... nawet jednej , powtórzę JEDNEJ szt sam nie zamontował a już jest doradcą, dobiera, sprzedaje, montuje... mógłbyś się nie wygłupiać chociaż albo nie przyznawać, że Ty to Ty ;)...

timon120777
29-12-2012, 21:37
Dla nie chińszczyzna to jest chińszczyzna i taką będzie ;)


mam dla ciebie propozycję
rozkręć wszystkie sprzęty jakie masz lub będziesz miał w domu, zajrzyj do lodówki pralki i auta i zobacz ile tam jest chińszczyzny
dla pełnego obrazu swojego panasonica jak już dotrze do ciebie również rozbierz

i przestań pisać bzdury.

ArturWi
29-12-2012, 21:41
A co mi tu wstawiasz cytaty jakiegoś Arturo 72 :)
Co do domu tak ale z resztą czarujesz coraz częściej, nie będę grzebał w śmieciach bo mi się nie chce.
Co do niskiego zapotrzebowania na ciepło to chyba nie zaprzeczysz że zawsze się z tym zgadzałem z tym że są już stare "dziurawe" domy, niektórych nie stać na takie, niektórzy nie chcą mieszkać w termosach.
Odniosłem się do:


Ty krętaczu zdanie co miesiąc zmieniasz, nawet na nick nie możesz się zdecydować - żal mi cię

Jeśli tak uważasz,to pogrzeb w śmieciach,jak nie chcesz to ja pogrzebię za Ciebie i udowodnie,że się mylisz...
Wyciągnę pierwsze posty z 2009r,od tego roku,czyli od mojego debiutu na forum chciałem grzać prądem i uważałem,że niskie rachunki za ogrzewanie to przede wszystkim niskie zapotrzebowanie domu na ciepło a nie pompa ciepła...
Zdania nie zmieniam,polecam przede wszystkim niskie zapotrzebowanie na ciepło.
Nie polecę prądu i pompy powietrznej w starym domu z obciążeniem cieplnym pow.10kW ale za to polecę prąd w małym domu z obciążeniem cieplnym ok.4kW.
Większość inwestorów na forum jest z domami "nowymi"(pow.2000r) gdzie obciążenie cieplne nie przekracza 10kW.

..."EKO-DOM" Doradztwo w zakresie energooszczędności domów. Dobór,sprzedaż i montaż pomp ciepła,rekuperatorów. tel....

...q..wa jak łatwo w Polsce robi się kariery... doradztwo, dobór, sprzedaż, montaż... nawet jednej , powtórzę JEDNEJ szt sam nie zamontował a już jest doradcą, dobiera, sprzedaje, montuje... mógłbyś się nie wygłupiać chociaż albo nie przyznawać, że Ty to Ty ;)...
Kolego,jak to ani jednej sztuki ? Wentylację na skrzynkach robiłem u siebie własnoręcznie i działa,ma takie przepływy jak zaprojektowałem :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=5622775&viewfull=1#post5622775
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=5597487&viewfull=1#post5597487

Sławek...
29-12-2012, 21:41
...tendencja w "chińskim" temacie jest stała - każdy kto czymkolwiek handluje twierdzi, że produkty konkurencji to "chińszczyzna" hehe

Pyxis
29-12-2012, 21:54
już CI dawno koledzy udowodnili że komin się stawia za 2 a nie za 5 tysięcy


Jeden z forumowiczow pokazywal fotki takiego komina za 2 tys (to co widac ponad dachem). Obsmialem sie mocno, bo to bylo jakies wielkie nieporozumienie. To cos co prawda pewnie odprowadzalo spaliny/dym, ale ozdoba dachu nie bylo. Powiem wiecej - szpecilo calusi dach i to zatrwazajaco. Kikut oklejony styro i na to tynk mineralny z jakas szpetna "czapa".
Mam w domu 3 kominy i niestety wykonanie komina estetycznego dymowego to nie taka kwota. Za to kupisz wklad i pustaki keramzytowe i moze do tego lubki z welny ogniotrwalej, ale tego nie wykonczysz estetycznie. Trzeba ze 2 tys dolozyc minimum na to co ponad dachem.

karoka65
29-12-2012, 21:55
Arturo im więcej błazna z siebie robisz tym gorzej dla ciebie.
Do ciebie po prostu nic nie dociera ani tutaj ani tam gdzie fermęt siałeś przez tyle czasu, chłopaki cię upominali a Ty dalej mąciłeś wodę coraz bardziej się pogrążając.
Chciałeś być cwańszy ale cwaniactwo nie popłaca jak widzisz.

miki121
29-12-2012, 21:55
Podobnie było z Panasonicem, "bo był niesprawdzony" teraz Miki sprzedaje Panasonica :wiggle:i jest ok? Te chińskie też już są takie dobre? Swego czasu z Miki dość ostro jechaliście po koledze, który je proponował. Czyżbyś wychodząc ze spółki przerzucił się z Atlantica na chińszczyznę? Arturo Twoja wiarygodność na tym forum spada powoli do 0. Pal licho jeżeli chodzi o Ciebie, dostałeś pierwszego klapsa i przykład jak życie skutecznie weryfikuje teorie w praktyce. Nie wyciągnąłeś wniosków, twój problem. Teraz pytanie co zrobią z problemem osoby, które namówisz na swoją PC PW? Śmiem przypuszczać że Twoja wiarygodność finansowa jest taka sama jak doświadczenie i merytoryka.

Nie sprzedaje Panasonic :)
Nawet strona nowa nazywa się alfea.co od nazwy pomp ciepła Atlantica :)
Panasonica mam w obwodzie T-CAP 9kW trójfazowego :)
A poza Atlanticiem ostatnio fajnie idą też NIBE powietrzne tylko w grudniu podpisałem umowy na 5 sztuk ;)
A Artur sprzedaje to co lubi i co chce ;)

karoka65
29-12-2012, 21:58
..."EKO-DOM" Doradztwo w zakresie energooszczędności domów. Dobór,sprzedaż i montaż pomp ciepła,rekuperatorów. tel....

...q..wa jak łatwo w Polsce robi się kariery... doradztwo, dobór, sprzedaż, montaż... nawet jednej , powtórzę JEDNEJ szt sam nie zamontował a już jest doradcą, dobiera, sprzedaje, montuje... mógłbyś się nie wygłupiać chociaż albo nie przyznawać, że Ty to Ty ;)...
Nawet nie używa takowej a jakie doświadczenie, szkoda że tylko w liczeniu

ArturWi
29-12-2012, 21:58
...tendencja w "chińskim" temacie jest stała - każdy kto czymkolwiek handluje twierdzi, że produkty konkurencji to "chińszczyzna" hehe
Nie chodzi o samą "chińszczyznę" ale o obsługę serwisową.
Dzisiaj każdy produkt made in china można spotkać za każdym rogiem ulicy.Dostępność jest szeroka,dosłownie każdy może zamówić sobie kontener czy nawet kilka z samymi pompami.
Pytanie co później ?

Sławek...
29-12-2012, 22:00
a ta Twoja strona to w ogóle działa? którakolwiek?

miki121
29-12-2012, 22:01
a czytałeś w stopce co mam napisane 10 stycznia :) :)
a działa www.rekuperatory.co

karoka65
29-12-2012, 22:03
Pewnie to samo co z Twoją, płynie, jedzie i dojechać nie może.
Jak teraz trzeba tyle czekać to ja dziękuję jak się takie cud urządzenie zesra w środku zimy.
Brrrr.

timon120777
29-12-2012, 22:03
pyxis
rozmowa się tyczy stawiania kominów a nie ich wykończenia
jeden sobie rzuci na to siatkę z klejem drugi zostawi golasa a trzeci zechce kryształami Swarovskiego czy innego takiego obsadzić.
nie trafia do mnie również argumentacja że na pompę nie potrzeba pomieszczenia. ciekawi mnie zatem ilu użytkowników ma swoje pompy w salonach lub garażach.

Pyxis
29-12-2012, 22:10
pyxis
rozmowa się tyczy stawiania kominów a nie ich wykończenia
jeden sobie rzuci na to siatkę z klejem drugi zostawi golasa a trzeci zechce kryształami Swarovskiego czy innego takiego obsadzić.
nie trafia do mnie również argumentacja że na pompę nie potrzeba pomieszczenia. ciekawi mnie zatem ilu użytkowników ma swoje pompy w salonach lub garażach.

Ja nie pisze tutaj o jakis cudach, ale o rzetelnym rzemiosle do ktorego z poprawkami nie bedziesz latal kazdej jesieni. Samo porzadne wykonanie opierzenia i jego profesjonalny montaz przy kominie to pare stowek.

Co do pomieszczenia to sie zgodze. Pompa gruntowa nie jest bardzo glosna, ale nie jest tez bezglosna. Jako, ze bardzo czesto pracuje najwiecej w tanim pradzie w nocy, to osobiscie nie wyobrazam sobie jej obecnosci w czesci mieszkalnej. Z drugiej strony zajmije na tyle malo miejsca (zwlaszcza ta z zasobnikiem CWU zintegowanym), ze wystarczy wygospodarowac kacik w garazu i po klopocie. Nie musisz miec jako takiej kotlowni (chociaz to bardzo wygodne) i skladu opalu.

Sławek...
29-12-2012, 22:16
nie trafia do mnie również argumentacja że na pompę nie potrzeba pomieszczenia. ciekawi mnie zatem ilu użytkowników ma swoje pompy w salonach lub garażach.
timon chyba nie zechcesz udowadniać, że przy PC i kotle na wyngiel nie ma różnicy jeśli chodzi o fakt umiejscowienia urządzenia i uciążliwości jego sąsiedztwa ?

miki121
29-12-2012, 22:20
Za tydzień montuję PC NIBE lodówkę która będzie stała w pralni / prasowalni raczej montaż kotła na eko groszek tam nie wchodziłby w rachubę :)
Ale szczerze mówiąc kotły na drewno albo pellets jak najbardziej tak :)

timon120777
29-12-2012, 22:23
Pyxis
racja
kotłowni mieć nie muszę dla pompy ale jest ona zazwyczaj projektowana w bryle budynku lub garazu więc pisanie o mniejszym koszcie ze względu na jej brak nie jest do końca prawdą - zmieni się ewentualnie wykorzystanie pomieszczenia lub zniknie jedna dwie ścianki działowe- to nie są koszty które powalają.
zaś instalację CO mieć trzeba, a dla pompy nie każdy jej rodzaj się tak samo nadaje, więc i koszty jej wykonania mogą być wyższe, tego jednak nie biorę pod uwagę choć moz epowinienem.

chodzi o zwykła uczciwość w podejściu do tematu kosztów urządzenia, serwisu i napraw.

ja wiem ile mnie kosztuje mój kocioł jakie poniosłem koszty od momentu jego zakupu włącznie z jego wartością. wiem mniej więcej ile lat minie zanim zdechnie i będę musiał nabyć drugi. nie kupię pompy ponieważ koszty termomodernizacji do poziomu jej opłacalności przerosłyby czas zwrotu inwestycji- chałupa moja się rozsypie zanim to przyniesie zyski wymierne.
prawdą jest natomiast i z tym się zgadzam że nowy dom jak najbardziej nadaje się do grzania przy pomocy pompy ale należy dokładnie policzyć wszystkie koszty z tym związane w tym ewentualne zmiany w sferze izolacji termicznej całości i brać je pod uwagę już na etapie projektowania, później to moze już być łatanie durszlaka kluskami.

arturo vel artur nie ma o tym pojęcia gdyż jest teoretykiem. nie ukończył nawet jednego domu nie zamontował jednej pompy i nie korzysta nie płaci za serwis i naprawy a głosi hasła z pograniza sci-fi

timon120777
29-12-2012, 22:25
timon chyba nie zechcesz udowadniać, że przy PC i kotle na wyngiel nie ma różnicy jeśli chodzi o fakt umiejscowienia urządzenia i uciążliwości jego sąsiedztwa ?

nie broń boże
chodzi mi raczej o to że nie zawsze się pompę da postawić "gdziekolwiek"

wiem ile potrzeba miejsca na kociołek i opał i jakie są tego niedogodności
uważam jednak o czym napisałem powyżej że odliczanie kotłowni nie jest do końca miarodajnym zyskiem

Pyxis
29-12-2012, 22:34
ja wiem ile mnie kosztuje mój kocioł jakie poniosłem koszty od momentu jego zakupu włącznie z jego wartością. wiem mniej więcej ile lat minie zanim zdechnie i będę musiał nabyć drugi. nie kupię pompy ponieważ koszty termomodernizacji do poziomu jej opłacalności przerosłyby czas zwrotu inwestycji- chałupa moja się rozsypie zanim to przyniesie zyski wymierne

Na pierwszej stronie masz fotki mojej kotlowni. Zobacz ile miejsca zostalo. Naprawde sie z tego ucieszylem jako inwestor i nie bylo to bez znaczenia.

Sprawa "oplacalnosci" nie jest taka czarno-biala. Cala gama szarosci jest po drodze. Pompa wygrywa na calej linii jesli chodzi o bezobslugowosc i czystosc. "Higiena" i zaladunek paliwem pieca jest oczywiscie dla ludzi, ale nie kazdy ma na to ochote i czas. Zreszta to po latach staje sie pewnie uciazliwe a czlowiek tez nie mlodnieje z wiekiem i sil wcale nie przybywa. Zreszta jaka "oplacalnosc" ma inwestycja w dom czy samochod. Robimy takie "inwestycje" (kosztem niejednokrotnie wyrzeczen) po to, aby zapewnic sobie komfort. Dlaczego nie wydac pieniedzy na komfort bezobslugowgo ogrzewania do tego naprawde taniego w eksploatacji?

BTW: Jaki masz dom, ze mial bys jakis problem z pompa? Co z nim jest nie tak?

ArturWi
29-12-2012, 22:51
nie broń boże
chodzi mi raczej o to że nie zawsze się pompę da postawić "gdziekolwiek"

wiem ile potrzeba miejsca na kociołek i opał i jakie są tego niedogodności
uważam jednak o czym napisałem powyżej że odliczanie kotłowni nie jest do końca miarodajnym zyskiem
Nie ?
Zerknij na mój rzut domu i podpowiedz,gdzie mógłbym umieścić kotłownie na ekogroszek,pralnio-suszarnie,natrysk i skład opału,jeśli nie znajdziesz takowego to napisz jaki byłby koszt budowy pomieszczenia gdzie mógłbym zainstalować Twoje rzeczy...
157041
Dodam,że wszystkie w/w rzeczy mam w jednym pomieszczeniu nazwane jako "pralnia CO" ;)

Sławek...
29-12-2012, 23:01
dobrze Pyxis, że poruszyłeś temat motoryzacji...

w dzisiejszych czasach nie ma takiej opcji żeby na samochodzie zarobić, każdy użytkownik musi stracić (to zdanie nie dotyczy salonów i importerów złomów, które po "liftingu" są sprzedawane z zyskiem)... traci się z tytułu rosnącego wieku pojazdu (im droższy samochód tym więcej), kosztów eksploatacji i napraw...

i teraz moje pytanie: czemu na ulicach widać tyle nowych samochodów? czemu jeździ tyle terenówek z ogromnymi silnikami skoro i tak poruszają się tylko po asfalcie? czemu widać Porsche czy Subaru WRC skoro w mieście jest ograniczenie do 50 km/h, po co w ogóle kupować samochody skoro taniej i szybciej dojedzie się komunikacją miejską?

nad tym nikt się nie zastanawia i jak go stać to idzie do salonu po nówkę auto, wozi się smokami palącymi po 20 l w mieście często jeszcze finansuje te auta z kredytu...
kupując najzwyklejszego fiata, opla czy inną skodę i jeżdżąc nim 3-5 lat można stracić kilkadziesiąt tysięcy zł i z tym się każdy godzi...

a teraz powiedzmy, że któryś ze szczęśliwych posiadaczy w/w aut zaczyna "się budować" i myśli o sposobie ogrzania swojego przyszłego domu, w którym spędzi być może resztę życia....
tutaj jakoś ciężko przyjąć do wiadomości, że za pompę ciepła trzeba wydać te 15-25 tys więcej niż za zwykły śmieciuch... po analizie pewnie Ci automaniacy dojdą do wniosku, że pompa się "nie opłaci"...

nawet nie trzeba dodawać, że zanim ta pompa się zepsuje to oni już wymienią ze 3-4 samochody na coraz nowsze ;)

