PDA

Zobacz pełną wersję : co przed montażem okien - porotherm



fender1
27-12-2012, 14:06
Witam

Ściany mam wybudowane z porothermu czyli pustaka, który jest dziurkowany. Firma która ma mi montować okna poinformowała mnie, żebym czymś zakrył te dziury przed montażem okien. Noi tu pytanie czym to najlepiej zrobić? Czy normalną zaprawą tzn cement z wapnem czy może lepiej jakimś klejem? Montaż mam mieć robiony ciepły.

Proszę o odpowiedź

Krystian

K160
27-12-2012, 14:17
Ja nie wiem, ale tak strzelam: może styrodurem XPS o grubości 1cm.

T12345T
27-12-2012, 14:41
Witam

Ściany mam wybudowane z porothermu czyli pustaka, który jest dziurkowany. Firma która ma mi montować okna poinformowała mnie, żebym czymś zakrył te dziury przed montażem okien. Noi tu pytanie czym to najlepiej zrobić? Czy normalną zaprawą tzn cement z wapnem czy może lepiej jakimś klejem? Montaż mam mieć robiony ciepły.


Jak firma sobie zażyczyła (co słuszne) to powinna też powiedzieć czym to zrobić, aby można było zastosować przewidziany przez nią w tym konkretnym przypadku sposób montażu. Optymalne wydaje się być wykończenie progowej części ościeży jednym rzędem pełnej cegły, a dopiero na to coś "do głaskania" powierzchni, ale decyduje o wszystkim przyjęta technologia montażu. Pytaj tych, co kazali coś zrobić, chociaż coś mi się widzi, że oni sami nie wiedzą po co masz to zrobić:-).

MMichal
27-12-2012, 15:40
Witam

są różne rozwiązania, ważny jest cel jaki trzeba osiągnąć a to zależy, jak już napisał kolega TEST, od tego JAK będzie wyglądał ten montaż.
tutaj 2 przykłady:

156654156655

ale jeżeli np będziesz miał montowany blok podparapetowy to dawanie tam cegły jest drobną przesadą.


Pozdrawiam

finlandia
27-12-2012, 17:21
A tak w ogóle to chodzi o "dziury" na dole otworu ?- tu już koledzy podpowiedzieli. Czy może boczne - być może firma boi się że nie będzie miała w co "wbić" kołki montażowe? No właśnie - czy oni wiedzą co ma zoastać osiągnięte przez to zaklejenie otworów?

T12345T
27-12-2012, 17:29
Witam

są różne rozwiązania, ważny jest cel jaki trzeba osiągnąć a to zależy, jak już napisał kolega TEST, od tego JAK będzie wyglądał ten montaż.
tutaj 2 przykłady:

156654156655

ale jeżeli np będziesz miał montowany blok podparapetowy to dawanie tam cegły jest drobną przesadą.



Fajne zdjęcia Michale:-). To pierwsze rozwiązanie o tyle niebezpieczne, że jeśli "taka" wylewka nie zostanie położona "na siatce" to na bank odspoi się od podłoża, to tylko kwestia czasu. Rozwiązanie drugie, według mnie deczko przesadne "cegła na 12 cm". Mniej materiału wyszłoby gdyby kłaść ją "na 6" a i spoin mniej, ale rozumiem, że chodziło o uzyskanie odpowiedniego światła ościeży, więc pasiło na 12, też ok.

fender1
27-12-2012, 20:55
A tak w ogóle to chodzi o "dziury" na dole otworu ?- tu już koledzy podpowiedzieli. Czy może boczne - być może firma boi się że nie będzie miała w co "wbić" kołki montażowe? No właśnie - czy oni wiedzą co ma zoastać osiągnięte przez to zaklejenie otworów?

