PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż w obudowie wnęki z płyt osb/sklejki



jendrulakowalski
22-12-2012, 18:57
Witam

Proszę o opinie na temat przedstawionego sposobu montażu okna w ścianie trójwarstwowe.
Rysunki wykonałem w oparciu o profil Alphaline 90 i Rolety Krispol RN M4.
Jaki jest prawidłowy sposób montażu tej rolety do nadproża? Czy jest konieczne wzmocnienie
stabilności obudowy kątownikami ciesielskimi?
Czy można zastosować wkręty TORX?
Czy sklejka 40mm pod okno, a na boki 25mm OSB/Sklejka są prawidłowe?
Czy jest konieczność stosowania folii od strony zewnętrznej aż pod parapet ceglany?
Czy zastosowanie taśmy rozprężnej między skrzynką obudowy a nadprożem ceglanym
jest prawidłowe?
Czy stosowanie uszczelniacza akrylowego na styku parapety ceglanego z ościeżem jest prawidłowe?
Czy nie lepiej zastosować taśme rozprężną na wcisk?

http://images33.fotosik.pl/506/0ae9cae8afbea404.jpg

http://images33.fotosik.pl/506/353da00e9dc70caf.jpg

http://images48.fotosik.pl/537/5d577b089ce8ad69.jpg

Bardzo proszę o opinie w tym temacie.

jendrulakowalski
23-12-2012, 08:06
Nikt nic nie powie....?, podpowie

W wątku "montaż w warstwie ocieplenia" jest tylko wzmianka o takim sposobie montażu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162002-montaz-w-warstwie-ocieplenia-jak-to-zrobic-dobrze&p=4963665&highlight=p%C5%82yt+osb#post4963665

Dla mnie jest to alternatywa dla drogich kotew JB-D.
Montaż okna w tak przygotowanej wnęce wydaje mi się o wiele łatwiejszy niż na kotwach.
Taki sposób montażu nie jest za popularny, informacji jest niewiele na google.
Nie chciałbym wtopić gdyby okazało się że jest to zły sposób montażu okien.
Tym bardziej że domek chce stawiać sam, a może i okna też wstawie własnoręcznie.

Potrzebuje pomocy, robie projekt wykonawczy wraz z kosztorysem i chciałbym zdążyć zakupić materiały budowlane w zimie.
Wszystko mi już pasuje, moduł wysokości dobrany do elewacji, przemurowań ozdobnych w połowie wysokości "w starym stylu":)
do nadproży, wysokości okien i posadowienia okien dopasowane do modułu grubości cegły z fugą i ściany nośnej (silikat) tak
aby nie było żadnych problemów z wykonaniem elewacji i jak najmniej docinek.

Przez ten montaż okien nie śpie kurcze i myśle jak to zrobić w miare tanio dobrze prosto.

W domek jestem zaangażowany z całego serca, sam go projektowałem, robiłem wizualizacje, podbił się pod nim tylko architekt i swoje dodał konstruktor. ( Obydwoje zresztą partacze, gotowy projekt przelewali na formę projektu budowlanego 9 miesięcy ).

Wypowiedzcie się , tyle jest odwiedzin :confused:

Charlie
23-12-2012, 08:36
Jakie okna planujesz - drewniane, pvc, alu ?

jendrulakowalski
23-12-2012, 09:01
PVC, pakiet 3 szybowy, na dole największe okna to 2500szer, 1600wys, na konkretny profil jeszcze się nie zdecydowałem, biorę pod uwagę Alphaline 90, może geneo.

MMichal
23-12-2012, 09:26
Witam

To ja krótko:
rozumiem, że chcesz zrobić dodatkową ramę z tej sklejki wokół całego okna, z tego co wiem taki sposób stosowany jest na północy europy wbudowują tan okna w dodatkową drewnianą ramę - więc zapewne można.

Co do rysunków i Twoich pytań:
- nie widzę PODPARCIA okna, chyba nie będzie się opierać na samym narożniku ? kombinuj tak aby najlepiej podparcie było na całej szerokości lub minimum tak jak zaleca producent i sztuka
- jeżeli będzie zastosowana pianka montażowa powinna być zastosowana folia/taśma zarówno zewnętrzna jak i wewnętrzna na całym obwodzie a szczególnie właśnie pod parapetem - dół okna jest newralgicznym "kawałkiem" montażu.
- jeżeli chodzi o uszczelnienie zewnętrzne taśma rozprężna, folia, akryl - to lekka przesada - zastosuj jedno z tych rozwiązań
- co do rolety nadstawnej to moim zdaniem bezwarunkowo powinna być przymocowana do nadproża tym bardziej przy takich szerokościach.

Pozdrawiam

jendrulakowalski
23-12-2012, 10:50
Rzeczywiście wygląda to tak jakby okno wisiało na narożnikach parapetów.
Docelowo jednak myślałem o dystansach nośnych PCV w rozstawie 500-700. Nie narysowałem.
Rozumiem że od strony zewnętrznej to raczej folia, żeby pianka nie miała styku z wilgotną cegłą. A taśma czy też akryl między
cegłami a ościeżem są zbędne?Nie będzie tam wnikał deszcz i spływał pod parapet??
Zastanawia mnie jakie jest prawidłowe mocowanie tej foli od strony elewacji. Czy powiedzmy 2 cm na warstwę cegieł pod parapetem
przed wymurowaniem parapetu wystarczą? Im więcej tym gorzej dla przyczepności cegieł?
Czy może też ta folia sobie luźno zwisać na wełnie? I być na tyle szeroka żeby parapet ceglany nie miał styku z pianką i wełną.
40mm sklejki dla podparcia ( nie za grubo?)plus kątowniki Koelner wzmacniane w jaki dać odstępie? Co 50cm? Czy wogóle jest konieczność ich stosowania przy tak grubej sklejce?
Rozumie że 25mm OSB/Sklejka po bokach i w górze wystarczą?

MMichal
23-12-2012, 12:29
Witam


Rzeczywiście wygląda to tak jakby okno wisiało na narożnikach parapetów.
Docelowo jednak myślałem o dystansach nośnych PCV w rozstawie 500-700. Nie narysowałem.

tu nie ma co myśleć, producent okien powinien dostarczyć ci wytyczne jak podeprzeć okna
wytyczne ITB 156351


Rozumiem że od strony zewnętrznej to raczej folia, żeby pianka nie miała styku z wilgotną cegłą. A taśma czy też akryl między
cegłami a ościeżem są zbędne?Nie będzie tam wnikał deszcz i spływał pod parapet??
jako wykończenie połączenie takiego parapetu ja bym dał taśmę rozprężną i jeżeli zostanie to dobrze zrobione wystarczy, folia ewentualnie jako dodatkowe zabezpieczenie.


