PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja w ogrzewanym garażu



kasia_2401
06-12-2012, 17:52
Witam,
mam mały problem, w zaprojektowaniu wentylacji w ogrzewanym garażu w bryle domu jednorodzinnego. W projekcie miał być garaż nieogrzewany, więc i problemu nie było. Ja uparłam się na garaż ogrzewany i w nowym projekcie centralnego ogrzewania projektant uwzględnił 2 grzejniki.
Dane garażu - 37 m2, zapotrzebowanie na ciepło 2052W, dwie bramy garażowe, wysokość 2,70, nad garażem strop.
W domu wentylacja mechaniczna, rekuperator.
Usytuowanie garażu poniżej
152716
Dziękuje za pomoc

miki121
06-12-2012, 18:12
Ale jak rozumiem problemem jest dla ciebie brak rekuperacji w garażu???

kasia_2401
06-12-2012, 18:38
Z tego co wiem nie stosuje się rekuperacji w garażach. Garaż musi zostać wyposażony w niezależny system wentylacyjny, zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji garaży.
W garażu wentylacja, ale jaka grawitacyjna?
Znalazłam coś takiego:

Wymogi dotyczące wentylacji
Dopuszczalnych jest kilka sposobów wentylacji garaży. W przypadku garażu nieogrzewanego może być to wentylacja naturalna, czyli odbywająca się przez nieszczelności lub inne otwory przegród zewnętrznych. Wentylowane powietrze musi przedostawać się przez otwory wentylacyjne umieszczone w przeciwległych ścianach bocznych lub drzwiach garażowych. Przepisy (§ 108, ust. 1 pkt 2) określają wymaganą wielkość otworów zależną od ilości stanowisk w garażu. Określono, że powierzchnia otworów przypadająca na każde stanowisko musi wynosić co najmniej 400 cm², zatem w garażu dwustanowiskowym nie może być mniejsza niż 800 cm².
W garażu ogrzewanym naziemnym lub częściowo zagłębionym należy zapewnić sprawną wentylację grawitacyjną z wyprowadzonym ponad dach kanałem wentylacyjnym o wysokości nie mniejszej niż 3 m, która zapewni co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Garaże zlokalizowane poniżej poziomu terenu należy wentylować mechaniczną wentylacją sterowaną czujnikiem mierzącym stężenie tlenku węgla. W garażu z podłogą zagłębioną poniżej poziomu terenu, w którym parkujemy samochód z instalacją gazową, powinna znajdować się wentylacja mechaniczna sterowana czujnikiem mierzącym stężenie gazu płynnego.

Nie wiem, jak właściwie powinna być wykonana wentylacja, aby spełniała swoje zadanie i abym nie miała problemu przy odbiorze budynku.

miki121
06-12-2012, 18:44
No właśnie o to się ciebie pytam :)
Bo nie wolno zrobić wentylacji połączonej razem z domem :)
Wystarczy wykonać grawitacyjną w garażu i sprawa jest rozwiązana

kasia_2401
06-12-2012, 18:48
Ale jak!
Nie mam komina, a jest napisane
W garażu ogrzewanym naziemnym lub częściowo zagłębionym należy zapewnić sprawną wentylację grawitacyjną z wyprowadzonym ponad dach kanałem wentylacyjnym o wysokości nie mniejszej niż 3 m, która zapewni co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.
Zmieniłam założenia koncepcyjne pierwotnego projektu domu. Przekształciłam garaż nieogrzewany w garaż ogrzewany. Przy garażu brak komina. Mam zdemolować strop monolit nad garażem i poprowadzić rurkę wentylacyjną?

miki121
06-12-2012, 19:13
wystarczy wiertnicą zrobić odwiert przez strop i puścić kanał na poddasze następnie podpiąć do dachówki wentylacyjnej

kasia_2401
06-12-2012, 19:26
Nie bardzo mam ochotę na wiercenie w stropie, zwłaszcza, że mam inną koncepcje na wykorzystanie pomieszczenia nad garażem. Tam sobie myślę, a może wentylacja mechaniczna z czujnikiem stężenia węgla.

