PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie energii



kol
15-06-2004, 22:15
Jak to jest w praktyce? Kable kładliscie jak był stan zamkniety czy jak jeszcze nie było okien i drzwi. Naprawdę już się zagmatwałam. Razem z oknami chcieliśmy montować alarm. Ale jak on ma działać jeżeli elektryk przyjdzie dopiera jak dom zamkniemy? Jak było u was?

neptunek
16-06-2004, 08:09
Ja kladlem kable jak byl budynek w stanie surowym-otwartym, tuz przed tynkarzami, a pozniej dopiero zamknalem budynek, bo dokladnie tak jak Ty chcialem uruchomic alarm z oknami i drzwiami by nie dostalu nog w nocy :wink: Balem sie tylko czy nie dostana nog kable w golych scianach i rozdzielnia (RB-tka gdzies sobie kiedys poszla i nie wrocila :() ale wszystko sie udalo doskonale.

myciek
16-06-2004, 22:27
Kable przed tynkami. Podobno (opinia elektryka) samych kabli nie biorą, zwłaszcza jak się pochlapie gipsem/tynkiem. Oczywiście jakikolwiek osprzet po zamknięciu budynku.
U mnie alarm też był argumentem ale w końcu nic z tego nie wyszło, bo agencja zalecała stałe (docelowe) zasilanie a na to musiałem jeszcze czekać...

neptunek
17-06-2004, 07:39
Podobno (opinia elektryka) samych kabli nie biorą, zwłaszcza jak się pochlapie gipsem/tynkiem.

Niestety biora biora, i to nawet takie ktore juz byly przyklejone do scian - wieczorem robota zkonczona, ponad 300 m instalacji ulozone a rano ze scian i sufitow zwisaly szczatkowe odcinki o dlugosci okolo 1-2 m, a reszta wyparowala.

Maluszek
17-06-2004, 07:43
Kable zdecydowanie przed tynkami - przynajmniej u nas tak było a potem pilnowaliśmy, żeby tego nie rozkradli.

inwestor
17-06-2004, 08:43
Kol u mnie był ten sam problem. Aby zainstalować alarm nie musisz mieć tnków ani zasilania docelowego - centralka i nadajnik radiowy mają swoj akumulator na kilka dni. Jedyny warunek jaki stawiała agencja to wykonanie przyzwoitych zamknięć otworów drzwiowych i okiennych. Mogły być one nawet zabite deskami byle porządnie. Alarm u mnie był wykonywany w 2 etapach najpierw po wybudowaniu ścianek dzialowych. Zostały powieszone czujki centralka i nadajnik - instalacja na tzw "pająka". Mogłem wtedy sobie spokojnie dłubać instalacje i zostawiać narzędzia materiały bez strachu że ktoś je ukradnie. Najwazniejsza sprawa to mozliwośc umieszczenia na ogrodzeniu tablic informacyjnych "Obiekt chroniony ..... itd." - To chtba skuteczniejsze od samego alarmu. Jeszcze jedno agencja zgodziała się podlaczyć alarm do monitoringu w takich budowlanych warunkach pod warunkiem ża ja bedę odpowiadał za jego sprawność i konserwację.
Sam kabel zasilający najlepiej ułorzyć przed tynkami.
Pozdrawiam