Zastanawia mnie jakie jest prawidłowe mocowanie tej foli od strony elewacji. Czy powiedzmy 2 cm na warstwę cegieł pod parapetem
przed wymurowaniem parapetu wystarczą? Im więcej tym gorzej dla przyczepności cegieł?
Czy może też ta folia sobie luźno zwisać na wełnie? I być na tyle szeroka żeby parapet ceglany nie miał styku z pianką i wełną.
nie za bardzo rozumiem ale luźno wisieć nie może musi być przyklejona do muru


40mm sklejki dla podparcia ( nie za grubo?)plus kątowniki Koelner wzmacniane w jaki dać odstępie? Co 50cm? Czy wogóle jest konieczność ich stosowania przy tak grubej sklejce?
Rozumie że 25mm OSB/Sklejka po bokach i w górze wystarczą?
a tu nie wiem więc się nie wypowiadam

Pozdrawiam

jendrulakowalski
23-12-2012, 12:48
Z tym uszczelniaczem kombinowałem ponieważ będąc u krewnych w Niemczech wszędzie w oknach na styku cegły z ościeżem taki uszczelniacz widziałem, ale to było w starszym budownictwie. Nowo budowanych domków nie miałem okazji podejżeć. I o dziwo nic sie z tym nie dzieje mimo że budynki maja 30-40lat.
Rozstaw 500-700 wziąłem z wytycznych Vetrex-u.
Co do folii na zewnątrz nie bardzo wiem gdzie ją przymocować do elewacji. Nie wiem czy nakleić ją z zakładem ok2cm na ostatnią warstwę cegieł pod parapetem??( te cegły na 2 obrazku które są ścięte pod skosem).

Dzięki za zainteresowanie.

jendrulakowalski
23-12-2012, 17:26
Nikt nic więcej nie napisze?
Nikt z was nie montował tak okien przed pojawieniem się JB-D?
Widze że fachowcy myszkują tu po innych postach, a w tym temacie nie mają nic do powiedzenia?



Jakie okna planujesz - drewniane, pvc, alu ?

A to ma coś wspólnego z montażem nad jakim się zastanawiam?

T12345T
23-12-2012, 18:33
Chyba trochę Pan przekombinował utrudniając sobie tym samym poprawne wykonanie montażu. To można zaplanować nieco inaczej, a zarazem prościej.

jendrulakowalski
23-12-2012, 18:53
A mógłby Pan napisać jak? Bez kotew JB-D. Ponoć kiedyś tak montowano okna. W skrzynce z płyt osb. Znalazłem również na kantówce 10x10 mocowanej do ściany nośnej od zewnątrz ale jakoś bardziej do mnie taka skrzynka przemawia. Czy chodzi Panu o przemurowanie szerszym elementem konstrukcyjnym pod parapetem i oparcie okna na tym?

T12345T
23-12-2012, 19:21
Nie, nie takie "uproszczenia" miałem na myśli:-). Jak dla mnie, to po pierwsze łączy Pan ze sobą zbyt wiele materiałów, co nie jest nie możliwe, ale będzie wymagało sporo zachodu. Po drugie chyba nie do końca przemyślał Pan wszystkie kwestie montażowe, co wyjdzie... w praniu i będzie Pan musiał improwizować. To oczywiście moje zdanie, na podstawie załączonych szkiców. Być może nie przedstawiają one wszystkich detali, co zrozumiałe, ale w tym wypadku proszę nie oczekiwać przynajmniej ode mnie konkretnej rady. Forum, to nie najlepsze miejsce do planowania montażu. Tu można co najwyżej zasięgnąć "języka" jak to mówią. :-). Nie mniej życzę powodzenia, bo pomysł choć nie oryginalny, to ciekawy pod wieloma względami i hm... perspektywiczny:-).

jendrulakowalski
23-12-2012, 19:59
No to sie ciesze że przynajmniej gdybym tak miał zamiar zamontować okna to nie jest to całkiem złe rozwiązanie :) .
Moge jechać dalej z projektem wykonawczym:).
Tak wiem jest tam dużo różnych materiałów i obróka jest pracochłonna dożo docinek, ale nie boje się tego. Wystarczy kupić odpowiednie formatki, albo samemu przyciąć, narzędzia mam. Problem dla mnie najistotniejszy to to czy 40mm sklejki na wysięgu 14cm wytrzyma. Raczej tak. Tak gruba sklejka jest cholernie mocna. Sklejona klejem poliuretanowym i przykołkowana wydaje mi się bardzo stabilna. Nie mniej jednak dodałbym sobie kilka kątowników ciesielskich dla wzmocnienia.
Za takim sposobem przemawia do mnie stabilne mocowanie okna przez ramę. Pewne sklejenie folii do sklejki na całym obwodzie. Łatwość montażu dla ekipy montażowej dla tak przygotowanej wnęki ;). Szybkość obróbki boków bez konieczności tynkowania, łatwość montażu parapetu - trochę kleju i gotowe.
Są jednak miejsca co do których będę musiał sie zastanowić w "trakcie roboty", no ale...uczony z nieba nie spadł. Przede wszystkim łączenie izolacji i mocowanie rolety.
Ale wiem przynajmniej że moge sobie tak przygotować wnęki.
Akurat na Pana poradę i kilku innych fachowców na forum liczyłem. :)

Jeszcze łatwość wymiany okna jest chyba na plus.
Przykładowo jeśli by rozsądnie przykleić parapet na kilku plackach kleju wymiana wyglądała by w następujący sposób i była by w miarę czysta.
- odkręcenie płyt g-k z boków
- wyskrobanie tynku,akrylu w miejscu połączenia parapetu z tynkiem
- wstrzyknięcie jakiegoś rozpuszczalnika pomiędzy parapet a sklejke w miejscu klejenia, albo włożenie cienkiego brzeszczotu i rozcięcię połączenia klejowego
- wysunięcie parapetu i możemy się zabierać za okno :)

Troche sie zagalopowałem z tą wymianą.
Jeszcze nie zbudowałem a już chce wymieniać okna :rolleyes:

T12345T
23-12-2012, 20:14
Akurat na Pana poradę i kilku innych fachowców na forum liczyłem. :)

No cóż, na razie to w ogóle nie pomogłem:-), ale miło słyszeć, że ktoś chce usłyszeć moją opinię. Rozumiem, że nie chce Pan skorzystać z mojej propozycji. Ok. No to proszę rozważyć konstrukcję "kasety", która na bokach i górą wypełni całą przestrzeń ościeży, aż do ściany osłonowej. To powinno zmienić nieco Pańską optykę:-). Dół też można rozwiązać szczelniej i praktyczniej:-).

jendrulakowalski
23-12-2012, 20:17
Proszę jaśniej:) Jaka to propozycja?

