PDA

Zobacz pełną wersję : Elewacyjne płytki klinkierowe - na ruszcie?



JK2010
20-12-2012, 21:51
Chcę pokryć elewację (20m2) klinkierowymi płytkami elewacyjnymi. Będę miał ocieplenie wełną, a na to klej z siatką. Boję się , że płytki mogą się nie utrzymać na wełnie i będą odpadać. Różni wykonawcy twierdzą, że będzie OK, jeśli da się kołki przez siatkę. Ale jeden zaproponował zrobienie rusztu i na to płytki. Czy tak się robi? Czy to próba wyciągnięcia pieniędzy?

LAG
21-12-2012, 08:20
Nie kombinuj z żadnym rusztem! Wełnę trzeba przykołkować przez warstwę zbrojenia (siatkę) i na to z powodzeniem możesz położyć płytki.

JK2010
21-12-2012, 17:01
Dzięki za odpowiedź. W post wkradł się błąd. Powierzchnia elewacji do krycia płytkami klinkierowymi to nie 20m2 ale 200m2. Czy to coś zmienia?

LAG
21-12-2012, 18:18
To nic nie zmienia. Oczywiście do mocowania wełny kołki z metalowym trzpieniem!

JK2010
27-12-2012, 20:26
Jeszcze jedno pytanie. Z pomocą programów Rockwoola liczę U ściany i warunki wilgotnościowe. I niezależnie od rodzaju ocieplenia i grubości (wełna lub styropian) wychodzi, że będzie kondensacja wewnątrz ściany i że para nie odparuje w miesiącach letnich. Czy jak położę płytki klinkierowe mogę mieć z tym problem?

ML-BUD
13-03-2013, 15:16
Tutaj jest pewien problem jakie wymiary będą tej ściany z płytkami tzn wys/szer jeśli to będzie pas nie za wysoki to ok .Jeśli możesz to podaj rozmiary powiem ci i ocenię .Ja nie ryzykowałbym jeśli to będzie ściana wys 3m i reszta szer ponieważ wydaje mi się że to bardzo obciąży tynk pomimo to że będzie to zakołkowane .Pozdrawiam

JK2010
17-03-2013, 18:34
Chcę obłożyć płytkami całą elewację 150m2. Dwie ściany ok. 3,6 x 12m i dwie ściany 3,6x 14m. Pierwotnie miała być ściana trójwarstwowa z klinkierem, ale ze względu na trudności (brak ekipy z doświadczeniem) zrezygnowałem. Jak to widzicie?

swierczek
25-03-2013, 09:03
Na pewno nie można przyklejać płytek elewacyjnych bezpośrednio na wełnę. Jakiś czas temu z problemem mierzył się mój sąsiad i u dostawcy płytek klinkierowych (Terca od Wienerbergera) polecono mu właśnie stosowanie rusztu. Tak ma to zrobione, płytki szczęśliwie i w całości przetrwały zimę :)

Rzecz nie tylko w tym, że płytki zaczną odpadać, ale przede wszystkim problem jest w prawidłowej wentylacji całej ściany. Musi być zrobiona szczelina wentylacyjna, która zapewni odprowadzanie powietrza i wody z docieplenia. Przyklejenie płytek elewacyjnych zdecydowanie to utrudni. Wilgoć będzie więc się zbierała pod płytkami i w efekcie zaczną odpadać. Nie radziłbym więc robić takich patentów bez dodatkowego rusztu – nawet na 20 m2, o których piszesz... Trwałość i funkcjonalność takiego rozwiązania będzie po prostu bardzo mała.