PDA

Zobacz pełną wersję : Kolor elewacji....



Noel
15-06-2004, 10:40
Pytanie skierowane do estetów... wbrew pozorom proste ... ale wiadomo właściwy dobór koloru elewacji do dachu i okien upiększa całość ...

DACH (komin, rynny) - szare..grafitowe
OKNA - ciemny brąz
a elewacja ???

Szpulka
15-06-2004, 10:47
Bardzo blady żółty ewentualnie bardzo blady niebieski ale to już bardziej ryzykowne bo nie widziałam tych kolorów. Generalnie zależy jaki to ten ciemny brąz na okach, ciepły czy zimny?
Żółtawy pasuje i do brązu i do grafitu.

Noel
15-06-2004, 11:04
Ja jestem raczej w kolorach i ich dobieraniu "urodzonym daltonistą" to samo w kwestii zimny ciepły kolor okien ... kolor okien to ciemny orzech (swoją drogą to nie wiem co to znaczy - dla nmie to tyle co jasny dąb :-) :-) )

neptunek
15-06-2004, 11:24
Ja jestem raczej w kolorach i ich dobieraniu "urodzonym daltonistą" to samo w kwestii zimny ciepły kolor okien ... kolor okien to ciemny orzech (swoją drogą to nie wiem co to znaczy - dla nmie to tyle co jasny dąb :-) :-) )

Orzech - kolor z domieszka czerwieni
Dab - kolor z domieszka zolci :D

Ale przychylam sie do Szpulka blady zolty bedzie super.

minuszka
15-06-2004, 11:46
To ja mam pytanie do Szpulki, jaki dałabyś u mnie kolor elewacji?
Dach bordowy pokryty blachodachówką, do tego takiego samego koloru rynny, w zbliżonym kolorze kominy,okna mahoniowe cieniowane /czarny pasek/ drzwi brązowe. :D

Ella
15-06-2004, 18:54
Ja jestem miłośniczką intensywnych, odważnych kolorów.
Mój dach również będzie szary, okna rude ( teak), tynk rudy, do tego oblicówka drewniana i zewnętrzne dźwigary - zielone.

Noel
16-06-2004, 07:56
Ella ja wiem że to gdybanie o kolorach ale widziałem także ciekawe połączenie szarego dachu z brązowymi oknami i OLIWKOWĄ elewacją ... ogólnie jak oglądam nowe budownictwo to widzę pewne otrzaskane standardy kolorów...ja również chcę zaryzykować, ale ....wszystkie wzorniki kolorów nie oddają w pełni tego co może być potem na budynku .....

16-06-2004, 08:09
A jaki, waszym zdaniem, pasowałby kolor do ceglanego dachu i plastikowych białych okien. Płot mam z kamieni granitowych.
Tylko błagam nie żółty, w mojej okolicy ten kolor obowiazuje na 90% domów.

Szpulka
16-06-2004, 08:20
To ja mam pytanie do Szpulki, jaki dałabyś u mnie kolor elewacji?
Dach bordowy pokryty blachodachówką, do tego takiego samego koloru rynny, w zbliżonym kolorze kominy,okna mahoniowe cieniowane /czarny pasek/ drzwi brązowe. :D

Różowy!!! :D A tak poważnie to są dwa wyjścia albo zostawić po prostu biały ewentualnie lekko złamany ecru do tego wtedy dać podmurówkę w kolorze zbliżonym do dachu (zależy od bryły ale raczej ciut jaśniejszym) a nawet ścieżki koło domu dać z bruku klinkierowego o podobnej kolorystyce.
Ewentualnie jeśli lubisz rozwiązania odważne pistacjowy tylko trzymać sie tutaj bardzo reguły zimny do zimnego

Ivonesca
16-06-2004, 08:22
ja mam czerwona ceglaną dachówkę, okna i drzwi afromozja....i właściwie chyba pasowałby jakiś odcień żółtego...ale tak jak napisał gorgu....prawie wszystkie domy w okolicy takie są :-? :-? :-?

