PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie ścian z pustaka żużlowego



nlio
06-12-2012, 10:51
Witam.

Mam dom postawiony z pustaka żużlowego (cały pustak - styropian 5 cm - połówka pustaka). Styropian jest ułożony na przemian tzn dwa rzędy w górę:

cały pustak od środka - styropian - połówka od zewnątrz,

następnie kolejne dwa rzędy w górę:

połówka od środka - styropian - cały od zewnątrz.

1. Czy można docieplać taką konstrukcję czy też ściany będą się skraplać?
2. Jeśli można to w jaki sposób i jakim styropianem?
3. Czy może najlepszym rozwiązaniem będzie narzucenie tynku i pomalowanie farbą?

nlio
02-04-2013, 08:53
Witam. Zdecyduje się na docieplenie domu (mam nadzieję, że po kilku latach wilgoć nie pojawi się wewnątrz budynku). Rozważam dwie wersje docieplenia.

Styropian Austrotherm 12cm lambda=0,040 W/mK cena około 150 zł m3 (36 m3)
lub
Styropian Austrotherm Fasada Premium Grafitowy 10cm. lambda=0,031 cena około 200 zł m3 (30m3)

Moje pytania są następujące - którą wersję docieplenia wybrać?
Czy do grafitowego potrzebne są specjalne kleje i jak jest z nakładaniem później tynku? (myślałem o Ceresit ZU i ZS)
Czy jest opłacalne dokładać do grafitowego, przy 300 m2 różnica jest ok 600 zł?
I czy biały jest twardszy od grafitowego? Jak sprawa wygląda z jego przyklejaniem?

homecactus
02-04-2013, 11:00
Grafitowy zaleca się kleić na klej bardziej elastyczny, dlatego często zamiast "kleju do styropianu" używa się "kleju do siatki".

nlio
02-04-2013, 18:23
Czyli klej dodatkowo zwiększa koszty.

Ale czy lepiej kleić 12 cm białego czy 10 cm grafitowego?

homecactus
04-04-2013, 09:08
Czyli klej dodatkowo zwiększa koszty.

Ale czy lepiej kleić 12 cm białego czy 10 cm grafitowego?


Przy białym styropianie 12cm, lambda 0,04 , parametr U izolacji to około 0,31
Przy styropianie grafitowym 10cm, lambda 0,031, parametr U izolacji to około 0,29

Czyli teoretycznie lepiej opłaca się grafitowy.
Dodatkową przewagą grafitowego jest to, że mniejsza grubość spowoduje mniejszy przyrost grubości glifów (okna będą płycej schowane).

Ogólnie rzecz biorąc, to przy tak małych różnicach zarówno i grubości i izolacyjności, pewnie nie ma co zbytnio dywagować:-)

Ja bym dał 12cm grafitowego i się więcej nie zastanawiał:-)