PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowanie ?cian pod tynki



tomek_2
15-06-2004, 15:37
Mam kilka pytań:
1. Jakim preparatem gruntować mur ze starej cegly łączony z nowym murem z pustaków Max oraz ściany działowe z betonu komórkowego (suporeks)? Chodzi o zagruntowanie ścian pod tynk wewnętrzny tradycyjny cementowo-wapienny. Czy nadaje sie do tego preparat Unigrunt, na przykład?
2. Jakim preparatem zagruntowac miejscowo opisane wyżej ściany ze starej cegły, żeby nie wychodziły na wierzch plamy z sadzy (na ścianie kominowej) oraz wilgoci (stary dach przeciekał i w jednym miejscu mur jest trochę wilgotny)?
3. Po jakim czasie po zagruntowaniu można najwcześniej narzucać pierwszą warstwę tynku (tzw. szpryc czy też szprycę)? Można w odstępie doby?
4. Gdzie kłaśc siatkę Rabitza - na łączeniach starego muru z nowym?, narożach wewnętrznych ścian? Jaką siatkę najlepiej stosować (producent, typ )? W jaki sposób mocowac ją do muru, żeby było dobrze i trwale?
5. Jakie inne materiały poza listwami do poziomowania i pionowania mogą być przydatne? Pytam, bo muszę sam o to zadbać (wykonawców mam dobrych i tanich, ale z tego drugiego powodu trzeba im podstawić wszystko pod nos; oni tylko robia zaprawę i tynkują, natomiast siatkę Rabitza kładę ja, sam też gruntuję ściany i skuwam resztki starego tynku ew. pilnuję innych szczegółów)
Proszę o pomoc - od czwartku maja już zacząć u mnie robić.

tomek_2
15-06-2004, 19:29
moze jednak ktos by cos doradzil w temacie? dzieki

tomek_2
15-06-2004, 20:02
moze jednak ktos by cos doradzil w temacie? dzieki

tomek_2
16-06-2004, 00:02
sorry - naprawde nikt nie wie nic o tak prozaicznych rzeczach jak przygotowanie sciany do tynkow? Hmm moze to jest faktycznie zle pytanie na to forum :) Popularniejsze staja sie watki na temat dobrego blatu kuchennego do uprawiania seksu tudziez opisywanie wynalazkow przeroznej masci o kosztach przewyzszajacych niejednokrotnie koszty budowy domu. Ladies and Gentlemen budowlancy - czy juz wszyscy jestescie na wakacjach?

krzysztofh
16-06-2004, 07:40
Mam kilka pytań:
1. Jakim preparatem gruntować mur ze starej cegly łączony z nowym murem z pustaków Max oraz ściany działowe z betonu komórkowego (suporeks)? Chodzi o zagruntowanie ścian pod tynk wewnętrzny tradycyjny cementowo-wapienny. Czy nadaje sie do tego preparat Unigrunt, na przykład?
Unigrunt to popularny materiał Atlasa (chyba).
Generalnie nie ma potrzeby gruntowania ściany ceramicznej pod tynk cementowo-wapienny, ale nie zaszkodzi potraktować ją tanim unigruntem.
Ścianę z suporeksu obowiązkowo zagruntować.

2. Jakim preparatem zagruntowac miejscowo opisane wyżej ściany ze starej cegły, żeby nie wychodziły na wierzch plamy z sadzy (na ścianie kominowej) oraz wilgoci (stary dach przeciekał i w jednym miejscu mur jest trochę wilgotny)?
Trzeba przede wszystkim naprawić i wysuszyć mur, a dopiero go gruntować.
Do gruntowania trzeba poszukać specjalnego gruntu, zwykły unigrunt to za mało na plamy z sadzy. Niestety nie potrafię podać konkretnego preparatu.

3. Po jakim czasie po zagruntowaniu można najwcześniej narzucać pierwszą warstwę tynku (tzw. szpryc czy też szprycę)? Można w odstępie doby?
Ściana ceramiczna jest gotowa do tynkowania w następnej dobie po gruntowaniu (z pewnością), generalnie wystarczy 8godzin. Na suficie betonowym jest to min. 1 doba.

4. Gdzie kłaśc siatkę Rabitza - na łączeniach starego muru z nowym?, narożach wewnętrznych ścian? Jaką siatkę najlepiej stosować (producent, typ )? W jaki sposób mocowac ją do muru, żeby było dobrze i trwale?
Na połączeniach ścian i kominów oraz wszelkich różniących się materiałów np. zamontowanego w ścianie podtynkowego rozdzielacza do centralnego.
W narożach muru nie ma potrzeby dawania siatki. Podobnie jest na połączeniu starego i nowego muru jeżeli jest przewiązany podczas murowania (ale od biedy nie zaszkodzi, w końcu siatka nie jest droga).
Tylko jesa wątpliwość: siatka Rabitza to siatka metalowa, którą trzeba kołkować do ściany. Wygodniej jest dać siatkę z tworzywa, taka jaką się stosuje do wypraw tykarskich na powierzchniach styropianowych.

