PDA

Zobacz pełną wersję : Wilgoć w domu na ścianach. Brak wentylacji



enovo
21-12-2012, 19:16
Witam jest to mój pierwszy post na tym forum.

Mój problem polega na tym, że mam w domu na ścianach wilgoć.
Występuje tylko na jednej ścianie wzdłuż budynku. Dom ma ok 38lat. Jest zbudowany z dwóch cegieł i szczeliny między nimi.
Nie jest ocieplony styropianem. Strop został wykonany z polepy. Ściana na której jest wilgoć ( znajduje się w niej jedno okno z PCV) nie posiada żadnej wentylacji, stąd pewnie występowanie wilgoci. Moje pytanie brzmi: czy jeżeli przewiercę dziurę w polepie i wstawię w nią kratkę wentylacyjną to czy w jakiś sposób zminimalizuję jej występowanie (wilgoci)? Nad polepą jest poddasze, które nie jest użytkowane a dom jest pokryty eternitem. Od tyłu budynku nie ma podbitki, ponieważ eternit wystaje tylko jakieś 20 cm choć mogę się mylić . Dlatego na poddasze wpływa powietrze z zewnątrz i dzięki temu ma też ujście to co się tam znajduje. Podobny problem mam też w łazience, której ściany zostały pokryte rigipsem, bez zastosowania jakiegokolwiek wywietrznika czy czegoś innego co mogłoby być wentylacją w tym pomieszczeniu, oprócz jednego okna ale ciągle otwieranie go w czasie zimy niestety wychładza je całe. W łazience wilgoć pojawia się wokół wnęki okna. Proszę was o radę czy mój pomysł z tą kratką pomógłby w obu przypadkach czy istnieje jakiś inny. Jeżeli napisałem to wszystko w jakiś niezrozumiały sposób to proszę o wyrozumiałość i postaram się to naprawić :)

1igor1
21-12-2012, 20:12
jeżeli w całym domu nie masz wentylacji to najlepszym wyjściem będzie zrobienie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, same kratki w suficie ci nic nie dadzą

orko
22-12-2012, 08:06
Dom jest stary, więc wentylacja tam była, ale pewnie teraz są szczelne okna?

adam_mk
23-12-2012, 16:58
A jak była tylko NATURALNA to co?
Poczytaj tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!
Potem zrób "obrzęd gromniczny".
A potem usiądź i pomyśl a rozwiązanie znajdzie się samo!

Adam M.

KrzysztofLis2
26-12-2012, 10:19
Jeśli to jest tylko jedna ściana, to równie dobrze problem może dotyczyć ściany jako takiej, a nie wentylacji.