PDA

Zobacz pełną wersję : Przydzia? mocy : 10 KW - wystarczy ???



Wwiola
08-06-2004, 13:10
Na moim osidlu przewidziane jest 300KW dla 30 działek, co w prostym rachunku oznacza 10 KW na dom. I tak się w tej chwili zastanawiam czy to mi wystarczy. W tej chwili mam w mieszkaniu 35 KW (!!! Tak tak), bo przepływowy ogrzewacz, piec do ogrzewania, kuchnia ceramiczna , 2 komputery, zmywarka i cała zwykła reszta. W domu planuję tylko sprzęt agd (ceramika, zmywarka, lodówka, zamrazarka, piekarnik itd.), komputery i to co zwykle : oświetlenie itd. Myslicie 10 kW wystarczy ???

Zadałam to pytanie juz w innym wątku, ale jakos nikt nie odpowiedział pytam wiec tutaj. :D :D :D

niciacia
08-06-2004, 13:17
Spoko

alexsoft
08-06-2004, 13:49
Mi 10kW na razie wystarcza..... (kuchenka gaz., ogrzewanie gaz.)

tom soyer
08-06-2004, 13:54
wwiola
zalezy ile mocy na ogrzewanie potrzbuje twoj domek (najczesciej okolo 70W/m2). no i nalezaloby uwzglednic jednoczesnoc pracy wszystkich twoich urzadzen (zmywarki, pralki, kuchenki, tostera, czajnika itp) razem z ogrzewaniem. mam nadzieje ze przylacze masz trojfazowe. :o

Artur_071
08-06-2004, 14:01
Hej :)
Obawiam się, że 10 kW to za mało, nie chodzi oczywiście o moc bo to pewnie wystarczy ale ZE (Zakład Energetyczny) założy zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości 16A, a w domu wtedy maksymalny bezpiecznik to 10A. (obowiązuje zasada stopniowania) :)
Jeżeli wystąpisz o 12 kW, to dostaniesz 20A przedlicznikowe i wewnątrz możesz dać wtedy nawet 16A.

niciacia
08-06-2004, 14:15
Hej
Obawiam się, że 10 kW to za mało, nie chodzi oczywiście o moc bo to pewnie wystarczy ale ZE (Zakład Energetyczny) założy zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości 16A, a w domu wtedy maksymalny bezpiecznik to 10A. (obowiązuje zasada stopniowania)
Jeżeli wystąpisz o 12 kW, to dostaniesz 25A przedlicznikowe i wewnątrz możesz dać wtedy nawet 16A.
_________________
Pozdrowienia
Myślę, że się mylisz, przy 7 już zakładają 20 A

Artur_071
08-06-2004, 14:21
Proszę sprawdzić na 2 stronie doumentu Word-a :

http://www.zeb.com.pl/pl/zeb.php?m=261

pewnie zależy to od danego ZE :-?

niciacia
08-06-2004, 14:25
Może i zależy - nie mam pojęcia, wiem tylko jedno, elektryk, z którym współpracowałem, bez żadnych ceregieli wymienił zabezpiecenie na 25 - tylko ciiiiiiiicho, żeby się nie wydało :roll:

tchrzano
08-06-2004, 14:30
Ja mam 10kW i sprzet podobny do Twojego. Mysle, ze to wystarczy. Znam wiele rodzin, ktore maja 7kW.

Artur_071
08-06-2004, 14:31
... elektryk, ... wymienił zabezpiecenie na 25 - tylko ciiiiiiiicho, żeby się nie wydało

No właśnie cicho, żeby się nie wydało :)

ArtMedia
08-06-2004, 14:57
Jest po prostu na styk. Przydałoby się z 15kW.

tom soyer
08-06-2004, 17:26
Hej :)
Obawiam się, że 10 kW to za mało, nie chodzi oczywiście o moc bo to pewnie wystarczy ale ZE (Zakład Energetyczny) założy zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości 16A, a w domu wtedy maksymalny bezpiecznik to 10A. (obowiązuje zasada stopniowania) :)
Jeżeli wystąpisz o 12 kW, to dostaniesz 20A przedlicznikowe i wewnątrz możesz dać wtedy nawet 16A.