Szpulka
16-06-2004, 08:25
A jaki, waszym zdaniem, pasowałby kolor do ceglanego dachu i plastikowych białych okien. Płot mam z kamieni granitowych.
Tylko błagam nie żółty, w mojej okolicy ten kolor obowiazuje na 90% domów.
Zastanów się nad niebieskim - jasna ultramaryna lub taki niebiesko szary jaśniutki. Do cegły daje fajny kontrast a z plastikowymi oknami się nie gryzie i pięknie pasuje do szarego granitu

neptunek
16-06-2004, 08:28
okna i drzwi afromozja

Rety kto wymysla te nazwy dla kolorow - bezsensu.

A wracajac do watku - niestety teraz odcienie zoltego staly sie tak modne i teoretycznie pasujace do wszystkiego ze w kolo wszystko zolte.

Warto rozgladnac sie za kolorem wpadajacym w bez ... delikatny ... tez wspolgra z duza paleta kolorow, a takze braz .... ale bardzo z mlekiem :wink:

neptunek
16-06-2004, 08:31
Zastanów się nad niebieskim - jasna ultramaryna lub taki niebiesko szary jaśniutki.

Widzialem ostatnio dom jednorodzinny wlasnie w niebieskim z niebieskim dachem - powiem tak: wywolal u mnie odruch wymiotny :( Niebieski i jego odcienie to chyba jednak nie kolor na elewacje, bardziej do lazienki.

Szpulka
16-06-2004, 08:32
Ella ja wiem że to gdybanie o kolorach ale widziałem także ciekawe połączenie szarego dachu z brązowymi oknami i OLIWKOWĄ elewacją ... ogólnie jak oglądam nowe budownictwo to widzę pewne otrzaskane standardy kolorów...ja również chcę zaryzykować, ale ....wszystkie wzorniki kolorów nie oddają w pełni tego co może być potem na budynku .....

Jeżeli lubisz oryginalne pomysły to zastanów się jeszcze nad pomarańczowym złamanym... kurczę nie umiem nazwać tego co mi się wyobraża :wink: ale chodzi mi o taki mocny pomarańczowy z domieszkami i małą ilością żółtego (tzn zimniejszy). Widziałam kiedyś taki kolorek na ścianach i zawsze wyglądał jakby świeciło na niego słońce niezależnie od pogody.

mAgnes
16-06-2004, 08:34
A jaki, waszym zdaniem, pasowałby kolor do ceglanego dachu i plastikowych białych okien. Płot mam z kamieni granitowych.
Tylko błagam nie żółty, w mojej okolicy ten kolor obowiazuje na 90% domów.

Gorgu, my bedziemy miec identycznie - ceglasta dachowka, okna biale PCV, do tego brazowe drzwi i bramy garazowe.
Chyba zdecydujemy sie na zwykla biala elewacje. Zolty mi sie za bardzo opatrzyl i ostatnio jest bardzo "modny" :)

Szpulka
16-06-2004, 08:35
Zastanów się nad niebieskim - jasna ultramaryna lub taki niebiesko szary jaśniutki.

Widzialem ostatnio dom jednorodzinny wlasnie w niebieskim z niebieskim dachem - powiem tak: wywolal u mnie odruch wymiotny :( Niebieski i jego odcienie to chyba jednak nie kolor na elewacje, bardziej do lazienki.

Niekoniecznie gdzieś ostatnio widziałam zdjęcie domu z elewacją banan + zimny niebieski. Na niebiesko pomalowane były bonie a banan był tłem a do tego dach grafit i białe okna - cudo! Tylko to muszą być naprawdę jasne pastelowe odcienie.

neptunek
16-06-2004, 08:43
Szpulka - takie zestawienie jest dobre, ale jak sie wezmie pod uwage polskie tradycje i polskie swojskie otoczenie to nie wpasuje sie cos takiego w nic i bedzie jak drzewo na pustyni - chyba ze ktos lubi az tak odstawac od otoczenia - to wrecz jak w Luwrze jego glowne wejscie - innym sie podoba, innym nie :wink:

Noel
16-06-2004, 08:49
Szpulka jesteś niezła - czy Ty przypadkiem nie masz cosik z projektowaniem.. doborem zestawień itp ??? :-) ja to najchętniej dobór kolorów zostawiłbym komuś innemu niż ja :-)

