PDA

Zobacz pełną wersję : Kopanie studni - pytanie techniczne



majkaw25
15-06-2004, 21:13
Prosze o informacje techniczne na temat kopanej studni. Czy izolowac kregi, czy kleic kregi jeden do drugiego, jaki zastosowac pierwszy krag w wodzie a jak zakonczyc studnie na powietrzu.

kgadzina
16-06-2004, 10:57
Radziłbym ci kręgi uszczelnić pianką uszczelniającą (np. Soudal - taka niebieska albo zielona specjalna do uszczelniania kręgów). Zakończenie na górze wystawić minimum 40 cm nad teren i koniecznie z pokrywą. Na dole chyba nie robi się jakichs specjalnych kręgów tylko wysypuje dno żwirem.

Tomek_J
16-06-2004, 11:58
Na dole chyba nie robi się jakichs specjalnych kręgów tylko wysypuje dno żwirem.

Jak masz typową studnię z kręgów 80-tek, to na dno pójdą ze 2 taczki żwiru i parę szufli wapna.

17-06-2004, 03:54
Prosze o informacje techniczne na temat kopanej studni. Czy izolowac kregi, czy kleic kregi jeden do drugiego, jaki zastosowac pierwszy krag w wodzie a jak zakonczyc studnie na powietrzu.
kregów studziennych nie radze izolowac (oprócz dwu ostatnich górnych - te izoluje sie mocno ubita glina - mozna z dodatkiem cementu aby zapobiec przedostawaniu sie do studni wód opadowych i gruntowych) - poźniej wykonuje sie opaske odbojowa i nakrywa studnie pokrywą i daszkiem - trzy pierwsze kładzione na dno "skuwa" sie czyli łaczy w jedna całośc aby zapobec ewentualnemu porwaniu ich przez kurzawke, a pierwszy w wypadku twardego gruntu można zaopatrzyć w tzw. "nóz tnący", który rozcina ziemie przed betonem - montuje sie go do piewrwszego kregu od spodu
w przypadku montazu szczelnej (żelbetowej ) pokrywy - zastosuj odpowietrzenie -
(wmontowana zgieta rurka)
zwir wsypany na dno zapobiega zamuleniu sie zyły wodnej
wapno ma zneutralizowac cześć bakterii
p.s.
w przypadku stosowaniua wapna - ziaby nie zalecam juz wtedy wrzucac do studni ... :wink:

brzoza

majkaw25
18-06-2004, 21:42
Dziękuję za wskazówki ale mam pytanie: jak się izoluje te górne kręgi, w którym miejscu? Między kręgami czy na zewnątrz kregów?

NOTO
17-08-2004, 16:46
Do ilu kręgów mozna wykonywać studnię tym sposobem ?
Lub ile metrów głebokości może mieć ?
Czym jest to uwarunkowane ?

majkaw25
18-08-2004, 18:50
My w tej chwili mamy 12 kręgów. Wodę na razie mamy tylko podskórną, która leci z boku. W związku z tym utrudnione jest dalsze kopanie. Głębiej będziemy wiercić - parę metrów. Mamy nadzieję, że to wystarczy i dobijemy się do właściwej wody :)

trkr
19-08-2009, 14:47
Witam,
Wlasnie czekam na pozwolenie na budowe i rowniez chcialem wykopac u mnie na dzialce studnie. Wode chcialbym uzywaz do budowy ale rowniez pozniej np mycie auta czy podlewanie ogrodu. Mialem robione badania gruntu przez geologa z uwagi na niski poziom wod gruntowych okolo 1m. Od okolo 1m do 3m mam gline a nastepnie piaski, rozumie ze musial bym wykopac przynajmniej do psiaskow. Nie wiem czy moglbym studnie przykryc kompletnie od gory np uzywajac zwezki i klapy i na tym np zrobic trawnik czy konieczne jest odpowietrzenie ? Jesli tak moze moglbym poprowadzic jaks rurke np 50 mm i ukryc ja gdzies z dala od trawnika. Wode chcial bym pompowac hydrogorem ktory bede mial zainstalowany w domu. Czy moglbym i czy to mialo by sens podlaczyc do studni rure drenarska ktora bedzie wookolo budynku jak odwodnienie. Nie do konca tez wiem jaka srednica kregow byla by najstosowniejsza. Podkreslam woda nie bedzie uzywana nigdy do picia, przy pomocy studnij chcialbym tez osuszyc troche teren. Jesli ktos ma jakies doswiadczenie w tej branzy prosilbym o opinie z gory serdecznie dziekuje.