jesli po zsumowaniu mocy i uwzglednieniu jednoczesnosci pracy wystarcza 10kW nie ma sensu starac sie o wiecej. Wieksze zabezpieczenie przedlicznikowe pociaga za soba wzrost stalych oplat za energie. poza tym malo ktore urzadzenie "domowe" potrzebuje zabezpieczenia wiekszego niz 10A.

problemem moze byc jednak ogrzewanie jesli dom ma np wiecej niz 200m²

Zbigniew Rudnicki
08-06-2004, 18:25
Jeżeli dla 30 domków jednorodzinnych przewidziana jest moc szczytowa 300 kW, to jeden domek będzie miał zapewnioną moc szczytową około 19kW.
Nie można tego obliczać w prosty sposób, lecz tak jak podaje norma N SEP-E-002.

Wwiola
08-06-2004, 20:35
Dziekuję wszystkim za odpowiedzi :D . Może jednak uściślę : w mieszkaniu mam teraz ogrzewanie elektryczne,ale w domu zamierzam grzać się inaczej.

Zbigniew R... dziwna ta Twoja matematyka :D :D :D , ale skoro mówisz, ze tak jest topewnie wiesz :D - dzięki.

Pozdrawiam wszytskich.

AdamY
08-06-2004, 21:04
Przy tak przydzielonej mocy (300kW) i zbiorowisku 30 domów jest cos takiego co nazywa sie współczynnikiem jednoczesności. Oznacza to ze istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, ze owe 10kW będzie wykorzstywane we wszystkich domach jednocześnie. A w praktyce, jesli w domu nie ma ogrzewania elektrycznego i podgrzewaczy przepływowych, to wystacza moc rzędu 13 - 15 kW.

Gościk
08-06-2004, 23:33
Adam, a po co Ci te 13-15 kW jezeli nie ma ogrzewania i podgrzewaczy elektrycznych?. Czy myslisz o kuchni el. ?, bo jezeli nie, to pytanie jak na wstępie.
Pzdr.

am00
08-06-2004, 23:50
Z ogrzewaniem elektycznym jest najmniejszy problem, mozna bowiem założyć wyłącznik priorytetowy, który na czas włączenia innego urządzenia odłączy ogrzewanie. Gorzej z przepływowymi ogrzewaczami wody.

KrzysiekSw
09-06-2004, 06:07
Przy wyliczaniu zabezpieczenia nadmiarowoprądowego nie należy korzystać z żadnych wzorów :o . Zakłady Energetyczne same narzucają tzw. nadmiarówkę - odpowiednio do przydziału mocy, często zdecydowanie zaniżając wartość zabezpieczenia. I tak - np. Pruszków (pod Wa-wą - mój dostawca) dopiero od przydziału o wart. 13 kW montuje nadmiarówkę 25A.
Warto więc wcześniej dowiedzieć się, na jakie zabezpieczenie możesz liczyć, no i przewidzieć, z czego chcesz później korzystać - np. może jakaś spawarka?

echo
09-06-2004, 09:20
mam tez zaproponano 10,5kW (podobno to taka norma dla domku jednorodz. o przeciętnym zużyciu prądu)
znajomy miał w umowie wpisane 6kW ale po rozmowie z elektrykiem szybko to zmienił na 10,5kW
znajomy elektryk mówi że jest OK

ArtMedia
09-06-2004, 09:27
U nas sama płyta to 7kW + piekarnik 2kW+ bojler 2kW. Nie liczę żadnego oswietlenia i urządzeń. Suma 11kW a szczególnie podczas świąt itp. wszystkie często pracują jednoczesnie. A gdybym jeszcze włączył odkurzacz 2kW to juz jest 13kW, a cały czas nie włączamy oswietlenia i żadnych innych sprzetów...