Szpulka
16-06-2004, 09:25
Szpulka jesteś niezła - czy Ty przypadkiem nie masz cosik z projektowaniem.. doborem zestawień itp ??? :-) ja to najchętniej dobór kolorów zostawiłbym komuś innemu niż ja :-)

Nie, to tylko takie prywatne pasje kolorystyczno - budowlane. Jak ktoś coś opisuje to mi się zawsze pcha przed oczy, mam nachalną wyobraźnię :D Nauczyłam się nawet Archicada będąc zupełnym laikiem. Zawodowo jestem informatykiem ale może się minęłam albo jestem taka dwoista :wink:

16-06-2004, 09:34
Szpulka dziękuję, ale wiesz jest to dosyć "zimny" wybór. Może mogłabyś zaproponować coś w ciepłej tonacji :-? Jakoś nie przepadam ani za niebieskim ani szarym itp.
Magnes- jeśli chodzi o drzwi też ten sam kolor co Ty.
Może Szpulka nam coś poradzi. Pleasssse :oops:

Szpulka
16-06-2004, 09:50
Szpulka - takie zestawienie jest dobre, ale jak sie wezmie pod uwage polskie tradycje i polskie swojskie otoczenie to nie wpasuje sie cos takiego w nic i bedzie jak drzewo na pustyni - chyba ze ktos lubi az tak odstawac od otoczenia - to wrecz jak w Luwrze jego glowne wejscie - innym sie podoba, innym nie :wink:

Masz rację, ale czasem okolica jest zabudowana bardziej nowocześnie i to pasuje, albo dom jest na dużej działce dobrze zazielenionej w granicach i też jest OK. Różnorodność jest zazwyczaj zaletą a o gustach się podobno nie dyskutuje.

gorgu77
Możesz na ciepło spróbować jasną morelkę trochę w stronę różowego ale trzeba uważnie dobrać do dachówki no i warto dać wtedy akcenty koloru podobnego do dachówki gdzieś niżej (podmurówka, kolumny, ścieżki, parapety itp)

joola
16-06-2004, 10:02
A jaki, waszym zdaniem, pasowałby kolor do ceglanego dachu i plastikowych białych okien. Płot mam z kamieni granitowych.
Tylko błagam nie żółty, w mojej okolicy ten kolor obowiazuje na 90% domów.
Jeśli boisz się odważnych kolorów, albo nie chcesz aby twój dom zbytnio się wyróżniał to może ciepły piaskowy lub kawa z mlekiem(ale taka "lura" :wink: ), a żeby troszkę ożywić taki kolorek dołożyła bym właśnie troszkę zieleni, ale takiej pastelowej(np.na słupach jeśli takie posiadasz)
pozdrawiam

osowa
16-06-2004, 10:19
...

Karol N.
16-06-2004, 11:13
Pytanie skierowane do estetów... wbrew pozorom proste ... ale wiadomo właściwy dobór koloru elewacji do dachu i okien upiększa całość ...

DACH (komin, rynny) - szare..grafitowe
OKNA - ciemny brąz
a elewacja ???
Biala elewacja bylaby najbezpieczniejsza. Ja tak mam oprocz stolarki, ktora jest biala a parapety szare (granit) i mi sie to bardzo podoba oczywiscie jest to subiektywne odczucie. Podoba sie to tez chyba sasiadom bo tego rodzaju domkow w okolicy przybywa. Jestem tez zwolennikiem kolorow tradycyjnych, naturalnych w tej dziedzinie.