T12345T
23-12-2012, 20:35
Proszę jaśniej:) Jaka to propozycja?

Proszę zajrzeć na PW

finlandia
23-12-2012, 21:39
Jendrula - trzeba nie lada odważnego, by podejść do Twoich pomysłów, skoro architektów z uprawnieniami nazywasz partaczami.. A koniec - końców wszystko i tak zrobisz po swojemu. Chyba dlatego nie ma zbyt wielu chętnych do dyskusji.. Ja sie nie czuję na siłach.

jendrulakowalski
23-12-2012, 21:59
Architekt z uprawnieniami na każdym z rzutów parteru piętra i przekroju wyrysował inną liczbę stopni schodowych,
konstruktor nie policzył zbrojenia w obrębie otworu na schody w stropie, nie opisał zbrojenia dla poszerzenia ław, ani dla słupów, nie policzył zbrojenia dla belki nad wejściem, ani nie rozrysował i policzył zbrojenia schodów i belki schodowej w stropie, błędnie zwymiarował otwór na schody w stropie, w opisie podał zbrojenie ław fi 14 a w rysunkach fi 16, grubość stropu w obliczeniach 12 w części rysunkowej 15cm, klasy wytrzymałości drewna w opisie 27Mpa - ciekawe gdzie kupić, w obliczeniach, dach obliczony dla obliczeń stałych mniejszych niż uzgodnione, w garażu dach skonstruowany z krokwii 14x22 w rozstawie 65cm, ( a wystarczyło dać płatew - oparcie dla słupów jest). Mało tego zlokalizował budynek w niewłaściwym miejscu na działce niż było uzgodnione (udało się to załatwić przez podmianę projektów bez konieczności zmiany do projektu budowlanego. Tak jest. Architekt - konstruktor przede wszystkim to partacz olewacz i ściemniacz - ten na którego trafiłem.
Mało tego dom był praktycznie zaprojektowany w części architektonicznej prze ze mnie w całości, wystarczyło policzyć ławy, strop, belki dach. Wszystko to trwało 9!!! miesięcy.
Nie obyło się straszeniem kancelarią prawną, bo do dzisiaj bym nie miał projektu. A wszystko przez mój jeden głupi błąd. Wpłaciłem zaliczke.

jendrulakowalski
23-12-2012, 22:00
Proszę zajrzeć na PW
Odpisałem i dziękuję za zainteresowanie.

finlandia
23-12-2012, 22:06
Ja tam jestem zwykle zły na siebie jak trafię do złego warsztatu. Że znów się skusiłem na jakąś okazję/skróty zamiast pójść w sprawdzone, zaufane miejsce.;)

jendrulakowalski
23-12-2012, 22:19
No niestety swoją drogą, planowałem wcześniej przedudowe starego budynku i już wtedy widziałem że konstruktor - właściciel firmy i jednocześnie urbanista w urzędzie to olewacz, potem doszło że partacz a nawet i ściemniacz :o.
Finlandia
a jak wyglądał montaż przed pojawieniem się kotew JB-D? Partyzantka?;)

finlandia
23-12-2012, 22:26
Myślisz że kazda ściana 3 warstwowa ma teraz Jdb? Najczęsciej spotykanym sposobem jest "zalepienie" otworów zaprawą ciepłochronną. I dalej już montaż jest " normalny".

Ps. Twoja sklejka 40mm.. mam wrażenie, że nawet jako szalunki na wiaduktach stosuje się cieńszą:) czy jesteś pewny, ze Twój projekt w praktyce wyjdzie taniej niż to JDB?

jendrulakowalski
23-12-2012, 22:34
Tego nie jestem pewien:)

Zresztą ten element jest dla mnie najbardziej niejasny, bo może w zupełności wystarczy 25mm OSB?? Pytałem o niego w kilku postach.

Gdybym zamontował tak jak mówisz musiałbym robiś węgarki na całą cegłę i stosować konsole przykładowo HK4 zamiast zbrojenia murfor. Cena dla okna 2500mm 230 - 300 euro netto

Zreszta i tak jest kilka miejsc gdzie taką konsole będę musiał zastować.

pozdrawiam

Charlie
24-12-2012, 10:35
Architekt z uprawnieniami na każdym z rzutów parteru piętra i przekroju wyrysował inną liczbę stopni schodowych,
konstruktor nie policzył zbrojenia w obrębie otworu na schody w stropie, nie opisał zbrojenia dla poszerzenia ław, ani dla słupów, nie policzył zbrojenia dla belki nad wejściem, ani nie rozrysował i policzył zbrojenia schodów i belki schodowej w stropie, błędnie zwymiarował otwór na schody w stropie, w opisie podał zbrojenie ław fi 14 a w rysunkach fi 16, grubość stropu w obliczeniach 12 w części rysunkowej 15cm, klasy wytrzymałości drewna w opisie 27Mpa - ciekawe gdzie kupić, w obliczeniach, dach obliczony dla obliczeń stałych mniejszych niż uzgodnione, w garażu dach skonstruowany z krokwii 14x22 w rozstawie 65cm, ( a wystarczyło dać płatew - oparcie dla słupów jest). Mało tego zlokalizował budynek w niewłaściwym miejscu na działce niż było uzgodnione (udało się to załatwić przez podmianę projektów bez konieczności zmiany do projektu budowlanego. Tak jest. Architekt - konstruktor przede wszystkim to partacz olewacz i ściemniacz - ten na którego trafiłem.
Mało tego dom był praktycznie zaprojektowany w części architektonicznej prze ze mnie w całości, wystarczyło policzyć ławy, strop, belki dach. Wszystko to trwało 9!!! miesięcy.
Nie obyło się straszeniem kancelarią prawną, bo do dzisiaj bym nie miał projektu. A wszystko przez mój jeden głupi błąd. Wpłaciłem zaliczke.

Nie sądzę, że to zaliczka była przyczyną tego co Cię spotkało. Poprostu trafiłeś na DYLETANTA.
To samo może Cię spotkać kiedy będziesz korzystał z podwykonawców robót budowlanych.
Tak jest na calym Świecie - i w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji a Anglia to chyba centrum malkontenctwa, olewania Klientów etc..
Architekci - identico - akurat mam styczność z niemieckimi "kreślarzami" to mogę cos na ten temat powiedzieć.

Charlie
24-12-2012, 10:47
Słuchaj - dobrze by było, żeby to ktoś policzyłten Twój pomysł - konstruktor. Roleta generuje naprężenia na całą konstrukcję.
Gdybym to ja miał kombinować to w strefie mocowania skrzynki nie zastosował bym płyty paździerzowej - marki stalowe TAK.

jendrulakowalski
24-12-2012, 13:03
Nie sądzę, że to zaliczka była przyczyną tego co Cię spotkało. Poprostu trafiłeś na DYLETANTA.
To samo może Cię spotkać kiedy będziesz korzystał z podwykonawców robót budowlanych.
Tak jest na calym Świecie - i w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji a Anglia to chyba centrum malkontenctwa, olewania Klientów etc..
Architekci - identico - akurat mam styczność z niemieckimi "kreślarzami" to mogę cos na ten temat powiedzieć.

