PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o skrzynki rozdzielcze na flex



Leszek_
21-11-2012, 10:58
Witam
Chciałbym sam wykonać skrzynki rozdzielcze do rekuperacji na rury flex. Mam pytanie do tych któży mnieli takie skrzynki w rękach, czy one są puste w środku czy mają jakieś ograniczniki przepływu?

coś takiego:
http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielacza-katowa-stal-ocynk-125-5x75-i2766672691.html

z góry dzięki

pepe2009
21-11-2012, 18:35
Witam
Chciałbym sam wykonać skrzynki rozdzielcze do rekuperacji na rury flex. Mam pytanie do tych któży mnieli takie skrzynki w rękach, czy one są puste w środku czy mają jakieś ograniczniki przepływu?

coś takiego:
http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielacza-katowa-stal-ocynk-125-5x75-i2766672691.html

z góry dzięki

W aukcji pisze o "zawirowywaczach wyrównujących przepływ". Pisałem do nich kilka tygodni temu co to ale nie dostałem żadnej odpowiedzi...pozdr.

kangaxx
21-11-2012, 21:53
to nie jest skrzynka pod flexa tylko pod polietylen

michal_l
22-11-2012, 10:40
zawirowywaczach wyrównujących przepływ

to jakiś marketingowy bełkot
trzeba się trochę napracować i sensownie policzyć kształt i wymiary skrzynki, tak, aby przepływ powietrza był
optymalny dla wszystkich wyjść.
Da się to zrobić [ patrz nasze kolektory superpłaskie do Uniflexplus+]
ale to niestety kosztuje.

Zwykła blaszana skrzynka o kształcie takim, jaki łatwo można zrobić na prasie krawędziowej
nie będzie optymalna i żaden zawirowywacz nie pomoże.

Ja osobiście bym nie wkładał do skrzynek i kanałów PE żadnych bezsensownych przedmiotów
ponieważ się to z czasem zakurzy i będzie utrudniało przepływ powietrza.

Dodatkowo na takich zawirowywaczach to tylko szum niepotrzebny powstaje :-)

psulek
22-11-2012, 12:48
Na dobrą sprawę nie wiem czy warto. Robiłem ostatnio skrzynkę na zamówienie - kosztowała 60 PLN (jedno wejście, sześć wyjść). Jak chcesz to napisz na priv - dam ci namiary. Firma z Wa-wy.

81jacek
13-06-2014, 02:07
Na dobrą sprawę nie wiem czy warto. Robiłem ostatnio skrzynkę na zamówienie - kosztowała 60 PLN (jedno wejście, sześć wyjść). Jak chcesz to napisz na priv - dam ci namiary. Firma z Wa-wy.

Witam.

Potrzebuje dwie nietypowa skrzynki rozdzielcze 160/8x75 do wentylacji mechanicznej.
Wiem ze to już trochę czasu minęło, ale może nadal posiadasz jakiś namiar na tą firmę z Warszawy.

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Jacek

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 03:01
To są typowe skrzynki

81jacek
13-06-2014, 10:02
Ja potrzebuje nietypowe, z wyjściami w poziomie i pionie
.265169

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 10:33
A poleci tam do góry powietrze? Dlaczego ma nie polecieć przez mniejsze opory? Takie 90' i pionowy kanał - to sporo większy opór.

81jacek
13-06-2014, 11:09
A odejście od skrzynki plus jakiś "x" kanału następnie przejrzejcie na ścianę 90' i kolejny kąt 90' pod sufitem to mniejszy opór?
Ośmielił bym się powiedzieć ze powietrze by miało mniejszy opór w następującej konfiguracji, pionowe wyjście ze skrzynki i jakiś łagodny łuk pod sufitem..
Wydaje mi się ze wyjście pionowe do dobre rozwiązanie,mniejsze opory, i w moim przypadku nie muszę się martwic o zabudowę kanałów ponieważ wszystkie media by wypadały w jednej "wnęce".

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 11:41
A odejście od skrzynki plus jakiś "x" kanału następnie przejrzejcie na ścianę 90' i kolejny kąt 90' pod sufitem to mniejszy opór?
Ośmielił bym się powiedzieć ze powietrze by miało mniejszy opór w następującej konfiguracji, pionowe wyjście ze skrzynki i jakiś łagodny łuk pod sufitem..
Wydaje mi się ze wyjście pionowe do dobre rozwiązanie,mniejsze opory, i w moim przypadku nie muszę się martwic o zabudowę kanałów ponieważ wszystkie media by wypadały w jednej "wnęce". Kanały się "wyrównuje" łukani "c" - to 3m "s" to6m... A tu od razu ze skrzynki może nie wyjść. Zwłaszcza na nocnych prędkościach. Można u siebie kombinować - małe ilości powietrza są trudno przewidywalne.

