PDA

Zobacz pełną wersję : Komin do pieca wolnostajacego, wybor pieca m. Jotul a Romotoop



atomm
28-11-2012, 18:49
Witam
jestem w trakcie generalnego remontu.
Mam projekt w ktorym przewidziany byl kominek.
Niestety w praktyce okazało się ze projektanci "nie wiedzieli" ze kominek wydziela cieplo i nie mozna ustawiac skorzanych kanap 30 cm od szyby bocznej kominka... :sick:

Rozwiazaniem bardzo korzystnym pod pewnymi warunkami wydaje sie zamontowanie pieca wolnostojacego.
Stad prosba o opinie.

1. Mam zaplanowany komin - jednen kanal 200mm srednicy do spalin (40 cm na 40 cm obudowa) i drugi kanal wentylacyjny (obudowa 20 cm na 40 cm)
czy w przypadku pieca wolnostojacego te wymiary można zmniejszyc?
2. Komin mial przechodzic przez dwie kondygnacje (ok 7 mkw) - czy sa jakies rozwiazania zeby od pieca w nizszej kondygnacji szla tylko rura pionowo od piece w gore, a komin zaczynal sie w suficie na gorze i przechodzil tylko przez jedna kondygnacje - byloby to rozwiazanie optymalne dla rozkladu salonu
3. Wybor pieca
prosze o opinie za / przeciw w stosunku do moich propozycji pieca na postawie doswiadczenia w uzytkowaniu:
- Jotul F373
- Romotop Avila T
- Scan 85 (cenowo to juz odjazd)

Piec planuje uzywac okresowo - nie czesciej niz srednio raz w tygodniu, funkcje dekoracyjnie i dogrzewajaco parter (65 mkw - salon + kuchnia)

netcom
28-11-2012, 22:38
Niestety w praktyce okazało się ze projektanci "nie wiedzieli" ze kominek wydziela cieplo i nie mozna ustawiac skorzanych kanap 30 cm od szyby bocznej kominka... :sick:


A dlaczego nie wezmiesz pod uwagę kominka bez szyby bocznej?
Możesz zrobić obudowę izolującą jego bok i przy niej postawić kanapy.
Ja mam telewizor w odległości zero cm od obudowy kominka - nie nagrzewa się.

Kominki Piotr Batura
29-11-2012, 05:38
Ustawienie fotela obok kozy będzie tak samo niebezpieczne. Netcom dobrze Ci radzi.

atomm
29-11-2012, 20:06
No niestety kanapy usatwione sa w "L", komin na przedłuzeniu dolnej kreski - wolalbym miec widok z drugiej kanapy na ogien, a nie na bok kominka.
W przypadku kozy, instaluja ja bezposrednio pod kominem - bedzie wiecej o ok 70 cm odleglosci do kanapy, w dodatku moge odwrocic ja przodem w strone salonu.
Zreszta w 3 firmach glowili sie nad rozwiazaniem problemu i nic lepszego nie wyszlo.

Tak czy inaczej, kwestie komina mam już rostrzynieta - bedzie nieco inny (150 mm srednica i ma byc rura, a nie bloczki systemowe), wentylacyjny tez musi byc, ale nie koniecznie obok.

Pzostaje pytanie o wady zalety wymienionych piecy wolnostojacych...

eniu
29-11-2012, 21:55
A co o tych piecach sadzą w tych 3 firmach? :)

atomm
11-04-2013, 14:31
Ano każdy chwali własny produkt ;)

lecho*ski
11-04-2013, 22:22
'Piec planuje uzywac okresowo - nie czesciej niz srednio raz w tygodniu, funkcje dekoracyjnie i dogrzewajaco parter (65 mkw - salon + kuchnia) "

skoro chcesz uzywac raz w tygodniu, to chyba powinieneś małżonki spytać, który jej się podoba, taki piec mozesz mieć jeszcze z dovre na przykład