Pyxis
29-12-2012, 23:01
-------- Okres: 2012-12-01 do 2012-12-29 23:59:59 (29,00 [d]) ---------
Czas pracy CO: 213,05 [h] (88,4%)
Czas pracy CWU: 28,05 [h] (Cykli: 85) (Średnio dziennie: 2,9)
Suma pracy PCi: 241,1 [h]
Startów: 102 (Średnio dziennie: 3,5)
Czas pracy śr CO: 7,35 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,97 [h/d]
Czas pracy śr: 8,3 [h/d]
Szacowane zużycie: 830 [kWh] Średnio: 28,6 [kWh/d]
CWU: 137 [kWh] Średnio: 4,7 [kWh/d]
CO: 692 [kWh] Średnio: 23,9 [kWh/d]
CO/100m2: 10,4 [kWh/(d*100m2)]
Koszt [3/97%]: 276 zł w tym CO [3/97%]: 228 zł CWU [7/93%]: 49 zł
------------------------------------------------------------------------

karoka65
29-12-2012, 23:08
Arturo jak będziesz w potrzebie to się odezwij, ja go już widzę, będzie pasował jak talala i wungielek wejdzie, w końcu ile go tam będziesz potrzebował, tonę z hakiem może :)

Pyxis
29-12-2012, 23:21
Arturo jak będziesz w potrzebie to się odezwij, ja go już widzę, będzie pasował jak talala i wungielek wejdzie, w końcu ile go tam będziesz potrzebował, tonę z hakiem może :)

Ja tez widze.
Artur, a ten gabinet to Ci jest potrzebny na pewno? ;-)

Sławek...
29-12-2012, 23:29
gabinet będzie potrzebny, przecież gdzieś musi doradzać ;)

karoka65
29-12-2012, 23:29
Pyxis ja nie krytykuję tego co masz i z czego jesteś zadowolony. Nie jestem fachowcem od Pci, arturo też nie, tylko różnica taka że ja się do tego przyznaję a on fachmana zgrywa. Fajnie że ci wyszło, masz nowy, zaizolowany dom i stać cię było.
Cofnąłem się do tych fotek twojej kotłowni bądź co bądź i widzę że też za bardzo nie masz wyobrażenia ile trzeba miejsca na taki kociołek i paliwo do niego.
Ta wnęka od drzwi gdzie stoi pompka ma na około 120cm na głębokość i około 250cm szerokość tej ścianki za pompą i zasobnikiem.
Swobodnie na tej powierzchni można wstawić kociołek z podajnikiem, zasobnik wstawić nad nim czy na ściance od drzwi a po prawej stronie kociołka spokojnie ze dwie tony groszku zmieścisz na paletach nawet, ale tyle raczej nie spalisz za sezon.
To nie jest krytyka jak napisałem bo też mi się to podoba ale tak dla wyobrażenia bo myślę że wielu którzy od razu krytykuje, pisze jakieś pierdoły o hali potrzebnej do posadowienia takiego kotła i zmagazynowania opału tak naprawdę tylko o tym słyszeli czy czytali od osób nie całkiem bezstronnych.
Wiem że jeszcze tego nie skończyłeś i za jakiś czas wykończysz to pomieszczenie na cacy ale zapewniam cię bo widziałem że są kotłownie na węgiel ( wykończone) są całe w eleganckich kaflach, czyściutkie i nie jeden by się zdziwił że tak może wyglądać taka kotłownia.

karoka65
29-12-2012, 23:38
Ja tez widze.
Artur, a ten gabinet to Ci jest potrzebny na pewno? ;-)
Ty sobie jaja robisz a ja poważnie napisałem i nie chcę kolegi z gabinetu wykurzyć :)
Można to zrobić i to bez dobudówek nie brudząc koledze w w pralnio-suszarnio-prasowalnio i co tam jeszcze sobie wymyślił.

miki121
29-12-2012, 23:39
Kurcze a tu przedmówcę muszę poprzeć..
Zeszłej zimy jeździłem na serwis min. kotłów na paliwa stałe i wielokrotnie wchodziłem do kotłowni gdzie można by prawie w białych ciuchach robić serwis gdyby nie środek kotła.
Eko groch paczkowany a po czyszczeniu wystarczy posprzątać kotłownię :)

Pyxis
29-12-2012, 23:40
To nie jest krytyka jak napisałem bo też mi się to podoba ale tak dla wyobrażenia bo myślę że wielu którzy od razu krytykuje, pisze jakieś pierdoły o hali potrzebnej do posadowienia takiego kotła i zmagazynowania opału tak naprawdę tylko o tym słyszeli czy czytali od osób nie całkiem bezstronnych.
Wiem że jeszcze tego nie skończyłeś i za jakiś czas wykończysz to pomieszczenie na cacy ale zapewniam cię bo widziałem że są kotłownie na węgiel ( wykończone) są całe w eleganckich kaflach, czyściutkie i nie jeden by się zdziwił że tak może wyglądać taka kotłownia.

To sa stare fotki. Teraz juz wykonczone, pomalowane i juz nawet sie nieco "zagracic" zdazylo. :-)

A kotly i kotlownie na ekogroszek ogladalem u sasiadow co sie wczesniej pobudowali. Wykonczone sa owszem elegancko w kaflach, tylko ze malo tych kafli widac. Kurzy sie jednak mocno i to weglem.

W tej wnece bym tego nie ustawil niestety, bo potrzebny jest tam komin dymowy w poblizu, a tego bym juz nie "przeskoczyl".

karoka65
29-12-2012, 23:41
Kurde trzeba iść spać, jutro możemy się trochę poprzekomarzać jak ktoś chce :)
Dobrej Nocki życzę.

karoka65
29-12-2012, 23:46
To sa stare fotki. Teraz juz wykonczone, pomalowane i juz nawet sie nieco "zagracic" zdazylo. :-)

A kotly i kotlownie na ekogroszek ogladalem u sasiadow co sie wczesniej pobudowali. Wykonczone sa owszem elegancko w kaflach, tylko, ze malo tych kafli widac. Kurzy sie jednak mocno i to weglem.

W tej wnece bym tego nie ustawil niestety bo potrzebny jest tam komin dymowy w poblizu a tego bym juz nie "przeskoczyl".
Owszem lufa była by potrzebna ale co się nie da ? w moich czasach mawiali że hełmu na drugą stronę obrócić i sprzątaczkę w wojsku wydutkać :)
Teraz podobna już jest taka możliwość, mam na myśli to drugie hehe

Pyxis
29-12-2012, 23:53
Owszem lufa była by potrzebna ale co się nie da ? w moich czasach mawiali że hełmu na drugą stronę obrócić i sprzątaczkę w wojsku wydutkać :)
Teraz podobna już jest taka możliwość, mam na myśli to drugie hehe

Parasola w tylku otworzyc - bardziej "somatycznie" jest. ;-)
Projektu bym tak nie "przerobil" zeby w tym miejscu miec podejscie do komina. Zero szans przy 4spadowym dachu.

timon120777
30-12-2012, 08:24
Pyxis
mam dom z 1986roku
ściana 3 warstwowa pustak+5cm pustki+ cegła =50cm na tym 10cm styro
nie wiem co jest w stropie nad pomieszczeniami ale podejrzewam że nic lub prawie nic. w pierwszą zimę miałem bardzo ciepło na strychu mimo minusów na dworze. teraz po rozwinięciu tam wełny jest na minusie- czyli pewnie nie było nic.
podobnie moze być z podłogami,nie wiem co w fundamentach piszczy, wentylacja grawitacyjna i stara stolarka choć już plastiki to wysłużone.

gdybym chciał to doprowadzić do stanu dla pompy musiałbym wydać około 40 tysięcy nie licząc kosztu samej pompy
masz jakieś rady dla mnie???
jak widzisz chałupa się rozsypie zanim osiągnę wymierną korzyść


a w temacie komfortu użytkowania niestety pompa ma ogromną przewagę- i potrafi dodatkowo ofiarować użytkownikowi nadprogramowe kilogramy:p
ja sie ruszam przy obsłudze kociołka, jakieś machanie łopatą, dźwiganie wiaderek lub worków a przy pompie co robić?? pić piwo w fotelu
rzucę dość odważną hipotezę że prędzej braknie sił na starość temu co ma pompę niż temu co ma kocioł węglowy.
ale to odbieganie od tematu jest

i dwa słowa o moim pojmowaniu oszczędności na pomieszczeniu kotłowni
gdybyście usuwając ją z projektów pomniejszyli powierzchnię zabudowy a tym samym wydali mniej o jej powierzchnię na materiały wszelakie od piachu po dachówkę to jest to oszczędność. jeśli zaś jest to tylko wymazanie jednej lub dwóch ścianek działowych i powiększenie pomieszczenia obok lub zmiana nazwy z kotłownia na pralnia to żaden to zysk(finansow) bo i tak kasa w budowę tych metrów poszła i tak, może mniejsza o tysiąc na skutek mniejszej ilości materiału na dwie ściany i brak jednych drzwi

pionan
30-12-2012, 08:28
Kurcze a tu przedmówcę muszę poprzeć..
Zeszłej zimy jeździłem na serwis min. kotłów na paliwa stałe i wielokrotnie wchodziłem do kotłowni gdzie można by prawie w białych ciuchach robić serwis gdyby nie środek kotła.
Eko groch paczkowany a po czyszczeniu wystarczy posprzątać kotłownię :)

u mnie podobnie. raz w tygodniu, podobnie jak w pozostałej części domu gruntowne sprzątanie. Ze 3 razy w tygodniu ścierana podłoga. Kotłownia jest przechodnia - z wiatrołapu do garażu. Po za tym pełni również funkcję graciarnio-spiżarni i noclegowni dla kota. Pies ma lepiej, śpi w kącie w salonie, pod schodami :D

malux20
30-12-2012, 08:42
potwierdzam że przy ekogrochu nie ma wielkiego syfu

Pyxis
30-12-2012, 08:57
timon:
Jakos tragedii u Ciebie nie widze. Ja mam tez 10cm styro na domu, poddasze ocieplone 25cm welny, ale ze skosami, wentylacja grawitacyjna a okna nowe szczelne super, ale przy grawitacyjnej rozszczelnione i powstawiane nawietrzali, zeby wentylacja mogla bezproblemowo dzialac. Nie widze powodu dla ktorego nie mogl bys spokojnie grzac pompa jak i powodu na wydanie 40 tys zl. Co najwyzej docieplic jeszcze strop.

Co do komfortu, to wyobraz sobie sytuacje, ze masz dyskopatie i zona musi zajmowac sie piecem. Albo musisz wyjechac na miesiac w sezonie grzewczym. Lapanie kondycji moze byc przyjemniejsze jako hobby niz jako obowiazek do konca zycia przy piecu.

Co do oszczednosci miejsca, to obecnie projekty domow sa tak robione, ze przestrzen gospodarcza sie praktycznie pomija w projrkcie. Domyslnie uznaja, ze wszystko sie ma zmiescic w garazu. Dla mnie pomieszczenie pokotlowniane okazalo sie bardzo przydatne. Zrobie fotke i wkleje tutaj, to sie przekonasz :-)

Pyxis
30-12-2012, 08:58
potwierdzam że przy ekogrochu nie ma wielkiego syfu

No to albo mam niechlujnych sasiadow, albo mamy mocno rozbierzne progi co do okreslenia kiedy jest "wielki syf" :-)

karoka65
30-12-2012, 09:26
No to albo mam niechlujnych sasiadow, albo mamy mocno rozbierzne progi co do okreslenia kiedy jest "wielki syf" :-)
Stawiam, na to pierwsze nikomu nie ubliżając.

malux20
30-12-2012, 09:29
no wolę swoją nową kotłownie -robi za szatnie

rybniczanin
30-12-2012, 11:23
Rzuć dane swojego domu,bo jestem bardzo ciekawy tego zapotrzebowania.
Nie sądzę,żebyś dom budował z...papieru a okna z folii ;)
Być może nie wiesz jakie masz zapotrzebowanie na ciepło ?
Dzisiejszy dom ok.150m2 potrzebuje max.7kW mocy cieplnej to oznacza ok.70kWh/m2/rok.
Przez dzisiejszy dom rozumiem budowany w ostatnich kilku latach,gdzie obowiązują normy przenikalności cieplnej ścian 0,3.

Mój dom potrzebowałby pompę ciepła 20kW. Niestety ja nie umiałbym dogrzewać tylko w tańszych taryfach(G12). Dlatego nigdy jej nie założę, bo finansowo by mnie wykończyła.;) Pamiętaj że już istnieją domy budowane wcześniej i nie zawsze modernizacja w ocieplenie opłaca się ich właścicielom. Drugą sprawą jest prawo wyboru źródła ogrzewania. Nie myśl że jestem przeciwnikiem pomp. Tylko jeśli inwestor zaczynał budowę nie planując pompy ciepła jako źródła ogrzewania, to na siłę mu jej nie wciskaj, bo narobisz sobie wrogów.. Inaczej jest jak inwestor przy projektowaniu już zdecyduje się na pompę.

Regut1
30-12-2012, 11:31
timon:
Co do komfortu, to wyobraz sobie sytuacje, ze masz dyskopatie i zona musi zajmowac sie piecem. Albo musisz wyjechac na miesiac w sezonie grzewczym. Lapanie kondycji moze byc przyjemniejsze jako hobby niz jako obowiazek do konca zycia przy piecu.

Co do oszczednosci miejsca, to obecnie projekty domow sa tak robione, ze przestrzen gospodarcza sie praktycznie pomija w projrkcie. Domyslnie uznaja, ze wszystko sie ma zmiescic w garazu. Dla mnie pomieszczenie pokotlowniane okazalo sie bardzo przydatne. Zrobie fotke i wkleje tutaj, to sie przekonasz :-)

U mnie komfort to właśnie indywidualny projekt i odpowiedniapowierzchnia domu, z miejscem na dwustanowiskowy garaż, spiżarnie, kotłownie oddzielone od części mieszkalnej. Przy PC większa moc pompy, większa powierzchnia dolnego źródła lub więcej kasy za odwierty. To wszystko rekompensuje piec na ekogroch gdzie po odliczneiu 15% Vatu można się zmieścić w 10-12 tys. za kotłownie z co bez forumowych promocji dla szczęściarzy. W zamian uciażliwosci, o których pisałem. Co do dźwigania to nie przesadzajmy, worki po 5x25 kg, raz w tygodniu to nie problem nawet dla kobiety. Wyjazd z domu na 2 tyg. bez problemu, przy dłuższych okresach nieobecności (ile takich jest w życiu?) tak czy inaczej warto żeby ktoś jednak zajrzał do domu. A komfort niestety dość sporo kosztuje na początku.

Regut1
30-12-2012, 11:45
I jeszcze jedno, proszę nie pisać bzdur o syfie z komia, bo przy dobrym sterowniku, dymu w kominie praktycznie nie widać, w przeciwieństwie do tego co wydobywa sie np. po rozpaleniu w kominku.

miki121
30-12-2012, 11:51
syf z komina to przede wszystkim tanie grzanie czym popadnie :)

zyzolek
30-12-2012, 12:06
Tego syfu jest trochę mniej niż przy kominku. Jeśli chodzi o czarno brązowo żółty dym, to niektórzy chyba mylą kotły na ekogroch ze śmieciuchem. To nie jest to samo.

ArturWi
30-12-2012, 12:14
Mój dom potrzebowałby pompę ciepła 20kW. Niestety ja nie umiałbym dogrzewać tylko w tańszych taryfach(G12). Dlatego nigdy jej nie założę, bo finansowo by mnie wykończyła.;) Pamiętaj że już istnieją domy budowane wcześniej i nie zawsze modernizacja w ocieplenie opłaca się ich właścicielom. Drugą sprawą jest prawo wyboru źródła ogrzewania. Nie myśl że jestem przeciwnikiem pomp. Tylko jeśli inwestor zaczynał budowę nie planując pompy ciepła jako źródła ogrzewania, to na siłę mu jej nie wciskaj, bo narobisz sobie wrogów.. Inaczej jest jak inwestor przy projektowaniu już zdecyduje się na pompę.
Że sprzedawcy kotłów oferowali Ci przewymiarowany o 200-300% kocioł o mocy 20kW to nie znaczy,że faktycznie potrzebujesz takiej mocy :)
20kW to będzie dobre dla domu ok.500m2...
Rzuć dane swojego domu to wyliczę ile faktycznie potrzebujesz mocy.
Oczywiście cały czas piszę o domach budowanych po 2000r.