Mała pociecha, niestety za każdym razem gdy próbowałem uwolnić się od tej firmy i odebrać zaliczkę w pełni, właściciel- konstruktor wymyślał jakieś rozliczenia za jakieś popełnione roboty. No trudno, etap projektu i pozwolenia mam z głowy na szczęście. A z racji tego że jestem przesadnie dokładny, podejście tego faceta do klienta i do tego czym jest projekt budowlany rozbiło mój osąd na temat kompetencji inżyniera budowlańca.

Co do płyt OSB sugerowałem się tym:

http://oknaidrzwib2b.pl/biblioteka/vademecum/okna/958-jak-i-kiedy-montowac-okna

i przykładowo tym

http://www.budujesz-kupujesz.pl/wstawiamy-okno

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQYw7L5RbIHyCb1yyikxrno6tJQ-xSlk0jpyDAcersdJwB_OqblnQ

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSnEAhY1H9Rqom2wk3azri5LiPZdDOY5 jtwaYcsUa7Bg836Lm74rQ

http://www.passivhaus-halsbach.de/images/20011028%20Fenstermontage%20Draufsicht%20aussen_w. jpg

http://www.passivhaus-halsbach.de/images/20011028%20eingebautes%20Fenster%20innen_w.jpg

Całe budownictwo szkieletowe opiera się o płyty OSB, istotne wydaje mi się dokładne zaizolowanie tak aby płyty nie miała dostępu do wilgoci.

Z drugiej strony skejka napewno jest solidniejsza.
Dlatego wolałbym sklejke, co podnosi niestety koszty.

Obliczenie konstrukcyjne płyty dla oparcia okna jest chyba jedynym słusznym rozwiązaniem gdy nie ma żadnych przykładów na których można by bazować. Zatrudnie do tego kuzyna - kierbuda.

Jeszcze mała wzmianka co do taśmy rozprężnej od strony zewnętrznej w ścianie trójwarstwowej.
Będąc wielokrotnie w Niemczech nie zauważyłem nigdzie takowej taśmy. Zawsze uszczelniacz na styku cegły z ościeżem i ościeża z parapetem.
Fakt faktem że patrzyłem na stare budownictwo ale uszczelniacz ten wszędzie pozostawał w świetnej formie, elastyczny, mocno związany z murem, nie łuszczący się, czy kruszący. Pomimo że budynek miał przykładowo 30lat bez wymiany okien. Oczywiście ściana trójwarstwowa, pustka powietrzna. Wydaje mi się że tam nie ma potrzeby aby uszczelnienie od strony zewnętrznej miało niski opór dyfuzyjny. Bo jest pustka wentylująca wełnę oddzielająca ją od wilgotnego muru. Nadal nie wiem jak to jest z tą folią od strony zewnętrznej oddzielającą piankę i wełną od wilgotnego parapetu.

Marki stalowe - kombinuje i będę robił przekrój dla zamocowania drzwi balkonowych i zewnętrznych - tam będą konsole i węgarek na całą cegłę.
Przy oknach musiałbym robić wylewki pod parapetem żeby je gdzieś utopić?? Dobrze kombinuje?
Mam problem z poprawnym wykonaniem mocowania drzwi balkonowych, wynika to z konstrukcji cokołu i ściany trójwarstwowej oraz rozmieszczenia izolacji poziomej i fartucha na klinie ( do puszek wentylacyjnych elewacji).

Zdrowych i wesołych tak apropo:)

jendrulakowalski
28-12-2012, 12:05
Słuchaj - dobrze by było, żeby to ktoś policzyłten Twój pomysł - konstruktor. Roleta generuje naprężenia na całą konstrukcję.
Gdybym to ja miał kombinować to w strefie mocowania skrzynki nie zastosował bym płyty paździerzowej - marki stalowe TAK.

No to jak z tymi markami?
Jak Ty byś to zrobił?

Jakoś fachowcy omijają ten wątek szerokim łukiem, a dowiedziałem się że montuje/montowało się tak okna w Austrii.

Charlie
29-12-2012, 11:59
Ten typ montażu jak na fotach nazywa się wymuszonym ościeżem a kolokwialnie na tzw. dechę - może być. Dechy impregnowane i zabezpieczone lakierem bezbarwnym ( wykonasz w swoim zakresie na budowie kupując odpowiednią chemię ).
Okna w ten sposób są montowane i trzymają się długie lata. Jednak w przypadku kombi rolety z oknem uważam, że powinno się stosować gięte, stalowe kątowniki - blacha 6 mm.
Zapewniają wysoką sztywność konstrukcji - roleta + okno. Praca pancerza rolety podczas zwijania i rozwijania wprawia w drgania cała konstrukcję co po latach użytkowania ma wpływ na trwałość połączeń mechanicznych.

jendrulakowalski
29-12-2012, 16:23
A czy wzmocnienie i wyższa stabilność w przypadku okna z roletą powinno dotyczyć samego oparcia okna , czy boki też powinny być wzmocnione takimi kątownikami przykładowo?Czy mogły by pozostać wg Ciebie tak jak narysowałem, ze sklejki 25mm. Obramowanie jak na rysunku jest otulone z każdej strony styropianem/pianką/wełną. Żadne wykraplanie na styku obramowania z innym materiałem nie powinno mieć miejsca.
Jak z tą folią od zewnątrz? Gdzie powinna być zamocowana?

skrabi
06-03-2013, 19:58
wątek trochę umarł, a również interesuje mnie taki sposób montażu jako alternatywa dla konsol
czy ktoś ma praktyczne doświadczenia w takim montażu? zwłaszcza przy murze 2W z ociepleniem styropianem?

wydaje mi się, że dzięki zastosowaniu skrzynki można by znacznie uprościć montaż izolacji w stosunku do konsol

MMichal
06-03-2013, 21:27
Witam


wątek trochę umarł, a również interesuje mnie taki sposób montażu jako alternatywa dla konsol
czy ktoś ma praktyczne doświadczenia w takim montażu? zwłaszcza przy murze 2W z ociepleniem styropianem?

wydaje mi się, że dzięki zastosowaniu skrzynki można by znacznie uprościć montaż izolacji w stosunku do konsol

hmmm "zlepienie" skrzynki plus jej montaż w otworze potem w tym wszystkim okno ma być prostszy oo konsol - no nie wiem nie wiem na moje raczej nie bardzo.