Hej

Chodzi o te zaklejanie otworów na dole. Odpada dodawanie cegieł tudzież robienie takiej grubej warstwy wylewki, bo akurat wysokości mam już wymierzone (pustaki porotherm ucinałem na pół).

andrzejzms
27-12-2012, 22:16
Przypuszczam,że montaż będzie warstwowy z użyciem taśm, więc powierzchnia ściany musi być gładka ,żeby te taśmy do niej przykleić ( bez nierówności poweierzchni przez które mogła by przedostać się wilgoć ). i po to ściany po bokach trzba wyrównać i wytynkować , a na dole trzeba wybrać to co jest właściwe w zależności od tego jAka jest wysokość otworu w stosunku do okna.

finlandia
28-12-2012, 07:49
Hej

Chodzi o te zaklejanie otworów na dole. Odpada dodawanie cegieł tudzież robienie takiej grubej warstwy wylewki, bo akurat wysokości mam już wymierzone (pustaki porotherm ucinałem na pół).

To troche pospieszyłeś się z cięciem tych pustaków. Sprzedawca Ci powiedział, że trzeba zatkać otwory, ale mam wrażenie że bardziej po to, by ten fakt odnotować w zeszycie - na później (jakby ktoś się czepiał, to powie "mówiłem to Panu" ;)
Kiedyś ktoś tu proponował siatkę i zaprawę..

witek86
28-12-2012, 09:44
a jak mówisz klientowi że powinno się wyrównać boki a dół najlepiej wykonać z cegły to mówi że wykonawca powiedział że Pan wymyśla:)

finlandia
28-12-2012, 09:54
To jest ta druga strona medalu. Chcemy dobrze, ale posądzają nas o ... sam nie wiem co. I z obawy o krytyczne spojżenie na taką postawę wiele rzeczy jest przemilczanych na pomiarach. Albo inaczej - Wykonawca udaje że mówi, Inwestor udaje że słucha. A każdy i tak zapamięta tylko to, co jest mu w danej chwili wygodne.

ProMyst
28-12-2012, 14:21
Polecam ciepły parapet. Owszem będziesz musiał dociąć jeszcze pustaka ale jest to fajne rozwiązanie w szczególności przy ścianie jednowarstwowej.

fender1
29-12-2012, 21:47
Polecam ciepły parapet. Owszem będziesz musiał dociąć jeszcze pustaka ale jest to fajne rozwiązanie w szczególności przy ścianie jednowarstwowej.

Dzięki za pomoc, raczej pójdę w tym kierunku:)
polecam jak zrobić cepły parapet: http://www.youtube.com/watch?v=pc6MOR5rJks

pozdrawiam
Krystian

T12345T
29-12-2012, 22:17
Dzięki za pomoc, raczej pójdę w tym kierunku:)
polecam jak zrobić cepły parapet: http://www.youtube.com/watch?v=pc6MOR5rJks

pozdrawiam
Krystian

Filmik z tych komicznych. Odradzam takie wykonanie montażu z "ciepłym parapetem", bo to się uda na chwilę, a patrząc na taśmę 15/7 może się w ogóle nie udać:-)..

brylekpl
03-01-2013, 13:59
Witam

Ściany mam wybudowane z porothermu czyli pustaka, który jest dziurkowany. Firma która ma mi montować okna poinformowała mnie, żebym czymś zakrył te dziury przed montażem okien. Noi tu pytanie czym to najlepiej zrobić? Czy normalną zaprawą tzn cement z wapnem czy może lepiej jakimś klejem? Montaż mam mieć robiony ciepły.

Proszę o odpowiedź

Krystian

Wątek rozpoczęty a odpowiedzi dalej brak....
Tez sie nad tym tematem zastanawiam. Pytalem jednego z montazystów czy otwory nalez jakos przygotować. Stwierdził że nie. Jakie wady ma położenie okien bezpośrednio na "dziury" od prothermu (tzn klocki na dziury a onko na klocki)?

witek86
03-01-2013, 14:16
odpowiedzi padły.
a jak chcesz dół okna do dziur złapać?

T12345T
03-01-2013, 14:27
Pytalem jednego z montazystów czy otwory nalez jakos przygotować. Stwierdził że nie.

