PDA

Zobacz pełną wersję : Zawor termostatyczny



Szaruś
14-06-2004, 22:23
Czy są zawory termostatyczne (do kaloryferów, czy ogrzewania podłogowego), które po osiągnięciu zadanej temperatury nie zamykają zaworu, ale przełączają (aby np ominąć kaloryfer, czy pętlę ogrzewania podłogowego)?

Szaruś
15-06-2004, 15:02
Podtrzymuję pytanie

tom soyer
15-06-2004, 15:09
szarus
zapytaj o to w Danfossie, Oventropie, Herzu itp. NIe spotkalem sie z czyms takim ale ...
powinien to byc albo zawor trojdrogowy (pewnie rozdzielajacy) do ktorego bedzie mozna zalozyc glowice termnostatyczna. Lub termostat pokojowy sterujacy dwoma zwyklymi elektrozaworami - jednym NormalOpen a drugim NormalClose.

ArtMedia
16-06-2004, 08:47
...albo zwykły, najprostszy termostat podłączony do zwykłego, najprostszego zaworu trójdrogowego z napędem...

Szaruś
16-06-2004, 09:42
Dzięki. porozoglądam się.

neptunek
16-06-2004, 10:10
Czy są zawory termostatyczne (do kaloryferów, czy ogrzewania podłogowego), które po osiągnięciu zadanej temperatury nie zamykają zaworu, ale przełączają (aby np ominąć kaloryfer, czy pętlę ogrzewania podłogowego)?

Albo nie rozumiem albo .... przeciez do ogrzewania podlogowego petla dochodzi do rozdzielacza, i tam zawor odcina petle jak jest za goraco, a reszta grzeje dalej. Jak sobie wyobrazasz ze zawor ominie petle kiedy bedzie za goraco?? wlasnie ominiecie petli to jej odciecie. Chyba naprawde nierozumiem oco chodzi.

Szaruś
16-06-2004, 11:02
Chodzi a kaloryfer, którego nie można odciąć, bo się wtedy odetnie całą instalację CO. W starych blokach tak robili, że kaloryfery są podłączone szeregowo (a nie równolegle), więc takiego kaloryfera nie można zamknąć, bo sąsiad na dole (czy też na górze, nie wiem w którą stronę to chodzi) zamraznie. Jak za gorąco w mieszkaniu, to trzeba otworzyć okno (albo zrobić obejście kaloryfera, sterowane zaworem termostatycznym).

neptunek
16-06-2004, 11:23
Bylo napisane ze do podlogowki wiec stad moje zdziwienie.

Co do kaloryferoww blokach - to nieprawda. Zawor jest zalozony przed kaloryferem, ale na odcinku laczacym kaloryfer z pionem grzewczym, wiec odcinajac grzejnik nie odcina sie calego pionu.

W domu parterowym i grzejnikach kiedy kaloryfery to szereg to tylko ciagnac jedna rurke w kolo budynku, od tej rurki odejcia do grzejnikow i tam zawory.

semp
16-06-2004, 11:37
Neptunek nie masz racji. Sa instalacje tzw. jednorurowe (bez bocznic) i charakteryzuja sie tym co pisze Szaruś. A tak naprawde to w takiej instalacji zamykając do końca jeden grzejnik to zamykamy przepływ w całym pionie.

neptunek
16-06-2004, 11:45
Neptunek nie masz racji. Sa instalacje tzw. jednorurowe (bez bocznic) i charakteryzuja sie tym co pisze Szaruś. A tak naprawde to w takiej instalacji zamykając do końca jeden grzejnik to zamykamy przepływ w całym pionie.

Dziwne - mieszkalem prawie 20 lat w bloku z ogrzewaniem kaloryferowym, jeden kaloryfer w kuchni byl zakrecony caly czas i jakos sasiedzi niemowili ze im w kuchni nic nie grzeje.

Na instalacji jednorurowej - byc moze sa takie rozwiazania ale pytanie czy warto sie pchac w koszty kiedy mozna to zrobic taniej i prosciej - ale kazdy robi jak chce.

tom soyer
16-06-2004, 12:02
szarus
powiedz lepiej dokladnie co chcesz uzyskac :)

Szaruś
16-06-2004, 12:04
neptunek, ja mieszkam na Węgrzech. Takie instalacje jak napisałem są typowe na Węgrzech w blokach z płyty z lat 70-tych i 80-tych.

Jedyn rozwiązanie, to albo wymienić całą instalcję (koszty) w całym bloku, albo zrobić obejście kaloryfera i jakimś zawaorem (ręcznym, albo lepiej automarycznym termostatycznem) sterować przepływem.

tom soyer
16-06-2004, 12:15
neptunek, ja mieszkam na Węgrzech. Takie instalacje jak napisałem są typowe na Węgrzech w blokach z płyty z lat 70-tych i 80-tych.

Jedyn rozwiązanie, to albo wymienić całą instalcję (koszty) w całym bloku, albo zrobić obejście kaloryfera i jakimś zawaorem (ręcznym, albo lepiej automarycznym termostatycznem) sterować przepływem.

nie wiem czy na pewno mogloby byc to:
http://heating.danfoss.pl/pcm/presentation/ProductType.asp?DepartmentID=1&LanguageID=7&ProductGroupsID=45&TypePID=11696
lub
http://heating.danfoss.pl/pcm/presentation/ProductType.asp?DepartmentID=1&LanguageID=7&ProductGroupsID=45&TypePID=11793

najlepiej sprytac bezposrednio w danfossie. niestety dedykowane do tych zaworow silowniki termostatyczne sa drogie dlatego lepiej zastosowac (jelsi mozna) najprostszy silowniczek sterowany termostatem pomieszczeniowym (<100PLN). W ten sposob mozesz sterowac kazdym pomieszzceniem oddzielnie.

neptunek
16-06-2004, 12:16
Przychylam sie do wypowiedzi tom soyer - jakis konkret to bedzie latwiej.

INSTALATOR
16-06-2004, 13:01
Są zawory termostatyczne specjalnie do instalacji jednorurowych.
Zobaczcie TU (http://www.imi-international.net/pl/download/_1.4%20Zawory%20do%20syst.jednorurowych.pdf) może to pomoże :D

Szaruś
16-06-2004, 19:23
Dziękuję. Chodziło mi właśnie dokładnie o takie zawory jak podał tom soyer i INSTALATOR