PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt WM / rekuperacji



Krzyżowiec
07-12-2012, 19:47
Witam

Na wiosnę zaczynam budowę domu, będzie to bliźniak stykający się wschodnią (zachodnią ścianą).
Po przeczytaniu sporej ilości tematów na tym forum (i nie tylko) zdecydowałem, że chcę mieć w nim wentylację mechaniczną. Na początku pewnie będą to wentylatory + filtry, jak się "dorobię" to pomyślę pewnie o instalacji rekuperatora.

Poprosiłem dwie, mniej lub bardzej znajome firmy o wycenę wentylacji dla tego domku. Obie wyceniły całość na ok. 30k (z czego 8k na rekuperator). Z tego co widzę na forum, niektórzy piszą o koszcie 2-3 tysiące za instalację. Zrobiłem sobie szacunkowy kosztorys projektu, który wymyśliłem, i bez czerpni / wywiewu, po cenach z allegro wyszło mi właśnie ok. 2 tysiące. Po takim początku jakoś straciłem zaufanie do firm zewnętrznych :)


Na podstawie tych dwóch projektów + tematów na tym forum, przygotowałem sobie taką koncepcję:
152963152962152964

na niebiesko - wwiew powietrza, na czerwono - wyciągi.

Założenia:
1. piwnica:
- rekuperator stoi w piwnicy w kotłowni, w pionie obok komina idą rury spiro aż na poddasze z rozgałęzieniami na trójnikach
- w garażu jest 1 skrzynka rozprężna, część powietrza idzie wwiewem do garażu, reszta rurami pod sufitem i w ścianie zewnętrznej do salonu na parterze. Ściana rozdzielająca garaż od reszty pomieszczeń jest "wirtualna" (wymogi PZ), oprócz tego garaż może stać się siłownią / pokojem - dlatego chętnie bym tam widział jakąś wentylację.
2. parter:
- w salonie 2 wloty powietrza ze skrzynki w garażu
- wywiew na trójnikach w gabinecie / wiatrołapie
- wciąg z łazienki na trójniku, następnie skrzynka rozprężna na kuchnię, jadalnię, hol i wiatrołap
3. poddasze:
- wwiew - nad stropem skrzynka rozdzielcza i niezależna rura do każdego pomieszczenia
- wyciąg analogicznie

Rury pionowe: spiro 200 / 160mm, poziome instalacje flex.
Przed każdym anemostatem przepustnica do regulacji - oczywiście zaraz przy skrzynce / trójniku, żeby nie syczało.

Pytania:
- przede wszystkim. czy ta koncepcja ma jakiś sens, czy dać sobie spokój i zapłacić 30k zewnętrznej firmie
jeśli tak:
- czy dzielenie trójnikami i skrzynkami rozprężnymi w 1 instalacji jest ok ?
- opór instalacji to maksymalny opór "największej" gałęzi - tak ?
- piwnica jest zrównoważona, natomiast na poddaszu jest 50m3/h wwiewu więcej / na parterze 50m3/h wyciągu więcej. Czytałem, że równoważy się całość - nie będzie zbyt wielkiego przeciągu na schodach przy takiej różnicy ?
- czerpnię umieściłbym jakieś 2m nad ziemią / wyrzutnię przez szyb wentylacyjny na dach. Czy to dobry pomysł ?

Proszę o uwagi i pozdrawiam wszystkich ;)
Łukasz

Sławek...
08-12-2012, 18:38
...jeżeli uważasz, że różnica to 30 tys - 2 tys czyli 28 tys to rób sam, zaoszczędzisz 28 k ;)

ArturWi
08-12-2012, 20:26
Obie wyceniły całość na ok. 30k (z czego 8k na rekuperator). Z tego co widzę na forum, niektórzy piszą o koszcie 2-3 tysiące za instalację.
Proszę o uwagi i pozdrawiam wszystkich ;)
Łukasz
Można to zrobić taniej,aczkolwiek 2tys.zł nie wystarczą nawet na najtańsze kanały wentylacyjne kupione przez allegro ;)
Wiadomo,że robocizna własna jest najtańsza i można zrobić taniej niż zlecenie firmie ale czy jesteś pewny,że potrafisz to zrobić i czy wentylacja będzie działała poprawnie ?

Krzyżowiec
09-12-2012, 11:49
trochę przesadziłem z tą różnicą kosztów, chociaż jak bym nie liczył, to wychodzi mi na materiale mniej więcej 50% wyceny firmy - niestety nie dostałem pełnego kosztorysu ze specyfikacją części (bazuję na rysunkach). Chyba że są jakieś ukryte komponenty, które podwajają kwotę wyliczoną z rur, złączek różnego rodzaju, przepustnic i anemostatów ;)

Zadałem złe pytanie jako pierwsze, powinno być:
- jakie jest ryzyko własnoręcznej instalacji i czy załączona koncepcja ma sens

Wentylacją jeszcze się nie bawiłem, elektrykę / wod. kan / CO w jednym domu udało mi się zrobić własnoręcznie i nie ma z nimi problemów - więc wiem którym końcem trzyma się wkrętak ;) W wątku "wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył" / "o wentylacji - co i po co..." wszystko jest na tyle przystępnie opisane, że całość wydaje się do zrobienia. A do tego tak już mam, że lubię robić własnoręcznie co się da.