sacha
20-08-2009, 00:06
Do ilu kręgów mozna wykonywać studnię tym sposobem ?
Lub ile metrów głebokości może mieć ?
Czym jest to uwarunkowane ?

W domu rodzinnym jest studnia kopaną z kręgów na 28 m. i co ciekawsze, była prawie cała wykopana bez kręgów /wpuszczone zostały jak wszystko wskazywało że będzie woda/.

m.k.k
20-08-2009, 07:15
Cóż, takie luźne skojarzenie, że technologia wykonania tej studni jest jak technologia budowy domu na kamiennych, murowanych, niezbrojonych ławach. Kiedyś tak robiono i było dobrze, ale dziś tak się nie robi. :D

Zbigniew100
20-08-2009, 07:45
Do ilu kręgów mozna wykonywać studnię tym sposobem ?
Lub ile metrów głebokości może mieć ?
Czym jest to uwarunkowane ?

W domu rodzinnym jest studnia kopaną z kręgów na 28 m. i co ciekawsze, była prawie cała wykopana bez kręgów /wpuszczone zostały jak wszystko wskazywało że będzie woda/.

Wszystko zależy od rodzaju gruntu.
Kręgi osiadają pod własnym ciężarem, dlatego gdy je grunt zakleszczy może nie udać się wykopać głębokiej studni. Próbuje się wtedy ratować sytuację dociążając kręgi .
Kopanie studni to pewnego rodzaju sztuka budowlana i wymaga stosownych umiejetności i odwagi. :wink:

Siubert
07-03-2010, 22:06
Witam Forumowiczów.
Wywierciłem studnię na 27m ale nie dowierciłem się do wody głębinowej. Studniarze osadzili więc mi rurę na głębokości ok. 15 (obsypka z żwiru, otulina z siatki) i zasysam wodę podskórną , która u mnie zaczyna się dość wysoko. Studnia ma tez przyzwoitą wydajność. Niestety woda jest MOCNO ZANIECZYSZCZONA FIZYCZNIE (KURZAWKA), zapycha błyskawicznie filtry pompowana pompą śrubową (głębinową). Pod względem chemicznym i biologicznym woda jest ok. (przynajmniej w ostatnich badaniach Sanepidu). Woda po odstaniu staje się klarowna. Może ktoś jest mi w stanie poradzić czy w tej sytuacji nie lepiej wykopać studni cembrowinowej i pompować wody stojącej na potrzeby gospodarcze domku jednorodzinnego? Nie zaciągałbym wtedy może kurzawki....

