PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik Argon 2 - proszę o pomoc w doborze optymalnych ustawień



ddoommiinniikk
28-12-2006, 23:30
Nie możemy dojść do ładu i składu z wymienionymi w tytule urządzeniami. Nastawy fabryczne (15 s. podawanie, 30 s. odstęp pomiędzy podawaniami) daja za dużo węgla, po kilku godzinach na palenisku jest spory kopczyk i jeszcze trochę w szufladzie popielnika, a żaru brak.
Czy ktoś z was ma ten piec? Jakie nastawy stosujecie? Podzielcie się uwagami...

ddoommiinniikk
29-12-2006, 22:05
Podciągam temat do góry - czy ktoś miał do czynienia z takim piecem i takim regulatorem do niego?

kurak
20-10-2010, 22:04
mam piec 24kw sterownik argon 2 chałupa ocieplona 15 okna plastiki 100m podłogówki 7 grzejników dom 170m w piecu pale od 2 tygodni jak na razie piec mi pali jak stara lokomotywa bo wychodzi mi 50-60 kilo eko na dobę już nie wyrabiam nerwowo dziś spędziłem chyba z 15 godzin przy tym piecu i doszedłem do takich ustawien i tu bym chciał się dowiedzieć czy te ustawienia są sensowne . Zadałem tęperature 47 c piec już po nagrzaniu osiąga to w około 5-6 minut aby przejść w stan czuwania temperatura skacze jeszcze do 48 48,2 c i następnie w ciągu 11-12 minut spada do 46 c i znowu przechodzi w stan pracy co trwa to znowu 5-6 minut i tak w koło ,a więc czy to są dobre czasy tego pieca czy do d.......?
parametry w stanie czuwania
czas przedmuchu 20 s
czas przerwy 4min
krotność podawania 1
obroty w podtzymaniu5 na 12
parametry w stanie pracy
obroty nadmuchu 4 na 12
czas między podawaniem 49
czas podawania 18
Może mi ktoś powie czy te ustawienia mają sens bo przy tegorocznych cenach eko pójdę z torbami ekogroszek EKORET pakowany

przemek220
22-10-2010, 10:20
Witam. Mam u siebie piec 24kW i ten sam sterownik, 7 grzejników i około 100m podłogówki dom ocieplony styropianem 15 plus ocieplony strop wełną mineralną 15cm, czyli podobnie jak u ciebie. Obecnie grzeje tylko podłogówką i wodę do mycia. temperature mam ustawioną na piecu 45 stopni na podłogówkę idzie 29 stopni. Spalam około 18kg na dzień. W zeszłą zimę jak były mrozy po -20 spalał mi około 5-6 kg więcej.

A ustawienia mam takie:
Czas przedmuchu 10sek.
Czas przerwy 5 min.
Krotność podawania 3
Obroty w podtrzymaniu 10
Czas między podawaniem 30 sek.
Czas podawania 8 sek.

Wiem że można ustawić to lepiej ale obecnie nie mam na to czasu. Poeksperymentuję jak się zrobi zimniej.
Pozdrawiam.
P.S. Mój węgiel to ekogroszek z kopalni Bobrek kupiony w czerwcu tego roku. Pali się dobrze ale troche brudzi piec.

Buzinho
19-12-2010, 12:11
Witam, od niedawna jestem właścicielem pieca Ciepłomax EKW-RAP 15KW z tym właśnie sterownikiem (ARGON 2). Dmuchawa RV-13.
Paliwo: Pieklorz, 28-29,5MJ

Póki co działa na ustawieniach fabrycznych i prosiłbym o pomoc w dobraniu początkowych ustawień pieca, od których powinienem zacząć regulację.

Dane fabryczne:

1. Czas przedmuchu w stanie nadzoru: 10 sek
2. Czas przerwy w stanie nadzoru: 10 min
3. Krotność podawania w podtrzumaniu 1
4. Obroty w podtrzymaniu 3 (biegi)
5. Temperatura załączania pompy 35
6. Temperatura wyłączania regulatora 28
7. Obroty maksymalne 3 (biegi)
8. Czas pomiedzy podawaniem 30 sek
9. Czas podawania 12sek
10 Temp Zasobnika CWU - odczyt
11. Temp wyłączania pompy CWU oF

Punkty 5,10,11 są dla mnie nie ważne, gdyż piec tylko ociepla mieszkanie, nie obsługuje pompy CWU, a pompa CO chodzi "non stop" niezależnie.

Piec jest ustawiony na 40 stopni i to wystarcza aby ogrzać mój mały domek do temp 21 stopni co jest dla mnie wystarczające.