To już o nic więcej bym go nie pytał, bo to tylko strata czasu i Twoich pieniędzy jeśli posłuchasz "dobrej rady".


Jakie wady ma położenie okien bezpośrednio na "dziury" od prothermu (tzn klocki na dziury a onko na klocki)?

Brak możliwości prawidłowego wykonania połączeń mechanicznych o ile wymagane

Brak możliwości prawidłowego wykonania uszczelnień. Te które ewentualnie powstaną, będą nietrwałe.

ClNEK
03-01-2013, 15:48
a jak chcesz dół okna do dziur złapać?

moze np tak ? kotwy odpowiednio długie wywinięte na zewnątrz ?

157977

MMichal
03-01-2013, 16:46
Witam


moze np tak ? kotwy odpowiednio długie wywinięte na zewnątrz ?

157977

no zakładając, że jest to rozwiązanie odnośnie mechanicznego połączenia to co z resztą ?

i z tego co widuję kotwy takie do "tanich" raczej nie należą.


Pozdrawiam

ClNEK
03-01-2013, 17:07
A czy nie przesadzacie trochę z tym problemem pianowania w przypadku pustaków z ceramiki ? Piana wchodzi w głąb otworów pewnie ze 2 cm i na szerokość zakrywa też kilka rzędów otworów + zapianowany parapet od spodu jak dla mnie dają dobre uszczelnienie.
Oczywiście przy montażu warstwowym odpada zostawienie takich otworów.

Bardzo często na budowach świta na wylot przez łączenia pustaków a tu się doczepiacie tak tego połączenia okno - mur.

Kotwy mają 1,5 mm grubości i nie bardzo mogłem je znaleźć w sklepach internetowych itp. Jedynie u producenta okien.

Kosmomen
03-01-2013, 18:49
Widziałem montażystę, który zabijał w dziury porothermu kliny drewniane i następnie w te miejsca wkręcał normalnie dyble. W taki sposób mocował dolną część ramy w otwór.

slawekk1980`
04-01-2013, 07:22
Można tak, ale lepiej wiercić u dołu w miejscu łączenia pustaków/ zamkach-, o czym już kiedyś pisałem, to tak jakbyś wiercił w cegle. Naprawdę nie jest to aż taki problem jak mogłoby się wydawać z niektórych wypowiedzi.

brylekpl
04-01-2013, 08:45
No własnie, ja mam otwory prosto na prothermie i zastanawiam sie cz je jekos obrabiac czytez zostawic jak jest. Poki co nie ma jasnej odpowiedzi jakie ryzyka ciagnie za sobą pozostawienie nieobrobionych otworow.

witek86
04-01-2013, 09:05
dla sprzedawców takie wykonanie (podmurowane itp) będzie najlepsze i dlatego o tym piszemy ale wiadomo jak się nie ma co się lubi ...

MMichal
04-01-2013, 09:29
Witam


dla sprzedawców takie wykonanie (podmurowane itp) będzie najlepsze i dlatego o tym piszemy ale wiadomo jak się nie ma co się lubi ...

Rozumiem, że pod pojęciem "sprzedawcy" masz również montażystę bo to chyba IM najbardziej powinno zależeć na odpowiednim wykonaniu otworu (poza inwestorem oczywiście).

Tak na marginesie w co drugim temacie padają "rozwiązania" "propozycje" i ... znajduje się ktoś kto WIE LEPIEJ lub zrobił inaczej podważając ogólnie przyjęte zasady i normy :)

Zgadzam się jednak z tym, że KAŻDE rozwiązanie należy w miarę możliwości dostosować do sytuacji zastanej - skoro ktoś nie myślał od początku inwestycji o tym czy o tamtym.

Pozdrawiam

T12345T
04-01-2013, 09:40
No własnie, ja mam otwory prosto na prothermie i zastanawiam sie cz je jekos obrabiac czytez zostawic jak jest. Poki co nie ma jasnej odpowiedzi jakie ryzyka ciagnie za sobą pozostawienie nieobrobionych otworow.

