PDA

Zobacz pełną wersję : Okno typu HS. Problem z wyborem podziału na 2 lub 3 części.



klinik
21-11-2012, 17:04
Dziś jareko zabił mi kolejnego ćwieka....

Mam otwór okienny o szerokości 5m. Zamontowany będzie w nim HS. Teraz pojawiła się opcja z możliwością podziału na 2 z racji pojawienia się nowego profilu Schuco opartego na SI82.

Poniżej załączam dwa rzuty elewacji z naniesionymi podziałami HS na 2 i 3 części. Poradźcie bo zdurniałem. Niby podział na 3 wpasowuje się lepiej w budynek, ale kusi większą przestronność jaką daje podział na dwa.

http://img12.imageshack.us/img12/2065/hs23.jpg

finlandia
21-11-2012, 19:46
Mi się bardziej podoba opcja z 3 skrzydłami.
Pewnie też w tym wariancie uniknisz konieczności stosowania szyb o gr. 6mm

ClNEK
21-11-2012, 20:06
Pewnie też w tym wariancie uniknisz konieczności stosowania szyb o gr. 6mm

Przy wysokości 2200 na pewno można dać szyby 4 mm (3 skrzydła), zapewne pakiet szybowy będzie miał lepsze U

MMichal
21-11-2012, 21:51
Witam

no dużo lepiej wygląda ten podział na 3 części, chyba, że na dole będzie salon samochodowy a auto do środka jakoś wjechać musi :)


Pozdrawiam

jareko
21-11-2012, 23:32
tu nie chodzi by "zabić ćwieka"
Wiadomym jest że najcieplejsze sa okna mające najwyższy udział szyby w całym pakiecie i nawet zastosowanie szyb 6mm daje nam szklenie o Uw=0,7 - realnie nieosiągalne przy takich powierzchniach na skrzydle o głębokości 70 mm jakim dotychczas było Schuco CT70 HS. Często trzecia szyba była szybą dla samej szyby generując inne problemy - temat rzeka

niby 12 mm a jak wiele daje zamiana Ct na Si
HS w Si będzie szlagierem w 2013 roku - już nie będzie odstawać Uw od innych okien w sposób tak rażący, realnie wymuszający zastosowanie grzejników kanałowych

Biorąc pod uwagę symetrię powiedziałbym że najlepszy byłby podział 4/4 ale i najzimniejszy z zimnych
Biorąc pod uwagę walory, możliwe walory użytkowe - podział 2/2 - choćby możliwość obu skrzydeł ruchomych, czego przy 3/3 sie nie uzyska

Czy warto ?
Nie wiem, wiem jedno, okna sa na najbliższe co najmniej 25 lat i teraźniejsza decyzja będzie chwalona lub ganiona przez najbliższe lata
Wiem też, że najlepsze użytkowo rozwiązanie wyjścia na taras, jakim w ocenie wielu jest HS, przegrywa z innymi rozwiązaniami wbrew pozorom nie ceną - przegrywa zwiększonymi stratami ciepła i obniżeniem komfortu przy samym oknie - to w końcu ok 11 mkw szkła

Charlie
22-11-2012, 06:46
Mnie się bardziej podoba podział na 2 części - rewelacyjny wygląd z dużymi kwaterami szkła.
Salon od wewnątrz nabiera eleganckiego wyglądu.
A dwa skrzydła ruchome to ideał funkcjonalności :)
Nawet szybkę P4 od zewnątrz można zamontować z takim typem profilu.
Trzeba przyznać, że Schuco reaguje natychmiastowo na trendy rynkowe :)

witek86
22-11-2012, 09:13
Ja również wybieram podział na 2 (tak abyś nie miał za łatwo przy wyborze)
i co do wyglądu tego okna względem elewacji to może nie mam artystycznej wizji ale na 2 bardziej mi się podoba!

oj widziałem tego HS ,kto to będzie dźwigał?:)
zawsze jak przyjeżdżają jakieś duże gabaryty to montażyści (tak poprawnie powinno być monterzy ale mi ni jak nie pasuje:) ) się śmieją że dobrze że to klient sam odbiera i montuje:)

Charlie
22-11-2012, 09:19
Bartek to Twoja realizacja ?

klinik
22-11-2012, 09:44
Ja również wybieram podział na 2 (tak abyś nie miał za łatwo przy wyborze)
i co do wyglądu tego okna względem elewacji to może nie mam artystycznej wizji ale na 2 bardziej mi się podoba!

oj widziałem tego HS ,kto to będzie dźwigał?:)
zawsze jak przyjeżdżają jakieś duże gabaryty to montażyści (tak poprawnie powinno być monterzy ale mi ni jak nie pasuje:) ) się śmieją że dobrze że to klient sam odbiera i montuje:)


Jakie wymiary ma ten HS ze zdjęcia?