Pozdrawiam

skrabi
06-03-2013, 22:54
czy oprócz trudności w wykonaniu skrzynki widzisz inne wady tego rozwiązania?
wydaje mi się, że przy dobrze wymurowanych otworach okiennych wykonanie skrzynki nie powinno stanowić dużego problemu
w samej skrzynce okno mozna by zamontować np. za pomocą kotw przykręcanych do litego muru, a okno uszczelnić taśmą rozprężną

MMichal
07-03-2013, 15:03
Witam


czy oprócz trudności w wykonaniu skrzynki widzisz inne wady tego rozwiązania?
wydaje mi się, że przy dobrze wymurowanych otworach okiennych wykonanie skrzynki nie powinno stanowić dużego problemu
w samej skrzynce okno mozna by zamontować np. za pomocą kotw przykręcanych do litego muru, a okno uszczelnić taśmą rozprężną

nie nie widzę - co do zasady wszystko jest tak jak być powinno, systemy takie stosuje się z powodzeniem w północnej europie
należy jednak pamiętać, że połączenie tej skrzynki z murem to też połączenie i należy wykonać je tak samo szczelnie jak montaż samego okna.

Pozdrawiam

skrabi
07-03-2013, 16:30
zastanawiam się jeszcze co do materiału, opcje są następujące:
1. sklejka - największa wytrzymałość i cena
2. OSB - kompromis wytrzymałości i ceny
3. MFP - trochę wytrzymalsze od OSB
4. Płyty Cementowo-Włókniste - wydaje mi się, że ten materiał będzie bardziej odporny na ew. wilgoć, cena wyższa niż OSB

samo uszczelnienie powinno być dosyć proste, gdyż jednak uszczelniamy między sobą płaszczyzny
w przypadku dobrze wykonanej ściany uszczelnienie polega w zasadzie na przyklejeniu płyty do ściany i tylko uszczelnieniu styku płyt
okno wstawiamy w skrzynkę i albo uszczelniamy je taśmą rozprężną albo pianujemy

blokno
08-03-2013, 13:01
zastanawiam się jeszcze co do materiału, opcje są następujące:
1. sklejka - największa wytrzymałość i cena
2. OSB - kompromis wytrzymałości i ceny
3. MFP - trochę wytrzymalsze od OSB
4. Płyty Cementowo-Włókniste - wydaje mi się, że ten materiał będzie bardziej odporny na ew. wilgoć, cena wyższa niż OSB

samo uszczelnienie powinno być dosyć proste, gdyż jednak uszczelniamy między sobą płaszczyzny
w przypadku dobrze wykonanej ściany uszczelnienie polega w zasadzie na przyklejeniu płyty do ściany i tylko uszczelnieniu styku płyt
okno wstawiamy w skrzynkę i albo uszczelniamy je taśmą rozprężną albo pianujemy

Na stronie ISO-Chemie (http://iso-chemie.pl/) znajdziesz film instruktazowy na ten temat. pzdr

skrabi
08-03-2013, 13:30
dzięki za link, kiedyś już trafiłem na ten filmik
na filmiku okno jest w skrzynce ale w dalszym ciągu w licu ściany, ja chciałbym zrobić podobnie ale okno wysunąć w warstwę ocieplenia

w przekroju tak to by wyglądało
http://img856.imageshack.us/img856/7803/detal.png (http://imageshack.us/photo/my-images/856/detal.png/)

T12345T
08-03-2013, 14:40
Twój pomysł montażowy przypomina trochę budowanie w technologii szalunku traconego. Według mnie jest to wykonalne, chociaż dół okna rozwiązałbym całkowicie inaczej.

skrabi
08-03-2013, 20:26
napisz jak, chętnie posłucham

T12345T
08-03-2013, 21:34
napisz jak, chętnie posłucham

Wierzę, ale ja nie projektuję montaży na forach, a na placach budowy w oparciu o zastany stan zaawansowania budowy, względnie projekt :-). A co do Twojej koncepcji, to na przekroju oknu brakuje stabilnego podparcia (chyba, że czegoś nie dostrzegam). Nie wiem jak chcesz to rozwiązać, ale na pewno okno nie może opierać się na parapecie wewnętrznym. Tu aż się prosi o "stopę" na całej szerokości okna. I przynajmniej "najchudsze" uszczelnienie styku pomiędzy "skrzynią", a murem ościeży. Konieczne wydaje się też rozwiązanie punktów mocowania mechanicznego. Śruba na przelot przez profil i 2 cm płyty OSB może być trochę licha. Jakby tak od zewnątrz dodatkowy klocuszek w miejscu nawiertu? Wzmocnił by połączenie, a przy okazji był czymś na kształt quasi kotwy dla skrzyni na parcie wiatru.

skrabi
09-03-2013, 07:26
hej
patrząc od dołu na rysunku są:
1. mur
2. OSB (lub coś innego) wg obliczen 20mm wystarczy, można dać 30, przykręcone do muru
3. ciepły parapet (nie koniecznie potrzebny, ale dałem go w przekroju)
4. okno

OSB jest przykręcone do muru, natomiast okno będzie oparte o OSB lub ciepły parapet, okno przymocowałbym bezpośrednio do muru za pomocą standardowych korew

parapet nie przenosi obciążeń, jest mocowany po zamocowaniu okna

uszczelnienia nie wrysowalem, ale oczywiście jak będe przykręcał OSB do ściany to pod płytę pójdzie jakaś masa uszczelniająca

MMichal
09-03-2013, 11:10
Witam


hej
patrząc od dołu na rysunku są:
1. mur
2. OSB (lub coś innego) wg obliczen 20mm wystarczy, można dać 30, przykręcone do muru
3. ciepły parapet (nie koniecznie potrzebny, ale dałem go w przekroju)
4. okno

OSB jest przykręcone do muru, natomiast okno będzie oparte o OSB lub ciepły parapet, okno przymocowałbym bezpośrednio do muru za pomocą standardowych korew

parapet nie przenosi obciążeń, jest mocowany po zamocowaniu okna

uszczelnienia nie wrysowalem, ale oczywiście jak będe przykręcał OSB do ściany to pod płytę pójdzie jakaś masa uszczelniająca

i zostaje pytanie - czy tak wysunięta płyta OSB zakładam koło 9-10 cm wytrzyma nacisk okna ? może warto jeszcze dodatkowo zastosować wsporniki kątowe ?
a boki i góra o ile zamontować płytę-skrzynkę do ściany/nadproża będzie można do mechaniczny montaż okna będzie wykonany tylko do tej płyty OSB tak ?