Sławek...
09-12-2012, 12:11
...ponieważ straciłeś już zaufanie do firm zewnętrznych to ja Ci nie pomogę niestety...
...chyba nie jestem godzien...

mimo wszystko życzę pożytku z instalacji...

Krzyżowiec
09-12-2012, 12:56
nie straciłem - jeśli masz / polecasz jakąś dobrą firmę z okolic Krakowa, która ma czas na przygotowanie wyceny - a później:
- wykonanie projektu (+ ustalenia z architektem / konstruktorem) - oczywiście płatne albo rozliczane z wykonaniem instalacji
- wykonanie instalacji

to chętnie usłyszę - oczywiście będę pytać, czemu tak drogo, ale nie upieram się że instalacja ma kosztować 2k ;) po prostu chciałbym jakieś uzasadnienie do poszczególnych pozycji

Sławek...
09-12-2012, 13:13
widzisz i zaczynają się tzw kruczki...
masz pretensje, że ktoś wycenił za drogo usługę bo na allegro są materiały po ileś tys, co sam sobie policzyłeś...
teraz chciałbyś, żeby znalazła się jakaś firma, która weźmie dokładnie kwotę z allegro, ale do tego przyjedzie do Ciebie kilka razy, ustali szczegóły, wykona szczegółowy kosztorys, wykona projekt, spotka się kilka razy z architektem i konstruktorem po to żeby dopasować projekt do ich i Twoich potrzeb, dostarczy Ci materiał na budowę, przyśle ludzi, wykona instalację, znając życie dokona "w trakcie" jakichś przeróbek i poprawek które akurat teraz zauważy architekt, potem wyreguluje Ci instalację, znowu coś poprawi bo w tzw międzyczasie architekt znowu coś wypatrzy, da kilkuletnią gwarancję, w ramach tej gwarancji zapewni Ci bezpłatny serwis, w początkach użytkowania podjedzie ktoś żeby pomóc Ci rozwiązać jakieś drobne bieżące problemy no bo przecież zapłaciłeś to Ci się należy...
pewnie jakby się głębiej zastanowić to jeszcze coś by się znalazło...

no i teraz sam powiedz czy to jest możliwe?
chcesz tanio? - rób sam, ale nie oczekuj, że na pomoc rzucą Ci się te znienawidzone przez Ciebie firmy, które chcą na Tobie zarobić bo pewnie tak nie będzie...

(a tak na marginesie to jak chcesz poznać aktualną, rynkową cenę Twojej instalacji to wyślij zapytanie do kilku firm i będziesz wiedział wszystko)

i jeszcze - jeśli uważasz, że każdy wykonawca instalacji jest milionerem to rzucaj od jutra robotę i się bierz za wentylację - w końcu to żadna filozofia o czym już wiesz bo przeczytałeś dwa wątki na forum... ;)

Krzyżowiec
09-12-2012, 13:42
tak - zakładam, że firma da mi wycenę w której będą:
- wyspecyfikowane materiały i ich ceny nie będą odbiegać od cen rynkowych
- pozostałe elementy (przyjazdy / konsultacje / projekt / robocizna / etc) będą wycenione niezależnie

być może taka wycena jest standardową praktyką i po prostu trafiłem na niewłaściwe firmy :)

temat nie miał na celu udowodnienia, że nienawidzę firm, życzę im upadku i chcę pracy za darmo - jeśli ktoś poczuł się urażony, to przepraszam

Sławek...
09-12-2012, 14:16
coś Ci doradzę:
nie szukaj dziury w całym tylko zbierz oferty na podobny zakres prac i na tych samych materiałach, co Cię obchodzi klo jak kalkuluje "po drodze" ? ważna jest cena końcowa do zapłaty za konkretny produkt/usługę...

Krzyżowiec
09-12-2012, 14:44
wracajac jeszcze do poprzedniej wiadomosci - zdaje sobie sprawe ile placi sie za "support", ile firma placi za pracownika itd. - i m.in. stad roznica w cenie pomiedzy wyliczeniami teoretycznymi a pelna wycena.

instalujac samemu calosc nie ma sie wsparcia (moze poza dobrymi duszami na forum), jesli cos nie bedzie dzialac mozna miec pretensje tylko do siebie - ale mozna (przynajmniej w teorii) przeniesc te koszty - i ryzyko - z firmy na siebie (czas, nerwy zamiast gotowki)

dlatego pytam na forum na temat projektu - majac poprawny projekt jestem gotow podjac ryzyko samodzielnego montazu. Jesli ktos chcialby udzielic nie bezinteresownej pomocy, mozemy sie dogadac.
Jesli dowiem sie, ze projekt jest bez sensu albo samodzielny montaz to mrzonki - uznam ze jestem za glupi i poszukam innych firm, albo zrezygnuje z instalacji.