Ja sobie nie mogę wyobrazić nie tyle podziału na dwa co przesuwania skrzydła o szerokości 2,5m. Nie miałem jeszcze okazji HS o podobnych gabarytach widzieć.

ClNEK
22-11-2012, 10:32
Jak już się rozpędzi to będzie samo jechać :) Przesuwać będzie się bez problemu tylko taka szyba + rama w zależności od wersji może mieć ok 300 kg wagi więc jakie by to rolki nie były to przy ruszaniu tego z miejsca trzeba trochę siły włożyć. Mimo wszystko kobiety i starsze dzieci dadzą rade

witek86
22-11-2012, 11:45
Bartek to Twoja realizacja ?

mnie pytasz;)?

witek86
22-11-2012, 11:47
Jakie wymiary ma ten HS ze zdjęcia?

Ja sobie nie mogę wyobrazić nie tyle podziału na dwa co przesuwania skrzydła o szerokości 2,5m. Nie miałem jeszcze okazji HS o podobnych gabarytach widzieć.

tam ma akurat 4m i tak jak mówi CINEK jak już ruszy to jedzie:) ale nie ma co się bać na pewno łatwiej i lżej chodzi jak suwanka o szerokości 3m:)

Charlie
22-11-2012, 14:30
mnie pytasz;)?

Czyli zgadłem :)

Świetna jakość wykonania. HST wymaga wysokiej precyzji - nie wybacza błędów montażowych. W Łodzi za montaż tego typu przeszkleń bierze się spore pieniądze.

Jeśli któryś z wykonawców posiada foty swoich realizacji to niech je publikuje.

WiększośćInwestorów nie ma wyobrażenia o pewnych niuansach np. tego typu konstrukcji jak suwanka niskoprogowa typu HST.

witek86
22-11-2012, 15:09
ci co nie mają wmawiają klientom że to jest lipa że gówniane itp
dobrze że mamy sporego HS'a w salonie i klient może sobie zobaczyć różnice :)

ClNEK
22-11-2012, 16:13
dobrze że mamy sporego HS'a w salonie i klient może sobie zobaczyć różnice :)

wprawdzie HSa w salonie nie mam ale udaje mi się takie sprzedać

wprawdzie dopiero się wykańczają, kolor dość rzadko zamawiany, jasny dąb

150181150182

jareko
22-11-2012, 16:45
niestety, za późno wziąłem się za robienie zdjęć - poza tym - zdjęcie z montażu nie oddaje tego co widok w wykończonej chałupie
W tym roku zamontowaliśmy coś około 15 HS-ów, z roku na rok, coraz więcej.
Dlaczego?
Hmmm.... sądzę, że do coraz większej rzeszy Inwestorów dociera to, że okna to wydatek na lata i tak należy rozpatrywać tą inwestycję, zacisnąć pasa i mieć coś użytkowo najlepszego z najlepszych

klinik
22-11-2012, 17:32
Dzięki za zdjęcia.

Jakie mamy ograniczenia przy nowym HS. Skrzydło o szerokości 2,5m swoje będzie ważyło. Czy po latach eksploatacji nie będzie ta masa wpływała negatywnie na działanie całości?

Charlie
22-11-2012, 18:06
wprawdzie HSa w salonie nie mam ale udaje mi się takie sprzedać

wprawdzie dopiero się wykańczają, kolor dość rzadko zamawiany, jasny dąb

150181150182

Ładny dom - nowoczesny, w moim guście.

Charlie
22-11-2012, 18:11
Dzięki za zdjęcia.

Jakie mamy ograniczenia przy nowym HS. Skrzydło o szerokości 2,5m swoje będzie ważyło. Czy po latach eksploatacji nie będzie ta masa wpływała negatywnie na działanie całości?