Skuteczna wentylacja w garażu
W garażu zlokalizowanym w bryle domu lepiej wentylację grawitacyjną zastąpić wentylacją mechaniczną, ponieważ otwory wentylacyjne we wnętrzu domu mogłyby zasysać powietrze ze spalinami z pomieszczenia garażowego. Wentylacja mechaniczna skutecznie usunie zanieczyszczone powietrze z wnętrza garażu i zapewni optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniu.
System mechanicznej wentylacji składa się z mechanicznego wyciągu powietrza oraz kompensacji powietrzem świeżym. Wyciąg znajduje się na dwóch poziomach. Pierwszy powinien być umieszczony 20 cm od posadzki. Z uwagi na to, że spaliny są cięższe od powietrza, przez niego zostaje usunięte 3/4 powietrza z pomieszczenia. Drugi, umieszczony pod sufitem, umożliwia usunięcie 1/4 powietrza z garażu. Praca mechanicznego systemu wentylacyjnego sterowana jest czujkami stężenia tlenku węgla, które uruchamiają instalację po przekroczeniu wartości granicznej.

Tylko, czy oba te wyciągi mogą być po jednej stronie budynku, w dodatku pod wyrzutnią powietrza z rekuperatora?
I co ze świeżym powietrzem, które powinno być dostarczone do garażu jako kompensacja?:confused:

Indiana_
06-12-2012, 22:03
Są trzy rozwiązania:
1. Najtaniej: Nikt tego nie kontroluje w praktyce, jak nie ma komina grawitacyjnego to wystarczy wykonać przy suficie otwór fi 160 przez ścianę na zewnątrz, założyć kratkę i już. Do tego kratka nawiewna też fi160 i po kłopocie. Wentylacja jest i działa, tylko na zimę trochę za mocno. Tak działa wentylacja w tysiącach garaży indywidualnych przy blokach, gdzie nie ma różnicy temperatur (czyli działa wolniej) i jakoś nikt się nie zaczadził :-) W tym wariancie obowiązkowe są solidne i szczelne drzwi pomiędzy garażem a domem.
2. Tanio i dobrze: Jeśli nie macie starego kopcącego diesla, to założyć do garażu nawiew i wywiew WM - niezgodnie z przepisami, ale co komu do tego? Powietrze wyciągane z garażu idzie przez reku do wyrzutni, dla własnego bezpieczeństwa trzeba dać rekuperator dobrej klasy, aby nie mieszał powietrza wyrzucanego z nawiewanym w proporcji pół na pół - w takim układzie nie ma możliwości, by smród spalin dotarł do domu.
3. Przepisowo: Wykonać osobną wentylację nawiewno-wywiewną dla garażu zgodnie z przepisami sterowaną czujnikami stężeń odpowiednich gazów (zależy na czym auto jeździ), czyli koszt trochę kosmiczny, a straty ciepła wyższe niż w wariancie 1

kasia_2401
07-12-2012, 07:01
Jeśli dobrze zrozumiałam:
1 wariant - wieje i niezgody z przepisami, ogrzewanie właściwie nie ma sensu,
2 wariant - idealny, po prostu podłączenie garażu pod MW i rekuperator, ogrzewanie ma sens,
3 wariant - zgodnie z przepisami, ale wieje bardziej niż przy wariancie 1, ogrzewanie nie ma sensu.
A jakby tak:
w garażu na dole na ścianie na której będzie wyrzutnia powietrza z reku zamontować wentylator z czujnikiem na spaliny i inteligentnie go zaprogramować, a nawiew zrobić bezpośrednio z WM z rekuperatora? Tylko czy nastąpi kompensacja powietrza wydalonego przez wentylator z tym co napłynie z WM?
A i czy kominiarz nie doczepi się przy odbiorze?

Chajd
26-01-2015, 23:11
Jeśli dobrze zrozumiałam:

A i czy kominiarz nie doczepi się przy odbiorze?

Kasiu 2401 i jak rozwiązałaś swój problem? Czy był jakieś problemy przy odbiorze budynku?
Czy nie zasysa spalin do pomieszczeń mieszkalnych

Z góry dziękuję za odpowiedź