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 242,1m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 584,1m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4761W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1145W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5902W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5902W

Technologia budowy nie ma nic do rzeczy,jeśli chodzi o dobór źródła ciepła,ktoś Cię wprowadził nieźle w błąd.
Oczywiście dla grzania prądem,żeby były w miarę rachunki domek musi być dobrze zaizolowany ale nie w przypadku pompy ciepła,jest wręcz odwrotnie,w domach z niskim zapotrzebowaniem pompa ciepła będzie się dłużej zwracała jako inwestycja niż w domach słabiej ocieplonych.
A ja niczego nie wciskam :)

karoka65
30-12-2012, 13:26
I jeszcze jedno, proszę nie pisać bzdur o syfie z komia, bo przy dobrym sterowniku, dymu w kominie praktycznie nie widać, w przeciwieństwie do tego co wydobywa sie np. po rozpaleniu w kominku.
Dokładnie tak.

karoka65
30-12-2012, 13:32
Pamiętaj że już istnieją domy budowane wcześniej i nie zawsze modernizacja w ocieplenie opłaca się ich właścicielom. Drugą sprawą jest prawo wyboru źródła ogrzewania. Nie myśl że jestem przeciwnikiem pomp. Tylko jeśli inwestor zaczynał budowę nie planując pompy ciepła jako źródła ogrzewania, to na siłę mu jej nie wciskaj, bo narobisz sobie wrogów.. Inaczej jest jak inwestor przy projektowaniu już zdecyduje się na pompę.
Myślisz że Ty pierwszy chcesz mu to uświadomić ?
Już tylu chłopaków próbowało ale artuo liczy a słuchać nie potrafi.
To tak z koniem się kopać.
A wrogów to chyba już dość sobie narobił przez swoje krętactwa i mataczenie.

kaszpir007
30-12-2012, 14:00
Mnie zastanawia jedno ...

Odezwał się człowiek (kkkw) który ma dobrze ocieplony dom (nawet bym powiedział że bardzo dobrze i że większośc ludzi nie ma tak dobrze ocieplonego domu). Ma rekueprator , ma pompę ciepła i ...

I czemu aż tak dużo płaci ?

A może on płaci "normalnie" , tyle że ludzi jak w domu jest ciepło i nie "lubi" kominka ?

Jak to jest ? Widac że gościu ma kasę i ktoś mu to wszystko wyliczył i nie ma jakiegoś taniego szajsu a droższe urządzenia ?
Więc albo sprzedał mu to jakiś teoretyk "fachowiec" albo ????

kurt76
30-12-2012, 14:17
Witam... jako, ze funkcjonuje w watku obok, przeklejam moje statystyki roczne, do przemyslen wsrod (przyszlych) pompiarzy na temat "oszczednosci na pompie kontra koszt finansowania wyzszych wydatkow kapitalowych":

Ostatni tydz. 24-30.12.2012:

http://www.wunderground.com/history/airport/EPPO/2012/12/23/WeeklyHistory.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wunderground.c om%2Fhistory%2Fairport%2FEPPO%2F2012%2F12%2F23%2FW eeklyHistory.html)

Zuzycie na ogrzewanie 229 kWh taniej, 32,71 kWh/doba, temp 22*C.

Zuzycie za caly rok 2012: 4721 kWh taniej (brak innych zrodel ciepła) tj. ok. 37,78 kWh/m2 (pierwszy rok), CWU 2737,5 kWh taniej (2+2).

Wszedzie COP=1.

Srednia dobowa wymiana powietrza przez rekuperacje 110 m3/h

Koszt wg aktualnych taryf ENEA G12: calkowity 2086 zl brutto/rok, w tym CO 1321 zl brutto, 765 zl brutto CWU.

Koszt calkowity systemu ogrzewania 9200 zl, analogiczny koszt systemu wentylacji 13000 zl.

malux20
30-12-2012, 14:20
kurt to nie tutaj
pompa ciepla- zużycie prądu
mi twoje dane przydają się do porówn.
a przy cwu to widzę co mnie czeka

timon120777
30-12-2012, 14:21
Co do oszczednosci miejsca, to obecnie projekty domow sa tak robione, ze przestrzen gospodarcza sie praktycznie pomija w projrkcie. Domyslnie uznaja, ze wszystko sie ma zmiescic w garazu. Dla mnie pomieszczenie pokotlowniane okazalo sie bardzo przydatne. Zrobie fotke i wkleje tutaj, to sie przekonasz :-)

nie masz racji
otworzyłem tylko projekty z muratora i niezależnie od powierzchni począwszy od użytkowej 61m2 mamy wydzielone kotłownie:
61,2m2 -kotłownia 4,8m2
120.2m2- kotłownia 4,9m2
145m2 - kotłownia 5,1m2
151m2 - kotłownia 9,2m2
170,3m2- kotłownia 5,2m2
199,2m2 -kotłownia 6,7m2

są to losowo wybrane projekty bez uwzględniania jako źródła ciepła kotła na paliwo stałe
nie jest zatem prawdą co piszesz
nie zgodzę się również że ekogroszek to syf
jak ktoś kupuje w workach to nawet zasobnik się zbytnio nie zakurzy podczas załadunku- wiem bo kupowałem
przy luzie owszem kurzy się ale nie jest to jak w opisywanych przez was wyolbrzymionych przypadkach
poza tym kotłownia to nie sala operacyjna- sama nazwa pomieszczenia świadczy iż jest to pomieszczenie "brudne" a znam takich co w koszuli do kotła dokładają- do czyszczenia zdejmują :p

jak ktoś jest fleja to w brudzie żył będzie i przy pompie ciepła a jak ktoś dba to w kotłowni też będzie miał porządek mimo węgla jako paliwa

rybniczanin
30-12-2012, 14:25
Arturo przecież pisałem Tobie wcześniej ze mam dom nieocieplony, budowany w latach 50 ubiegłego wieku z cegły wypalanej własnoręcznie przez moją rodzinę. Około 250m kwadratowych przy wysokościach pomieszczeń 270-290 cm. Teraz możesz u mnie po testować pompę ciepła. Jeśli koszt ogrzewania pompy zmieści się 6000zł(temp 21-22 stopnie) za sezon to ja płacę ten koszt i kupuję ją od Ciebie. Jeśli więcej , to Ty płacisz cały koszt za ogrzewanie pompą i ją zabierasz. Wtedy będziesz wiarygodny i sam będę polecał Ciebie. Podaję że węglem i drewnem na rozpałkę mieszczę się w 4000zł.

miki121
30-12-2012, 14:29
Poniżej 8000zł rocznie nie jesteś wstanie zejść chyba że lubisz 18 stopni :)

rybniczanin
30-12-2012, 14:35
@miki 121 wiem o tym i staram się uświadomić to Twojemu współpracownikowi(byłemu czy teraźniejszemu to nie wiem).;) Jednak on próbuje na siłę wmawiać.:p

karoka65
30-12-2012, 14:36
Poniżej 8000zł rocznie nie jesteś wstanie zejść chyba że lubisz 18 stopni :)
Miki zaczynam cię lubieć :)
Doświadczenia młokosowi przekazać się nie da :), najgorzej że ktoś za czyjeś błędy czy teorie musi ciężko wypracowaną kasę wywalić w błoto.
To tak jak w mojej stopce hehe

karoka65
30-12-2012, 14:38
@miki 121 wiem o tym i staram się uświadomić to Twojemu współpracownikowi(byłemu czy teraźniejszemu to nie wiem).;) Jednak on próbuje na siłę wmawiać.:p
Już ci pisałem że już nie jeden próbował :)

pionan
30-12-2012, 14:38
@miki 121 wiem o tym i staram się uświadomić to Twojemu współpracownikowi(byłemu czy teraźniejszemu to nie wiem).;) Jednak on próbuje na siłę wmawiać.:p

do Jehowych by się zapisał :D. A może jest??

rybniczanin
30-12-2012, 14:45
Już ci pisałem że już nie jeden próbował :)

Jestem cierpliwy może mi się uda.:p


do Jehowych by się zapisał :D. A może jest??

Zapalczywość wskazuje na to drugie.:p

Regut1
30-12-2012, 14:48
I jeszcze jedno, proszę nie pisać bzdur o syfie z komia, bo przy dobrym sterowniku, dymu w kominie praktycznie nie widać, w przeciwieństwie do tego co wydobywa sie np. po rozpaleniu w kominku.


157194
Zdjęcie "syfu" z mojego komina zrobione dzisiaj . Kocioł pracuje, temp spalin na czopuchu 120 C . Jak widać gołebiowi na kalenicy obok to nie przeszkadza.

karoka65
30-12-2012, 14:56
Eeee tam wypchanego tam wstawiłeś hehe
Od tego syfu i smrodu już by spadł bez piór :)

miki121
30-12-2012, 14:57
@miki 121 wiem o tym i staram się uświadomić to Twojemu współpracownikowi(byłemu czy teraźniejszemu to nie wiem).;) Jednak on próbuje na siłę wmawiać.:p

Słowo byłego jest bardziej trafione...

Regut1
30-12-2012, 15:01
Eeee tam wypchanego tam wstawiłeś hehe
Od tego syfu i smrodu już by spadł bez piór :)

No co ty to gołąb narkoman uzależniony od ekosyfu z komina :p

Pyxis
30-12-2012, 15:08
I czemu aż tak dużo płaci ?


Poki co nie wie ile placi za odgrzewanie, bo dopiero wczoraj zalozyl podlicznik do PCi. Pogadamy, jak przedstawi realne koszta z rozbiciem na prad bytowy i pompe.

timon120777
30-12-2012, 15:09
to są utarte slogany
ekosyf
syf w kotłowni
syf z komina
syf w salonie

itd
a fakty są takie że w 2011 roku sprzedano w Polsce nie licząc pomp do grzania CWU jakieś 6000szt
trzeba się bić do ostatniej kropli krwi o każdego ewentualnego nabywcę kosztem nawet wmowienia mu rażenia piorunem lub spalenia ogniem piekielnym jeśli nie kupi pompy do swojego domu.

Pyxis
30-12-2012, 15:09
Tego syfu jest trochę mniej niż przy kominku. Jeśli chodzi o czarno brązowo żółty dym, to niektórzy chyba mylą kotły na ekogroch ze śmieciuchem. To nie jest to samo.

Moze i nie jest, ale ja smrodek nieraz czuje. Nie sa to kleby dymu tylko smrodek.

Pyxis
30-12-2012, 15:17
jak ktoś jest fleja to w brudzie żył będzie i przy pompie ciepła a jak ktoś dba to w kotłowni też będzie miał porządek mimo węgla jako paliwa

Chodzi mi o naklad pracy jaki trzeba wlozyc w utrzymanie czystosci. Przy paleniu weglem bedzie on raczej (i to sporo) wiekszy niz bez wegla.

A co do pomieszczenia kotlowni, to te 9m2 to jeszcze jakos rozumiem, ale te kibelki po 4-5m2 to tylko po to, aby piec dufunkcyjny powiesic. To sa kliteczki ktore zgaracisz miotla, mopem i wiaderkiem. Garaz mam 30m2, kotlownie prawie 13m2 u gory stryszek17m2 i strych pod kalenica tez jakies 20m2 po podlodze i wcale nie jest tego za duzo :-) W oryginalnym projekcie mialem garazyk tylko na autko i kotlownie 3m2.

Pyxis
30-12-2012, 15:19
a fakty są takie że w 2011 roku sprzedano w Polsce nie licząc pomp do grzania CWU jakieś 6000szt
trzeba się bić do ostatniej kropli krwi o każdego ewentualnego nabywcę kosztem nawet wmowienia mu rażenia piorunem lub spalenia ogniem piekielnym jeśli nie kupi pompy do swojego domu.

Ludzie sie boja nieznanego. Jak jeszcze do tego dochodzi fama o zastraszajacych kosztach takiej inwestycji to sie nie dziwie.

Jesli bym u siebie zainstalowal kociol stalopalny, to byla by to najwieksza pomylka w mojej inwestycji. Niestety tak mi to teraz wychodzi.

timon120777
30-12-2012, 15:27
to nie tak że się ludzie boją
często wybór źródła ciepła odbywa się dopiero w momencie kiedy chałupa już stoi okna wstawione w ścianę a nie w ocieplenie, kominy pobudowane i Kowalski staje przed wyborem czym grzać
wtedy często na zmiany jest za późno lub za drogo
jeśli w fazie projektu zakłada się pompę to jest prościej
jeśli wyboru dokonuje się poźniej jest gorzej

dlatego wielu użytkowników się przejechało a wielu usiadło i policzyło ile musieli by dołożyć by pompa się spisała i wybrali świadomie inne rozwiązanie.
u mnie na osiedlu wszyscy posiadacze pomp ciepła stawili się na zebraniu w sprawie podłączenia gazu ziemnego i byli najbardziej zainteresowani tematem
wyjaśnijcie mi dlaczego???
przecież pompa to zero obsługi i same przyjemności
to po jakiego grzyba wogóle przyłazili???

malux20
30-12-2012, 15:33
timon z tymi ludzmi z osiedla to chyba przegięcie?
choć niestety znam takie przypadki
może forum wypacza obraz bo tu ludzie są bardziej świadomi ?

karoka65
30-12-2012, 15:34
Timon chyba przestali wierzyć w to że +18 to jest to co lubią i czas się zagrzać trochę :)

Pyxis
30-12-2012, 15:37
u mnie na osiedlu wszyscy posiadacze pomp ciepła stawili się na zebraniu w sprawie podłączenia gazu ziemnego i byli najbardziej zainteresowani tematem
wyjaśnijcie mi dlaczego???
przecież pompa to zero obsługi i same przyjemności
to po jakiego grzyba wogóle przyłazili???

Nie wiem co Ty masz za sasiadow, ale liczyc to powinni umiec (no chyba ze maja pompy PW, to jak najbardziej ich rozumiem) :-)

Regut1
30-12-2012, 15:38
Moze i nie jest, ale ja smrodek nieraz czuje. Nie sa to kleby dymu tylko smrodek. Jesteś pewien że ten smrodek to z pieca na eko? Specjalnie sprawdzałem w największe mrozy, wtedy najlepiej czuć i .......... nic. Za to z kominka niesie się zapach po całej okolicy, też mam i też sprawdzałem. Dlatego wiem.

Pyxis
30-12-2012, 15:38
Timon chyba przestali wierzyć w to że +18 to jest to co lubią i czas się zagrzać trochę :)

Ja mam w domu 22*C. Po walce z zona, bo ona by chciala ze 2*C wiecej, ale mi grozi omdleniem taka temperatura :-)

Pyxis
30-12-2012, 15:39
Jesteś pewien że ten smrodek to z pieca na eko? Specjalnie sprawdzałem w największe mrozy, wtedy najlepiej czuć i .......... nic. Za to z kominka niesie się zapach po całej okolicy, też mam i też sprawdzałem. Dlatego wiem.

No wiesz, nie wlazilem na kominy i nie wachalem z ktorego, ale za czesto sie to powtarza, zeby bylo tylko z palenia w kominkach. Ludzie az tak czesto w nich nie pala.

timon120777
30-12-2012, 15:41
timon z tymi ludzmi z osiedla to chyba przegięcie?
choć niestety znam takie przypadki
może forum wypacza obraz bo tu ludzie są bardziej świadomi ?

nie
znam ich akurat z widzenia i wiem że mają pompy
może to była zwykła ciekawośc a może.......???
tego nie wiem nie pytałem
dla mnie jeśli ktoś ma coś co jest najlepsze to nie stara się tego poprawić
chyba że uległ namowie i zdecydował się na takie rozwiązanie nie wykonując podstawowych ruchów w temacie czyli bez liczenia zapotrzebowania i strat ciepła teraz się okazuje że pompa lata przez pół sezonu na grzałkach i koszty za wysokie w stosunku do obietnic i trzeba się ratować

źródło ciepła należy wybierać z rozwagą i dobrze oceniając swój budynek przy pomocy właściwych narzędzi inaczej można sporo kasy utopić
zwłaszcza przy urządzeniu tak wrażliwym na zmiany warunków zewnętrznych jak pompa

Pyxis
30-12-2012, 15:44
źródło ciepła należy wybierać z rozwagą i dobrze oceniając swój budynek przy pomocy właściwych narzędzi inaczej można sporo kasy utopić
zwłaszcza przy urządzeniu tak wrażliwym na zmiany warunków zewnętrznych jak pompa

Jesli chodzi o pompy powietrzne to jasne. Tutaj moze byc problem, zwlaszcza jak sie da za male urzadzenie. Grutowki sa praktycznie niewrazliwe na zmiany temp otoczenia i dzialaja wrecz rewelacyjnie. Zawsze mozna tez zepsuc instalacje i to bez znaczenia przy jakim zrodle ciepla.