Nie wiem czy są jakieś badania na zużycie okucia w HST.
W każdym razie u Teściowej HS "jeździ" już 11 lat bez zarzutu, skrzydło chyba 1,8 mb. Okucie było czyszczone kilka razy a tory są odkurzane systematycznie.

Charlie
22-11-2012, 18:13
niestety, za późno wziąłem się za robienie zdjęć - poza tym - zdjęcie z montażu nie oddaje tego co widok w wykończonej chałupie
W tym roku zamontowaliśmy coś około 15 HS-ów, z roku na rok, coraz więcej.
Dlaczego?
Hmmm.... sądzę, że do coraz większej rzeszy Inwestorów dociera to, że okna to wydatek na lata i tak należy rozpatrywać tą inwestycję, zacisnąć pasa i mieć coś użytkowo najlepszego z najlepszych

To jakiś gigant jak na PVC :)
Pamiętasz rozmiar i cenę ?

jareko
22-11-2012, 18:24
ten dwuskrzydłowy rozsuwany na bok ? 5900 / 2300 i o ile pamiętam koszt ok 24 tyś ale nie pamiętam dokładnie

Maksymalny w podziale 2/2 jaki montowaliśmy miał 4000 / 2300 - oba skrzydła ruchome - tak jak na kolejnym zdjęciu - choć ten tu zaprezentowany ma mniej

Charlie
22-11-2012, 20:07
ten dwuskrzydłowy rozsuwany na bok ? 5900 / 2300 i o ile pamiętam koszt ok 24 tyś ale nie pamiętam dokładnie

Maksymalny w podziale 2/2 jaki montowaliśmy miał 4000 / 2300 - oba skrzydła ruchome - tak jak na kolejnym zdjęciu - choć ten tu zaprezentowany ma mniej

w drewnie podobne ceny :)

finlandia
22-11-2012, 21:33
CO Wy wiecie o HS`ach? ;)
Od 90 miesięcy (ponad 7 lat) mam u Klienta HS 6,2m w podziale na 4. NIGDY nie miałem z nim kłopotów. Kosztował coś ok 12 tys. zł :) Jego fotkę widziałem u konkurencji - skradzioną z mojej strony. Teraz by wyszło ok 20. W drewnie taniej. I grubość 88mm jest u mnie "od zawsze" Tylko co zrobić, jak Wy nie lubicie drewna?

MMichal
22-11-2012, 23:00
Witam


. Teraz by wyszło ok 20. W drewnie taniej. I grubość 88mm jest u mnie "od zawsze" Tylko co zrobić, jak Wy nie lubicie drewna?

ja bardzo lubię drewno :)
tylko jeszcze nikt mi nie odpowiedział DLACZEGO sosna stanowi podstawowy materiał na stolarkę?, poza ceną, na moje jest najmniej trwała albo może inaczej - trzeba się z nią obchodzić jak z jajkiem :)

Pozdrawiam

jareko
23-11-2012, 07:52
dlaczego?
MMichale - odpowiedź prosta jak konstrukcja cepa
Tak jak w PVC - muszą być profile tańsze by wogóle się sprzedawały - tak samo z drewnem, musi być materiał który znajdzie nabywców - stąd szokujące zestawienie w porównaniu z tzw. zachodem gdzie stolarka drewniana jest ZAWSZE droższa od PVC a u nas.... jakże często drewno wychodzi porównywalnie lub nawet taniej od dobrych okien PVC w kolorze
Pocieszę cię, coraz więcej klientów zaczyna uważać na drewno gdyż tu też zaczyna do nich docierać że cena odzwierciedla jakość wyrobu a nie wątpliwy prestiż posiadania okien drewnianych

finlandia
23-11-2012, 08:08
Jesli juz mowimy o drewnie to dodam:
w mojej ofercie drewno zawsze bylo drozsze niz PCW. Niewiele, bo zaczynalo sie jakies 20-30% wiecej niz dobre PCW. Ale zawsze to bylo drewno mahon/dab/meranti. Tylko kliencie i tak patrzyli na ceny - a nie material czy grubosc okien i lokalni stolarze wychodzili troche taniej. Wiec i u nas wrocila sosna w starym systemie Dj68 i kosztuje szokujaco tanio - w cenie srednich okien PCW. Liczy sie cena - wiec prosze bardzo.

antonin
23-11-2012, 08:31
Liczy sie cena - wiec prosze bardzo.
Patrząc na to wszystko z waszej strony ( handlowców ) to wam współczuję. Chcecie dla klienta jak najlepiej i proponujecie mu dobre rozwiązania - to nie dobrze bo za drogo. Jeśli sprzedaż tanio towar nie najlepszej jakości - też nie dobrze.