5. Jakie inne materiały poza listwami do poziomowania i pionowania mogą być przydatne? Pytam, bo muszę sam o to zadbać (wykonawców mam dobrych i tanich, ale z tego drugiego powodu trzeba im podstawić wszystko pod nos; oni tylko robia zaprawę i tynkują, natomiast siatkę Rabitza kładę ja, sam też gruntuję ściany i skuwam resztki starego tynku ew. pilnuję innych szczegółów)
Proszę o pomoc - od czwartku maja już zacząć u mnie robić.

Chyba gips szpachlowy (wolnowiążący) do mocowania narożników.

krzysztofh
16-06-2004, 07:48
Trochę mi nie wyszła odpowiedź, bo sie pomieszała z Twoim postem, a sowja drogą wysyłasz wieczorem post za postem i oczekujesz natychmiastowej odpowiedzi. MOże trzeba by użyc funkcji "szukaj"

kgadzina
16-06-2004, 07:55
Tomek_2 - nerwowy jesteś... Nie szkoda Ci zdrowia?

slawo-Osiek
16-06-2004, 08:11
nie rozumiem, na cholerę GRUNTOWAĆ ściany z cegły i pustaków pod tradycyjny, słyszałem o gruntowaniu tynku tradycyjnego pod gładź i inne badziewia, ale jak chcesz, twoja kasa. 2 m-ce temu tynkowałem i zawsze 1 dzień wcześniej szprycowaliśmy ściany przed narzucaniem tynku w danym pomieszczeniu, a jeżeli chodzi połączenia różnego rodzaju ścian, jeżeli nie dawałeś kotew albo nie wpuszczałeś ściany przy domurowaniu, to siatka lub narożniki nie zaszkodzą chyba.
I jak słusznie ktoś wcześniej zauważył, szybki jesteś.

tomek_2
16-06-2004, 12:11
slawo-Osiek: czyli co - wg ciebie nie ma potrzeby gruntowania scian pod zwykly tynk? A jesli chodzi o siatke i narozniki - czym je mocowac do muru i na jakim etapie? Przed szprycem czy juz po nim?

KrzysiekS
16-06-2004, 12:32
U mnie wprawdzie były nowe sciany, ale z tradycyjnej ceramiki - Max.

One nie były gruntowane inaczej niż poprzez szpryce. Ale szpryce to robili i narzucali tynkarze.

Oni tez kladli listwy i narozniki. Ich sprawą jest, aby narozniki i listwy pionowe były odpowiednio połozone, aby im pozniej ulatwic prace oraz aby tynk był prosty.

Tynkowanie, o ile dobrze pamietam dwa dni po szprycy.

Zostaw wiec szpryce i listwy oraz narozniki tynkarzom, aby ktos pozniej Tobie nie powiedzial, że tynk sie nie trzyma, bo zla byla szpryca, a tynki są krzywe, bo źle listwy przymocowales. Daj im za to pare zlotych wiecej. Taka jest moja rada. Jesli masz im pomoc w tej pracy, to lepiej im pomagaj w inny sposob.

slawo-Osiek
16-06-2004, 13:09
KrzysiekS ma rację, nie brudź się tym, bo to nie jest w twojej gestii i żadne dopłacanie za szpryc, przecież to wszystko należ do tynkowania.
To tak, jakby ktoś ci miał robić gładzie, ale ty je nanosisz, a on ci tylko szlifuje.
A propo osadzania narożników i siatek to u mnie robili po nałożeniu na podeschnięty szpryc pierwszej warstwy tynku, bo jeśli się orientujesz to narzucają 2 lub więcej warstwy (w zależności od równości ścian)

tomek_2
16-06-2004, 14:32
Szpryce na pewno beda kladli tynkarze. Mowiac o gruncie mialem na mysli potraktowanie golego muru (jeszcze przed tynkiem) jakims Unigruntem czy czyms w podobie, zeby zapewnic lepsza przyczepnosc szprycy i kolejnym warstwom tynku. Szczegolnie chodzi mi o stara cegle, gdzie skuty jest caly stary tynk wapienny, jednak troche tej starej zaprawy przeciez zostalo nawet po wyczyszczeniu szczota druciana i nie wiem, czy to nie wplynie ujemnie na przyczepnosc nowego tynku?
Rozumiem z waszych postow, ze siatka Rabitza, listwy i narozniki dopiero po szprycy. A czy ma znaczenie, jaki rodzaj siatki Rabitza uzyje (np wielkosc oczek czy tez grubosc drutu)? I czy siatka ta jest wykonana ze stali ocynkowanej czy czarnej (w tym drugim przypadku bedzie przeciez podatna na korozje)? Slyszalem tez o siatkach z tworzywa - mozecie sie jeszcze wypowiedziec w tych kwestiach?
Dzieki i sorry za "nerwowosc" - troche mnie za bardzo ponioslo :)