Ivonesca
16-06-2004, 11:14
okna i drzwi afromozja

Rety kto wymysla te nazwy dla kolorow - bezsensu.



nie wiem kto :lol: ten kolor to taki teak ( :lol: ) tylko trochę bardziej pomarańczowy :wink: ...czyli tak naprawdę brązowo-czerwonawo-pomarańczowy...coś w tym stylu ;-)
...na szczęscie chociaż trochę można zobaczyc na zdjęciu pod moim nickiem :-)
pozdrawiam

neptunek
16-06-2004, 11:25
nie wiem kto :lol: ten kolor to taki teak ( :lol: ) tylko trochę bardziej pomarańczowy :wink: ...czyli tak naprawdę brązowo-czerwonawo-pomarańczowy...coś w tym stylu ;-)
...na szczęscie chociaż trochę można zobaczyc na zdjęciu pod moim nickiem :-)
pozdrawiam

Domyslilem sie i poszperalem to znalazlem, ale jak sie slyszy sama nazwe to nic a nic niewiadomo ;)

paweldkomornik
16-06-2004, 12:01
A jak wam się podobaja zestawienia kolorystyczne mojego domu na zdjęciu pod nickiem Lub
dach grafitowy
ściany brzoskwinia
okna i drzwi jasny orzech

Marbo
16-06-2004, 12:06
Rety kto wymysla te nazwy dla kolorow - bezsensu.




botanicy? a może stolarze?

osowa
16-06-2004, 12:21
...

Marbo
16-06-2004, 12:42
Ja jestem bardzo ostrożna jeżeli chodzi o wybór kolorów elewacji (można się nieźle wkopać wybierjąc kolor tylko na podstawie wzornika).
Ostatnio wpadł mi w oko dość intensywny kolor ceglasto-pomarańczowy na budynku ze starym dachem z dachówki marsylki ( dachówka spatynowana, gdzieniegdzie przetarcia ceglaste) - cudo. Niestety z drugiej strony tego domu był przybudówka z wiśniwym dachem i w tym zestawieniu kolory nie prezentowały się zachwycająco.

Noel
16-06-2004, 12:50
Ja widziałem także (pewnie klasyczne zestawienie) kolory które początkowo strasznie mnie urzekły...mianowicie dach był grafitowy (pisze grafitowy bo takowy u mnie jest) natomiast okna były brązowe (ciemnawe) I TU WAŻNE kolor elewacji był jasno szarawy (gołębi) taka biel "złamana" - a z całością wspaniale współgrały "bonie" i cokół przy ziemi które były pokryte szarością.
Cieawe było to że ściany nie były białe -jak wyżej pisałem - tylko lekko złamane tą szarością z bonii - cokołu....

paweldkomornik
16-06-2004, 13:05
Dzięki Osowa
dom rzeczywiście bardzo lekki. stropy drweniane, blachodachówka, suporeks i styropian bez piwnic ,
zweżać optycznie go niechcę bo i tak wąski 5,5m a robić z niego ciężki blok........... :wink:

Zbigniew Rudnicki
16-06-2004, 20:42
Też mam dachówkę grafit i okna ciemny brąz.
Kolor tynku nie da się określić słowami (w dużym przybliżeniu beż).
Moja rada : kolor tynku powinien dobrze komponować się z dachówką (okna nikną).
Kolor żółty nie będzie dobrym towarzyszem dla grafitowej dachówki, a przy tym żle komponuje się z zielenią krzewów i drzew.
Do ciemnej dachówki tynk nie powinien być zbyt ciemny.
Jeśli dajemy tynk szlachetny cienkowarstwowy strukturalny - to wystarczy drobna ziarnistość (taniej) i raczej baranek niż kornik - gdyż mniej się brudzi.
Jeżeli wybieramy kolor z wzorcowej palety to trzeba wziąć poprawkę : na ścianie domu kolor będzie bardziej intensywny niż na palecie.

Karol N.
16-06-2004, 21:26
Ja widziałem także (pewnie klasyczne zestawienie) kolory które początkowo strasznie mnie urzekły...mianowicie dach był grafitowy (pisze grafitowy bo takowy u mnie jest) natomiast okna były brązowe (ciemnawe) I TU WAŻNE kolor elewacji był jasno szarawy (gołębi) taka biel "złamana" - a z całością wspaniale współgrały "bonie" i cokół przy ziemi które były pokryte szarością.
Cieawe było to że ściany nie były białe -jak wyżej pisałem - tylko lekko złamane tą szarością z bonii - cokołu....

