PDA

Zobacz pełną wersję : Średnica rury doprowadzającej powietrze do paleniska.



cyprinus
12-11-2012, 20:48
Sprzedawca z firmy kratki.pl poinformował mnie, że rura powinna mieć fi 110. Taką zainstalowałem. Ostatnio w Muratorze przeczytałem, że powinna mieć minimum fi 160. I bądź tu mądry. Kominek będzie pewnie miał moc około 15 kW, będzie okazjonalnie wykorzystywany. W domu będzie wentylacja mechaniczna, więc wkład musi być szczelny. Mam stan surowy, więc mogę wyciąć chudziak i wymienić rurę na szerszą, tylko czy trzeba ? Kto ma rację?

eniu
12-11-2012, 21:10
Sprzedawca z firmy kratki.pl poinformował mnie, że rura powinna mieć fi 110. Taką zainstalowałem. Ostatnio w Muratorze przeczytałem, że powinna mieć minimum fi 160. I bądź tu mądry. Kominek będzie pewnie miał moc około 15 kW, będzie okazjonalnie wykorzystywany. W domu będzie wentylacja mechaniczna, więc wkład musi być szczelny. Mam stan surowy, więc mogę wyciąć chudziak i wymienić rurę na szerszą, tylko czy trzeba ? Kto ma rację?

To zależy od wkładu jaki zastosujesz. Mały wkład mała rura, duży - duża...To z logiki wynika. Natomiast pytanie o rurę sprzedawcy nieszczelnych wkładów nie było raczej logiczne. Generalnie taka rura jaki króciec we wkładzie...

ProMyst
13-11-2012, 07:49
ja dowiedziałem się dzwoniąc do producenta kominków z zamkniętą komorą spalania. Powiedział ze 160mm. Przewidziałem taki otwór w stropie. Przed zamontowaniem rury jeszcze raz zadzwonie do innego producenta. To chyba najlepsze wyjście.

eniu
13-11-2012, 09:09
ja dowiedziałem się dzwoniąc do producenta kominków z zamkniętą komorą spalania. Powiedział ze 160mm. Przewidziałem taki otwór w stropie. Przed zamontowaniem rury jeszcze raz zadzwonie do innego producenta. To chyba najlepsze wyjście.


Jasne! Do dużej dziury zawsze mała rurę zmieścisz...Odwrotnie bywa z tym problem...

niktspecjalny
13-11-2012, 10:24
Jasne! Do dużej dziury zawsze mała rurę zmieścisz...Odwrotnie bywa z tym problem...

eniu a na małą 160 mm dużą nie założy???:confused:;)

eniu
13-11-2012, 10:33
nie mówimy o nakładaniu, tylko o przetykaniu (przez strop)...

romole
13-11-2012, 11:09
Co z tego, że rura duża...Ciśnienie jeszcze ważniejsze!

Ale w tym przypadku, to właściwie podciśnienie.
I im mniejsze, tym lepiej.
Jak jest jakiś długi odcinek, spiro, załamania, to trzeba przyjąc większą średnicę niż króciec przy wkładzie.

cyprinus
13-11-2012, 15:48
Nie wiem jakie króćce mają szczelne kominki innych producentów. Nie wiem na jaki się zdecyduję, na pewno nie będzie dużej mocy. Myślałem o około 15 kW. Rura biegnie tylko przez salon po prostej, ma zdaje się 4,5m . To pruć czy zostawić tę rurę?

romole
14-11-2012, 11:59
Z racji, że prosty odcinek, stosunkowo krótki, rura kanalizacyjna (mniemam), a najważniejsze - to już jest! Dlatego ciesz się tym, co masz.

cyprinus
14-11-2012, 14:50
Cieszę się, ale spokój mam zmącony. Spróbuję jakoś z tym żyć. Dzięki.