Charlie
23-11-2012, 08:41
Witam



ja bardzo lubię drewno :)
tylko jeszcze nikt mi nie odpowiedział DLACZEGO sosna stanowi podstawowy materiał na stolarkę?, poza ceną, na moje jest najmniej trwała albo może inaczej - trzeba się z nią obchodzić jak z jajkiem :)

Pozdrawiam

SOSNA to nasze narodowe drzewo :)
Dobrze przetworzona nie sprawia problemów. Pod sformułowaniem PRZETWORZONE ukrywa się clou jakości.

Osobiście nie podoba mi się faktura tego drewna tak samo jak dębu. Moim faworytem estetycznym i technicznym jest CEDR - okropnie drogie :)
Stolarka z cedru to jak maybach na podjeździe domu :)

jareko
23-11-2012, 08:45
dlatego ciągle myślę nad otwarciem nowego salonu, z najtańszymi oknami na rynku, z dwuletnią a może i nawet pięcioletnią gwarancją producenta - nie własną, za duże ryzyko, pod innym szyldem lub wręcz ze wspólnikiem by swego imienia nie szargać ;) bo i tak chorobą w tym roku juz zostało zszargane
Ja bym je tylko montował i ten montaż firmował
Antonin - niestety, taka jest prawda o całym rynku a okiennym w szczególności. Nawet w samochodach nie ma aż takiej konkurencji jak w oknach - ale tam przynajmniej nie przekracza się granicy zdrowego rozsądku, trzymając się pewnych zasad - w oknach - wolna amerykanka
A zresztą, idę się zdrzemnąć, morfina usypia ;)

jareko
23-11-2012, 09:16
... Moim faworytem estetycznym i technicznym jest CEDR - okropnie drogie :)
Stolarka z cedru to jak maybach na podjeździe domu :)i dla wielu, których nie stać na Maybacha, okno staje się namiastką wyższego statusu a tak naprawdę z ukłonem zaproszeniem złodziei do domu ;)

witek86
23-11-2012, 10:06
Może to oczy wyobraźni ale widzę tendencję że znacząca większość ludzi zaczyna sobie zdawać sprawę że tanie okna,tani montaż ,pierwsza lepsza ekipa na budowie kosztuję ich więcej jak Fachowcy z dobrym produktem dobrą renomą i co najważniejsze wiedzą o tym co robią!
Coraz mniej jest złotych rączek które położą płytki ,pomalują ściany, wstawią okna i jeszcze pierogów na lepią przy okazji:)
Nie mówię tu o małych remontach w domu gdzie do cieknącego kranu trzeba wołać hydraulika itp
Coraz mniej busów z reklamą okna,drzwi,panele,firma budowlana,ocieplenia ,pranie dywanów
Moje zdanie i nie musicie się z nim zgadzać :)

Charlie
23-11-2012, 11:03
i dla wielu, których nie stać na Maybacha, okno staje się namiastką wyższego statusu a tak naprawdę z ukłonem zaproszeniem złodziei do domu ;)

Jakich złodzieji - ubezpieczenie + monitoring.
Maybachów nie kradną - mają fabrycznie wbudowany GPS. Do namierzenia natychmiast :)

MMichal
23-11-2012, 12:15
Witam

No właśnie w drewnie "zabawa" taka sama jak jakiś czas temu z PCW, niby DREWNO a jednak tylko kiepska sosenka, to taki Maybach (skoro już zeszło na porównania samochodowe) ale z silnikiem od UNO, wygląda DOBRZE ale sprawuje się ....

I znowu mordercza praca nad uświadamianiem potencjalnego klienta o tym CO kryje się za taką a nie inną ceną stolarki drewnianej itd itp.

