PDA

Zobacz pełną wersję : Chyba nie mam wentylacji na poddaszu (?)



MM22
18-11-2012, 16:11
Witajcie. Dom z lat 80. Dach dwuspadowy o małym nachyleniu. Poddasze nieużytkowe, które chciałbym przerobić na użytkowe. Strop między poddaszem a poziomem niżej nieocieplony. Dach też nie. Na poddaszu biegną rury CO w otulinie. Mam tam teraz 10 stopni. Planuję zdjąć otulinę, żeby zrobiło się cieplej, a jak nie pomoże, to dołożyć styropian. Głębokość krokwi 10 cm. Na 2 warstwy nie ma miejsca, bo byłoby za nisko do chodzenia. Wełny nie chcę, bo doszłaby mi konieczność zakrycia jej od razu płytami KG, a wszystkie inne rozwiązania są za drogie. Wolę wrzucić więcej do pieca.

Wiem, że jak się ociepla dach, to trzeba zostawić 2 cm szczeliny wentylacyjnej między poszyciem a styropianem i że powinny być otwory przy ścianie kolankowej i w kalenicy, żeby powietrze sobie hulało. Ale ja teraz nie mam żadnej wentylacji, a przynajmniej tak mi się wydaje. Zerknijcie na zdjęcia. Dom stoi tak już ze 30 lat i nic się nie dzieje.

149102 149103

Wydaje mi się, że jest to papa na pełnym deskowaniu. Poprzedni właściciele mówili, że gont, ale nie wiem, czy nie zwykła papa.

149104

Czy moglibyście mi poradzić, jak z tą wentylacją, żebym ocieplając i ogrzewając to poddasze nie narobił sobie biedy?
Okna mam tam plastikowe, z wyciętymi miejscami uszczelkami, ale to jedyna wentylacja.
Przy okazji - czy gont trzeba raz na jakiś czas smołować?

MM22
18-11-2012, 20:17
no wentylacji nie ma wiec i nici z ocieplania szczegolnie, ze dla adaptacji mieszkaniowej pomieszczenia tez maja miec sys. wentylacyjny.

No dobrze, ale chyba wszystko da się zrobić i to jedynie kwestia kosztów, źle myślę?
Poza tym przez ten strych przechodzą 2 murowane kanały z wieloma kanałami każdy. 1 jest wykorzystywany przez kocioł, ale drugi służy jedynie za wentylację grawitacyjną kuchni, łazienki i składu opału. Może mógłbym po prostu wykuć w nim na strychu, w 1 z tych nieużywanych kanałów, kratkę wentylacyjną i już by wentylacja była? Nie śmiej się - nie znam się na tym, a wszystkie artykuły dotyczą nowych domów.


by ocieplic musi byc welny min. 20cm

Wiem, że zazwyczaj kładzie się 2 warstwy, ale jak dam 1, to co się stanie poza tym, że będę miał trochę zimniej, na przykład 18 stopni zamiast 23?
Podobno styropian też może być. Dałbym taki o lepszych właściwościach.



co do dachu jego obciazania to konieczna wizyta u konstruktora.

Nawet w przypadku czegoś tak lekkiego jak styropian?



a to o tym odwijaniu rur ... dobre , dobre.

Dlaczego? :) Zasilanie z kotła idzie mi najpierw do góry właśnie na strych, gdzie biegnie rurami wzdłuż 3 ścian. Rurami 2-calowymi.
Co prawda to nie grzejniki, ale też oddawałyby sporo ciepła, tak mi się wydaje.

Chcę po prostu coś sklecić tanim kosztem.

surgi22
24-11-2012, 20:58
Przy braku ocieplenia połaci dachowej odwiając ocieplenie rur zwiększysz jedynie straty ciepła przy nikłych zmianach temperatury na poddaszu.