Regut1
30-12-2012, 15:45
Ludzie sie boja nieznanego. Jak jeszcze do tego dochodzi fama o zastraszajacych kosztach takiej inwestycji to sie nie dziwie.

Jesli bym u siebie zainstalowal kociol stalopalny, to byla by to najwieksza pomylka w mojej inwestycji. Niestety tak mi to teraz wychodzi.
A ta fama o kosztach inwestycj w pc to skąd sie bierze? Tak się zastanawiam czy gdyby nie "szczęśliwcy" z forum muratora to pc pw i gw nie sprzedawała by się jeszcze słabiej.

karoka65
30-12-2012, 15:51
Ja mam w domu 22*C. Po walce z zona, bo ona by chciala ze 2*C wiecej, ale mi grozi omdleniem taka temperatura :-)
No to przy mojej spałbyś na wycieraczce bo jak u mnie spada poniżej 25 to czerwone światełko zaczyna mrugać i syrena się włącza :)
Na górze u rodziców to tak około 27 i 28 mówią że jest dobrze w razie czego okno uchylą.
Ci od pomp, gazu i oleju opałowego to wszyscy teraz zimnolubni.
Najwięcej moich klientów to drudzy i trzeci, pompiarz na razie jeden się trafił ale ich to na palcach można policzyć :)

Pyxis
30-12-2012, 15:52
A ta fama o kosztach inwestycj w pc to skąd sie bierze?

Bo ludzie boja sie cokolwiek samemu zadzialac w temacie PCi, bo uwazaja, ze to jakies czary, ze urzadzenie ma w ogrodzie zakopane rury i ogrzewa tym dom. Zlecaja pozniej calosc ogrzewania firmie ktora instaluje drogie pompy, firma robi oczywiscie odwierty (pomimo, ze ogodu 10 arow wolnego i grunt dobry pod kolektor poziomy) i wystawia rachunek na 40-50 tyz zl. Z takiej kwoty po prostu jest niezly zarobek.

Regut1
30-12-2012, 15:52
No wiesz, nie wlazilem na kominy i nie wachalem z ktorego, ale za czesto sie to powtarza, zeby bylo tylko z palenia w kominkach. Ludzie az tak czesto w nich nie pala.
Tia, mam akurat odmienne doświadczenia i to u takich inwestorów którzy wybrali ekoogiczne źródło ciepła, bo nie lubią syfu z węgla. Potem koszty ich przerosły i żeby zaoszczędzić w większe mrozy jadą drewnem w kominku. Pisałem już o tym, podobnie jak to że Arturo też dojdzie do tej prawdy. Nawet nie myślałem, że tak szybko sie spełni.

Pyxis
30-12-2012, 15:55
No to przy mojej spałbyś na wycieraczce bo jak u mnie spada poniżej 25 to czerwone światełko zaczyna mrugać i syrena się włącza :)
Na górze u rodziców to tak około 27 i 28 mówią że jest dobrze w razie czego okno uchylą.

Zdechl bym przy takich temperaturach w domu. 27*C to nawet moja zona by nie dala rady za dlugo zniesc. Jak sobie rozpale w kominku od czasu do czasu, to przy 25*C w salonie otwieramy okna, bo to jest koszmar jakis :-)
Podziwiam za odpornosc. Pewnie na wakacje jedzicie w lipcu do Egiptu ;-)

timon120777
30-12-2012, 15:58
u mnie 95% działek na osiedlu ma powierzchnię do 700m2, kolega kupił dwie obok siebie i chciał scalić- dwa lata się bujał z miastem bo taki jest plan zagospodarowania i jak chce dużą to niech idzie mieszkać gdzie indziej
gdzie rozłożyć wymiennik poziomy na takiej powierzchni?

Pyxis
30-12-2012, 15:58
Tia, mam akurat odmienne doświadczenia i to u takich inwestorów którzy wybrali ekoogiczne źródło ciepła, bo nie lubią syfu z węgla. Potem koszty ich przerosły i żeby zaoszczędzić w większe mrozy jadą drewnem w kominku. Pisałem już o tym, podobnie jak to że Arturo też dojdzie do tej prawdy. Nawet nie myślałem, że tak szybko sie spełni.

Jak policzylem ile wiecej mnie kosztuje plaenie w kominku w porownaniu z grzaniem PCi, to powinienem go nidy nie uzywac, ale lubie i nieraz zdarza mi sie odpalic. :-)

http://szkut.com/dom/Dom67.jpg

Pyxis
30-12-2012, 15:59
u mnie 95% działek na osiedlu ma powierzchnię do 700m2, kolega kupił dwie obok siebie i chciał scalić- dwa lata się bujał z miastem bo taki jest plan zagospodarowania i jak chce dużą to niech idzie mieszkać gdzie indziej
gdzie rozłożyć wymiennik poziomy na takiej powierzchni?

To sie planuje juz na etapie zkupu dzialki najlepiej. Jak nie ma gdzie zrobic poziomego, to zostaja odwierty. Drozej wychodzi, ale cos za cos.

pionan
30-12-2012, 16:01
Zdechl bym przy takich temperaturach w domu. 27*C to nawet moja zona by nie dala rady za dlugo zniesc. Jak sobie rozpale w kominku od czasu do czasu, to przy 25*C w salonie otwieramy okna, bo to jest koszmar jakis :-)
Podziwiam za odpornosc. Pewnie na wakacje jedzicie w lipcu do Egiptu ;-)

fajnie masz, że Twoja kobita zgodziła się na taką temp. U mnie niestety nie ma o tym mowy. Efektem czego temp. oscyluje w granicach 25 stopni :(. Całe szczeście, że w gabinecie pętla zakręcona, to jak potrzebuję chwili wytchnienia od gorąca, to ładuje się do gabinetu i tam siedzę :D
I w sypialni tez fajnie, bo pętla zakręcona :)

timon120777
30-12-2012, 16:07
To sie planuje juz na etapie zkupu dzialki najlepiej. Jak nie ma gdzie zrobic poziomego, to zostaja odwierty. Drozej wychodzi, ale cos za cos.

to się powinno planować na tym etapie a jak jest to życie pokazuje że zupełnie inaczej w wielu przypadkach

Regut1
30-12-2012, 16:08
Bo ludzie boja sie cokolwiek samemu zadzialac w temacie PCi, bo uwazaja, ze to jakies czary, ze urzadzenie ma w ogrodzie zakopane rury i ogrzewa tym dom. Zlecaja pozniej calosc ogrzewania firmie ktora instaluje drogie pompy, firma robi oczywiscie odwierty (pomimo, ze ogodu 10 arow wolnego i grunt dobry pod kolektor poziomy) i wystawia rachunek na 40-50 tyz zl. Z takiej kwoty po prostu jest niezly zarobek.
Ludzie robią też sami całą inst. hydraulczną, elektryczną, a część sama domy buduje . Natomiast wiekszość nie ma na to czasu, jak również na to żeby sie uczyć na własnych błędach dlatego zleca to podobnie jak i inne rzeczy przy budowie domu. Później zdziwienie, bo komfort kosztuje :p a kosztów przy budowie jest sporo.

ArturWi
30-12-2012, 16:09
Arturo przecież pisałem Tobie wcześniej ze mam dom nieocieplony, budowany w latach 50 ubiegłego wieku z cegły wypalanej własnoręcznie przez moją rodzinę. Około 250m kwadratowych przy wysokościach pomieszczeń 270-290 cm. Teraz możesz u mnie po testować pompę ciepła. Jeśli koszt ogrzewania pompy zmieści się 6000zł(temp 21-22 stopnie) za sezon to ja płacę ten koszt i kupuję ją od Ciebie. Jeśli więcej , to Ty płacisz cały koszt za ogrzewanie pompą i ją zabierasz. Wtedy będziesz wiarygodny i sam będę polecał Ciebie. Podaję że węglem i drewnem na rozpałkę mieszczę się w 4000zł.
Jako,że jestem odpowiedzialny nie zaproponuję pompy powietrznej ;)
Ciebie ratuje tylko pompa gruntowa,której nie mam w ofercie :)
Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie ok.120kWh/m2/rok daje nam 250*120=30000kWh na ogrzewanie.
Żeby była skala porównawcza do zapotrzebowania ja mam w domu 40kWh/m2/rok
Przy gruntowej z COP3,5 daje nam zużycie 8571kWh i gdybyś chciał grzać tylko w pierwszej taryfie daje nam 8571kWh*0,59zł=5056zł rocznie za ogrzewanie.
Ale jak pisałem,nie oferuje pomp gruntowych :)
Poza tym trzeba było siąść nad domem i wyliczeniami,żeby dokładniej coś napisać.

Pyxis
30-12-2012, 16:10
fajnie masz, że Twoja kobita zgodziła się na taką temp.

Nie miala wyjscia. Teraz siedze gaciach i koszulce, a nie mam juz niestety lat 20tu, zeby paradowac po domu na golasa. ;-)

Pyxis
30-12-2012, 16:16
to się powinno planować na tym etapie a jak jest to życie pokazuje że zupełnie inaczej w wielu przypadkach

No to wtedy placi sie ze tak powiem "frycowe" i trzeba zainwestowac w odwierty. Nie jest to tragedia, ale bezsprzecznie jest drozej.

Ponizej wklejam Ci koszta grzania domu opisanego w stopce (wcale nie jakis termos - wrecz przeciwnie)

-------- Okres: 2012-10-01 do 2012-12-30 17:15:20 (90,72 [d]) ---------
Czas pracy CO: 426,11 [h] (85,9%)
Czas pracy CWU: 70,14 [h] (Cykli: 248 ) (Średnio dziennie: 2,7)
Suma pracy PCi: 496,2 [h]
Startów: 316 (Średnio dziennie: 3,5)
Czas pracy śr CO: 4,70 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,77 [h/d]
Czas pracy śr: 5,5 [h/d]
Szacowane zużycie: 1729 [kWh] Średnio: 19,1 [kWh/d]
CWU: 344 [kWh] Średnio: 3,8 [kWh/d]
CO: 1385 [kWh] Średnio: 15,3 [kWh/d]
CO/100m2: 6,6 [kWh/(d*100m2)]
]Koszt [2/98%]: 572 zł w tym CO [2/98%]: 450 zł CWU [7/93%]: 122 zł

Regut1
30-12-2012, 16:21
Ludzie sie boja nieznanego. Jak jeszcze do tego dochodzi fama o zastraszajacych kosztach takiej inwestycji to sie nie dziwie.

Jesli bym u siebie zainstalowal kociol stalopalny, to byla by to najwieksza pomylka w mojej inwestycji. Niestety tak mi to teraz wychodzi.

Nie przesadzaj to tylko źródło ciepła, do zmiany, a tych pomyłek może być więcej. Wielospadowy dach, brak WM w miejsce kominów wentylacyjnych, (też można samemu) grubsze ocieplenie (w tym ostatnim przyznam racje Arturo) itp. itd. A na zdjęciu to raczej koza tym raczej domku nie ogrzejesz.

rybniczanin
30-12-2012, 16:24
Arturo papier jest cierpliwy i Twoje teoretyczne obliczenia możesz sobie schować do gabinetu z projektu Twojego domu.;) Musiałbyś jeszcze dodać dużo innych uwarunkowań do tych obliczeń, jak nie osłonięty teren itp. o których nie chce mi się już pisać. Teoria a praktyka jednak się trochę różnią.;)

Pyxis
30-12-2012, 16:25
Nie przesadzaj to tylko źródło ciepła, do zmiany, a tych pomyłek może być więcej. Wielospadowy dach, brak WM w miejsce kominów wentylacyjnych, (też można samemu) grubsze ocieplenie (w tym ostatnim przyznam racje Arturo) itp. itd

Dach, coz, czego sie nie robi dla "urody" (domu) :-) Jakos nie moglem sie przekonac do "stodolki". A co do Wm to juz sie o tym napisalem, ale zapewniem Cie, ze byla to decyzja swiadoma. Wiecej styro na scianach - pewnie by nie zaszkodzilo, ale nie bylo to tez bezproblemowe. Nie godzilem sie na taka grubosc sciany (57-58cm).

kaszpir007
30-12-2012, 16:29
Bo ludzie boja sie cokolwiek samemu zadzialac w temacie PCi, bo uwazaja, ze to jakies czary, ze urzadzenie ma w ogrodzie zakopane rury i ogrzewa tym dom. Zlecaja pozniej calosc ogrzewania firmie ktora instaluje drogie pompy, firma robi oczywiscie odwierty (pomimo, ze ogodu 10 arow wolnego i grunt dobry pod kolektor poziomy) i wystawia rachunek na 40-50 tyz zl. Z takiej kwoty po prostu jest niezly zarobek.

A co się dziwisz ?

Ludzie na tym się nie muszą znać. ma doradzić fachowiec i wykonać też fachowiec.
Tyle że u nas dżungla , mało jest prawdziwych fachowców a dużo "fachowców" którzy chcą szybko i dużo zarobić i mają gdzieś klienta ...

Zapewne gdyby ludzie zaczęli prosić o to co mówią Ci fachowcy aby przelać to na papier i podpisać i później za ewentualne bzdury dać gościa do sądu i zarządać odszkodowania to zapewne większość "firm" szybko by znikła ...

Taka jest rzeczywiostość ...

Obiecać klientowi cuda w które nawet sprzedawca nie wierzy a potem ...

Sam mam dom średnio ocieplony (podłoga 10cm , ściany 15cm , sufit 30cm , dach 30-45cm) i szczerze mówiąc "boję" się pompy.
Obecnie mój dom "się powiększył z 105m2 do około 165m2 i poprzedni sezon na ogrzanie 105m2 zamknąłem w około 1500-1600zł.
W pomieszczeniach 21-22 stopnie. Zero ogrzewania kominkiem.
Teraz będzie więcej bo doszło 60m2 ...

Kiedyś pamiętam zapytałem lokalnego sprzedawcy pomp powietrznych bo tak zachwalał i obiecywał że będzie na pewno taniej niż ekogroszkiem czy da mi to gwarancję na ... piśmie ...
A jesli okazało by się że było by drożej to zabiera pompe , oddaje kasę i zwaraca różnice w cenie "eksploatacji" ...

Szybko jakoś zrezygnował i stwierdził że nie da mi takiej gwarancji ...


Czyżby się bał ? Przecież mówił że jest taniej niż ekogroszek i wogóle ...

Pyxis
30-12-2012, 16:35
Czyżby się bał ? Przecież mówił że jest taniej niż ekogroszek i wogóle ...

Na powietrzna? Wiadomo ze nie da, bo to taniej raczej nie jest niz ekogrocham. Ja mowie caly czas o pomie GRUNTOWEJ.

ArturWi
30-12-2012, 16:40
Kiedyś pamiętam zapytałem lokalnego sprzedawcy pomp powietrznych bo tak zachwalał i obiecywał że będzie na pewno taniej niż ekogroszkiem .
Gadał bzdury :)
Pompa ciepła w stosunku do węgla ma nam zagwarantować komfort użytkowania przy jednocześnie niskich rachunkach za ogrzewanie.

kaszpir007
30-12-2012, 16:52
Gadał bzdury :)
Pompa ciepła w stosunku do węgla ma nam zagwarantować komfort użytkowania przy jednocześnie niskich rachunkach za ogrzewanie.

Jeśli nikt nie da gwarancji że klient po modernizacji kotłowni i wydaniu 20-50tys zł nie będzie płacił mniej lub podobnie to po co klientowi ta modernizacji i ten wydatek ?
Za te pieniądze jakie wydałby na modernizacje będzie miał opał na około 10-30 lat ...

Więc gdzie tu sens ?