Moje obserwacje:
Stan rozpalania (nie wiem jak się fachowo nazywa) trwa ok 6 minut.
Stan podtrzymania trwa ok 27-28min. W tym czasie występują 3 podłożenia i 3 przedmuchy, co wynika z ustawienia.
Amplituda temperatur: 38,5-41,7.

Dmuchawa przesłonięta całkowicie w 88%.

Napewno trzeba zmienić czas przedmuchu i/lub bieg dmuchawy, gdyż działając ona na biegu 3cim potrzebuje ok 30 sekund na "rozkręcenie się", więc przez 10 sek jakie jest ustawione w stanie nadzoru napewno nie wystarcza. Nie wiem czy zmiana biegu na wyższy nie przyśpieszyło by czasu jaki potrzebuje dmuchawa na osiągnięcie maksymalnych obrotów.

W razie gdyby to mogło jeszcze w czymś pomóc to podaje "jak się zachowuje" temperatura pieca w czasie:
Tryb rozgrzewania załącza się przy 38.9 stopni i przez 2 min temperatura jeszcze spada, następnie zatrzymuje się i rośnie przez ok 3 min do przejścia w stanie nadzoru.
Tryb nadzoru: Temperatura rośnie jeszcze przez ok 3 min, przez min sie utrzymuje i spada przez nastepne 23 min.

Na koniec dorzucam kilka pytań technicznych na które spotykałem różne odpowiedzi:
Czy piec powinien więcej czasu być w stanie rozgrzewania czy nadzoru, czy nie ma jednoznacznej odpowiedzi?
Czy temperatura na piecu 40 nie jest za niska i czy nie wpływa negatywnie na jego zywotność?
Co dokładnie reguluje przesłonięcie dmuchawy.

Jutro postaram się dorzucić zdjęcia paleniska (krater się nie tworzy) oraz popiołu jaki jest.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie sugestie

P@wel
27-12-2010, 16:45
Witam Panów,
mam Piec Torusa 25kW i sterownik Argon2.
Piec pali masakrycznie dużo. Nie moge sobie w tym roku poradzić z jego nastawami. Mógłby ktoś opisać jakoś ogólny sposób właściwego dobierania wartości w sterowniku lub jakieś podstawowe wyjściowe nastawy od których zacząć samodzielną zmianę danych parametrów? Może ktoś może zaproponować jakieś podstawowe nastawy, które mogą się sprawdzić?

dominium
30-11-2012, 16:56
Witam

Tez mamy piec Cieplomax ze sterownikiem Argon 2

sam nie wiem czy te parametry maja sens, gdyz pale pierwszy sezon, ale tak na razie palimy (przy temp zewn -5 do 10)
rozpalamy z rana ok godz 10, wylaczamy ok godz 19, gdyz robi sie za cieplo (praktycznie wszedzie podłógówka - ok 230m2)

czas podawania ok 10-12 sec
obroty 2 (skala 1 do 12)
odstepy miedzy podawaniami ok 60 sec

temp zadana pieca 35C, ale srednio na piecu jest ok 33

po paru godzinach podlogowka na wejsciu i powrocie ma ok 30stopni, temp powietrza robi sie 25 i wtedy wylaczamy piec bo za goraco, przez noc wytrzymuje do nastepnego ranka

Nie wiem czy tak to ma byc?

Pozdrawiam
D.

mitassss
20-12-2012, 23:21
Witam, mam mały problem z w/w sterownikiem tj Argon 2, będę bardzo wdzięczny za pomoc w doborze optymalnych parametrów. Poniżej znajdują się objawy oraz dane które mam nadzieję pomogą w doborze odpowiednich ustawień ;)

Metraż grzewczy: 180m, dom ocieplony, okna plastikowe, brak ogrzewania podłogowego. Objawy są następujące, sterownik jest ustawiony wg. ustawień fabrycznych, eko-groszek nie spala się całkowicie i spala się w naprawdę dużych ilościach, testowałem różne eko-groszki i efekt niestety ciągle ten sam ;/

Bardzo będę wdzięczny za każdą pomoc, ew. nakierowanie gdzie może "leżeć" przyczyna takiego zachowania pieca.