SS
08-03-2010, 07:25
Kurzawka - czyli bardzo drobny piasek nasączony wodą - wredne to to okropnie.
Studnia wiercona - trzeba naprawdę dobrej klasy fachowca aby umiał zbudować działający wiele lat filtr pracujący w kurzawce.
Przed wojną, ta Drugą i jeszcze kilka lat po - to tak rozpędem - stosowano do kurzawki filtry "doniczkowe"
Wyglądało to tak jak by doniczki o dużych otworach nakładać jak koraliki na rurę filtracyjną a do każdej doniczki wsypywano odpowiednio dobrany piasek. Działało to wiele lat - opisywał to w swoich książkach znany przed wojna różdżkarz, studniarz, geolog Kopczyński.
Dziś, można wykonać działający skutecznie filtr wprowadzając w warstwę kurzawki rurę "osłonową" i przez rurę tę wsypywać trzeb piasek o średnim uziarnieniu - niestety jeśli warstwa wodonośna - kurzawkowa - zbyt gruba a bywają i 20 metrowe to by weszło kilka ciężarówek tego piasku a efekty by był niewielki. Więc jeśli warstwa ma tak 3- 6 m to ta metoda jest skuteczna ale do tego trzeba kogoś kto czuje na czym ta zabawa polega.
Jeśli już masz wykonany odwiert i studniarzowi " nie wyszła" obsypka filtru piaskiem to niestety jedynym skutecznym sposobem czerpania takiej wody jest pompa powietrzna "mamut".
opisywałem ją wiele lat temu w Muratorze - wymaga sprężarki w filtrem powietrza, zbiornika na osadowego na powierzchni i pompy czerpiącej z tego zbiornika dającej ciśnienie do instalacji.
Studnia kręgowa na kurzawce - jeśli szukasz dużych kłopotów to to jest bardzo pewny sposób ich znalezienia.

Siubert
08-03-2010, 08:50
Dziękuję za bardzo cenną informację. Właśnie taka sytuacja występuje w mojej studni. Warstwa kurzawki ma więcej niż 15 m. Studnia jest obsypana 1,5 t zasypki a i tak pompuje szlam. Mógłbym prosić SS o podanie nr Muratora w którym ten artykuł napisałeś?

SS
08-03-2010, 10:55
Niestety mam tylko spis swoich artykułów Muratorze bez dokładnego wskazania co tam było
Na pewno opis pompy był w książce wydanej przez Murator "Woda na działce i w zagrodzie" - może jeszcze ją mają, czasami pojawia się na Allegro
a tu fragment bez rysunków i tabeli
Pompa powietrzna typu Mamut.
Zdarzają się warstwy wodonośne z których pobór wody mimo ich kilkumetrowej miąższości sprawia duże trudności ponieważ w warstwie wodonośnej znajdują się duże ilości drobin piasku których nie można zatrzymać na filtrach i mogą one powodować zacieranie się pompy.
Działanie pompy typu Mamut jest oparte na zjawisku wyporu, jaki wywiera woda na wodę napowietrzaną. Zjawisko to daje się najefektywniej wykorzystać, gdy mieszacz powietrza umieścimy pod zwierciadłem wody w studni na głębokość która w metrach będzie odpowiadać głębokości do lustra wody mierzonej od powierzchni ziemi . Jeśli odbiór wody ma odbywać się wysoko nad powierzchnią gruntu to liczymy głębokość do lustra wody od miejsca poboru.
Pompy tego typu nie mają części ruchomych stykających się z wodą mogą więc bez uszkodzenia pompować także wodę z piaskiem. Wadą natomiast jest konieczność zapewnienia dla ich poprawnej pracy swobodnego wypływu wody. Zmusza to do stosowania na wodę zbiornika otwartego. Można z niego wodę rozprowadzać na zasadzie grawitacji lub można zamontować dodatkową pompę tak jak na rysunku IV.18.
Rys.IV.18. Pompa powietrzna „Mamut”
Rys.IV.18a Konstrukcje mieszaczy powietrza.
Konstrukcje mieszaczy pokazane są na rysunku IV.18A a w tabeli poniżej ujęte są przykłady parametrów mieszaczy. Dla uzyskania 1 m 3 wody potrzeba zużyć od 3 do 6 m 3 powietrza.

SS
08-03-2010, 11:08
Przekręciłem tytuł

karol007
26-06-2010, 22:38
Witam!

Mam pytanie do fachowców, czy z kurzawy można pobierać wodę czy są przystosowane do tego filtry i czy ktoś to już robił. Wiercę studnię i jeśli nie dojdę do pokładu żwirku to będę wkładał filtr w kurzawę. Dzięki za każdą odp.