PDA

Zobacz pełną wersję : WŁĄCZNIK / WYŁĄCZNIK Światła do inteligentnego domu



tomaszmarcin
04-12-2012, 07:20
Witam,

Poszukuje odpowiedniego wlacznika/wylacznika swiatla do inteligentnego domu opartego na PLC.
Sterownik oprogramuje sobie sam.

Zakladam, ze wygnal z wlacznika/wylacznika bede przesylal do PLC i tam wysterowywal wyjscie do zapalenia, kiedy wlacznik jest pobudzony.
Alternatywnie zapalaniem bedzie sterowac sie przez WWW, badz program alarmu.

I teraz pojawia sie kwestia wlacznika/wylacznika - standardowy, taki ktory odskakuje w dol i w gore nie specjalnie mi sie podoba, poniewaz jesli zapamimy swiatlo z przycisku a zgasimy z WWW to ustawienie przycisku na scianie bedzie nieodpowiednie.

Wyjsciem z tej sytuacji byloby cos takiego:
http://www.livolopolska.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=54&Itemid=27&lang=en
Problem w tym ze tam musi byc stale odciazenie.

Spotkaliscie sie gdzies z podobnymi przyciskami, ktore nie wymagaja stalego obciazenia?
Najlepiej aby byly stabilne - tzn. po pierwszym dotknieciu styk sie zamyka, po kolejnym otwiera itd.
Taki wylacznik moze byc zasilany osobno (niewygodne wyjscie, bo trzeba pociagnac osobno zabel zasilajacy, ale dopuszczalne).

Kolejnym wyjscie bylby przelacznik wciskany mechaniczny (taki ktory "wciska sie do srodka") - wtedy specjalnie nie widac czy wlacznik jest wcisniety czy wycisniety.
Wydaje mi sie ze widzialem gdzies cos podobnego.
Wyjscie nie tak ladne jak powyzsze ale tez dopuszczalne.
Niestety przekopalem internet i nie umiem znalezc takich przyciskow. Moze zle szukam, prosze o namiary jesli ktos zna?

W ostatecznosci mozna uzyc impulsowego przycisku dzwonkowego, ale wtedy zona by mnie chyba wygnala z domu.



Pozdrawiam
Tomek

Jarek.P
04-12-2012, 08:39
W ostatecznosci mozna uzyc impulsowego przycisku dzwonkowego, ale wtedy żona by mnie chyba wygnała z domu.

Dlaczego żonie miałoby się takie rozwiązanie nie podobać? Moim zdaniem to najlepsze wyjście. Moja żona, wielka tradycjonalistka, jeśli chodzi o domowe urządzenia, przyciski chwilowe zaakceptowała bez problemu.

J.

tomaszmarcin
06-12-2012, 19:09
chodziło tylko o efekt wizualny - taki przycisk do dzwonka nie jest specjalnie efektowny ;-)

pozdrawiam
Tomek

Jarek.P
06-12-2012, 19:42
A czym się różni od przycisku nie do dzwonka, od normalnego włącznika bistabilnego??? Przecież zewnętrznie to jest dokładnie to samo.

J.

dendrytus
06-12-2012, 20:22
chodziło tylko o efekt wizualny - taki przycisk do dzwonka nie jest specjalnie efektowny ;-)

pozdrawiam
Tomek

Świetny żart. Wszystkie włączniki w KNX są "dzwonkowe", a to jak wiadomo jest górna półka.
Gira za włącznik bistabilnym ale z "klikiem"(pozycja klawisza zawsze w takiej samej pozycji, niezależnie od stanu styków), każe sobie dodatkowo płacić

i.buczyńska
20-10-2013, 17:35
Witajcie. Podepnę się do włącznikowego tematu, ponieważ nie chcę zaśmiecać forum nowymi wątkami.
W toalecie planuję zamontować włącznik światła, który będzie sterował ogrzewaniem. Chcę wykorzystać włącznik z czerwoną lampką / podświetleniem.
Tutaj pojawia się moje pytanie, czy można go podłączyć w taki sposób, aby świecił wtedy, kiedy grzejnik będzie włączony? Mam na myśli tradycyjny włącznik, który w normalnym trybie świeci, gdy właśnie światło jest wyłączone. Mam nadzieję, że nie palnęłam przed chwilą żadnej głupoty :-)