tom soyer
09-06-2004, 09:49
U nas sama płyta to 7kW + piekarnik 2kW+ bojler 2kW. Nie liczę żadnego oswietlenia i urządzeń. Suma 11kW a szczególnie podczas świąt itp. wszystkie często pracują jednoczesnie. A gdybym jeszcze włączył odkurzacz 2kW to juz jest 13kW, a cały czas nie włączamy oswietlenia i żadnych innych sprzetów...

ale to nie sa chyba urzadzenia trojfazowe?

tom soyer
09-06-2004, 09:51
Przy tak przydzielonej mocy (300kW) i zbiorowisku 30 domów jest cos takiego co nazywa sie współczynnikiem jednoczesności. Oznacza to ze istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, ze owe 10kW będzie wykorzstywane we wszystkich domach jednocześnie. A w praktyce, jesli w domu nie ma ogrzewania elektrycznego i podgrzewaczy przepływowych, to wystacza moc rzędu 13 - 15 kW.

czy ja widze tutaj jakas sprzecznosc czy mi sie tylko wydaje? :o
piszesz raz ze rzadko jest wykorzystywane 10kW a pozniej ze w praktyce wystarczy 13-15? :o

ArtMedia
09-06-2004, 09:52
Fakt... nie wszystkie. Ale jak podłączę "krajzegę" z silnikiem od windy ;-)

Wwiola
09-06-2004, 13:16
Czyli co, bo sie pogubiłam.
Mam kuchnie el. z płytą ceramiczną na prąd trójfazowy (przepraszam, za niefachową nomenklature, ale nie jestem fachowiec, wiec jej nie znam), jakis sprzet AGD (zmywarka, lodówka z zamrazarką, czajnik etc...), 2 komputery, kino domowe i reszta co wszyscy : oświetlenie, byc może automatyka bramy garazowej itd. Biorąc powyższe pod uwage ile potrzebuje tej mocy ??? I ile jej mogę dostać przy założeniu ze na 30 domów jast 300KW ???

tom soyer
09-06-2004, 14:01
Czyli co, bo sie pogubiłam.
Mam kuchnie el. z płytą ceramiczną na prąd trójfazowy (przepraszam, za niefachową nomenklature, ale nie jestem fachowiec, wiec jej nie znam), jakis sprzet AGD (zmywarka, lodówka z zamrazarką, czajnik etc...), 2 komputery, kino domowe i reszta co wszyscy : oświetlenie, byc może automatyka bramy garazowej itd. Biorąc powyższe pod uwage ile potrzebuje tej mocy ??? I ile jej mogę dostać przy założeniu ze na 30 domów jast 300KW ???

wg mnie bez ogrzewania na to co wymienilas na pewno wystarczy te 10kW (zabezpieczenie 16A) ale podejrzewam ze zabezpiecznie przedlicznikowe zaloza ci 20A (14kW).
jesli wypelnisz wniosek o przydzial powinnas dostac odpowiedz w ciagu 14 dni.

aliali
09-06-2004, 20:31
Ja proponuję odwrócenie toku rozumowania, gdyż zakłady różnie naliczją moc do zabezpieczeń, a zabezpieczenie jest elementem ograniczającym moc. Ja mam zabezpieczenie 25 A i kiedyś miałem umowę na 3,5 kW w tej chwili jest to 7 kW, a obciążyć można znacznie więcej. Tak jest w zakładzie który działa na moim terenie. Nadmienię, że mam kuchnię elektryczną, bojler i to co wszyscy pralka, zmywarka i inne i nigdy nie brakło mocy. Mam też możliwość przełączenia na ogrzewanie elektryczne (w razie awarii) i też nie było problemu. Oczywiście takie obciążenie instalacji opiera się na niejednoczesności pracy tych urządzeń.
Inną sprawą jest to że płaci się za 1 kW mocy co powoduje właśnie owe różnice pomiędzy stawkami w różnych zakładach.

tczarek
14-06-2004, 08:57
Ten przydział mocy to trochę lipna sprawa. Gdyż tak naprawdę przy licznikach nie ma wskaźników które podają maksymalną moc pobieraną w danej chwili. Zakład energetyczny nalicza odpowiednie opłaty od ilości przyznanej mocy.
Mocy nigdy nie zabraknie, chodzi tylko o wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego.

