PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna - doprowadzenie powietrza / POMYSŁY



Lukas_art
08-12-2012, 00:07
Witam,

Stan surowy domu jeszcze otwarty więc czas najwyższy, żeby zastanowić się nad rozwiązaniem wentylacji.
Więc tak... podstawowe dane:
Wentylacja grawitacyjna - w zasadzie każde pomieszczenie będzie posiadać dostęp do kanału wentylacyjnego w kominie.
Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Ogrzewanie kotłem gazowym - parter ogrzewanie podłogowe, poddasze na grzejnikach ściennych.
Na wentylację mechaniczną proszę mnie nie namawiać... decyzja podjęta:) musi być naturalna.

I teraz kilka pytań:
- chciałbym prosto i skutecznie doprowadzić świeże powietrze do poszczególnych pomieszczeń wentylowanych,
- w sypialni sprawa załatwiona ponieważ tam zastosuję wywietrzak ścienny firmy "SIEGENIA AUBI" model AEROLIFE, więc sprawa świeżego powietrza i później jego wyrzutu mam załatwioną,
- w pozostałych pomieszczeniach muszę sprawę załatwić inaczej, tylko jak? w grę wchodzą tylko nawietrzniki ścienne (nie chcę żadnych nawiewów okiennych!)

Mam taki oto pomysł: w ścianie na poziomie +30cm od posadzki kratka z nawiewem, a od niej rura w ścianie pionowo w dół na ponad 1m poniżej poziomu gruntu, dalej kolanko i w poziomie kilkanaście metrów rury (fi150), na końcu wyprowadzenie pionem ponad poziom gruntu i zakończone kominkiem. Tym samym (proste, ale chyba logiczne rozumowanie) doprowadzam świeże powietrze do domu, a prowadzac rurę doprowadzającą poniżej 1metra w ziemi powietrze to zawsze będzie miało wmiarę stałą temperaturę (zimą będzie na pewno zawsze trochę cieplejsze od tego na zewnątrz, a latem chłodniejsze... co uważacie, czy to dobry pomysł? proszę o konstruktywne opinie.

Jeżeli macie dobry i sprawdzony system doprowadzenie powietrza w systemie wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) chętnie wysłucham Waszych pomysłów o sugestii.
Pozdrawiam

fiodork
08-12-2012, 08:17
Podlanczam sie pod posta :)

Osobiscie mysle prawie dokladnie nad takim samym pomyslem z ta rura w gruncie, ale bardziej w kwestii doprowadzania chlodnego powietrza w lecie. Zamontowalbym tam jakis jeszce wentylator po drodze. Jutro napisze cos wiecej, bo nie mialem jeszcze czasu aby sie dokladniej wczytac w temat.

Pozdrawiam,

jasiek71
08-12-2012, 08:57
piszecie o GWC rurowym...;)
w lecie trzeba mu pomóc wentylatorem, w zimie idzie grawitacyjnie ...
trzeba trochę głębiej niż 1m aby działało skutecznie ...

orko
08-12-2012, 11:45
Hehe - niby grawitacyjna ale jednak w sypialni pełna WM z odzyskiem.
Nie kombinuj bo z mieszania grawitacyjnej oraz wymuszonej wyjdzie wielkie zero.
Albo grawitacyjna w całym domu bez udziwnień albo wszędzie zainstaluj przynajmniej te Aerolify!

Luki007
09-12-2012, 00:29
Też planuję wentylację grawitacyjną, mam myśl zrobić GWC rurowy podłączony pod kominek z DGP + nawiewy we wszystkich pokojach. Do tego jakiś wentylator, który latem wymuszał by przepływ świeżego powietrza i zimą powietrza ogrzanego kominkiem. Na razie to tylko ogólny zarys, czas pokarze czy coś z tego będzie.

KrzysztofLis2
09-12-2012, 11:31
Nie rozumiem po co ten AEROLIFE w sypialni, zupełnie.