Klient po to wydaje kilkadziesiąt tysięcy aby potem płacić mniej ...
Jeśli ma płacić więcej niż inny klient który wydał na kotłownie 1/4-1/5 kwoty jaką on wydał na kotłownię z super pompę to chyba nie była to dobra inwestycja ...

Przypomina to trochę samochody elektryczne ...

Kupuje się samochód elektryczny za 100tys zł , mimo że podobny zasilany benzyną kosztuje około 30tys. Wszyscy się podniecają że potem nie trzba lać benzyny a jedynie ładować i przejechanie 100km jest bardzo tanie i wogóle ...
Zapomina się jednak że później trzeba samochodów ładować i nie trwa to krótko i to że samochód za to że jest na baterie kosztuje 70tys więcej ...
Ile wieć musiałby ten klient przejechać kilometrów aby zapłacić za benzyne 70 tys zł ...
Ale oczywiście ekologia ...
Tyle że ten samochód jest na akumulatorach które się starzeją i tracą pojemnośc i za kilka lat trzeba będzie te baterie wywalić , a zakup nowych będzie baaardzo drogi ...

Sławek...
30-12-2012, 16:57
Pompa ciepła w stosunku do węgla ma nam zagwarantować komfort użytkowania przy jednocześnie niskich rachunkach za ogrzewanie.

Artur zaczynasz już przytaczać jakieś marketingowe regułki, które zna na pamięć każdy akwizytor...

miki121
30-12-2012, 16:57
Pompa ciepła PC PW nie będzie walczyć z paliwami stałymi ona nadaję się doskonale do modernizacji kotłowni olejowych gazowych ( propan ) :)
lub do nowych domów przy których nie ma możliwości na DZ :)

karoka65
30-12-2012, 16:58
Pompa ciepła w stosunku do węgla ma nam zagwarantować komfort użytkowania przy jednocześnie niskich rachunkach za ogrzewanie.
Jak zwykle oczywiście teoretycznie :)

Sławek...
30-12-2012, 17:01
Mnie zastanawia jedno ...

Odezwał się człowiek (kkkw) który ma dobrze ocieplony dom (nawet bym powiedział że bardzo dobrze i że większośc ludzi nie ma tak dobrze ocieplonego domu). Ma rekueprator , ma pompę ciepła i ...

I czemu aż tak dużo płaci ?

A może on płaci "normalnie" , tyle że ludzi jak w domu jest ciepło i nie "lubi" kominka ?


tak jak napisał Pyxis zobaczymy co mu pokażą odczyty licznika, ale teraz to zastanawiam się czy ta jego pompa nie piłuje czasem na grzałkach, może jego "instalator" zapomniał go poinformować, że można grzałki w sterowniku wyłączyć...

Sławek...
30-12-2012, 17:04
Jak zwykle oczywiście teoretycznie :)

mógłby chociaż teoretycznie wyliczyć co to znaczy "niskie" rachunki za ogrzewanie, spotkałem się z człowiekiem, który grzanie domu - kostki gazem za 7 tys / sezon uważał za niskie koszty ....

Pyxis
30-12-2012, 17:16
Za te pieniądze jakie wydałby na modernizacje będzie miał opał na około 10-30 lat ...

Więc gdzie tu sens ?


A sens w tym, ze mozesz praktycznie zapomniec o temacie Co+CWU. Jesli masz kociol stalopalny, to zapewne docenisz to uzasadnienie :-)

Regut1
30-12-2012, 17:17
Dach, coz, czego sie nie robi dla "urody" (domu) :-) Jakos nie moglem sie przekonac do "stodolki". A co do Wm to juz sie o tym napisalem, ale zapewniem Cie, ze byla to decyzja swiadoma. Wiecej styro na scianach - pewnie by nie zaszkodzilo, ale nie bylo to tez bezproblemowe. Nie godzilem sie na taka grubosc sciany (57-58cm).
Moje uwagi dotyczą również mojego domu i moich doświadczeń. Co do styro to okna można było w ciepłym montażu dać na zewnątrz, grubości ścian nie rzuca się wtedy w oczy. Twój domek z tym dachem urokliwy. Bez kominów wyglądałby jakoś dziwnie. Trzeba by jakieś atrapy porobić. :p
Co do reszty od PC GW ludzi odstrasza cena i wątpliwości związane z kosztami serwisu i dostępem do części w kontekście zmian cen nośników. Pisze oczywiście o typowych sytuacjach.

Pyxis
30-12-2012, 17:22
Rozwazalem montaz w warstwie ocieplenia, ale nie mialem firmy ktora mi to zrobi dobrze to raz, no i takie parapety wielkosci malego stolika mial bym wtedy w domu, to dwa. Nie wiem co gorsze ;-)

rybniczanin
30-12-2012, 17:26
A sens w tym, ze mozesz praktycznie zapomniec o temacie Co+CWU. Jesli masz kociol stalopalny, to zapewne docenisz to uzasadnienie :-)

Nie całkiem docenie, bo puste konto albo kredyt wzięty na pompę będzie mi o tym przypominać.:p

ArturWi
30-12-2012, 17:26
Jak zwykle oczywiście teoretycznie :)
Również praktycznie no chyba,że wyobrażasz sobie powietrzną czy gruntową pompę ciepła jako kocioł z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną do którego trzeba zasypywać ręcznie kilka ton prądu ;)
W takim wypadku musisz zmienić swoje wyobrażenia...

Artur zaczynasz już przytaczać jakieś marketingowe regułki, które zna na pamięć każdy akwizytor...
Tak źle i tak nie dobrze ;)

Jeśli nikt nie da gwarancji że klient po modernizacji kotłowni i wydaniu 20-50tys zł nie będzie płacił mniej lub podobnie to po co klientowi ta modernizacji i ten wydatek ?
Za te pieniądze jakie wydałby na modernizacje będzie miał opał na około 10-30 lat ...
Więc gdzie tu sens ?

Jeśli nie widzisz sensu to widocznie masz takie same wyobrażenie o pompie jak karoka65 ;)
A nie daj Boże jak polecę grzanie prądem ;)

Jaki wg Ciebie ma to sens grzanie bezpośrednio,drogim prądem ?
Ja taki sens widzę i gdyby nie zużycie na cwu(wyższe niż na c.o) dom grzałbym prądem ;)

karoka65
30-12-2012, 17:27
mógłby chociaż teoretycznie wyliczyć co to znaczy "niskie" rachunki za ogrzewanie, spotkałem się z człowiekiem, który grzanie domu - kostki gazem za 7 tys / sezon uważał za niskie koszty ....
Sławek u niego na działce jeszcze pokrzywy rosły a na wątkach o kotłach na eko groszek pisał jakie rachunki będzie miał za ogrzewanie :)
Byłem w tamtym tygodniu na serwisie ( sterownik ) kotła Ogniwo u gościa w Brzegu.
Mówi że cały czas na gazie lecieli, płacił 2600 czy 2800pln/miesiąc i miał spokój.
Niestety kaska się skończyła i trzeba było z wunglem się przeprosić.
Także te 7tysi/sezon to jeszcze chyba i tak nie dużo :)

karoka65
30-12-2012, 17:29
Również praktycznie no chyba,że wyobrażasz sobie powietrzną pompę jako kocioł z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną do którego trzeba zasypywać ręcznie kilka ton prądu ;)
W takim wypadku musisz zmienić swoje wyobrażenia...
Do tej praktyki to jeszcze bardzo daleka droga przed tobą kolego.

Pyxis
30-12-2012, 17:30
Nie całkiem docenie, bo puste konto albo kredyt wzięty na pompę będzie mi o tym przypominać.:p

Kase zarobisz predzej czy pozniej, kredyt splacisz, konto uzupelnisz a ekogroszkowy "strup" jak byl, tak bedzie. :-)

kaszpir007
30-12-2012, 17:32
A sens w tym, ze mozesz praktycznie zapomniec o temacie Co+CWU. Jesli masz kociol stalopalny, to zapewne docenisz to uzasadnienie :-)

Hmmm ...

Czy ja wiem ...

To samo można mieć za duuuuuuuuuużo mniejsze pieniądze wybierając piec na gaz ziemny.
Więc jak komuś zależy na komforcie to może mieć za dużo niższe pieniądze i grzać "za darmo' przez kilka (naście lat)

Oczywiście nie wszedzie jest gaz , ale jeśli ktoś chce grzać gazem to po prostu szuka działki z gazem :)

Pompy to "zabawki" dla bogatych , którzy nie chcą "się bawić w ekogroszek" bo to nie jest trendy i zaszpanować.
Komuś co zależy na komforcie wybierze gaz.
Piece na gaz są tańsze nawet od piecy na ekogroszek z podajnikiem ...

Ja mam piec na ekogroszek. Szczerze mówiąc jestem człowiekiem który żył większość swojego życia w bloku i nie miał styczności z drewnem ani weglem. Palę w piecu na ekogroszek z podajnikiem i nie przeraża mnie to , ani nie wykańcza fizycznie.
Za to cieszę się że mam wpływ na to czym palę i na jego koszt ...

Oczywiście wolałbym mieć pompę , ale na pewno nie chciałbym płacić więcej niż obecnie , bo nie cierpię na "nadmiar gotówki" i wolę ten "nadmiar" wydać na inne rzeczy niż oddać zakładowi energetycznemu :)
Dodatkowo każda modernizacja musi dla mnie mieć jakiś sens i późniejszy zysk. Po prostu się opłacać.

ArturWi
30-12-2012, 17:36
Do tej praktyki to jeszcze bardzo daleka droga przed tobą kolego.
Nie trzeba mieć praktyki,żeby wiedzieć,że kilka ton węgla trzeba przerzucić a prąd jedynie podawać ;)
Widzisz rożnicę ?



To samo można mieć za duuuuuuuuuużo mniejsze pieniądze wybierając piec na gaz ziemny.
Więc jak komuś zależy na komforcie to może mieć za dużo niższe pieniądze i grzać "za darmo' przez kilka (naście lat)


Tak myślisz ? Jeśli tak,to jesteś w błedzie :)
Koszt 1kWh z gazu to 0,27zł a z pompy,nawet przy COP2 przy non-stop mrozach to 0,2zł,koszty instalacji podobne :)
Ja wolałem prąd z COP1 niż gaz ziemny ;)

Regut1
30-12-2012, 17:40
Rozwazalem montaz w warstwie ocieplenia, ale nie mialem firmy ktora mi to zrobi dobrze to raz, no i takie parapety wielkosci malego stolika mial bym wtedy w domu, to dwa. Nie wiem co gorsze ;-)

Miałem analogiczne doświadczenia z pc dlatego wybrałem groch.

Pyxis
30-12-2012, 17:40
Pompy to "zabawki" dla bogatych , którzy nie chcą "się bawić w ekogroszek" bo to nie jest trendy i zaszpanować.
Komuś co zależy na komforcie wybierze gaz.
Piece na gaz są tańsze nawet od piecy na ekogroszek z podajnikiem ...

Ja mam piec na ekogroszek. Szczerze mówiąc jestem człowiekiem który żył większość swojego życia w bloku i nie miał styczności z drewnem ani weglem. Palę w piecu na ekogroszek z podajnikiem i nie przeraża mnie to , ani nie wykańcza fizycznie.
Za to cieszę się że mam wpływ na to czym palę i na jego koszt ...

Oczywiście wolałbym mieć pompę , ale na pewno nie chciałbym płacić więcej niż obecnie , bo nie cierpię na "nadmiar gotówki" i wolę ten "nadmiar" wydać na inne rzeczy niż oddać zakładowi energetycznemu :)
Dodatkowo każda modernizacja musi dla mnie mieć jakiś sens i późniejszy zysk. Po prostu się opłacać.


Sie nie zgodze. Dom to byla spora inwestycja i nie naleze do ludzi ktorzy nie wiedza gdzie wydac kase, bo tyle jej maja. Gazu nie mam. Chcialem miec dzialke poza miastem i przy zadnej nie bylo szans na gaz. Po drugie mieszkalem przez 13 lat z gazem w domu. Nie chce wiecej miec nic wspolnego z gazem w domu! Nigdy :-)

Poki mieszkasz pare lat, to obsluga pieca nie jest uciazliwa, ale pomysl co bedzie za lat 5 czy 10. Nie daj Boze bedziesz musial sie na starosc polozyc do jakiegos szpitala. Zona bedzie te wory taszczyla z wunglem w zimie i odkuwala nagar z palnika?

A co to rachunkow, to masz wyzej wklejone. Za pazdziernik, listopad i grudzien ile wyszlo 572 zl za CO + CWU. Czy to duzo wiecej niz wydales na wegiel w tym okresie? Ile Cie kosztowalo?

BTW: MAsz jakies autko w garazu? Masz garaz?

rybniczanin
30-12-2012, 17:40
Kase zarobisz predzej czy pozniej, kredyt splacisz, konto uzupelnisz a ekogroszkowy "strup" jak byl, tak bedzie. :-)

Widzisz jakoś Arturo dalej kozą pali zamiast ogrzewać Panasoniciem. Tylko żeby mu ten Panasonic dojechał z tych Niemiec, bo koza zostanie na stałe. Już dawno miał mieć Atlantic. Dlatego z tym zarabianiem może być różnie, a kredyt trzeba spłacać.;)

karoka65
30-12-2012, 17:43
Nie trzeba mieć praktyki,żeby wiedzieć,że kilka ton węgla trzeba przerzucić a prąd jedynie podawać ;)
Widzisz rożnicę ?
Jak zaczniesz podawać to napisz :)
Aaa o jakich tonach piszesz, myślisz że dom jednorodzinny to elektrownia.
Co do praktyki to nie rżnij głupa i nie kręć ale to najlepiej ci wychodzi.
Ja jeszcze ze "swoim okiem" nikogo w konia nie zrobiłem, ty pewnie swoim naganianiem niejednego do rozpaczy doprowadziłeś i z tym swoim liczydłem i teoriami doprowadzisz.

rybniczanin
30-12-2012, 17:43
Nie trzeba mieć praktyki,żeby wiedzieć,że kilka ton węgla trzeba przerzucić a prąd jedynie podawać ;)
Widzisz rożnicę ?

Tak myślisz ? Jeśli tak,to jesteś w błedzie :)
Koszt 1kWh z gazu to 0,27zł a z pompy,nawet przy COP2 przy non-stop mrozach to 0,2zł,koszty instalacji podobne :)

Jednak mało wiesz. Przeca sie bajtli z kiblami na praktykach po sztrom wysyłało.:p

ArturWi
30-12-2012, 17:44
Widzisz jakoś Arturo dalej kozą pali zamiast ogrzewać Panasoniciem. Tylko żeby mu ten Panasonic dojechał z tych Niemiec, bo koza zostanie na stałe. Już dawno miał mieć Atlantic. Dlatego z tym zarabianiem może być różnie, a kredyt trzeba spłacać.;)
A to już nie ode mnie zależało,ja byłem gotowy na przyjęcie pompy ciepła już od początku września ;)

Jednak mało wiesz. Przeca sie bajtli z kiblami na praktykach po sztrom wysyłało.:p
No fakt :)

Pyxis
30-12-2012, 17:45
Widzisz jakoś Arturo dalej kozą pali zamiast ogrzewać Panasoniciem. Tylko żeby mu ten Panasonic dojechał z tych Niemiec, bo koza zostanie na stałe. Już dawno miał mieć Atlantic. Dlatego z tym zarabianiem może być różnie, a kredyt trzeba spłacać.;)

Patrz przez pryzmat swojej sytuacji. Inni niech martwia sie sami za siebie :-)

karoka65
30-12-2012, 17:49
Widzisz jakoś Arturo dalej kozą pali zamiast ogrzewać Panasoniciem. Tylko żeby mu ten Panasonic dojechał z tych Niemiec, bo koza zostanie na stałe. Już dawno miał mieć Atlantic. Dlatego z tym zarabianiem może być różnie, a kredyt trzeba spłacać.;)
Pompka dojechać nie może a jak serwis u Arturo będzie też taki szybki to tylko się pochlastać jak coś w tej pompce pizdnie w zimie.
Brrrr.

kaszpir007
30-12-2012, 17:50
Jaki wg Ciebie ma to sens grzanie bezpośrednio,drogim prądem ?
Ja taki sens widzę i gdyby nie zużycie na cwu(wyższe niż na c.o) dom grzałbym prądem ;)

Ty jesteś teoretykiem a mój kumpel praktykiem ...