Pozdrawiam

skrabi
09-03-2013, 11:35
Obliczenia wskazują na to, że tak. Przy wysunięćiu okna o 10cm, środek ciężkości okna wystaje mniej niż 5cm za lico ściany.
Do obliczeń założyłem wagę okna 200kg/mb, a z tego co się orientowałem to okna z pakietem trzyszybowym waża raczej poniżej 100kg/mb

Przy grubości OSB 18mm, max naprężenie wychodzi mi 1,85MPa, a wytrzymałość OSB na zginanie to 9MPa, czyli jak widać jest duży zapas.
A przecież można dać OSB 25mm, wtedy naprężenie to 0,96MPa. Można też dać płytę MFP która ma wytrzymałość na zginanie 20MPa lub jeszcze mocniejszą sklejkę.

Kluczowe moim zdaniem jest to, że okno jest podparte na całej długości, przez co cieżar rozkłada się równomiernie. Zupełnie inaczej jest przy konsolach których jest kilka, i siła którą musi przenieść jedna konsola jest zdecydowanie większa.

witek86
09-03-2013, 12:15
dobrze kombinujesz to tak jak ze strachem że przecież taki ciężki parapet jak ma się utrzymać na ociepleniu?
jak rozłozyć to na całą płaszczyznę to już tak strasznie nie wychodzi

jendrulakowalski
09-03-2013, 14:46
Witam
Temat skrzynki odżył.
Wydaje mi się że warto jednak by dać kątowniki dla wzmocnienia.
Tym bardziej że nie są drogie, a dają usztywnienie płyty OSB.
Jak ju bierzemy się za obliczenia trzeba by również policzyć ugięcie dla danego obciążenia.
Biorąc pod uwagę montaż rolety, dochodzą obciążenia dynamiczne - i tu z pomocą idą stalowe kątowniki.
Ja na pewno będę stosował dodatkową listeweczkę skręconą razem z ramą od strony zewnętrznej, tak aby wkręt miał powiedzmy 5cm zakotwienia w obudowie.
Przydały by się konkretne obliczenia ale wydaje mi się że dla inwestycji jaką jest domek jednorodzinny czas na studiowanie mechaniki i rozpracowywanie tematu od strony teoretycznej wolałbym poświęcić na coś innego.
Dodanie kilku kątowników i zwiększenie grubości spodniej płyty skrzynki to kilkaset zł więcej.
Pozdrawiam

MMichal
09-03-2013, 15:03
Witam


Obliczenia wskazują na to, że tak. Przy wysunięćiu okna o 10cm, środek ciężkości okna wystaje mniej niż 5cm za lico ściany.
Do obliczeń założyłem wagę okna 200kg/mb, a z tego co się orientowałem to okna z pakietem trzyszybowym waża raczej poniżej 100kg/mb

Przy grubości OSB 18mm, max naprężenie wychodzi mi 1,85MPa, a wytrzymałość OSB na zginanie to 9MPa, czyli jak widać jest duży zapas.
A przecież można dać OSB 25mm, wtedy naprężenie to 0,96MPa. Można też dać płytę MFP która ma wytrzymałość na zginanie 20MPa lub jeszcze mocniejszą sklejkę.

Kluczowe moim zdaniem jest to, że okno jest podparte na całej długości, przez co cieżar rozkłada się równomiernie. Zupełnie inaczej jest przy konsolach których jest kilka, i siła którą musi przenieść jedna konsola jest zdecydowanie większa.

bardzie chodzi mi o siły, które będą działały na hmmm mechaniczny montaż tej płyty, czyli jeżeli będzie to na jakieś zaprawie czy to wytrzyma ? (powstaje chyba spora siła, rodzaj dzwigni) ale może bez sensu są moje rozmyślania jako laika.


dobrze kombinujesz to tak jak ze strachem że przecież taki ciężki parapet jak ma się utrzymać na ociepleniu?
jak rozłozyć to na całą płaszczyznę to już tak strasznie nie wychodzi

pewnie, że dobrze, ważne aby to dobrze wykonać i zabezpieczyć się tak na wszelki wypadek :)

Pozdrawiam

skrabi
09-03-2013, 16:11
Witam
Jak ju bierzemy się za obliczenia trzeba by również policzyć ugięcie dla danego obciążenia.
Biorąc pod uwagę montaż rolety, dochodzą obciążenia dynamiczne - i tu z pomocą idą stalowe kątowniki.

dla przedstawionego przykładu i płyty OSB 18mm ugięcie wychodzi 0,1mm, przy czym w ogóle nie zakładam bocznych kotew, a one też przenoszą jakąś część elementów

co do dodatkowych obciążeń to jasne, że są, ale mówimy o prawie 5 krotnym zapasie wytrzymałości przy płycie 18mm, i 9 krotnym przy płycie 25mm
przypominam, że założyłem też dwukrotnie większy ciężar okna niż w rzeczywistości

skrabi
09-03-2013, 16:12
bardzie chodzi mi o siły, które będą działały na hmmm mechaniczny montaż tej płyty, czyli jeżeli będzie to na jakieś zaprawie czy to wytrzyma ? (powstaje chyba spora siła, rodzaj dzwigni) ale może bez sensu są moje rozmyślania jako laika.

ja bym dał jakiś klej poliuretanowy + mocowanie mechaniczne, same dyble lub ew. połączone blachą żeby rozłożyć obciążenie na większą powierzchnię

skrabi
09-03-2013, 18:54
dodaję bardziej szczegółowe detale

góra
http://imageshack.us/a/img818/9592/detalgora.png

i dół
http://imageshack.us/a/img837/2772/detaldol.png

jendrulakowalski
09-03-2013, 19:05
Wg mnie pomysł bardzo dobry. Ja na pewno zamontuję okna w obudowie tak jak przedstawiłem to w rysunkach.
Tak jak MMichał napisał: klej poliuretanowy i kilka kołków. Dodatkowo listeweczki. 25mm wkręta w płycie OSB wydaje się być za mało.

skrabi
09-03-2013, 19:09
Dodatkowo listeweczki. 25mm wkręta w płycie OSB wydaje się być za mało.
co masz na myśli? czy o montaż ramy do skrzynki?
ja samo okno planuje montować za pomocą kotew bezpośrednio do muru, wydaje mi się, że to jest najsolidniejsze rozwiązanie

finlandia
09-03-2013, 19:42
Pomysł wygląda całkiem fajnie. Ale.. mam obawy o tynk: wg mnie po prostu popęka czy odpadnie z płyty. Dlatego chyba trzeba rozważyć opcję suchego tynku. A najlepiej - skonsultujcie to właśnie z tynkarzami :)

skrabi
09-03-2013, 20:01
dobry punkt, nie pomyslalem o tym, ale można osb nie dojeżdzać do krawędzi ściany tylko skończyć ją centymetr przed i dać tam styro

jendrulakowalski
09-03-2013, 20:37
Ja będę montował spaxami. Dlatego dodam od zewnątrz jakąś listeweczke.
Jesli chodzi o tynk. Są takie kątowniczki z kawałkiem siatki do tynkowania.
Taki tynk to nie problem. Kiedyś tynkowało się na powiązanej drutem słomie i trzymało się bez pęknięć.

