PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka ziemia na podniesienie terenu?



impressa
23-11-2012, 13:41
Sytuacja jest następująca - 50cm humusu, pod spodem piach.
Teren chciałbym podnieść o jakieś 30cm, z czego gdzieś na 1/3 mam humus z wykopu pod budynek.
Opcje:
1) Dokupić humus na brakujące 20cm.
2) Dokupić najtańszy piasek i zrobić przekładaniec - rozplantować 20cm piasek na obecnym poziomie terenu a na to wrzucić 10cm humusu z wykopów.

Wydaje mi się że opcja 1 będzie lepsza dla roślin, ale z jednej strony nie planuję zbyt wiele oprócz trawy, a z drugiej, obawiam się że taka 80cm warstwa humusu nie przepuści chyba zbyt wiele wody i będą kałuże.

Co sądzicie?

Mymyk_KSK
24-11-2012, 22:33
A czemu nie planujesz zbyt wiele prócz trawy?

Trawie wystarczy nawet 10 cm warstwa humusu, bo trawa korzeni się płytko.

Humus nie jest nieprzepuszczalny dla wody (to nie glina) zresztą obojętnie, którą opcję wybierzesz to i tak musisz humus wymieszać częściowo z piaskiem - czyli wyjdzie piasek/humus+piasek/humus.

impressa
25-11-2012, 14:18
Dzięki Mymyk - o to chodziło! Wezmę w takim razie trochę tego, trochę tego i postaram się jakoś to przemieszać z pomocą koparki.

Na ogród na razie nie mam zupełnie pomysłu, więc na początek low cost.. Po paru sezonach pewnie powoli zmotywuję się do jakiegoś ładnego zagospodarowania kawałek po kawałku :)

Blechert
25-11-2012, 20:29
A ja bym przywiózł na spód glinę. Przez piach i humus woda przelatuje jak przez sito. Można podlewać w nieskończoność...

maly06
27-11-2012, 06:35
Tak , ja też miałam problemy .Tyle gliny że woda stała ,teraz już jest lepiej.Glina zebrana i nawieziona czarna ziemia. A wcześniej nie mozna było wjechać.151023