Wybudował nie tak dawno dom. Dom niezbyt duży. Wybrał ogrzewanie elektryczne bo do nie duży (coś ponad 100m2) , a dodatkowo jako że jest pracownikiem energetyki to ma tzw "ekwiwalent" czyli "pakiet powiedzmy bardzo taniego pradu ;)
Zrobił też "alternatywne" ogrzewanie w salonie (kominek z płaszczem wodnym).
Skończyło sie tak że szybko zrezygnował z grzania prądem i grzeje kominkiem a grzanie pradem traktuje jako alternatywę i zasilanie awaryjne.

ArturWi
30-12-2012, 17:51
Pompka dojechać nie może a jak serwis u Arturo będzie też taki szybki to tylko się pochlastać jak coś w tej pompce pizdnie w zimie.
Brrrr.
Jak mówię,to nie ode mnie zależy i ja tej pompy nie sprowadzam,robi to miki i to u niego tyle czekałem i czekam dalej :)

Ty jesteś teoretykiem a mój kumpel praktykiem ...

Wybudował nie tak dawno dom. Dom niezbyt duży. Wybrał ogrzewanie elektryczne bo do nie duży (coś ponad 100m2) , a dodatkowo jako że jest pracownikiem energetyki to ma tzw "ekwiwalent" czyli "pakiet powiedzmy bardzo taniego pradu ;)
Zrobił też "alternatywne" ogrzewanie w salonie (kominek z płaszczem wodnym).
Skończyło sie tak że szybko zrezygnował z grzania prądem i grzeje kominkiem a grzanie pradem traktuje jako alternatywę i zasilanie awaryjne.
Widocznie miał zerowe pojęcie o budowie domu pod grzanie prądem :)
Skieruj go do tematu o grzaniu prądem,tam chłopaki go nauczą bo ja nie jestem wiarygodny ze swoimi 40kWh/m2/rok ;) ;)

karoka65
30-12-2012, 17:54
A to już nie ode mnie zależało,ja byłem gotowy na przyjęcie pompy ciepła już od początku września ;)


No jak twój klient też będzie gotowy ze 4 miesiące na przyjęcie serwisu to nie chciałbym być w twojej skórze.
Też mu powiesz że od ciebie to nie zależy ?
Na forum najwyżej znowu nick zmienisz, masz wprawę i zaje...te doświadczenie, chociaż w tym.
Ale w firmie cię dopadną.

miki121
30-12-2012, 17:54
no i dopiero w po Nowym Roku dotrze :)
wtedy wezmę krzesło i kubek herbaty usiądę u Ciebie kotłowni a Ty będziesz nabierał doświadczenia przy montażu ;)
stracisz dziewictwo instalatora z twoją 9 Panasa :)

ArturWi
30-12-2012, 17:56
no i dopiero w po Nowym Roku dotrze :)
wtedy wezmę krzesło i kubek herbaty usiądę u Ciebie kotłowni a Ty będziesz nabierał doświadczenia przy montażu ;)
Dokładnie tak,nawet kawkę zrobię ;)

miki121
30-12-2012, 17:57
Herbata z miodem i cytryną wchodzi w rachubę :)

kaszpir007
30-12-2012, 17:57
Nie trzeba mieć praktyki,żeby wiedzieć,że kilka ton węgla trzeba przerzucić a prąd jedynie podawać ;)
Widzisz rożnicę ?

Tak myślisz ? Jeśli tak,to jesteś w błedzie :)
Koszt 1kWh z gazu to 0,27zł a z pompy,nawet przy COP2 przy non-stop mrozach to 0,2zł,koszty instalacji podobne :)
Ja wolałem prąd z COP1 niż gaz ziemny ;)

A skąd ta kwota i jak wyliczona ?

Bo patrzyłem na pompe powietrzną Panasonica (jakąs droższą) i przy mocnych mrozach COP spada mocno poniżej 2 ...
Przy jakiej trafie ? Czy czasami nie jest to w taryfie nocnej ?

ArturWi
30-12-2012, 18:03
A skąd ta kwota i jak wyliczona ?

Bo patrzyłem na pompe powietrzną Panasonica (jakąs droższą) i przy mocnych mrozach COP spada mocno poniżej 2 ...
Przy jakiej trafie ? Czy czasami nie jest to w taryfie nocnej ?
Panasonic T-CAP przy -15st.C gwarantuje COP2,57,cena kWh w II taryfie to 0,33zł ale biorąc pod uwagę normalne zużycie na cele bytowe w droższej taryfie średnia cena 1kWh wynosi wtedy zależnie od użytkowników 0,4-0,45zł.

rybniczanin
30-12-2012, 18:04
no i dopiero w po Nowym Roku dotrze :)
wtedy wezmę krzesło i kubek herbaty usiądę u Ciebie kotłowni a Ty będziesz nabierał doświadczenia przy montażu ;)
stracisz dziewictwo instalatora z twoją 9 Panasa :)

To jednak współpracownikami w kotłowni Arturo będziecie.:p

miki121
30-12-2012, 18:05
No skoro chce montować te pompy to gdzieś się trzeba nauczyć :)
U siebie będzie mu najlepiej :)
A ja sobie odpocznę :)

kaszpir007
30-12-2012, 18:07
Sie nie zgodze. Dom to byla spora inwestycja i nie naleze do ludzi ktorzy nie wiedza gdzie wydac kase, bo tyle jej maja. Gazu nie mam. Chcialem miec dzialke poza miastem i przy zadnej nie bylo szans na gaz. Po drugie mieszkalem przez 13 lat z gazem w domu. Nie chce wiecej miec nic wspolnego z gazem w domu! Nigdy :-)

Poki mieszkasz pare lat, to obsluga pieca nie jest uciazliwa, ale pomysl co bedzie za lat 5 czy 10. Nie daj Boze bedziesz musial sie na starosc polozyc do jakiegos szpitala. Zona bedzie te wory taszczyla z wunglem w zimie i odkuwala nagar z palnika?

A co to rachunkow, to masz wyzej wklejone. Za pazdziernik, listopad i grudzien ile wyszlo 572 zl za CO + CWU. Czy to duzo wiecej niz wydales na wegiel w tym okresie? Ile Cie kosztowalo?

BTW: MAsz jakies autko w garazu? Masz garaz?

jest obecnie ekogroszek pakowany w worki 20kg. Ta waga nie przerazi nawet kobiety ...
Moja żona jest przeszkolona z obsługi pieca. Pomaga także ładować opał.
Czyszczenie pieca u mnie jest bajecznie proste. Mam poziome kanały i czyści się szybko i całkowicie bez pobrudzenia się.
Mam garaż 21m2. W garażu jest samochód i inne pierdoły jak i około 3 ton ekogroszku. Ekogroszek pakowany.
Co do tego ile mnie to kosztuje.
W tamtym roku grzałem 105m2 i spalanie miesięczne niemalże przez całą zime miałem około 10kg na dobę , czyli około 0,3 tony na miesiąc.Tona za 700zł czyli za miesiąc za CO i CWU płaciłem około 210zł.
Teraz doszło do ogrzania dodatkowo 60m2 więc spalanie większe Dodatkowo jeszcze dodatkowy grzejnik w łazience. Obecnie spalanie miałem od 10,5 do 16kg na dobę.
Kotłownia mała , ale jest tam piec , jest rekuperator , jest duzy regał który służy za spiżarnię , jest pralka (bo pomieszczenie służy też za pralnio-suszarnię) .

Regut1
30-12-2012, 18:08
Poki mieszkasz pare lat, to obsluga pieca nie jest uciazliwa, ale pomysl co bedzie za lat 5 czy 10. Nie daj Boze bedziesz musial sie na starosc polozyc do jakiegos szpitala. Zona bedzie te wory taszczyla z wunglem w zimie i odkuwala nagar z palnika?

Do 70-tki to my będziemy w pracy albo na cmentarzu. Większości osób budujących jeszcze do tego daleko, ciekawe czy twoja Pc wytrzyma ? Co do samotnej żony w tym czasie to albo znajdzie sobie kogos zdrowszego do pomocy albo trawy na podwórku nie skosi, liści nie zgrabi i z rynien nie wybierze, śniegu nie odśnierzy do szpitala sama nie pojedzie.

Pyxis
30-12-2012, 18:11
ciekawe czy twoja Pc wytrzyma ?

Nie ta to bedzie inna, albo ta tylko z nowa sprezarka. Co to za ronica? Bedzie tak samo bezobslugowa jak ta ta co teraz pracuje.

kaszpir007
30-12-2012, 18:11
Panasonic T-CAP przy -15st.C gwarantuje COP2,57,cena kWh w II taryfie to 0,33zł ale biorąc pod uwagę normalne zużycie na cele bytowe w droższej taryfie średnia cena 1kWh wynosi wtedy zależnie od użytkowników 0,4-0,45zł.

Ale moment ...

przed chwilą podawałeś 0,2zł i że nie chciałbyś gazu za 0,27zł ..

Więc skąd nagle się zrobiło 0,33-0,45 ?

No chyba że te 0,2 zł dotyczy takiej "pseudo zimy" ;)

Pyxis
30-12-2012, 18:12
Kaszpir, Ty podaj w koncu kwote o ktora Cie prosilem wczesniej. Bo chyba nie "zgasles" swiadomie? :-)

kaszpir007
30-12-2012, 18:13
Nie ta to bedzie inna, albo ta tylko z nowa sprezarka. Co to za ronica? Bedzie tak samo bezobslugowa jak ta ta co teraz pracuje.

No fakt , zawsze mozna za kilka lat kupić nową za kilkanaście tysięcy ;)

Pyxis
30-12-2012, 18:14
No fakt , zawsze mozna za kilka lat kupić nową za kilkanaście tysięcy ;)

Sprezarka nowa to koszt max 3 tys zl :-)
A jaki jest koszt nowego kottla na eko? Czy on jest "wieczny"?

kaszpir007
30-12-2012, 18:15
Kaszpir, Ty podaj w koncu kwote o ktora Cie prosilem wczesniej. Bo chyba nie "zgasles" swiadomie? :-)

Przecież napisałem jakie miałem w poprzednim sezonie średnie zuzycie opału. Cały sezon (od 01.10 do 05.2012) zuzyłem około 2,2 tony opału za 700zł za tonę.
Teraz doszło 60m2 , doszedł też rekuperator.

kaszpir007
30-12-2012, 18:16
Sprezarka nowa to koszt max 3 tys zl :-)
A jaki jest koszt nowego kottla na eko? Czy on jest "wieczny"?

Mój kosztował 6500zł.

Regut1
30-12-2012, 18:16
Nie ta to bedzie inna, albo ta tylko z nowa sprezarka. Co to za ronica? Bedzie tak samo bezobslugowa jak ta ta co teraz pracuje.
Do 70 tki jeszce kawałek zobaczymy co będzie na topie i jakie będa ceny nośników. Może obaj będziemy zmieniali na gaz. Ponieważ nie wiem co będzie to zbytnio się tym nie przejmuje podobnie jak tym że mogę nie dać rady wejść po schodach na poddasze.;)

rybniczanin
30-12-2012, 18:20
Do 70 tki jeszce kawałek zobaczymy co będzie na topie i jakie będa ceny nośników. Może obaj będziemy zmieniali na gaz. Ponieważ nie wiem co będzie to zbytnio się tym nie przejmuje podobnie jak tym że mogę nie dać rady wejść po schodach na poddasze.;)

Jasne że będziemy zmieniali na gaz polski łupkowy.:p

Piotrek42
30-12-2012, 18:24
Jasne że będziemy zmieniali na gaz polski łupkowy.:p

Jasne.... ale napewno nie szybko...:)

ArturWi
30-12-2012, 18:25
Ale moment ...

przed chwilą podawałeś 0,2zł i że nie chciałbyś gazu za 0,27zł ..

Więc skąd nagle się zrobiło 0,33-0,45 ?

No chyba że te 0,2 zł dotyczy takiej "pseudo zimy" ;)
Z COP ;)
Cena 0,33 czy 0,4 obowiązuje dla grzania prądem z COP1,pompa przy COP2 ma tą cenę dzieloną na 2 czyli 0,2 z COP3 ma dzieloną na 3 czyli 0,13 itd ;)
No może nie sama cena kWh bo to jest niezmienne ale zużycie prądu jest tak dzielone z COP ale to jest to samo.

Piotrek42
30-12-2012, 18:30
Ja w kwestii formalnej... Teeee handlarzyno z Bożej łaski, to nawet Cię nie stac na porzadną strone www i adres mailowy?? tylko darmowy na onecie?aaaa tak wiem w razie co telefon sie wywali a adresik zmieni:)

Pyxis
30-12-2012, 18:31
Przecież napisałem jakie miałem w poprzednim sezonie średnie zuzycie opału. Cały sezon (od 01.10 do 05.2012) zuzyłem około 2,2 tony opału za 700zł za tonę.
Teraz doszło 60m2 , doszedł też rekuperator.

OK. Widocznie przeoczylem.
No to ja sie powinienem przy PCi zmiescic w kwocie 1400 zl. Moze nie "spokojnie", ale na pewno nie przekrocze 1500 zl (chciaz licze na 1300 i to mnie zadowoli). Koszta mamy bardzo podobne , tylko ja nawet pluszkiem kiwnac nie musze. Nic. Siedze i patrze na ekran komputera :-)

http://szkut.com/dom/PCi_STAT_SS2.jpg

Pyxis
30-12-2012, 18:32
Mój kosztował 6500zł.

No to ja przy wymianie bede do przodu ;-)

Piotrek42
30-12-2012, 18:37
Pyxis Twoje dane sa bardzo niewiarygone, nie znamy twoich temperatur w domu, nie znamy temp na dworze nie wiemy do jakiej temp grzejesz cwu... na kompie można stworzyc wszystko...

Regut1
30-12-2012, 18:40
No to ja przy wymianie bede do przodu ;-)

Ty pewnie tak ale klienci od PC za 50 tys już nie tak szybko. Ja mam trochę ruchu zimą w przerwie od komputera.

rybniczanin
30-12-2012, 18:54
Ty pewnie tak ale klienci od PC za 50 tys już nie tak szybko. Ja mam trochę ruchu zimą w przerwie od komputera.

Czyli tak zwana kotłownia-siłownia, potem do relaksu z kąpielą w wannie z bąbelkami i nowo narodzony.:p W każdym razie ja tak robię przy wunglu jak mam chęć.

odyseuszek
30-12-2012, 18:58
Pyxis Twoje dane sa bardzo niewiarygone, nie znamy twoich temperatur w domu, nie znamy temp na dworze nie wiemy do jakiej temp grzejesz cwu... na kompie można stworzyc wszystko...

Może nie oceniajmy kolegi w ten sposób, ale z podawanych informacji wynika, że ma dom 5 litrowy co bez rekuperacji jest dla mnie zaskakujące, chyba że grawitację ma mocno ograniczoną.
Spór ogólnie zrobił się trochę ad personam co jest zbędne, choć typowe na forach, a wszystko sprowadza się do uwarunkowań lokalnych i osobistych preferencji.
Jak ceni się wygodę to gaz lub pompa ciepła - jak nie ma gazu to tylko pompa ciepła, bo propan lub olej wychodzi sporo drożej, nie mówiąc o prądzie, jak jest gaz to chyba gaz bo instalacja jest znacznie tańsza kotłownia spokojnie mieści się w 10 000 zł, ale jak bym miał dom 2 litrowy to pewnie grzałbym prądem bo instalacja jest "prawie za darmo".
Jak po taniości to paliwa stałe.

Wracając do kolegi Pyxis'a, czy byłbyś w stanie udostępnić OZC swojego domu bo jak się bawiłem projektowaniem ogrzewania u siebie to dla zabawy robiąc różne symulacje nijak nie moglem się zbliżyć do domu energooszczędnego przy braku rekuperacji.

rybniczanin
30-12-2012, 19:04
Sprezarka nowa to koszt max 3 tys zl :-)
A jaki jest koszt nowego kottla na eko? Czy on jest "wieczny"?

Można wiedzieć jaką gwarancję dostałeś na sprężarkę?

rybniczanin
30-12-2012, 19:05
Sprezarka nowa to koszt max 3 tys zl :-)
A jaki jest koszt nowego kottla na eko? Czy on jest "wieczny"?