skrabi
09-03-2013, 20:38
co będziesz montował spaxami, okno do osb?

jendrulakowalski
09-03-2013, 21:40
http://www.spax.com/pl/assets/img/produkte/181/application-1.jpg
Takie cuś.

jareko
09-03-2013, 22:48
jest to całkiem ciekawa alternatywa dla innych sposobów montażu w warstwie ocieplenia
Obawiam się jednego - dokładności wykonania murów, ich poziomów, liniowości względem siebie, choć na jednej elewacji
Ale pomysł naprawdę dobry
Co do tynków - sądzę, że jak OSB będzie dobrze zamocowane i na dodatek przyklejone do muru to nie ma prawa nic pękać aczkolwiek, na wszelki wypadek :) glif obrobiłbym płytą GK z narożnikami wzmocnionymi siatką bądź z dodaniem fizeliny

jendrulakowalski
09-03-2013, 22:58
Dla mnie dokładność wykonania muru to podstawa. Po wykonaniu ściany nośnej będę murował elewację plus na bieżąco wełna. Gdy zbliżę się do wnęki wykonam skrzynkę okleję styropianem i będę murował trzymając wymiar od skrzynki. Montaż okna w tak przygotowanej wnęce powinien być bezproblemowy.

skrabi
10-03-2013, 07:12
z czego lepiej zrobić skrzynkę? OSB czy MFP? wg danych producenta MFP ma niby lepsze parametry, ale na razie nie mam żadnych doświadczeń z tymi płytami

@jendrulakowalski
obawiam się, że 25mm OSB może być za mało dla tych spaxów, dlatego myślę bardziej o takiej kotwie

http://img145.imageshack.us/img145/6199/przechwytywaniezf.png (http://imageshack.us/photo/my-images/145/przechwytywaniezf.png/)

jareko
10-03-2013, 09:37
a co to za kotwa?

skrabi
10-03-2013, 09:51
a co to za kotwa?
bardziej chodzi o schemat, montaz za pomocą kotwy a nie dybla przez ramę

jendrulakowalski
10-03-2013, 10:02
z czego lepiej zrobić skrzynkę? OSB czy MFP? wg danych producenta MFP ma niby lepsze parametry, ale na razie nie mam żadnych doświadczeń z tymi płytami

@jendrulakowalski
obawiam się, że 25mm OSB może być za mało dla tych spaxów, dlatego myślę bardziej o takiej kotwie

http://img145.imageshack.us/img145/6199/przechwytywaniezf.png (http://imageshack.us/photo/my-images/145/przechwytywaniezf.png/)

Ja dam na spód 25mm sklejka + 25mm listeweczka pozostała po cięciu sklejki. Na boki 25mm OSB + 25mm listeweczka ze sklejki. To daje 50mm dla wkręta.

To jest kotwa :
http://www.spax.com/pl/rzemieslnicy/wyszukiwarka-wkretow/products/wkrety-specjalne/wkrety-do-stolarki/spax-ra-glowka-stozkowa-plaska/

IVO333
10-03-2013, 10:34
Ja dam na spód 25mm sklejka + 25mm listeweczka pozostała po cięciu sklejki. Na boki 25mm OSB + 25mm listeweczka ze sklejki. To daje 50mm dla wkręta.

To jest kotwa :
http://www.spax.com/pl/rzemieslnicy/wyszukiwarka-wkretow/products/wkrety-specjalne/wkrety-do-stolarki/spax-ra-glowka-stozkowa-plaska/

Użycie kotwy jak na rysunku niepotrzebnie dodaje do całego patentu dźwignię wyrywającą wkręt, poza tym średnio widzę montaż parapetów wewnętrznych. Zalecam przekonstruowanie ;-) co nie znaczy że wiem jak...

jendrulakowalski
10-03-2013, 11:53
To znaczy ja dam tak:
http://www.spax.com/pl/assets/img/produkte/181/application-1.jpg
Dźwigni nie będzie.
Zobacz moje pierwsze posty.

skrabi
10-03-2013, 15:31
ok teraz kumam, myslę, że i twoja i moja opcja są dobre pod kątem wytrzymałości

IVO333
10-03-2013, 15:50
To znaczy ja dam tak:
http://www.spax.com/pl/assets/img/produkte/181/application-1.jpg
Dźwigni nie będzie.
Zobacz moje pierwsze posty.

OK, odniosłem się do tego rysunku z kotwą.

skrabi
10-03-2013, 16:03
@IVO333
moment to aż 1kN*0,05m=0,05Nm, cały ten moment przenosi płyta OSB co przeliczyłem i wyniki pokazywałem wcześniej
kotwa ma jedynie przytrzymać okno, natomiast nie przenosi pionowego obciążenia

załączony rysunek miał tylko pokazać sposób wkręcenia wkrętów w ramę okna i mur

niewiadomą dla mnie to zachowanie OSB (lub sklejki czy MFP) przy dostaniu się tam ew. wilgoci

finlandia
10-03-2013, 16:25
Dla mnie dokładność wykonania muru to podstawa. Po wykonaniu ściany nośnej będę murował elewację plus na bieżąco wełna. Gdy zbliżę się do wnęki wykonam skrzynkę okleję styropianem i będę murował trzymając wymiar od skrzynki. Montaż okna w tak przygotowanej wnęce powinien być bezproblemowy.

Nie miałem wczoraj nic przyjemniejszego do przemyślania, wiec dumałem sobie o tej skrzynce i właśnie kolejny problem widzę w dokładności murowania. Co z tego, że w skrzynce będzie "cacy" jak wokół niej tak sobie.. Ale widzę że to przewidziałeś. :)

IVO333
10-03-2013, 17:17
@IVO333
moment to aż 1kN*0,05m=0,05Nm, cały ten moment przenosi płyta OSB co przeliczyłem i wyniki pokazywałem wcześniej
kotwa ma jedynie przytrzymać okno, natomiast nie przenosi pionowego obciążenia

załączony rysunek miał tylko pokazać sposób wkręcenia wkrętów w ramę okna i mur

niewiadomą dla mnie to zachowanie OSB (lub sklejki czy MFP) przy dostaniu się tam ew. wilgoci

A to już oddzielna zagadka. 2 lata temu mieliśmy taki kombinowany montaż w ścianie 3-warstwowej. Już na pomiarze były tam skrzynki na pełną brubość ściany (patent architekta) , były lekko powykrzywiane właśnie z powodu około miesiąca na świerzym powietrzu ;-) a przed samym montażem czyli po kolejnych 2 miesiącach były w takim stanie że odmówiliśmy montażu i klient je wyrzucał i tworzył nowe. Wiadomo że OSB osłonięta styropianami i tynkami będzie miała mniej powodów żeby się pokręcić ale w perspektywie dłuższego czasu trochę niewiadoma.......

jendrulakowalski
10-03-2013, 17:49
Są wątpliwości. O sklejkę bym się nie martwił.
OSB chciałbym mocno czymś napuścić, polakierować.
Na pewno zasłonię otwór od razu po wymurowaniu przed deszczem.
Ale ja dopiero okna będę montował w 2014 roku :) także może znajdzie się jakiś inny bardziej wodoodporny materiał na skrzynką??

