PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłaczenie pieca kaflowego



korzos
06-11-2012, 11:22
Witam.
Jestem nowa na forum, także dzięki za pomoc i za wyrozumiałość.
Chciałabym was prosić o pomoc w pewnej delikatnej sprawie.

Jakiś czas temu kupiłam mieszkanie w starym budownictwie, które ma ogrzewanie centralne. Dodatkowo chciałam wybudować piec kaflowy, co by mieć dodatkowe źródło ciepła alternatywnie. Wezwalam kominiarza, dostałam expertyze, że w tym i tym miejscu, mogę pokusić się na wybudowanie pieca.
Wybudowałam go - zapłaciłam dosyć dużo. Nastepnie kominiarz znów wystawił mi papier na poprawność instalacji podłączeniowej.

Teraz mam problem natury takiej, że okazało się, że w ten sam komin jest podpięty piec ETAŻOWY sąsiada, co oznacza, że ja jako użytkownik pieca kaflowego nie mogę być w tym samym kominie.

Co w takim wypadku mam zrobić? Kominiarz od 2 tygodni szuka wolnego komina na mój piec i ciągle nie może go znaleźć.
Czy mogę pociągnąc kominiarza do odpowiedzialności w przypadku nie znalezienia wolnego komina?

Na dodatek zarządca wspólnoty naciska na mnie, że w naszej wspólnocie powinnam mieć opinie kominiarską nie tego "mojego" kominiarza, a innego z góry określonego przez niego/wspólnotę (o czym nie wiedziałam wcześniej). Co w takim wypadku mam zrobić?
Prosze o pomoc i z góry dziękuję.

sSiwy12
06-11-2012, 12:16
Zbyt mało danych, ale teoretycznie można pokusić się o zwrot poniesionych kosztów, z uwagi na pomyłkę kominiarza.
Teoretycznie, bo teoretycznie kominiarz powinien mieć polisę OC.
Teoretycznie, bo prace były wykonywane bez wymaganych zezwoleń – w tym wspólnoty (administratora).
Teoretycznie, bo jeśli ten budynek ma więcej niż 3 kondygnacje nadziemne, to nie wolno w nim pieców (kaflowych).
Teoretycznie, bo nawet jeśli ten budynek ma tylko 3 kondygnacje nadziemne, to może być zakaz w MPZP.

korzos
06-11-2012, 14:00
Hej, dzięki za odpowiedź.
Doprecyzuje.
Prawo mowi, że "2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu. "
Fakt, nie mam zgody wspólnoty, bo o tym nie pomyślałam .. ale mam za to expertyze, która jednoznacznie mowi, że mogę się tam podłączyć ..

sSiwy12
06-11-2012, 14:27
okazało się, że w ten sam komin jest podpięty piec ETAŻOWY sąsiada, co oznacza, że ja jako użytkownik pieca kaflowego nie mogę być w tym samym kominie.


Bo tak stanowi pkt.1. z paragrafu 145. który zacytowałaś.

To po pierwsze, a po drugie + wszystko to co napisałem wyżej.