RyMario
14-06-2004, 09:24
Z tego co wiem to jest jakaś norma która mówi, że powinno być min. 12kW dla budynku mieszkalnego-domku jednorodzinnego. Ja dostałem warunki na 7kW, ale wystąpiłem o 12.

tom soyer
14-06-2004, 10:01
Ten przydział mocy to trochę lipna sprawa. Gdyż tak naprawdę przy licznikach nie ma wskaźników które podają maksymalną moc pobieraną w danej chwili.

nie potrzeba wskaznika. ograniczeniem jest wlasnie maksymalny prad zabezpieczenia (przedlicznikowego) w kazdej fazie. z tego wynika maksymalna moc. dlatego warto sensownie rozmiescic duze odbiorniki energii tak aby nie przeciazac tylko jednej fazy i aby nie ograniczac ilosci dostepnej mocy.

krzyss
16-06-2004, 01:12
Wwiola - z tego co napisałaś, to już przekroczyłaś 10. Na szczęście jeszcze masz współczynnik jednoczesności 0,6 - 0,8 , ale jak sama napisalaś... jeszcze nie właczyłaś lampek. A suszarka do włosów? No nie mów, że nie masz włosów :lol:

slawo-Osiek
16-06-2004, 07:35
Ten przydział mocy to trochę lipna sprawa. Gdyż tak naprawdę przy licznikach nie ma wskaźników które podają maksymalną moc pobieraną w danej chwili. Zakład energetyczny nalicza odpowiednie opłaty od ilości przyznanej mocy.
Mocy nigdy nie zabraknie, chodzi tylko o wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego.

Brawo, ta wypowiedź mi się podoba, właśnie 2 tygodnie podłączono mi dom i mam umowę na 13kW a zabezpieczenie przedlicznikowe 32A.
Jeszcze miesiąc temu panikowałem że 11kW, jakie wcześniej miałem przydzielone to będzie mało, ale zmieniłem moc tylko ze względu na bezpieczniki przed licznikiem i stopniowanie, ponieważ lubię majsterkować i przy podłączeniu spawarki mógłbym mieć problemy.
Wwiola, spokojnie wystarczy ci moc około 10-11kW, mam te same urządzenia plus kawał urządzeń warsztatowych

w.rob
17-06-2004, 15:36
miałem przyznane 10 KW, ale właśnie zwiększyłem do 17-tu...

może to troche dmuchanie na zimne ale nawet pobieżne obliczenia pokazują mi, że w 10 się nie zmieścimy...

Wojtek62
17-06-2004, 15:42
slawo-osiek
nie wszyscy maja tak dobrze jak Ty, ja dostałem przydział na 15kWh z zabezpieczeniem 20 i aby mieć 32 to musiałbym wystąpić do ZE o 20kwH
co jest zbyt dużo jakna moje potrzeby
widać co rejon ZE to inne zasady zabezpieczeń

w.rob
17-06-2004, 16:20
slawo-osiek
nie wszyscy maja tak dobrze jak Ty, ja dostałem przydział na 15kWh z zabezpieczeniem 20 i aby mieć 32 to musiałbym wystąpić do ZE o 20kwH
co jest zbyt dużo jakna moje potrzeby
widać co rejon ZE to inne zasady zabezpieczeń


u mnie jest dokładnie jak u Wojtka
do zabezpieczenia 32A musiałem mieć więcej niż 16KW :)

Honorata
18-06-2004, 11:03
u mnie wszystko na prąd-18 kw, naprawdę wystarczy, przy standardowym wykorzystaniu do oświetlenia i agd 10kw wystarczy