Osobiście drewnem interesuję się od niedawna ale tak to wygląda ostatnie kilka montaży, którym miałem możliwość się przyglądać to "teoretycznie" najwyższa półka drewna+aluminium - i pytam DLACZEGO sosna ?
czy faktycznie jest aż tak duża różnica między sosną a np meranti czy dębem ?

Pozdrawiam

ClNEK
23-11-2012, 14:41
co wy tak z tym maybachem, przecież to okropnie brzydkie jest :)

Charlie
23-11-2012, 18:20
Witam

No właśnie w drewnie "zabawa" taka sama jak jakiś czas temu z PCW, niby DREWNO a jednak tylko kiepska sosenka, to taki Maybach (skoro już zeszło na porównania samochodowe) ale z silnikiem od UNO, wygląda DOBRZE ale sprawuje się ....

I znowu mordercza praca nad uświadamianiem potencjalnego klienta o tym CO kryje się za taką a nie inną ceną stolarki drewnianej itd itp.

Osobiście drewnem interesuję się od niedawna ale tak to wygląda ostatnie kilka montaży, którym miałem możliwość się przyglądać to "teoretycznie" najwyższa półka drewna+aluminium - i pytam DLACZEGO sosna ?
czy faktycznie jest aż tak duża różnica między sosną a np meranti czy dębem ?

Pozdrawiam

Róznice pomiędzy Meranti a Sosną wynikają przede wszystkim z kursu walutowego - konkretnie USD do PLN-u. Meranti importuje się z Azji.
W tej chwili to ok. 50 PLN/m2 okna czyli przy standardowych 40 m2 to około 2000 PLN-ów. Czy to dużo czy mało ? Polskie realia pokazują, że DUŻO.
Drewno drzew liściastych jest stabilniejsze niż iglastych a wynika to z ich budowy. Widać to na przekrojach kantówki - przy okazji obejrzyj sobie mustery u producenta.
Drewno drzew liściastych jest łatwiejsze do obróbki ( lepiej się depiluje :) ) - zwracam Ci uwagę, że w przeciwieństwie do PVC, Aluminium czy Stali producent stolarki drewnianej sam musi sibie zrobić profil okienno-drzwiowy. Jest to plus w momencie kiedy inwestuje w narzędzia bo można sobie zrobić kształt taki jaki się chce a ograniczają go li tylko narzędzia. Koszt kompletu dobrej jakości narzędzi do centrów obróbczych to rząd wielkości od 50 tysięcy do 120 tysięcy PLNów.

Czy sosna jest lepsza od meranti czy dębu - jedno i drugie drewno DOBRZE przetworzone spełnia swoje funkcje w stolarce otworowej. W.g mnie wybór rodzaju drewna to tylko rzecz GUSTU Klienta. Podoba się faktura tego albo ttamtego. Podobna sytuacja jest w okleinach profili PVC czy profili Alu.
Często zadawane pytania Klientów - Panie, ale sosna jest miękka. Odpowiada się na to - Panie, to ma znaczenie przy podłogach. Po oknach czy drzwiach się nie chodzi :)

Osobnym tematem są pozostałe komponenty do produkcji stolarki. Szczególny nacisk kładę tu na rodzaj lakierów. W.g mnie firma REMMERS to najwyższa półka. Receptury mają najszersze, kolorystyka najbogatsza, wsparcie techniczne perfekcyjne a ceny przyzwoite jak na największe nasycenie lakieru żywicą akrylową.

Jeśli wybierasz sobie dostawcę stolarki drewnianej to trzeba zwrócić uwagę w jaki sposób i czy w ogóle producent zabezpiecza drewnianą kantówkę - impregnacja + robaki.
Ideałem jest tunel próżniowy.
Pozdrawiam

P.S tak z ciekawości to są jeszcze stolarze ( starszej daty), którzy bejcują drewniane okna i ludzie to kupują :)