Przepraszam ale jakoś mi się z dublowało

Pyxis
30-12-2012, 19:08
Pyxis Twoje dane sa bardzo niewiarygone, nie znamy twoich temperatur w domu, nie znamy temp na dworze nie wiemy do jakiej temp grzejesz cwu... na kompie można stworzyc wszystko...

Mieszkam w dolnoslaskiem. temp w domu to 22*C
Nie mam tez powodow aby kogokolwiek oklamywac.

Pyxis
30-12-2012, 19:11
Wracając do kolegi Pyxis'a, czy byłbyś w stanie udostępnić OZC swojego domu bo jak się bawiłem projektowaniem ogrzewania u siebie to dla zabawy robiąc różne symulacje nijak nie moglem się zbliżyć do domu energooszczędnego przy braku rekuperacji.

OZC mam robine "na sztuke" do odbioru budynku tylko. Jako "swiadectwo energetyzne". Nie bylo mi to potrzebne.

Wentylacje grawitacyjna mam zrobiona zgodnie ze sztuka i uzywana wg rozumu i przepisow ;-)
Nawietzaki w oknach i kratki wylotowe skryzowane tam gdzie nie jest potrzebny tak duzy przeplyw powietrza.

karoka65
30-12-2012, 19:19
Można wiedzieć jaką gwarancję dostałeś na sprężarkę?
Chętnie dowiedziałbym się również coś o uwarunkowaniach serwisowych i ewentualnych związanych z tym kosztach.

Piotrek42
30-12-2012, 19:19
Mieszkam w dolnoslaskiem. temp w domu to 22*C
Nie mam tez powodow aby kogokolwiek oklamywac.

Ja tam nie wiem... ale np anna76 (albo jakos tak )tez nie miała, albo arturo czy dziesiatki podobnych... po roku pisania anna siedzi w pc aż przykro-jej maz zakłada i sprzedaje pc, arturo-sami wiecie i wiele innych osób na forum

odyseuszek
30-12-2012, 19:22
No ok, ale sprawiasz wrażenie osoby która nie podejmuje decyzji na oko, jak więc dobrałeś moc PC jeśli nie znałeś zapotrzebowania budynku. Zakup urządzenia za kilkanaście tysięcy nie mając pewności czy wydoli trochę nie pasuje do twoich dotychczasowych wypowiedzi.
Jeśli wrzucić parametry twojego domu do uproszczonych arkuszy kalkulacji OZC to zapotrzebowanie wyjdzie raczej więcej niż 12kW przy 240m2 domu.

timon120777
30-12-2012, 19:31
odyseuszek
kolega pyxis zaczynam odnosić wrażenie że cyfry dobiera sobie podobnie jak artur jak mu pasują
jeśli dobrał pompę na oko albo ze zrobionego na sztukę OZC to wyrównuje właśnie do artura czyli w dół
tak też było z kosztem kotłowni na gaz -że niby koszt zblizony do pompy ciepła
jakieś 2 strony temu o tym pisał.
tylko że ja na spotkaniu z inwestorem który ma niby nasze osiedle zagazować usłyszałem że całkowity koszt przyłączenia do rurki nie licząc kociołka to 5tysięcy złotych materiały + robota, jak dodam do tego 5 tysięcy za kociołek to wychodzi 10
nadal to dużo mniej niż za pompę ciepła
i żeby nie było - przy gazowym też mi kotłownia niepotrzebna, mogę powiesić w kuchni między szafkami albo w łązience lub przedpokoju, byle blisko dziura nad dach była

podrąż mocniej to się może okaże że nie dość że zapotrzebowanie wyższe niż pisze to i źródło ciepła inne- pisał że ma kominek a na zdjęciu koza
pisze że ma pompę a może myśli o pompie do CO przy kotle węglowym.
niektórym przestałem już wierzyć na słowo
nawet na zdjęcie czy papier też nie uwierzę

pionan
30-12-2012, 19:38
hej, Panowie, ten wątek już dawno został zamieniony w jeden wielki off. Takie przekomarzania są bardzo podobne do dyskusji na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą :D. Dajcie spokój, przecież i tak nie dojdziecie do porozumienia :)

Pyxis, widze, ze jesteś ze Strzegomia. Może handlujesz, albo masz jakieś znajomosci wśród tych, którzy handlują granitem? A ściślej kostką granitową? Do ciebie mam z 80km, transport mam, a na wiosnę trza brac się za podjazd.

kbab
30-12-2012, 19:45
Mieszkam w dolnoslaskiem. temp w domu to 22*C
Nie mam tez powodow aby kogokolwiek oklamywac.
Ile kWh energii rocznie zużywasz na całość wg faktur?

rybniczanin
30-12-2012, 19:45
Na razie jak czytam o użytkownikach pomp ciepła to jedynym wiarygodnym wydaje się adiqq. Tylko o ile pamiętam od razu budował dom pod pompę ciepła.

miki121
30-12-2012, 19:54
Chętnie dowiedziałbym się również coś o uwarunkowaniach serwisowych i ewentualnych związanych z tym kosztach.

Mówisz i masz :)

Koszt przeglądów gwarancyjnych wśród różnych producentów waha się od 150 - 550zł rocznie.
Usterki wynikające z winy użytkownika lub po gwarancji są usuwane przez serwis w określonych stawkach tzn.: od 80 do 160zł roboczogodzina.
Części zamienne :
sprężarka 11kW inverter trzy fazy w zależności od producenta i modelu od 1300zł do 2800zł. koszt wymiany z czynnikiem itp. około 850zł. netto.
płyta główna sterownika od 450 do 2000zł w zależności o modelu i producenta pompy wymiana około 150zł. netto.
i tak można pisać.
Większość firm przy PCPW daje na agregat od 3 do 5 lat gwarancji pod warunkiem przeglądów co roku :)

rybniczanin
30-12-2012, 20:01
@miki121 a co ile trzeba wymieniać czynnik?

miki121
30-12-2012, 20:06
nigdy :)
chyba że układ się rozszczelni albo przy wymianie elementów układu chłodniczego :)

timon120777
30-12-2012, 20:09
Mówisz i masz :)

Koszt przeglądów gwarancyjnych wśród różnych producentów waha się od 150 - 550zł rocznie.
Usterki wynikające z winy użytkownika lub po gwarancji są usuwane przez serwis w określonych stawkach tzn.: od 80 do 160zł roboczogodzina.


czyli przez 4 sezony wydac trzeba zakładając średni koszt usługi 350zł =1400PLN
ja przez 4 sezony na serwis wydałem 4zł - koszt nabycia zawleczek na zapas wziąłem
to są dodatkowe koszty które do kosztu rocznego trzeba doliczyć ale jakoś słowem tu żaden z was nie wspomina o tym
róznica w koszcie grzania się zmniejsza:p



jednym słowem podajecie tylko cyferki które wam pasują
podajcie wszystkie.
znajdźcie użytkownika który korzysta z pompy 7-8 lat i porównamy koszty poniesione przez niego z kosztami serwisu kotła na eko
będzie bardziej wiarygodnie

rybniczanin
30-12-2012, 20:12
nigdy :)
chyba że układ się rozszczelni albo przy wymianie elementów układu chłodniczego :)

Zapytałem bo napisałeś o cenie wymiany z czynnikiem. Czyli przy wymianie układu chłodzącego dodatkowo trzeba płacić za wymianę czynnika.Więc może odpowiesz ile kosztuje w razie rozszczelnienia które jest możliwe.

1igor1
30-12-2012, 20:13
a kominiarz?? za darmochę przychodzi??
a wywóz popiołu, też za darmo??

Pyxis
30-12-2012, 20:14
No ok, ale sprawiasz wrażenie osoby która nie podejmuje decyzji na oko, jak więc dobrałeś moc PC jeśli nie znałeś zapotrzebowania budynku. Zakup urządzenia za kilkanaście tysięcy nie mając pewności czy wydoli trochę nie pasuje do twoich dotychczasowych wypowiedzi.
Jeśli wrzucić parametry twojego domu do uproszczonych arkuszy kalkulacji OZC to zapotrzebowanie wyjdzie raczej więcej niż 12kW przy 240m2 domu.

Zalozylem sobie grzanie tylko tanim pradem w 2 taryfie. To wymaga urzadzenia o wiekszej mocy, bo bedzie mialo mniej czasu na prace. Pmpe mam przewymiarowana o jakies 50%. Nie balem sie wiec ew pomysli.
OZC to tylko kawalek papieru i teoretycznych zalozen. Wcale nie jest gwarancja tego, co nam zapewni rzeczywista jakos prac ekip docieplajacych. :-)

Pyxis
30-12-2012, 20:17
podrąż mocniej to się może okaże że nie dość że zapotrzebowanie wyższe niż pisze to i źródło ciepła inne- pisał że ma kominek a na zdjęciu koza
pisze że ma pompę a może myśli o pompie do CO przy kotle węglowym.
niektórym przestałem już wierzyć na słowo
nawet na zdjęcie czy papier też nie uwierzę

Koza to nie kominek? Daj ze spokoj. To jakies dziecinne lapanie za slowka jest.

Czy to mnie uwiarygadnia w Twoich oczach? Czy fotke u sasiada zrobilem albo w necie znalazlem? :D
Nie badzmy dziecmi.

http://szkut.com/dom/Dom36.jpg

kaszpir007
30-12-2012, 20:18
a kominiarz?? za darmochę przychodzi??
a wywóz popiołu, też za darmo??

Jeśli w domu jest kominek to kominiarz też potrzebny.
No chyba że ktoś nie ma ubezpiecznia domu to może sobie kupić zestaw kominiarza za 20-40zł i sam czyścić ...

U mnie problem popiołu nie występuje. Wysypuję przed ogrodzenie , tak jak wszyscy. Gratisowe utwardzenie drogi :)

miki121
30-12-2012, 20:19
Zapytałem bo napisałeś o cenie wymiany z czynnikiem. Czyli przy wymianie układu chłodzącego dodatkowo trzeba płacić za wymianę czynnika.Więc może odpowiesz ile kosztuje w razie rozszczelnienia które jest możliwe.

Atlatnic - TRI 11, 14, 16 około 450zł. netto

Pyxis
30-12-2012, 20:20
Pyxis, widze, ze jesteś ze Strzegomia. Może handlujesz, albo masz jakieś znajomosci wśród tych, którzy handlują granitem? A ściślej kostką granitową? Do ciebie mam z 80km, transport mam, a na wiosnę trza brac się za podjazd.

Jasne. Napisz na priv, to pdam. Sasiad np ma kamieniarstwo. jeden z forumowiczow tez:
http://forum.muratordom.pl/member.php?101586-k***a*z

1igor1
30-12-2012, 20:20
idąc twoim tokiem, jeśli w domu jest klima to serwis i tak potrzebny ...
a co do popiołu .... no cóż komentować nie będę. utwardzaj dalej

timon120777
30-12-2012, 20:23
1igor1
kominiarz za darmo bo znajomy
a 40kg popiołu na miesiąc jest utylizowane razem z resztą odpadów więc koszty nie są wyższe z tego powodu


Pyxis
skoro dla Ciebie OZC to tylko kawałek papieru to dla mnie wszystko co tutaj napisałeś właśnie stało się tyle samo warte co ten dokument dla ciebie
wybacz ale z takim podejściem właśnie potwierdziłeś ze równasz do najgorszych
arturku już nie jesteś sam
załóżcie może spółkę- jeśli jeszcze jej nie macie- będziesz arturkowi z niemiec pompy przewoził może wtedy będzie szybciej niż teraz:P

Pyxis
30-12-2012, 20:23
Ile kWh energii rocznie zużywasz na całość wg faktur?

Za ostatni rok kalendarzowy wychodzi 8000 kWh. Ale to dane niemiarodajne, bo mieszkam dopiero od sierpnia. Wczesniej byl grzany pusty dom.

1igor1
30-12-2012, 20:25
1igor1
kominiarz za darmo bo znajomy
a 40kg popiołu na miesiąc jest utylizowane razem z resztą odpadów więc koszty nie są wyższe z tego powodu


a gdyby kominiarz nie był za darmo... nie porównuj płatnego serwisu do kominiarza znajomego, bo np. ana ma M który montuje pc i też ma serwis za free. ale napisz ile to kosztuje

Pyxis
30-12-2012, 20:25
Pyxis
skoro dla Ciebie OZC to tylko kawałek papieru to dla mnie wszystko co tutaj napisałeś właśnie stało się tyle samo warte co ten dokument dla ciebie
wybacz ale z takim podejściem właśnie potwierdziłeś ze równasz do najgorszych
arturku już nie jesteś sam
załóżcie może spółkę- jeśli jeszcze jej nie macie- będziesz arturkowi z niemiec pompy przewoził może wtedy będzie szybciej niż teraz:P

OZC to jest czysta TEORIA. jaki ono ma wplyw na moje REALNE zuzycie. Nie rozumiem.

Rozumiem natomiast, ze Cie drazni to, ze ja mam PCi a ty kociol na wegiel, ale przeciez to nie jest moja wina :-)

odyseuszek
30-12-2012, 20:27
Zalozylem sobie grzanie tylko tanim pradem w 2 taryfie. To wymaga urzadzenia o wiekszej mocy, bo bedzie mialo mniej czasu na prace. Pmpe mam przewymiarowana o jakies 50%. Nie balem sie wiec ew pomysli.
OZC to tylko kawalek papieru i teoretycznych zalozen. Wcale nie jest gwarancja tego, co nam zapewni rzeczywista jakos prac ekip docieplajacych. :-)

Wybacz ale przewymiarowanie czegoś o 50% wymaga znajomości pierwotnej wielkości którą się przewymiarowuje. Z tego co napisałeś wcześniej wynika, że tego parametru nie znałeś bo świadectwo energetyczne jak napisałeś pominąłeś jako niewiarygodne i sporządzone na potrzeby odbioru, a innych obliczeń nie wykonałeś. Jeśli źle odczytuję to skąd wiedziałeś że dom który budujesz ma zapotrzebowanie 8kW (po przewymiarowaniu o 50%) dawałoby to 12kW czyli moc twojej pompy. Dostępne w necie projekty gotowe domów 5 litrowych wymagają minimum 20 cm styropianu na elewacji i rekuperatora, ty osiągnąłeś to przy 10 cm i grawitacji, dlatego ponawiam prośbę o OZC lub wyliczenia źródłowe na których się oparłeś przy projektowaniu swojego systemu.

rybniczanin
30-12-2012, 20:30
Za ostatni rok kalendarzowy wychodzi 8000 kWh. Ale to dane niemiarodajne, bo mieszkam dopiero od sierpnia. Wczesniej byl grzany pusty dom.

Następny co jeszcze sezonu nie grzał a już mądrości wypisuje. Jesteś trochę lepszy od Arturo, bo masz już pompę i mieszkasz od sierpnia.:p

ArturWi
30-12-2012, 20:31
arturku już nie jesteś sam

O przepraszam,dla mnie OZC jest najważniejszym i podstawowym świstkiem przy budowie :)
To głownie ten świstek decyduje o wyborze źródła ciepła,dzięki niemu nie wybrałem węgla tylko prąd.
Każdy powinien go mieć,niektórzy na oko dobierają kotły ale jaki instalator taki dobór i takie źródło ciepła ;)

Pyxis
30-12-2012, 20:31
Wybacz ale przewymiarowanie czegoś o 50% wymaga znajomości pierwotnej wielkości którą się przewymiarowuje. Z tego co napisałeś wcześniej wynika, że tego parametru nie znałeś bo świadectwo energetyczne jak napisałeś pominąłeś jako niewiarygodne i sporządzone na potrzeby odbioru, a innych obliczeń nie wykonałeś. Jeśli źle odczytuję to skąd wiedziałeś że dom który budujesz ma zapotrzebowanie 8kW (po przewymiarowaniu o 50%) dawałoby to 12kW czyli moc twojej pompy. Dostępne w necie projekty gotowe domów 5 litrowych wymagają minimum 20 cm styropianu na elewacji i rekuperatora, ty osiągnąłeś to przy 10 cm i grawitacji, dlatego ponawiam prośbę o OZC lub wyliczenia źródłowe na których się oparłeś przy projektowaniu swojego systemu.