Lukas_art
09-12-2012, 14:46
dlaczego AEROLIFE? jezeli już mam powiedzieć prawdę to proszę: po prostu dostaję za darmo od znajomego używany przez rok, kolega sprzedaje swój dom i chce mi strzelić taki prezent. U niego też to właśnie było zamontowane w sypialni. Zresztą to akurat nie jest istotne bo drzwi do sypialni będą szczelne więc trudno tu mówić o jakimkolwiek mieszaniu wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną. Bardziej chodziło tu też o wpuszczanie do sypialni czystego powietrza, u tego kolegi widziałem jak wyglądał po kilku miesięcznym użytkowaniu filtr węglowy zainstalowany właśnie w tym aerolife:)

Ale do rzeczy... zapomnijcie o tym AEROLIFE bo to nie jest tematem tego posta.
Zależy mi na rozwiązaniu problemu dobrego doprowadzenia powietrza z zewnątrz.

Jasiek71:
Czy dobrze rozumiem, że zimą powietrze zostanie swobodnie, bez jakiś większych oporów zassane do wnętrza, pomimo tych kilkudziesięciu metrów rury w ziemi? Bo własnie tego się obawiam najbardziej. To, że latem będzie kiepsko z tym ciągiem to zrozumiałe... wtedy rozumiem najlepiej byłoby wspomóc ciąg jakimś wentylatorem tak? Tylko jakim i gdzie on powienien być zainstalowany? I jak w ogóle rozprowadzić taką instalację, żeby docelowo w budynku trafiło to powietrze do kilku pomieszczeń. Zrobić jakieś rozdzielenia jeszcze w ziemi tak, żeby do każdego pomieszczenia doprowadzić osobną rurę?

KrzysztofLis2
10-12-2012, 20:58
Latem to nawet bez tego wynalazku wentylacja grawitacyjna nie będzie Ci działać.

Żeby z takiego wynalazku powietrze dotarło do każdego pomieszczenia, to rzeczywiście musisz zrobić instalację nawiewną.

jasiek71
11-12-2012, 08:04
Latem to nawet bez tego wynalazku wentylacja grawitacyjna nie będzie Ci działać.

Żeby z takiego wynalazku powietrze dotarło do każdego pomieszczenia, to rzeczywiście musisz zrobić instalację nawiewną.

latem to nie ma tematu..., a jak ktoś chce z chłodku prosto z gruntu skorzystać to sobie wentylatorek zainstaluje ...

jak ma kanały wentylacji grawitacyjnej we wszystkich pomieszczeniach typu kuchnia,łazienka, sypialnia to wystarczy że doprowadzi wylot z GWC do korytarza czy otwartej klatki schodowej...

Lukas_art w tej chwili z mojego rurowca idzie ok.70m3/h grawitacyjnie ( przy standardowej grawitacji będzie więcej... ), jak by było przy mało to zainstalujesz wentylator na głównym kanale doprowadzającym ( w lecie będzie jak znalazł... )

KrzysztofLis2
11-12-2012, 08:41
Tylko że jeśli w każdym pokoju ma kanał wentylacyjny, to prawdopodobnie sporo przepłacił za kominy. :)

Lukas_art
11-12-2012, 11:37
Nie przepłaciłem:)
Moje prace budowlano-wykończeniowe rozpocząłem od stanu surowego otwartego (ściany, dach i kominy już były). także wszedłęm trochę na gotowe:)

Lukas_art
16-12-2012, 21:32
jasiek71 - czy mógłbyś coś więcej napisać o swoim rozwiązaniu? Skoro masz coś takiego u siebie i to działa, chętnie podeprze się Twoim doświadczeniem.

jasiek71
16-12-2012, 22:10
jasiek71 - czy mógłbyś coś więcej napisać o swoim rozwiązaniu? Skoro masz coś takiego u siebie i to działa, chętnie podeprze się Twoim doświadczeniem.
bierzesz kilkadziesiąt mb rury 200" ( moje GWC ma 57m ) układasz w wężownicę przynajmniej dwa metry pod ziemią ze spadkiem w kierunku czerpni...
w domu wyprowadzasz na ścianie korytarza czy klatki schodowej ( gdzieś w centralnej części ciągów komunikacyjnych...)i dokładasz cichy wentylator wspomagający z jakimś potencjometrem do regulacji wydajności...
każde pomieszczenie przylegające ( czyli pokoje, kuchnia, łazienki ) ma kratki wyciągowe czyli normalne kanały wentylacji grawitacyjnej...

tak zbudowany układ daje ci zyski latem i zimą ( średnia temp. powietrza nawiewanego to ok.+10* w okresie grzewczym czyli ok.50% sprawności... )