PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wybrać bezpiecznik różnicowoprądowy



cobratom
16-12-2012, 21:53
Witam

Mam problem z doborem wyłącznika różnicowoprądowego. Krótki wstęp.
Mam przyłącze 13KW na bazpieczniku 20A.

W domu z prądożerczych urządzeń będzie:
- pompa ciepła (3 fazy) - 2KW
- płyta indukcyjna (3 fazy) - 7KW
- Zmywarka - 2KW
- Piekranik - 2KW.

Problem mam taki ze chcialem wszystko zakonczyc wylacznikiem roznicowopradowych 3 fazowym 20A. Problem tylko taki ze nie za bardzo moge taki znalezc, mam do wyboru albo 16A, albo 25A, lub 20A ale tylko na jedna fazę.

1. Jednym z rozwiazan co mi przychodzi do glowy jest zalozenie wylacznika 25A 3 fazowego i miec nadzieje ze mi to ktos odbierze.
2. Drugim rozwiazaniem bylo zwiekszenie mocy przylaczeniowej o jakies 2KW, wtedy dostalbym bezpieczniek 25A i problem tez bym rozwiazal
3. Kolejne to rozgraniczyj jakos prad 3 fazowy od jedno fazowego i zalozyc 2 roznicowki, 16A, jedna na 1 fazowy i jedna na 3 fazowy
4. Zaryzykować i wszystko dac na roznicowke 16A

Moglby ktos podzielic sie dobra rada?

Jarek.P
17-12-2012, 12:56
Dobrych rad można by tu dać kilka. Zaczynając od najważniejszej, żeby twoją instalację zaprojektował ktoś troszkę bardziej zorientowany w temacie.

Po drugie: nie robi się jednego wyłącznika różnicowoprądowego na całą domową instalację. Z kilku różnych przyczyn.'

I po trzecie wreszcie: najwyraźniej mylisz wyłączniki RPP z nadprądowymi, a przynajmniej niepotrzebnie się podniecasz maksymalnym prądem znamionowym wyłącznika. Możesz dać i różnicówkę 40A (zresztą byłby to całkiem rozsądny wybór), ważne tylko, żeby ona miała prąd różnicowy 30mA (lub inny, w zależności od potrzeb).

J.

cobratom
17-12-2012, 13:10
No i wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo :)

Wczoraj doznalem olsnienia ze przeciez moge zalozyc wylacznik roznicopradowy na 3 fazy, i kilka na 1 faze i problem sie rozwiaze.

Wydawalo mi sie takze ze moge dac tak jak mowisz roznicowke 40A z pradem roznicowym 30mA, ale nie bylem tego pewien. Wydawalo mi sie tak na chlopski rozum ze jezeli bedzie za duze obciazenie to i tak wybije nadpradowy a ten jest tylko do pradow roznicopradowych.

Dzieki za odpowiedz.

Jarek.P
17-12-2012, 13:13
Wydawalo mi sie tak na chlopski rozum ze jezeli bedzie za duze obciazenie to i tak wybije nadpradowy a ten jest tylko do pradow roznicopradowych

Bingo :)

J.

wykrot
21-12-2012, 01:46
Jestem pod wrażeniem! Co za cudowna porada!

Jarek.P
21-12-2012, 06:24
Udzielisz lepszej?

J.

thomyk
22-12-2012, 10:29
Nie problem założyć sto różnicówek. Lepiej się zastanowić gdzie i co trzeba podzielić.


3. Kolejne to rozgraniczyj jakos prad 3 fazowy od jedno fazowego i zalozyc

to mi sie spodobało :)

wykrot
27-12-2012, 02:07
Udzielisz lepszej?

J.

Tobie? Nie jestem w stanie. Ty zawsze wiesz lepiej.

Jarek.P
27-12-2012, 09:51
Mi??? A to ja tu pytam?