KrzysiekS
16-06-2004, 14:43
Dobrą szpryce, to nawet trudno ze starej deski zeskrobac, gdy sie na nią chlapnie, wiec sie nie boj, że ci sie do starej cegly nie przyklei.

Szpryca to zaprawa cementowa o konstystencji budyniu, ktorą rzuca sie na sciane.

U mnie połozono standardowe narozniki, chyba ocynk.

art63
16-06-2004, 14:51
Co to ta szpryca?
:oops: Proszę się nieśmiać, tynkowanie przedemną

winjarek
16-06-2004, 17:44
Szpryca to obrzutka ściany mocną zaprawą cementową o konsystencji płynnej

winjarek
16-06-2004, 17:45
Szpryca to obrzutka ściany mocną zaprawą cementową o konsystencji płynnej

tomek_2
16-06-2004, 19:35
A co powiecie o zagruntowaniu fragmentu sciany zawilgoconej (jak pisalem, stary dach przeciekal i w 2 miejscach woda wsiakala w sciane)? W tej chwili zrodlo jest usuniete i woda powinna powoli wyparowywac ze sciany, ale nie jestem pewien, czy plamy od wilgoci nie beda wychodzic na noo polozony tynk? Czym mozna taka sciane potraktowac (czyms w miare niedrogim)?
I czym zagruntowac frament muru, na ktorym przez lata byla sadza i przez to jest na pewno tlusty? Czy tynk nie poodpada mi w tych miejscach?

tomek_2
20-06-2004, 22:23
Ponawiam moje pytanie o gruntowanie pod tynk cementowo-wapienny sciany zawilgoconej oraz sciany kominowej, na ktorej jest tlusta sadza. Co zrobic z takimi scianami przed polozeniem tynku, zeby tynk sie dobrze trzymal?

Kamilp132
19-03-2009, 08:55
Szpryca to zaprawa gruntująca, mająca na celu wzmocnienie podłoża oraz całej struktury tynku. Należy ja wykonać z cementu, małej ilości piachu żółtego przesianego, (piach jest opcją) oraz dobrze jest dodawać szkła wodnego butelkę na 2 worki. Należy rozrobić zaprawę w większym pojemniku nawet w sporej ilości ponieważ szpryc się szybko nakłada więc bez obaw że będzie zasychał. Szpryc musi mieć konsystencję dość rzadką tak aby dobrze przylegał do ściany i wypełniał nierówności.
Zanim się położy szpryc należy ze ściany usunąć wszelkie luźne części, pył, piach oraz inne elementy mogące obniżyć przyczepność, najlepiej jest na koniec odkurzyć ścianę lub chociaż dokładnie zmieść. Istnieje możliwość wykonania tynku bez szprycu co niewątpliwie obniża koszt. ale należy go zastąpić dobrym unigruntem głęboko penetrującym.
Istnieje jeszcze inna możliwość dodatkowego wzmocnienia tynku, przy użyciu szprycu, mianowicie przejechania podsychającej warstwy bazowej (szprycu) rowkowaną pacą do nakładania kleju do glazury. Powoduję to dodatkowe zakotwiczenie tynku, co nawet przy słabej jakości tynku oraz wieloletniemu narażeniu tynku na trudne warunki tynk pozostaje na swoim miejscu. Podczas remontu powojennych Niemieckich budynków w 2006 roku przez nas zauważyliśmy, że mimo tylu lat tynk położony w ten sposób przysparzał wielu trudności z usunięciem.
Pozdrawiam

Rom-Kon
19-03-2009, 09:10
Aleś Kolego wyskoczył!!! Jak filip z konopi!
...chociaż i taka definicyja się przyda na forum... :wink:

19-03-2009, 09:14
... dobrze jest dodawać szkła wodnego butelkę na 2 worki ...

w jakim celu szkło ?

TIGER46
26-03-2009, 18:17
Nie polecam gruntowania ścian przed tynkami tradycyjnymi unigruntem lub podobnym preparatem.Bedzie problem z wysychaniem a co za tym idzie z układaniem kolejnych warstw tynku.Preparat gruntujący zmniejszy chłonność podłoża.Dobra obrzutka wystarczy.Takie jest moje zdanie.