@Finlandia

Nie miałem wczoraj nic przyjemniejszego do przemyślania, wiec dumałem sobie o tej skrzynce i właśnie kolejny problem widzę w dokładności murowania. Co z tego, że w skrzynce będzie "cacy" jak wokół niej tak sobie.. Ale widzę że to przewidziałeś.

Ano przewidziałem:). Domek będę budował sam. Zapraszam do dziennika. Można komentować do woli i do bólu.

skrabi
10-03-2013, 17:55
no wlasnie dlatego myślę nad płytami włóknisto-cementowymi, niestety są sporo droższe i słabsze od OSB, ale też dadzą radę
no i jest jeszcze płyta MFP, podobno ciutkę wytrzymalsza od OSB

aczkolwiek ciężko mi uwierzyć, że OSB sie powykręca od miesiąca na świeżym powietrzu, bardziej bałbym się rozwarstwiania po dłuższym okresie

jendrulakowalski
10-03-2013, 18:07
Trzeba nad tym się głębiej zastanowić. Policzyć koszta. Znaleźć ewentualnie lepsze zamienniki. Wykonać próby na powietrzu.

skrabi
26-03-2013, 16:29
w Danii jest firma, która sprzedaje taki montaż
http://www.bsfalsemontage.dk/bs-falsen-2009.html

coś zrozumiałem, ale napiszę do nich zapytanie czy mają jakieś info po angielsku

jareko
26-03-2013, 16:52
ściągnij sobie PDF, przyjrzyj się dokładnie rysunkom i może dostrzeżesz jak pozycjonowane jest okno i jak widzę mamy doczynienia z montażem w ścianie 3W.
Realnie nie ma szansy by taka konstrukcja wytrzymała ciężar okna bez podparcia na końcach
Przyjrzyj się dokładnie rysunkom

skrabi
26-03-2013, 17:58
na innym detalu jest sciana dwuwarstwowa, czyli da się, zresztą juz wcześniej pokazywałem wyniki obliczeń
zauważ, że w ich rozwiazaniu płyta jest jeszcze od spodu dodatkowo podparta konsolami
179336

jareko
26-03-2013, 18:19
tego rysunku nie dostrzegłem, podparcie dołem - OK , tego było brak
Co nie zmienia postaci rzeczy, że nie zamierzam montować w ten sposób, chyba, że klient taką skrzynkę sam przygotuje i zamontuje, jeśli tak to nie ma sprawy :)

skrabi
27-03-2013, 19:30
przykład od naszych południowych sąsiadów
http://www.montazokna.cz/fotogalerie/osazeni-oken-do-prostoru-tepelne-izolace

jendrulakowalski
27-03-2013, 19:40
Widzę że drążysz dalej. Ja już zdecydowałem.

skrabi
27-03-2013, 19:48
odkryłem, że czechy to niezła kopalnia wiedzy :)

jendrulakowalski
27-03-2013, 22:08
Tyż kombinatory;)

HenoK
18-03-2014, 09:09
W nawiązaniu do tego tematu warto napisać, że pojawił się system montażu w warstwie ocieplenia MOWO.
Więcej na ten temat można znaleźć tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?224194-MOWO-monta%C5%BC-okien-w-ociepleniu
Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie, które ma tylko jedną poważną wadę - wysoką cenę.
Pojawiło się co prawda też inne, alternatywne rozwiązanie : Klima Konform greenteQ - http://simteq.pl/do/item/044416/Profil-Klima-Konform-greenteQ-60x80x2150-mm, http://www.oknonet.pl/akcesoria/wkrety_i_dyble/pianki,_silikony/news,20705.html ,
ale po doliczeniu kleju i taśmy rozprężnej cena też powala.

Rozwiązania proponowane w tym wątku mają kilka wad :
- trudności z pozycjonowaniem ramy z płyty w otworze okiennym (dotyczy to zwłaszcza niezbyt precyzyjnie wykonanych otworów okiennych),
- trudności z obróbką ościeży - sklejka i płyta OSB są trudne do otynkowania (można to wyeliminować stosując płytę g-k).
Tych wad nie ma system MOWO.

Czy można zastąpić profile systemu MOWO czymś bardziej eleganckim ?
Myślałem o drewnie. Opisywane już na FM były montaże z wykorzystaniem kantówek 10cm x 10cm.

Moje rozwiązanie jest, tak mi się przynajmniej wydaje, bardziej eleganckie.
Proponuję zastosować element z giętej sklejki, o kształcie takim jak tym zdjęciu :
http://img.drewno.pl/z/197471_1.jpg
Oczywiście nie chodzi mi o tak wąskie wsporniki, tylko o listwę kątową o długości np. 2,5m, która podobnie jak profile MOWO mogłaby być docinana na wymiar na budowie.
Przy wysunięciu okna na odległość 10cm myślę, że wystarczyłaby sklejka o grubości 10-15mm, ale oczywiście za pomocą takiego elementu można uzyskać nawet znacznie większe wysunięcie okna poza lico muru. Oczywiście trzeba by to obliczyć, a najlepiej sprawdzić w praktyce.
Pozostałe elementy systemu (klej, kołki montażowe, taśma rozprężna), dałbym taki sam jak w systemie MOWO. Zamiast wąskiego profila podokiennego z XPS, dałbym tylko "ciepły parapet" z XPS - ułatwia on montaż parapetów, zapewnia szczelność i izolacyjność.

Co Wy na to ?

nikt ważny
18-03-2014, 09:12
Każdy może eksperymentować w swoim domu - jak to było ? Bądź bohaterem w swoim domu czy jakoś tak (reklama LM)
Jeśli system wytrzyma co najmniej tyle samo co okna (dobre okna z PCV konserwowane i regularnie przeglądane wytrwają ponad 40 lat) to czemu nie. Róbta co chceta jak mawia OWsiak.
Ale żal by było demontować okna i pruć ściany po kilku latach bo coś w koncepcji zastępczej się nie sprawdziło
Takie jest moje zdanie
Dobrze że podniosłeś temat kopii systemu MOWO i faktycznych jej kosztów. Wychodzi na to samo, wbrew pozorom