MMichal
24-11-2012, 12:40
Witam

Róznice pomiędzy Meranti a Sosną wynikają przede wszystkim z kursu walutowego - konkretnie USD do PLN-u. Meranti importuje się z Azji.
W tej chwili to ok. 50 PLN/m2 okna czyli przy standardowych 40 m2 to około 2000 PLN-ów. Czy to dużo czy mało ? Polskie realia pokazują, że DUŻO.
Drewno drzew liściastych jest stabilniejsze niż iglastych a wynika to z ich budowy. Widać to na przekrojach kantówki - przy okazji obejrzyj sobie mustery u producenta.
Drewno drzew liściastych jest łatwiejsze do obróbki ( lepiej się depiluje :) ) - zwracam Ci uwagę, że w przeciwieństwie do PVC, Aluminium czy Stali producent stolarki drewnianej sam musi sibie zrobić profil okienno-drzwiowy. Jest to plus w momencie kiedy inwestuje w narzędzia bo można sobie zrobić kształt taki jaki się chce a ograniczają go li tylko narzędzia. Koszt kompletu dobrej jakości narzędzi do centrów obróbczych to rząd wielkości od 50 tysięcy do 120 tysięcy PLNów.

Czy sosna jest lepsza od meranti czy dębu - jedno i drugie drewno DOBRZE przetworzone spełnia swoje funkcje w stolarce otworowej. W.g mnie wybór rodzaju drewna to tylko rzecz GUSTU Klienta. Podoba się faktura tego albo ttamtego. Podobna sytuacja jest w okleinach profili PVC czy profili Alu.
Często zadawane pytania Klientów - Panie, ale sosna jest miękka. Odpowiada się na to - Panie, to ma znaczenie przy podłogach. Po oknach czy drzwiach się nie chodzi :)

Osobnym tematem są pozostałe komponenty do produkcji stolarki. Szczególny nacisk kładę tu na rodzaj lakierów. W.g mnie firma REMMERS to najwyższa półka. Receptury mają najszersze, kolorystyka najbogatsza, wsparcie techniczne perfekcyjne a ceny przyzwoite jak na największe nasycenie lakieru żywicą akrylową.

Jeśli wybierasz sobie dostawcę stolarki drewnianej to trzeba zwrócić uwagę w jaki sposób i czy w ogóle producent zabezpiecza drewnianą kantówkę - impregnacja + robaki.
Ideałem jest tunel próżniowy.
Pozdrawiam

P.S tak z ciekawości to są jeszcze stolarze ( starszej daty), którzy bejcują drewniane okna i ludzie to kupują :)

ciekawie bardzo ciekawie - dziękuję :)

dlaczego u mnie takie, może błędne, podejście do sosny, okna drewniane o dużych gabarytach - montowanie ich naprawdę wymaga piekielnej uwagi i ostrożności. Drzwi balkonowe, wyjście na taras gromadzący się piaseczek powoduje "odgniecenie" na profilu dolnym - na to niestety skarżą się nabywcy. Nie miałem okazji wprawdzie porównać jak to jest z meranti czy dębem ale próbki jednak się zdecydowanie twardsze, raczej paznokciem się ich nie uszkodzi a sosnę owszem, chyba, że trafiałem na bardzo kiepskiej jakości sosny ?

Co do okien mniejszych, standardowych do faktycznie chyba jest tak jak mówisz i to tylko kwestia gustu.

Pozdrawiam

Charlie
24-11-2012, 13:17
Witam


...Drzwi balkonowe, wyjście na taras gromadzący się piaseczek powoduje "odgniecenie" na profilu dolnym - na to niestety skarżą się nabywcy. ...

hmm, w drewnianych skrzydłach i ościeżnicach okienno-balkonowych stosuje się tzw. okapnik aluminiowych czyli element odwodnieniowy i to on ma pierwszy kontakt z kroplą wody czy drobinkami piasku.
Chyba, że chodzi Ci o tzw doświetla boczne zwane kolokwialnie fix-ami gdzie profil drewniany bezpośrednio styka się z podłożem. Są odpowiednie nakładki systemowe ochraniające tę strefę np. firmy Aluron, które stosuje się w tego typu przypadkach.

finlandia
24-11-2012, 18:33
A tu się z Tobą nie zgodzę. Większość okien ma termookapnik wyżej niż na styku z tarasem. I nie wszystkie fixy muszą wyglądać inaczej.
PS. Za daleko odbieglismy od tematu HS`ów.
Ja się tu nie będę chwalił fotkami - każdy kto wpisał HS w goglach oglądał moje realizacje ;)

klinik
26-11-2012, 11:36
Wracając do tematu. Decyzja zapadła. Podział na 3 z tym ze 2 skrzydła suwane zamiast jednego.

Dzięki wszystkim za opinie.