Pozdrawiam

Sławek...
09-12-2012, 16:35
weź pod uwagę to, że większość tych dobrych dusz z forum to ludzie, którzy należą do grona, które nazwałeś "firmami zewnętrznymi" i do których straciłeś zaufanie, nie wiem czy jest sens pomagać komuś wiedząc, że ta osoba i tak nie ufa ;)
a co do projektu to w mojej okolicy projektanci instalacji wentylacyjnych biorą za projekt 500-1500 zł
może jakiś projektant z forum zrobi Ci projekt bezinteresownie, zapytaj
instalację sam wykonasz w końcu manualnie nie jest to jakaś nadludzka umiejętność

Crisiano
09-12-2012, 16:40
Zlecając projekt i wykonanie firmie instalacyjnej masz "teoretyczną" pewność, że to będzie działać prawidłowo. "Teoretycznie" bo to zależy na jaką firmę trafisz. Jeśli jednak sam podejmiesz się wykonawstwa to bierzesz CAŁĄ odpowiedzialność na siebie. WM wygląda na prostą instalację ale zapewne są w niej niuanse, których tu na forum nie znajdziesz. Te niuanse przekładają się później na poziom hałasu i przepływy w kanałach. Im mniejszy i prostszy dom tym ryzyko mniejsze. Bardzo rzadko wykonując coś pierwszy raz zrobi się to prawidłowo i bezbłędnie. Późniejsza przeróbka może być kosztowniejsza niż pierwsze wyceny. Aha jeszcze jedno. Ta instalacja ma być bezgłośna bo pracuje 24/7.

Kendra
10-12-2012, 08:12
Jeżeli mogę się podpiąć pod temat..
Niedługo musimy podjąć decyzję czy będziemy robić WM czy grawitacyjną.
Gdyby ktoś z osób reprezentujacych wykonawców mógł zajrzeć do mojego dziennika ( tam jest projekt domku) i przesłać na Priv szacunkową wycenę dla WM z rekuperatorem byłabym wdzięczna. Proszę o oddzielną wycenę dla materiałów i oddzielną za robociznę. Ewentualne dodatkowe informacje prześlę na Priv.
Jeżeli wybrałam złe miejsce na zapytanie to przepraszam i proszę o usunięcie / przeniesienie postu we właściwe miejsce.

ArturWi
10-12-2012, 08:36
Gdyby ktoś z osób reprezentujacych wykonawców mógł zajrzeć do mojego dziennika ( tam jest projekt domku) i przesłać na Priv szacunkową wycenę dla WM z rekuperatorem byłabym wdzięczna. Proszę o oddzielną wycenę dla materiałów i oddzielną za robociznę..
Poproszę o przesyłanie adresu mailowego,prześlemy dokładną wycenę na WM z rekuperatorem w kilku wariantach wykonania.
Dziękuję i pozdrawiam

Gumol
13-02-2013, 09:44
Witam,

Podniosę temat. Jako, że na wiosnę mam zamiar żwawo ruszyć z murami i stropem muszę już teraz przemyśleć dokładnie projekt wentylacji mechanicznej.
Jako, że instalację będę kłaść samemu chcę już na etapie budowy wykonać niezbędne przepusty.

Tu pojawia się moja prośba do Was o ocenę projektu oraz rozmieszczenia anemostatów.

Przyjąłem nawiewy i kubaturę jak poniżej:

169697169698169696

Rekuperator umieszczony został w kotłowni dwa główne przewody (nawiew i wywiew) o (średnicy 180mm) wychodzą na stryszek gdzie umieszczone zostały dwie skrzynki rozdzielcze. Przewody ze skrzynek poprowadzone są w dół na podłogę poddasza (będą zalane w posadzce) oraz pod podłogę stryszka (będą nad podwieszonym sufitem).

Nie obliczyłem jeszcze strat oraz potrzebnego sprężu, jednak wstępnie założyłem, że rekuperator o sprawności 400m3 będzie odpowiedni - w chwili obecnej skłaniam się do RENOVENT 400 BRINK EXCELLENT., dodatkowo przewody od skrzynek będą miały średnicę 90 bądź 100 mm2 co zapewni prędkość przepływanego powietrza w granicach 1,7-2 ms. Muszę jeszcze przemyśleć gdzie umiejscowić wyrzutnię i czerpnię (czy na dachu czy w ścianie).

Byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.

Gumol
17-02-2013, 12:03
Podnoszę, nikt nie jest w stanie nic doradzić ?:(