Tez widzialem gdzies zestawienie ciemno szarego dachu i bardzo jasnej szarej ale nie bialej elewacji. Okna nie pamietam jakie byly. Dom sie ladnie prezentowal.

Ella
16-06-2004, 22:14
Ella ja wiem że to gdybanie o kolorach ale widziałem także ciekawe połączenie szarego dachu z brązowymi oknami i OLIWKOWĄ elewacją ... ogólnie jak oglądam nowe budownictwo to widzę pewne otrzaskane standardy kolorów...ja również chcę zaryzykować, ale ....wszystkie wzorniki kolorów nie oddają w pełni tego co może być potem na budynku .....

Noel, ja też rozważałam opcję oliwkową :) . Potem pomyślałam, że taki dom rozmyje się w otaczającej zieleni. W końcu postawiłam na kontrasty kolorystyczne - będzie wesoło :D .

Noel
17-06-2004, 08:02
Dzięki Ella - nad tym nie pomyślałem, że oliwkowa może zlewać się z otaczającą dom zielenią :(

osowa
17-06-2004, 10:00
...

Noel
18-06-2004, 07:59
Tak zaprojektowanie ogrodu to już inna kwestia.... ja prawdopodobnie zdecyduję się na tą oliwkę :roll:

Ella
26-06-2004, 22:19
Noel, takie zestawienie będzie na pewno bardzo ładne - dyskretne, a przy tym niebanalne.
pozdrawiam :)

Tommco
26-06-2004, 23:07
gorgu77, mAgnes Ja mam takie kolory jak wy (może z wyjątkiem drzwi wejściowych - te mam białe) i zdecydowałem się na białą elewację. Wchodził w gre żółty, ale jednak biel. Teraz jestem zadowolony.

Zobaczcie w galerii domów forumowiczów - link poniżej. Domek może różnić się projektem znacznie od Waszych, ale ideę oddaje :D

nnatasza
27-06-2004, 10:16
Ja widziałem także (pewnie klasyczne zestawienie) kolory które początkowo strasznie mnie urzekły...mianowicie dach był grafitowy (pisze grafitowy bo takowy u mnie jest) natomiast okna były brązowe (ciemnawe) I TU WAŻNE kolor elewacji był jasno szarawy (gołębi) taka biel "złamana" - a z całością wspaniale współgrały "bonie" i cokół przy ziemi które były pokryte szarością.
Cieawe było to że ściany nie były białe -jak wyżej pisałem - tylko lekko złamane tą szarością z bonii - cokołu....

I to zestawienie podoba mi się najbardziej!!
Ja mam grafitową dachówkę Creatona, okna ciemne sipo i dom będzie jasno popielaty. Uważam, że klasa!
Nie będzie smutny, bo "ubarwi" go otaczająca zieleń.
Niestety elewacja dopiero w przyszłym roku, ale nie mogę się już doczekać efektu końcowego.

nnatasza
27-06-2004, 10:18
Niby szczegół, ale zapomniałam dodać, że rynny są tytan-cynk - czyli kolor stalowy.

izat
27-06-2004, 15:31
macie rację, kolorystyka to rzecz gustu, ale gust też trzeba mieć :lol:
buduję się w miejscowości o zabudowie willowej i to co się dzieje po sąsiedzku przekroczyło moje wyobrażenia, widocznie są one bardzo ograniczone :D
stoi tam dom, kostka troche rozbajerowana , około 700 m2, z płaskim dachem "schodzącym na ściany" pokrytym dachówką Robbena kasztanową, okna meranti
na razie jest biały, bo jeszcze nie pomalowany :lol:
ale za tydzień będzie..... w kolorze wrzosowym i różowym
nie wiem jak to zdzierżę, większość moich okien wychodzi na dom sąsiada
dobrze, że działki są duże to odległość do niego wynosi około 150m

uważam jednak, że należy dostosować się do stylu i kolorystyki innych domów zwłaszcza w takim miejscu

i jak tu założyć ogród japoński w takim sąsiedztwie.....

upraszam o rozsądek w doborze kolorów i uwzględnianie również tego co się dzieje obok nas

pozdrawiam wszystkich