81jacek
14-06-2014, 12:10
Kanały się "wyrównuje" łukani "c" - to 3m "s" to6m... A tu od razu ze skrzynki może nie wyjść. Zwłaszcza na nocnych prędkościach. Można u siebie kombinować - małe ilości powietrza są trudno przewidywalne.

Panie Tomaszu,

Najpierw Pan twierdzi ze powietrze wcale tam nie poleci, teraz Pan pisze ze od razu ze skrzynki może nie wyjść, czy tak czy tak "możne nie wyjść", zawsze będzie nierówno w stosunku parter poddasze - długość kanałów, więcej załamań etc. dlatego w obu przypadkach trzeba będzie wyrównać łukami.

Na moje to wygląda tak:
Przy zastosowaniu skrzynki poziom/pion z głównym wejściem prostopadłym, powietrze nawiewane/wywiewane będzie miało mniejsze opory na wyjściach pionowych ponieważ powietrze będzie tylko przelatywać przez skrzynkę równolegle "na wprost", a do wyjść poziomych poleci prostopadle 90' .
Idąc dalej tym tokiem, pionowym wyjściem ze skrzynki następnie 2.6-2.7m kanału i łuk 90'- to powinno zniwelować różnicę pomiędzy wyjściami ze skrzynki, następnie to już tylko proste tych samych długości co na posadzce kanały idą do anemostatów.

Przy zastosowaniu skrzynki poziomej, sprawa wygląda następująco; wychodzimy ze skrzynki prostopadle i tu mamy pierwsze 90', następne ok. 2m kanału, następnie kąt 90' (przechodzimy na ścianę) 2.6m kanału i kolejny łuk 90'...
Teraz aby to wszystko "wyrównać" musimy zwiększyć opory na posadce poprzez zastosowanie luków.

Reasumując, stosując skrzynkę typu pion/poziom mam; mniej kątów 90', wyjdzie mniej kanału PE, i brak problemu z maskowaniem ich.
Przy użyci skrzynki poziomej; problem z maskowaniem przewodów PE, więcej kątów 90' dłuższe kanały - czyli celowo zwiększam opory całej instalacji WM.

P.s.
To są tylko, moje własne spostrzeżenia z własnego projektu domu, może w innych projektach pozioma skrzynka jest lepszym rozwiązaniem, ale w moim to raczej NIE JEST.
Jeszcze jedno mnie zastanawia, dlaczego jest Pan przeciwnikiem skrzynek rozprężnych przelotowych, mówił Pan ze nie rozdzielają równo, dlaczego? skoro i tak trzeba wyrównywać instalacje...

Pozdrawiam
Jacek

Tomasz Brzęczkowski
14-06-2014, 12:52
Jeszcze jedno mnie zastanawia, dlaczego jest Pan przeciwnikiem skrzynek rozprężnych przelotowych, mówił Pan ze nie rozdzielają równo, dlaczego? skoro i tak trzeba wyrównywać instalacje... Przelotowe skrzynki - góra i dół. Z kanału głównego idzie na jedną skrzynkę i na drugą. Teraz na górze są sypialnie. Idziemy spać, zamykamy drzwi. Powietrze idąc po najmniejszej linii oporu, może zasilać tylko tę skrzynkę na dole, gdzie są otwarte przestrzenie.
Tak naprawdę to nie ma jednoznacznego zachowania powietrza. Ja napisałem tylko, że jako firma, nie mogę ryzykować, że coś nie wyjdzie, dlatego unikam przelotowych skrzynek - choć takie mam np. Uniflex 265369

81jacek
14-06-2014, 13:38
Przelotowe skrzynki - góra i dół. Z kanału głównego idzie na jedną skrzynkę i na drugą. Teraz na górze są sypialnie. Idziemy spać, zamykamy drzwi. Powietrze idąc po najmniejszej linii oporu, może zasilać tylko tę skrzynkę na dole, gdzie są otwarte przestrzenie.
Tak naprawdę to nie ma jednoznacznego zachowania powietrza. Ja napisałem tylko, że jako firma, nie mogę ryzykować, że coś nie wyjdzie, dlatego unikam przelotowych skrzynek - choć takie mam np. Uniflex 265369

Chudziło mi o takie skrzynki jak na zdjęciu, nie znam fachowej nazwy jak dla mnie to ona jest przelotowa ;-)
265379