J.

kasprzyk
30-12-2012, 19:50
Pompa ciepła i płyta indukcyjna zapewne przyłączone będą na stałe - nie wymagana jest różnicówka, chociaż przy tym pierwszym urządzeniu niektórzy producenci ją zalecają.
Do pozostałych obwodów możesz zastosować niezależne wył. RCBO np. P312 B16A Legranda lub analogiczne innych firm. Oczywiście najważniejszy jest dobór odpowiedniego przewodu.
pzdr

robertsz
31-12-2012, 06:19
Witam

Mam problem z doborem wyłącznika różnicowoprądowego. Krótki wstęp.
Mam przyłącze 13KW na bazpieczniku 20A.

W domu z prądożerczych urządzeń będzie:
- pompa ciepła (3 fazy) - 2KW
- płyta indukcyjna (3 fazy) - 7KW
- Zmywarka - 2KW
- Piekranik - 2KW.

Problem mam taki ze chcialem wszystko zakonczyc wylacznikiem roznicowopradowych 3 fazowym 20A. Problem tylko taki ze nie za bardzo moge taki znalezc, mam do wyboru albo 16A, albo 25A, lub 20A ale tylko na jedna fazę.

1. Jednym z rozwiazan co mi przychodzi do glowy jest zalozenie wylacznika 25A 3 fazowego i miec nadzieje ze mi to ktos odbierze.
2. Drugim rozwiazaniem bylo zwiekszenie mocy przylaczeniowej o jakies 2KW, wtedy dostalbym bezpieczniek 25A i problem tez bym rozwiazal
3. Kolejne to rozgraniczyj jakos prad 3 fazowy od jedno fazowego i zalozyc 2 roznicowki, 16A, jedna na 1 fazowy i jedna na 3 fazowy
4. Zaryzykować i wszystko dac na roznicowke 16A

Moglby ktos podzielic sie dobra rada?

1) Pompę ciepła wraz z urządzeniami towarzyszącymi (pompki, rozdzielacze CO) wydziel jako odrębny obwód z niezależną różnicówką i zabezpieczeniami.
Zagospodaruj sobie miejsce rezerwowe na ochronniki p/przepięciowe i czujnik zaniku fazy.
Najlepszym rozwiązaniem będzie doprowadzenie zasilania do pomieszczenia z pompą ciepła, powieszenie rozdzielnicy i umieszczenie w niej zabezpieczeń dedykowanych instalacji pompy ciepła.

2) Płyta kuchenna i piekarnik mogą być zasilane z różnicówki 3-fazowej i wspólnego zabezpieczenia nadprądowego, wystarczy B16.
To są największe pożeracze prądu w Twoim domu, biorą dużo i długo (podobnie jak pralka i suszarka).
Reszta urządzeń bierze sporo ale przez chwilę i można je łączyć po kilka na wspólnym obwodzie.

3) Resztę gniazdek w kuchni podziel na 2-3 obwody zasilane z różnych faz (zabezpieczeń).

4) Pomijając kotłownie/pompę ciepła, użyj 2-3 różnicówek 3-fazowych na dom oraz dodatkowej/dodatkowych dla obwodów zewnętrznych (gniazdka, fontanna, oczyszczalnia, brama wjazdowa, itd.)

5) Są wyznawcy teorii, że łazienki powinny być na różnicówce o czułości 10mA.
Ja do tego klanu nie należę, łazienki łącze z pozostałymi pomieszczeniami na jednej różnicówce.

W sensownej rozdzielnicy powinno się znaleźć 3-5 niezależnych róznicówek.
W bezsensownej 1 sztuka albo i wcale.
W obu wymienionych przypadkach wszystko gra dopóki gra, problemy pojawiają się gdy pojawiają się problemy.

Co do zabezpieczenia głównego, to radziłbym zwiększyć moc przyłącza do takiej wartości żeby mieć bezpiecznik 25A na wejściu do budynku.
Tak na zapas, w imię PRZYDA SIĘ NA ŚWIĘTA.