Nie wiem ilu litrowy mam dom, bo sie nad tym nie zastanawialem i tego nie liczylem. Oceny potrzebnej minimalnej mocy PCi dokonalem na podstawie konsultacji z czlowiekiem ktory te pompy produkuje i potwierdzilem lektura tego forum. Nie ma dla mnie znaczenia, czy moj dom potrzebuje faktycznie pomy 6 czy 10 kW bo moja 12tka da rade przy kazdym z tych zalozen. Po prostu nie byly mi potrzebne dokladne kalkulacje OZC, wiec ich nie robilem.

Pyxis
30-12-2012, 20:33
Następny co jeszcze sezonu nie grzał a już mądrości wypisuje. Jesteś trochę lepszy od Arturo, bo masz już pompę i mieszkasz od sierpnia.:p

Przeciez nie podaje zuzycia za ostsnie 3 lata tylko za 3 miesiace. Co ma do rzeczy ile mieszkam?
Co najwyzej mam wyzsze zuzycie niz bedzie za 3 lata jak dom juz calkowicie obeschnie. Moze byc tylko lepiej. :-)

Regut1
30-12-2012, 20:36
Moze kominiarz 50 zł. Można samemu szczotka, ciężarek i mocna linka razem 30 zł, raz w roku 10 min pracy. Popiół można wywozić ale można sie z kimś dogadać, ja wysypuje droge wewnętrzną u sąsiada, za jego zgodą.

timon120777
30-12-2012, 20:38
Rozumiem natomiast, ze Cie drazni to, ze ja mam PCi a ty kociol na wegiel, ale przeciez to nie jest moja wina :-)

wybacz ale ja nie mam kompleksów w przeciwieństwie do Ciebie możesz mieć nawet reaktor jądrowy i tak mnie to nie ruszy

ja jestem otwarty na dyskusję o innych źródłach dostarczania do domu ciepła i nie powiedziałem nigdy że pompa jest zła
w przeciwieństwie do ciebie podaję prawdziwe i wszystkie dane a nie tylko te wygodne dla jednej ze stron

1igor1
kominiarz jest kosztem takim samym dla mnie jak dla pyxisa
on ma kozę i musi płacić za przeglądy więc te koszty nie mają wpływu na koszt całkowity bo się znoszą
jeśli ty nie masz komina to jesteś do przodu 80zł rocznie w stosunku do kogoś kto ma

1igor1
30-12-2012, 20:41
a kominiarz liczy od przyjazdu czy od ilości przewodów spalinowych??

rybniczanin
30-12-2012, 20:41
...jeśli ty nie masz komina to jesteś do przodu 80zł rocznie w stosunku do kogoś kto ma

Drogo masz tego kominiarza, ja płace 14zł na kwartał.;)

Edit: Ostatnio chciałem żeby przychodził częściej , bo to kominiarka i to dość szwarna. Nawet te 80zł na rok mogę płacić jej.:p

timon120777
30-12-2012, 20:45
O przepraszam,dla mnie OZC jest najważniejszym i podstawowym świstkiem przy budowie :)
To głownie ten świstek decyduje o wyborze źródła ciepła,dzięki niemu nie wybrałem węgla tylko prąd.
Każdy powinien go mieć,niektórzy na oko dobierają kotły ale jaki instalator taki dobór i takie źródło ciepła ;)

nie miałem na myśli tylko liczenia OZC
w tej materii jesteś bardziej wiarygodny bo przynajmniej w teorii wszystko masz zaplanowane i policzone
chodziło mi o całą resztę.
kolega cię już dogonił a jak go mocniej się przyciśnie to za chwilę cię wyprzedzi
więc ucz się na jego błędach tych popełnionych i tych co za chwilę popełni może jest jeszcze nadzieja

Pyxis
skoro nie wiesz jaki masz dom to co ty właściwie wiesz???


NIC!!!
a jak przyjdzie -25st i mocy zabraknie??? koza może nie dać rady
ale salon masz spory da się ognisko rozpalić
i z popiołem z drewna problemu nie będzie bo możesz w ogrodzie rozsypać więc kosztów nie poniesiesz jak to kolega 1igor1 sugeruje -straszliwych, gdyby nie były tak ogromne to by nie wspominał

1igor1
30-12-2012, 20:50
i z popiołem z drewna problemu nie będzie bo możesz w ogrodzie rozsypać więc kosztów nie poniesiesz jak to kolega 1igor1 sugeruje -straszliwych, gdyby nie były tak ogromne to by nie wspominał
nie wiem jak u ciebie, ale mam znajomych, co po sezonie zimowym zamawiają przyczepę i wywożą popiół z działki. Czyli płacą za transport + czas na załadowanie, więc nie są to niskie koszty, a jak doliczysz do obsługi pieca kominiarza, czas poświęcony na czyszczenie to ten koszt będzie bliski serwisu, który my musimy wykonać 1 do roku

Pyxis
30-12-2012, 20:53
w przeciwieństwie do ciebie podaję prawdziwe i wszystkie dane a nie tylko te wygodne dla jednej ze stron


W moich oczach lzesz jak pies. Nie wierze w ani jedna wartosc podana przez Ciebie. Pewnie spalies z 5 ton wegla a tu podajesz 2, bo tak wygodniej dla Twoich teorii.
;-)

odyseuszek
30-12-2012, 20:54
Nie wiem ilu litrowy mam dom, bo sie nad tym nie zastanawialem i tego nie liczylem. Oceny potrzebnej minimalnej mocy PCi dokonalem na podstawie konsultacji z czlowiekiem ktory te pompy produkuje i potwierdzilem lektura tego forum. Nie ma dla mnie znaczenia, czy moj dom potrzebuje faktycznie pomy 6 czy 10 kW bo moja 12tka da rade przy kazdym z tych zalozen. Po prostu nie byly mi potrzebne dokladne kalkulacje OZC, wiec ich nie robilem.

Wybacz ale zawierzyłeś człowiekowi który produkuje pompy że twój dom będzie potrzebował pompy 8kW, a nie 15kW??? Budując dom za set tysięcy złotych i kupując pompę za kilkanaście oparłeś się na twierdzeniu cżłowieka który może jest super automatykiem ale nie musi się znać na fizyce budowli, wiedzieć jaka jest lambda styropianu, co to są mostki termiczne, jaka jest strata ciepła przy wentylacji grawitacyjnej?

Nie neguję, że pompy ciepła w pewnych konfiguracjach są optymalnym źródłem ogrzewania, ale podziwiam optymizm, ja nie potrafiłbym być aż tak odważny "przy inwestycji życia".

Pyxis
30-12-2012, 20:56
Pyxis
skoro nie wiesz jaki masz dom to co ty właściwie wiesz???

NIC!!!
a jak przyjdzie -25st i mocy zabraknie??? koza może nie dać rady


Wiem ile energii potrzebuje na jego ogrzanie. To chyba rzetelniejsza wiedza niz cyferki z OZC. Nie uwazasz?

A wzeszlej zimy juz bylo tyle na misusie i jakos w domu zimno nie bylo, wiec sie nie martw o mnie na zapas. :-)

rybniczanin
30-12-2012, 20:59
nie wiem jak u ciebie, ale mam znajomych, co po sezonie zimowym zamawiają przyczepę i wywożą popiół z działki. Czyli płacą za transport + czas na załadowanie, więc nie są to niskie koszty, a jak doliczysz do obsługi pieca kominiarza, czas poświęcony na czyszczenie to ten koszt będzie bliski serwisu, który my musimy wykonać 1 do roku

Ja nie mam domu ocieplonego i w sezonie grzewczym wywożę z węgla dwa metalowe 110l kubły popiołu ze śmieciami. Czyli 17złx2 plus dodatkowo 2zł za każdy worek posegregowanych śmieci. No niech miesięcznie będą 3 worki. Czyli wychodzi 40zł miesięcznie wywóz śmieci. Ile Ty płacisz za wywóz?

timon120777
30-12-2012, 21:03
1igor1
może ja wiem o pompach niewiele ale ty o kotłach na eko chyba jeszcze mniej
wybacz ale mam wrażenie że cię koledzy do pomocy w obronie poglądów ściągnęli bo sobie nie radzą

popiół wsypuję do kosza na odpady. nie wolno tam sypać tylko gorącego bo wiadomo kosz z tworzywa i się rozpuści
jak wystygnie biorę węglareczkę w której jest około 7kg popiołu-tyle go jest z zasypu 100kg eko
to takie czarne cuś co dla ciebie jest BE
wsypuję do kosza i zamykam klapę
a obsługa kotła i czyszczenie - dla mnie dodatkowa porcja ruchu więc zysk a nie koszt - jeśli tobie tyłek przywarł do kanapy to przykro mi bardzo ja wolę robić wkoło swojego domu i w nim bo ciężko na to pracuję by go mieć
jeśli ty nie potrafisz docenić to przykro mi bardzo

a wracając do meritum czyli kosztów
ktoś tu wspominał że nierzadko trzeba dodatkowej zmiany w temacie izolacji budynku co w połączeniu z zakupem pompy podnosi wysokość kredytu
znalazł się ktoś odważny co policzył ile rata wyższa przez kiladziesiąt lat z tego powodu???

załóżmy tylko wydatek o jakim pisał arturo czyli 15tysięcy za dodatkowe ocieplenie i róznicę w koszcie źródła ciepła- kocioł na eko 8 tys pompa 20 tys
czyli kredyt wyższy o 15+12=27tysięcy
o tym też wszyscy milczycie
jak ktoś dostał dotację to mniej ale ilu nie dostało???
chcecie dalej o kosztach rozmawiać???
spytajcie artura czy spi dobrze ze swoimi 2200zł co miesiąc a sprzedaż słaba oj słaba

1igor1
30-12-2012, 21:04
Ja nie mam domu ocieplonego i w sezonie grzewczym wywożę z węgla dwa metalowe 110l kubły popiołu ze śmieciami. Czyli 17złx2 plus dodatkowo 2zł za każdy worek posegregowanych śmieci. No niech miesięcznie będą 3 worki. Czyli wychodzi 40zł miesięcznie wywóz śmieci. Ile Ty płacisz za wywóz?
to masz szczęście, bo masz popiołu mało, ale mniejsza z tym, co do śmieci, to mam trochę inaczej liczoną stawkę bo płacę od osoby.
kończąc głupią polemikę - jak doliczysz wszystkie koszty obsługi pieca na węgiel lub pochodne to w skali roku będą one bardzo porównywalne z pompą powietrzną, a na pewno wyższe od pompy gruntowej.

Pyxis
30-12-2012, 21:05
Pisalem wczesniej, ze ocieplenie robilbym identyczne dla kotla jak dla PCi. Z tego tytulu mije koszta dodatkowe to dokladnie 0 PLN :-)

1igor1
30-12-2012, 21:07
1igor1
może ja wiem o pompach niewiele ale ty o kotłach na eko chyba jeszcze mniej
wybacz ale mam wrażenie że cię koledzy do pomocy w obronie poglądów ściągnęli bo sobie nie radzą

popiół wsypuję do kosza na odpady. nie wolno tam sypać tylko gorącego bo wiadomo kosz z tworzywa i się rozpuści
jak wystygnie biorę węglareczkę w której jest około 7kg popiołu-tyle go jest z zasypu 100kg eko
to takie czarne cuś co dla ciebie jest BE


w przypadku eko jest mało, ale w przypadku miału i mułu - to nie raz ile wrzucisz tyle wyciągniesz. nie ograniczaj się tylko do eko grochu ...

timon120777
30-12-2012, 21:07
W moich oczach lzesz jak pies. Nie wierze w ani jedna wartosc podana przez Ciebie. Pewnie spalies z 5 ton wegla a tu podajesz 2, bo tak wygodniej dla Twoich teorii.
;-)
przyjedz sprawdź
jak kłamię zwrócę ci za podróż i jeszcze ugoszczę
mam wszystko w excelu bo mam świra małego na tym punkcie
a ty poświadczyłeś nieprawdę i zapłaciłeś za OZC które nie zostało zrobione właściwie
może napiszemy gdzie trzeba???
zobaczymy kto zyska kto straci???
uważaj bo ja się swoich słów nie boję a ty za swoje zaraz przepraszał będziesz
już zaczynasz rzucać epitety a to tylko potwierdza moje zdanie o tobie
przykro mi że dołączyłeś właśnie do grona kłamców
nie spaliłem 2 ton
gdzie to napisałem???- pokaż albo odszczekaj

piotrmak
30-12-2012, 21:08
nie wiem jak u ciebie, ale mam znajomych, co po sezonie zimowym zamawiają przyczepę i wywożą popiół z działki. Czyli płacą za transport + czas na załadowanie, więc nie są to niskie koszty, a jak doliczysz do obsługi pieca kominiarza, czas poświęcony na czyszczenie to ten koszt będzie bliski serwisu, który my musimy wykonać 1 do roku

Pewnie spalają z 5-6 ton węgla na sezon ale popiołu wywożą ze dwa pełne kamazy?
Napisz, że jeszcze ładowarkę wynajmują do załadunku. Napisz, że widziałeś.
A Ciebie ile kosztowało sprawdzanie licznika od pompy? Też wyceniasz swój wolny czas?
Ile Cię kosztowało sprawdzenie i wpisanie kWh w stopce?

1igor1
30-12-2012, 21:09
1igor1
może ja wiem o pompach niewiele ale ty o kotłach na eko chyba jeszcze mniej
wybacz ale mam wrażenie że cię koledzy do pomocy w obronie poglądów ściągnęli bo sobie nie radzą

Co do obrony poglądów, to ja do grzania nastawiałem się tylko na kominek, a pompę mam głównie ze względu na klimę i po to ją brałem, a że dodatkowo grzeje i to tanio, to w domu mam tylko kozę i ogrzewanie nadmuchowe na pompie ciepła z czego jestem bardzo zadowolony

ArturWi
30-12-2012, 21:11
a wracając do meritum czyli kosztów
ktoś tu wspominał że nierzadko trzeba dodatkowej zmiany w temacie izolacji budynku co w połączeniu z zakupem pompy podnosi wysokość kredytu
znalazł się ktoś odważny co policzył ile rata wyższa przez kiladziesiąt lat z tego powodu???

załóżmy tylko wydatek o jakim pisał arturo czyli 15tysięcy za dodatkowe ocieplenie i róznicę w koszcie źródła ciepła- kocioł na eko 8 tys pompa 20 tys
czyli kredyt wyższy o 15+12=27tysięcy
o tym też wszyscy milczycie
jak ktoś dostał dotację to mniej ale ilu nie dostało???
chcecie dalej o kosztach rozmawiać???
spytajcie artura czy spi dobrze ze swoimi 2200zł co miesiąc a sprzedaż słaba oj słaba
Nie zrozumiałeś widoczne to jeszcze raz wytłumaczę,mój koszt zejścia z projektowych 86kWh/m2/rok i 6kW(projekt gotowy tyle przewidywał) do 40kWh/m2/rok z WM i 3,5kW wyniósł 17tys.zł ale było to pod grzanie prądem ale dzieki temu kupiłem pompę o mniejszej mocy grzewczej.
Gdybym zostawił 86kWh/m2/rok czyli budował tak jak w projekcie gotowym to w niczym nie przeszkadzało by kupić pompy ciepła,po prostu kupiłbym pompę o większej mocy grzewczej i tyle :)
Zmniejszanie zapotrzebowania uważam za podstawę obniżenia rachunków za ogrzewanie i to nie ważne czym będziemy grzali.

A z 2200zł miesięcznie ciężko się żyje,oj ciężko ;)

1igor1
30-12-2012, 21:13
Pewnie spalają z 5-6 ton węgla na sezon ale popiołu wywożą ze dwa pełne kamazy?
Napisz, że jeszcze ładowarkę wynajmują do załadunku. Napisz, że widziałeś.
A Ciebie ile kosztowało sprawdzanie licznika od pompy? Też wyceniasz swój wolny czas?
Ile Cię kosztowało sprawdzenie i wpisanie kWh w stopce?

spalają około 8 ton czarnego BE jak to kolega określił, wywożą jedną przyczepę taką od traktora, ładują ręcznie, widziałem, ba nawet zdarzyło się pomóc,
Co do licznika mam go w łazience, więc idąc umyć ręce mogą zerknąć na licznik - czas 2sekundy niech będzie i 50zł za godzinę, to policz sobie ile mnie to kosztuje, a ile ty czasu spędzasz na czyszczeniu swoje pieca .... ja czyszczę czasami tylko kominek, a i tak mam dość tego co wytwarza popiół!

zeby nie było niedomówień, 8 ton mułu czy miału, nie ekogrochu