Jarek.P
20-10-2013, 17:47
Znaczy wyłącznik ma sterować (włączać) ogrzewanie, tak? Co to ma być za ogrzewanie? Jeśli elektryczne, to standardowym wyłącznikiem, takim, jak od oświetlenia nie możesz tego sterować, one nie są przystosowane do łączenia takiej mocy. Da się to zrobić, ale wymaga użycia dodatkowego elementu: stycznika. Elektryk sobie poradzi.

Podobnie z niestandardowym wykorzystaniem lampki podświetlenia - to kwestia jej innego, niż standardowe podłączenia, trzebaby od tej lampki wyprowadzić przewody i wpiąć je w grzejniku (tu może być problemem np. gwarancja grzejnika a także zwykłe bezpieczeństwo użytkowania) wprost do grzałki bądź do istniejącej zapewne w grzejniku kontrolki sygnalizującej grzanie. Do zrobienia, choć wymaga odrobiny zachodu i ingerencji w konstrukcję samego grzejnika,

J.

i.buczyńska
27-10-2013, 18:23
Cześć Jarek. Sorry, nie doprecyzowałam, ale oczywiście chodzi o sterowanie ogrzewaniem elektrycznym. Chodzi o to, że mam mały piecyk, umiejscowiony na ziemi, nie posiadający żadnej lampki. Chcę mieć kontrolkę, która zawsze da znać, że piecyk jest włączony. Czyli w moim przypadku nadaje się tylko stycznik? Pozdrawiam

Jarek.P
27-10-2013, 19:51
Jeśli chcesz to sterować wyłącznikiem ściennym, to tak, potrzebny będzie jeszcze stycznik. Można jednak użyć łączników fabrycznie przeznaczonych do wyższych prądów, one zwykle nie są zbyt estetyczne, ale stycznik też gdzieś musi być, więc puszka na ścianie tak czy tak będzie. Zamiast stycznika i kombinowania z wyłącznikiem ściennym można użyć gotowca:

http://image.ceneo.pl/data/products/12637454/i-tarel-tzoe-wylacznik-krzywkowy-lk-25-2-211-ob-45-w-obudowie-8414-200-0-1.jpg

Kontrolka, jeśliby tylko miała pokazywać, że ogrzewanie jest włączone, można by ją dorzucić do obudowy tego łącznika. Jeśli zaś ma pokazywać, że grzeje grzałka w grzejniku, musi być podłączona za termostatem grzejnika i najlepiej zamontowana na nim, tu trzeba to zrobić z głową (temperatura!).

J.

i.buczyńska
03-11-2013, 09:42
Jarku, dziękuję Ci za pomoc. Dobry pomysł z łącznikiem. Zakupiliśmy podobny i zagoniłam męża do roboty. Niech sobie dłubie. Bardzo łądnie nam to rozjaśniłeś. Mam nadzieję, że ta wiedza przyda się też inny,. Pozdrawiam cieplutko!

dendrytus
03-11-2013, 10:12
Witam,

Poszukuje odpowiedniego wlacznika/wylacznika swiatla do inteligentnego domu opartego na PLC.
Sterownik oprogramuje sobie sam.
.............................

W ostatecznosci mozna uzyc impulsowego przycisku dzwonkowego, ale wtedy zona by mnie chyba wygnala z domu.


Pozdrawiam
Tomek

Szczęście, że nie mam domu na PLC, bo takie rozwiązania urwałby mi dupę.


