PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką porą ocieplić poddasze



Paweł_123
14-11-2012, 21:36
witam,

mam zamiar zaadoptować poddasze,
w lato między krokwie 10cm włożyłem wełnę 7-8cm (ciąłem 15 w połowie wysokości) i na tym zakończyłem
kilka dni temu zacząłem budowę rusztowania pod poprzeczną warstwę wełny (15, lambda 0.035)
dziś zauważyłem, że deski i krokwie robią się zimne i wilgotne, w miejscach gdzie nie ma desek (dom ma już swoje lata) i można dotknąć papy czuć, że jest ona wilgotna, przy kalenicy i murłacie mniej, zaś najbardziej w połowie wysokości
obawiam się, że na skutek różnicy temperatur ciepłe powietrze przenikające przez wełnę skrapla się i wełna zacznie gnić zanim położę drugą warstwę wełny i zrobię paroizolację, czy moje obawy są słuszne?
czy powinienem zdjąć wełnę, dać deską pooddychać i poczekać do wiosny/lata?

z góry dziękuję za odpowiedz,
pozdr,
Paweł

klaudiusz_x
15-11-2012, 00:46
Skoro dach deskowany, na nim papa, pod deskami, z tego co mi wiadomo, powinieneś zrobić odpowiedni przewiew (wentylacja). Skoro tego brak, drewno będzie ciągnąć wilgoć. Stad takie niespodzianki.
Dopytaj znawców (wykonawców).
Pzdr.

CityMatic
15-11-2012, 06:03
Skoro dach deskowany, na nim papa, pod deskami, z tego co mi wiadomo, powinieneś zrobić odpowiedni przewiew (wentylacja).

Kolega ma rację musi być coś takiego bo inaczej wełna zawilgotnieje i deski zgniją , a sama izolacja nie spełni żadnej roli.

więcej poczytaj:
http://www.farmer.pl/drukuj/5274.html

Paweł_123
15-11-2012, 12:40
witam,
dziękuje za zainteresowanie!

zdaje mi się, że wilgoć bierze się z wewnątrz, poddasze niezagospodarowane i nieogrzewane
teoretycznie między wełna a deskami mam 2-3cm przestrzeni,
z wlotem powietrza problemu nie będzie, gorzej z wylotem
deski przy kalenicy mam szczelnie złączone i przykryte papą
ponad tym jest blacho-dachówka
jakie widzicie rozwiązanie?

CityMatic
15-11-2012, 14:31
gorzej z wylotem
deski przy kalenicy mam szczelnie złączone i przykryte papą
ponad tym jest blacho-dachówka
jakie widzicie rozwiązanie?

Może jakieś kominki wentylacyjne? ale to trzeba by skonsultować z dekarzem wtedy dobierze i ilość i pole przekroju.

Paweł_123
16-11-2012, 08:31
ocieplać a potem położyć szczelną paroizolację, samo się ustabilizuje w następnym sezonie

wełna i deski nie zgniją do tego czasu? nie robić wentylacji?
myślałem też, żeby wstawić jakiś piecyk gazowy i kilka godzin dziennie włączać w celu osuszenia pomieszczenia