PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna a duza wilgotnosc na zewnatrz



kimercp
04-12-2012, 18:34
Witam,
Od jakiegos czasu probuje znalezc odpowiedz na moje pytanie ale bez rezultatu.
Proszę jak ktos może mi to wyjasnic.
Czy jest sens wietrzyc mieszkanie jeżeli na zewnatrz jest duza wilgotnosc w powietrzu?
Sprawdzalem dane sredniej wilgotnosci przez caly rok w Cardiff w Wielkiej Brytanii i wilgotnosc nie spada tu nawet ponizej 70% latem, w miesiacach jesiennych i zimowych wilgotnosc powietrza oscyluje się w zakresie 80% - 90%.
Logicznie rzec biorac jeżeli mam wentylacje grawitacyjna w moim domu, to wilgotnosc z zewnatrz będzie wplywala do wewnatrz przez nawiewniki lub uchylone okna.
Spowodoje to efekt odwrotny od zamierzonego.
Proszę mi wyjasnic o co tu w tym chodzi, po co w takim razie taka wentylacja. Nie lepiej kupic mi odwilzacz i stosowac go w moim domu.

Pozdrawiam KimerCP

orko
04-12-2012, 18:58
Nałóż na głowę torebkę foliową ze wspomnianym odwilżaczem w środku a wkrótce zrozumiesz po co jest potrzebna wentylacja.

jasiek71
04-12-2012, 19:07
Nałóż na głowę torebkę foliową ze wspomnianym odwilżaczem w środku a wkrótce zrozumiesz po co jest potrzebna wentylacja.
he he he...
:lol2:

psulek
04-12-2012, 20:19
Witam,
Czy jest sens wietrzyc mieszkanie jeżeli na zewnatrz jest duza wilgotnosc w powietrzu?

Tak


Sprawdzalem dane sredniej wilgotnosci przez caly rok w Cardiff w Wielkiej Brytanii i wilgotnosc nie spada tu nawet ponizej 70% latem, w miesiacach jesiennych i zimowych wilgotnosc powietrza oscyluje się w zakresie 80% - 90%.
Logicznie rzec biorac jeżeli mam wentylacje grawitacyjna w moim domu, to wilgotnosc z zewnatrz będzie wplywala do wewnatrz przez nawiewniki lub uchylone okna.
Spowodoje to efekt odwrotny od zamierzonego.

Niekoniecznie. Mierzysz wilgotność względną. Powietrze o temperaturze 0 i wilgotności 90% ma 4,5 g pary w m3. Po ogrzaniu do temperatury 22 jego wilgotność względna spadnie do 23%. Wilgotność względną mierzysz w odniesieniu do maksymalnej zawartości wilgoci w danej temperaturze. Tu masz tabelkę z zawartością pary od temperatury dla wilgotności 100%:

http://www.dachy.info.pl/technika/co-z-ta-dyfuzja-cz-2/



Proszę mi wyjasnic o co tu w tym chodzi, po co w takim razie taka wentylacja. Nie lepiej kupic mi odwilzacz i stosowac go w moim domu.

Nie lepiej bo niezdrowo. Poza tym jak widzisz, w zimie powietrze po ogrzaniu jest suche.

desmear
04-12-2012, 20:35
zawiłość z wilgotnością już wyjaśnili. dodam, że w wentylacji wilgotność to rzecz wtórna. Głównym celem jest dostarczanie tlenu. Tego osuszacz nie umie.

KrzysztofLis2
05-12-2012, 11:55
Akurat jest dokładnie odwrotnie -- głównym celem jest usunięcie wilgoci.

orko
06-12-2012, 10:28
Akurat jest dokładnie odwrotnie -- głównym celem jest usunięcie wilgoci.
Czyżby? Jest jeszcze CO2 i parę innych "syfów".

desmear
08-12-2012, 18:59
Akurat jest dokładnie odwrotnie -- głównym celem jest usunięcie wilgoci.

żartujesz, prawda ?

KrzysztofLis2
09-12-2012, 11:33
Nie, mówię poważnie.

Jak wyłączysz wentylację, to w pierwszej kolejności napotkasz objawy zbyt dużej ilości wilgoci (para na oknach, grzyb na ścianach) niż niedotlenienia użytkowników.

kimercp
09-12-2012, 20:21
Dzieki za informacje.

Torebke foliowa na glowe zalozylem tesciowej, juz wiem po co jest wentylacja :)

Psulek dzieki za wyjasnienie.
Dodatkowo powiem ze zakupilem odwilzacz i jestem z niego bardzo zadowolony, brak kondensacji na oknach itp. Zona jest zadowolona bo ciuszki schna :)
Dzieci maja suche poduchy a pies nie musi spac w basenie :)
Wentylacja grawitacyjna tez jest wiec nikt sie nie udusi.

Dzieki bardzo. Pozdrawiam

desmear
10-12-2012, 19:00
Nie, mówię poważnie.

Jak wyłączysz wentylację, to w pierwszej kolejności napotkasz objawy zbyt dużej ilości wilgoci (para na oknach, grzyb na ścianach) niż niedotlenienia użytkowników.

wilgoć szkodzi bardziej budynkowi, brak tlenu mieszkańcom .
Jak widać jedni budują wentylacje dla budynku inni dla mieszkańców.

KrzysztofLis2
10-12-2012, 21:00
Powtórzę: najpierw będziesz mieć objawy zbyt wysokiej wilgotności (grzyb) niż braku tlenu. A grzyb, o ile się nie mylę, również nie jest zbyt przyjemny dla mieszkańców.