Cześć Jarek. Sorry, nie doprecyzowałam, ale oczywiście chodzi o sterowanie ogrzewaniem elektrycznym. Chodzi o to, że mam mały piecyk, umiejscowiony na ziemi, nie posiadający żadnej lampki. Chcę mieć kontrolkę, która zawsze da znać, że piecyk jest włączony. Czyli w moim przypadku nadaje się tylko stycznik? Pozdrawiam

A nie prościej dodać samą kontrolkę?

i.buczyńska
03-11-2013, 11:45
Szczęście, że nie mam domu na PLC, bo takie rozwiązania urwałby mi dupę.



A nie prościej dodać samą kontrolkę?

Cześć dendrytus. Rozwiązanie Jarka jest tutaj naprawdę ok, ponieważ wchodząc do toalety będę miała obok siebie włącznik światła i włącznik piecyka, sygnalizujący diodą WŁ/WYŁ. Lampka na piecyku nie broni się z dwóch powodów:
1. Ingerencja do wnętrza piecyka
2. Piecyk jest na podłodze, w mało widocznym miejscu w specjalnej wnęce. Pozdrawiam

AndrzejOkon
06-02-2014, 22:54
[Poszukuje odpowiedniego wlacznika/wylacznika swiatla do inteligentnego domu opartego na PLC.
Sterownik oprogramuje sobie sam.

Zamiast skomplikowanych sterowników PLC proponuję jakikolwiek układ automatyczny. PO co Ci sterować zapalaniem światła w łazience przez internet. W praktyce najwygodniejsze do łazienki jest sterowanie zapalaniem światła z wykorzystaniem układów liczących osoby. Takie urządzenie jak np tu: www.orbim.pl/automat lub www.eledo.pl pozwalają na samoczynne zapalanie i gaszenie światła bez potrzeby używania wyłącznika. Pierwsze z tych urządzeń jest 2 razy droższe ale nieco bardziej eleganckie. Czujki ruchu nie sprawdzają się w łazience bo szyba kabiny skutecznie odizolowuje promieniowanie działające na czujkę.

kasprzyk
19-02-2014, 20:03
Zamiast skomplikowanych sterowników PLC proponuję jakikolwiek układ automatyczny. PO co Ci sterować zapalaniem światła w łazience przez internet. W praktyce najwygodniejsze do łazienki jest sterowanie zapalaniem światła z wykorzystaniem układów liczących osoby. Takie urządzenie jak np tu: www.orbim.pl/automat lub www.eledo.pl pozwalają na samoczynne zapalanie i gaszenie światła bez potrzeby używania wyłącznika. Pierwsze z tych urządzeń jest 2 razy droższe ale nieco bardziej eleganckie. Czujki ruchu nie sprawdzają się w łazience bo szyba kabiny skutecznie odizolowuje promieniowanie działające na czujkę.
Stosowałeś te rozwiązania ?
Pierwsza osoba wchodzi do kuchni, za nią druga - jak reaguje światło?
Inna sytuacja - wchodzisz do łazienki, idziesz do kabiny natryskowej, jesteś w środku a ktoś inny otwiera drzwi, wchodzi i się cofa - jak reaguje automatyka ?
Pzdr

dejna
19-02-2014, 20:20
Stosowałeś te rozwiązania ?
Pierwsza osoba wchodzi do kuchni, za nią druga - jak reaguje światło?
Inna sytuacja - wchodzisz do łazienki, idziesz do kabiny natryskowej, jesteś w środku a ktoś inny otwiera drzwi, wchodzi i się cofa - jak reaguje automatyka ?
Pzdr

Automatyka w łazience prawie nie ma sensu. Do codziennego użycia wystarczy wyłącznik na ścianie, a automatyka tylko w celu zgaszenia o poranku gdybyśmy zapomnieli lub z telefonu jeżeli nie będzie się chciało wstać z fotela. Wszelkie inne sterowania wyłącznikami są bez sensu. Od lat mam jakąś tam automatykę i to są moje wnioski.