No to muszę zaprotestować, że nie ma jasnych odpowiedzi. Są! Na poprzedniej stronie. Nawet sam spróbowałem:-). Czy powinno być jeszcze jaśniej?


Brak możliwości prawidłowego wykonania połączeń mechanicznych o ile wymagane

Brak możliwości prawidłowego wykonania uszczelnień. Te które ewentualnie powstaną, będą nietrwałe.

MMichal
04-01-2013, 15:03
Witam


No to muszę zaprotestować, że nie ma jasnych odpowiedzi. Są! Na poprzedniej stronie. Nawet sam spróbowałem:-). Czy powinno być jeszcze jaśniej?

TEST widocznie Twoja odpowiedz nie spełniła oczekiwań :D

Pozdrawiam

T12345T
04-01-2013, 16:04
To całkiem możliwe:-). Wydaje się jakby pytający czekał, aż ktoś napisze: Nie przejmuj się, montuj na dziurach, będzie ok! Wszelkie inne rozwiązania, a kilka jednak padło, są dla niego niejasne:-). A co tam. Montuj na tych dziurach, będzie tak jak chcesz żeby było:-).

MMichal
04-01-2013, 16:09
Witam


To całkiem możliwe:-). Wydaje się jakby pytający czekał, aż ktoś napisze: Nie przejmuj się, montuj na dziurach, będzie ok! Wszelkie inne rozwiązania, a kilka jednak padło, są dla niego niejasne:-). A co tam. Montuj na tych dziurach, będzie tak jak chcesz żeby było:-).

mam dokładnie takie same odczucia i to nie tylko związane z tym wątkiem :)

Pozdrawiam

finlandia
04-01-2013, 16:57
Ech, wyjątkowo się z Wami zgadzam w całej rozciągłości. Mam wrażenie, że 90% pytań ze strony Klientów pada tu po to, by uzyskać akceptację...
Jak widać po tych pytaniach to coś w głowach świta, że nie do końca jest ok, ale jest ta nadzieja, że ktoś nas rozgrzeszy i przytaknie. Oj lubimy się sami przed sobą oszukiwać:)

Ps. Ja wcale nie ukrywam, że też należę do tej większości :)

_FIX_
04-01-2013, 17:43
..... jest ta nadzieja, że ktoś nas rozgrzeszy i przytaknie. Oj lubimy się sami przed sobą oszukiwać:)..............
158276
;)

zip20
05-01-2013, 09:01
do usunięcia

brylekpl
05-01-2013, 11:02
i własnie odpowiedz na to pytanie czekam. co da uszczelnianie? rozumiem ze ciezko kolek wkrecic, ale na to jest rozwiązanie. ale co da uszczelnienie?

slawekk1980`
06-01-2013, 09:58
i własnie odpowiedz na to pytanie czekam. co da uszczelnianie? rozumiem ze ciezko kolek wkrecic, ale na to jest rozwiązanie. ale co da uszczelnienie?

Nic, tą część okna uszczelnia się przy montażu parapetów, więc to czy będziesz tam wcześniej paćkał klejem czy nie nie ma żadnego znaczenia. Poza tym już chyba wszystko w temacie zostało wyjaśnione. Nie twórzcie sami problemów których nie ma.

sergiejt
27-03-2017, 08:07
Odgrzeje kotleta..
A czy można nakleić na porotherm taśmę np. butylową lub paroprzepuszczalną zewnętrzną?
Będę montował okna standardowo, ale te dziury mnie trochę martwią. Poza tym okno od spodu ma 82mm, a po brzegach będzie tylko ok 1,5cm piany, więc powierzchnia styku piany dużo większa.
Po takim zabiegu do pianki nie będzie wnikać wilgoć przez pory, a tym samym nie będzie utleniać się piana.

Pozdrawiam