karoka65
29-12-2012, 16:49
Jeśli niedopalony groszek przesypuje ci do szuflady to rozciągnij przerwę między podawaniem albo zmniejsz podawanie o 1s, do tego trzeba dobrać odpowiedni bieg dmuchawy. Jeśli dmuchawa słabo reaguje po zmianach biegów można wejść w menu serwisowe i dobrać moc dla pierwszego i 11-ego biegu, masz to na drugiej stronie instrukcji. Standardowo dla pierwszego biegu jest chyba 10 a dla jedenastego 40 niektóre dmuchawy mogą słabo reagować przez co producent zrobił taką możliwość

spawacz
15-03-2014, 22:19
mam argon2 i super nastawę USTAW TAKIE PARAMETRY NA ARGON 2 I NAPISZ JAK SIĘ SPRAWDZAJĄ SPAWACZ??? BĘDZIESZ ZADOWOLONY cp13, ,pp02,od03, temp zał pompy 35,temp wył regulatora 30, obroty maksymalne og 04 ,czas miedzy podawaniem06 , czas podawania cd 35, zasyp 5 worów po 25 kilo i napisz jaki wynik powinien być super tylko nic nie kombinuj przez ten czas nie kręć napisz jaki wynik pozdrawiam będziesz zadowolony SPAWACZ

spawacz
15-03-2014, 22:26
piec 2.5 kw dom 220 m kw argon2 termostaty na grzejnikach danfos USTAW TAKIE PARAMETRY NA ARGON 2 I NAPISZ JAK SIĘ SPRAWDZAJĄ SPAWACZ??? BĘDZIESZ ZADOWOLONY cp13, ,pp02,od03, temp zał pompy 35,temp wył regulatora 30, obroty maksymalne og 04 ,czas miedzy podawaniem06 , czas podawania cd 35, zasyp 5 worów po 25 kilo i napisz jaki wynik powinien być super tylko nic nie kombinuj przez ten czas nie kręć napisz jaki wynik pozdrawiam będziesz zadowolony SPAWACZ

spawacz
15-03-2014, 22:35
512571477 dam ci super nastawę na argon2 niechce mi się pisać zadzwoń piec 2.5 kw

spawacz
16-03-2014, 08:36
Witam. Mam u siebie piec 24kW i ten sam sterownik, 7 grzejników i około 100m podłogówki dom ocieplony styropianem 15 plus ocieplony strop wełną mineralną 15cm, czyli podobnie jak u ciebie. Obecnie grzeje tylko podłogówką i wodę do mycia. temperature mam ustawioną na piecu 45 stopni na podłogówkę idzie 29 stopni. Spalam około 18kg na dzień. W zeszłą zimę jak były mrozy po -20 spalał mi około 5-6 kg więcej.

A ustawienia mam takie:
Czas przedmuchu 10sek.
Czas przerwy 5 min.
Krotność podawania 3
Obroty w podtrzymaniu 10
Czas między podawaniem 30 sek.
Czas podawania 8 sek.

Wiem że można ustawić to lepiej ale obecnie nie mam na to czasu. Poeksperymentuję jak się zrobi zimniej.
Pozdrawiam.
P.S. Mój węgiel to ekogroszek z kopalni Bobrek kupiony w czerwcu tego roku. Pali się dobrze ale troche brudzi piec.

USTAW TAKIE PARAMETRY NA ARGON 2 I NAPISZ JAK SIĘ SPRAWDZAJĄ SPAWACZ??? BĘDZIESZ ZADOWOLONY cp13, ,pp02,od03, temp zał pompy 35,temp wył regulatora 30, obroty maksymalne og 04 ,czas miedzy podawaniem06 , czas podawania cd 35, zasyp 5 worów po 25 kilo i napisz jaki wynik powinien być super tylko nic nie kombinuj przez ten czas nie kręć napisz jaki wynik pozdrawiam będziesz zadowolony SPAWACZ

spawacz
16-03-2014, 08:53
USTAW TAKIE PARAMETRY NA ARGON piec konstal 2 I NAPISZ JAK SIĘ SPRAWDZAJĄ SPAWACZ??? BĘDZIESZ ZADOWOLONY cp13, ,pp02,od03, temp zał pompy 35,temp wył regulatora 30, obroty maksymalne og 04 ,czas miedzy podawaniem06 , czas podawania cd 35, zasyp 5 worów po 25 kilo i napisz jaki wynik powinien być super tylko nic nie kombinuj przez ten czas nie kręć napisz jaki wynik pozdrawiam będziesz zadowolony SPAWACZ

Danusieńka
08-01-2017, 09:55
Mam sterownik ARGON 2, od tygodnia węgiel źle się spala. Grudy nie spalonego spadają do popielnika. Podejrzewam, że przywieźli mi kiepski węgiel. Dzwoniłam do serwisu SIEMKO. odpowiedź: cd ustawić na 50 /twardy węgiel/ było cd 30. Na sterowniku pompa CO wyłącza się wtedy grzejniki stygną, następnie włącza się, dom jest nie dogrzany. Tak jest też z c.w.u. na przemian włącza się i wyłącza. Dla mnie problem jest następujący: chcę aby pompa CO stale chodziła a tak nie jest , c.w.u. mogę ogrzać elektrycznie, to nie problem ale CO musi stale pracować. Prze 7 lat nie było takiego problemu. Może ktoś podpowie, poradzi.