Sztywniak
19-02-2014, 21:35
Automatyka w łazience prawie nie ma sensu. Do codziennego użycia wystarczy wyłącznik na ścianie, a automatyka tylko w celu zgaszenia o poranku gdybyśmy zapomnieli lub z telefonu jeżeli nie będzie się chciało wstać z fotela. Wszelkie inne sterowania wyłącznikami są bez sensu. Od lat mam jakąś tam automatykę i to są moje wnioski.
piszesz o "blokowym kibelku" z jednym obwodem oświetlenia i na stałe wpiętym wentylatorze czy o nowocześnie oświetlonej i wyposażonej łazience?? Odnoszę wrażenie że o tym pierwszym bo w drugim przypadku za bardzo sobie tego nie wyobrażam.
kilka sekcji RGBW(ściany, kolumny, półki, zagłębienia, wanna, lustra ...), kilka sekcji halogenów, RTV, wentylacja(w tym jakość powietrza), podgrzewanie sedesu, podgrzewanie lustra ...
Nie wyobrażam sobie przed wejściem włączać moduły z telefonu lub pstrykając kilka rzędów włączników a zanim bym się zdecydował który pasek RGBW na jaki kolor ma świecić to musiałbym nosić pampersy. Medycyna nie zaleca długiego powstrzymywania ;-)
Myślę że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Sterowanie łazienką to samo zdrowie ;-)

dendrytus
19-02-2014, 21:57
piszesz o "blokowym kibelku" z jednym obwodem oświetlenia i na stałe wpiętym wentylatorze czy o nowocześnie oświetlonej i wyposażonej łazience?

dejna to gość, który najpierw zrobił cobie dom na plc2011, a później rozdał rodzinie urządzenia z androidem do włączania światła, bo ma super zajebistą instalacje.

Sztywniak
19-02-2014, 22:49
dejna to gość, który najpierw zrobił cobie dom na plc2011, a później rozdał rodzinie urządzenia z androidem do włączania światła, bo ma super zajebistą instalacje.
aaaa no to zmienia postać rzeczy ;-)
jak bym miał robić dom na PLC, to jeszcze bym nie wyszedł z programowania wiatrołapu.
Muszę przyznać że ten wątek (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200110-Sterowanie-domem-przy-u%C5%BCyciu-chi%C5%84skiego-sterownika-PLC-z-allegro) uratował mi tyłek. Dzięki ;-)

kasprzyk
20-02-2014, 07:58
jak bym miał robić dom na PLC, to jeszcze bym nie wyszedł z programowania wiatrołapu.

:) :)
Niestety taka jest prawda, wielu się przekona o tym na własnej skórze.
Dzięki wątkowi pokazanym w linku, ustrzeże się kilku inwestorów przed podjęciem życiowego błędu o wyborze sprzętu do IB.
Pzdr

zew10
11-06-2015, 12:54
Stosowałeś te rozwiązania ?
Pierwsza osoba wchodzi do kuchni, za nią druga - jak reaguje światło?
Inna sytuacja - wchodzisz do łazienki, idziesz do kabiny natryskowej, jesteś w środku a ktoś inny otwiera drzwi, wchodzi i się cofa - jak reaguje automatyka ?
Pzdr

Ja mam takie urządzenia w domu. Działa to fajnie, bo wszędzie światło zapala i gasi się samo. Nie ma problemu, gdy wejdzie jedna czy druga osoba, bo to to jakoś liczy osoby i gasi dopiero po wyjściu ostatniej. Możesz siedzieć w kabinie natryskowej cały dzień i światło nie zgaśnie. Wcześniej miałem czujkę ruchu, to był wieczny problem. Jak żona kąpała się kolejny raz w kabinie po ciemku, to w końcu się tak wkurzyła, że musiałem czujkę ruchu zdemontować. Od 2 lat mam urządzonka ze strony eledo pl ale chyba można też kupić przez inne strony - trzeba poszukać. Jedyny problem, że nie znalazłem takich wyłączników w jasnych kolorach tylko ciemne nie każdemu może pasować.