PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator do domu parterowego



mordka007
01-01-2013, 18:25
Witam;
Mam problem jak pewnie większość tu obecnych. Buduję dom i chcę zastosować wentylację mechaniczną. Nie wiem jaki zastosować rekuperator. Myślałem nad rekuperatorem BRINK HR 300, przewody sztywne spiro zamontowany w podwieszanym suficie w ociepleniu. Poddasze nie będzie ocieplone w związku z tym będzie problem bo może zamarzać. Myślałem nad zastosowaniem jakiejś skrzyni ocieplonej wełną aby rekuperator miał ciepło. Co wy o tym myślicie, czekam na propozycje. Dom budowany jest z projektu z 182. Chcę też zastosować kominek z dgp.

Buduję się w Łódzkim jeśli znacie dobrych, niedrogich wykonawców to proszę o namiar.

michal_l
01-01-2013, 19:31
będzie problem bo może zamarzać.

poprawnie pracujące centrala nie zamarza. - gorzej jak przez czas jakiś nie ma prądu :-(
zamarzać może jednak kondensat [woda].
Zazwyczaj na poddaszu [nawet nieocieplonym] jest w zimie cieplej niż na zewnątrz.

Pomysł ze skrzynką [np. z płyty osb] porządnie ocieploną i zabezpieczającą centralę ze wszystkich stron
powinien się udać. Dla pewności zamontowałbym jeszcze przewód grzejny [ taki jak do rur] zabezpieczający odpływ kondensatu.

mordka007
03-01-2013, 14:18
A w przypadku gdy nie ma odprowadzania kondenstatu? Bo przecież są takie rekuperatory. Czyli ogólnie jak bym zadbał o to aby kondensat skraplany na zewnątrz lub do jakiegoś pojemnika nie zamarzał to by wszystko było ok?

michal_l
03-01-2013, 15:51
W brinku, o który pytałeś jest odprowadzenie kondensatu.

kondensat teoretycznie może "kapać do wiadra" ale nie polecam takiego rozwiązania.

należy upewnić się, że kondensat [woda] nie będzie zamarzał np. na wylocie z centrali.
jeżeli zapewnisz sprawny odpływ wody z centrali, to jest obojętne co dajej się z nią dzieje,

Tak na marginesie: central bez odpływu kondensatu nie polecam, w końcu ważną funkcją WM jest odprowadzenie na zewnątrz nadmiaru wilgoci.

Indiana_
03-01-2013, 20:52
U siebie od dwóch lat (bo nie chce mi się zamontować 5m rurki :-) wynoszę zimą od 1 - 2 wiaderek wody 10L w tygodniu. Ale przynajmniej sprowadziłem wylot skroplin do piwnicy, więc jak sobie zapomnę i się przeleje to nie problem - ale przelany pojemnik na poddaszu to mała katastrofa budowlana i nawet kilka tysiaków kosztów...
Na pewno masz na poddaszu jakieś odpowietrzenie kanalizacji, można tam się wpiąć ze skroplinami.

mordka007
03-01-2013, 22:53
Dzięki. Nie wiedziałem, że to aż taki może być problem. Muszę o tym pomyśleć. Na poddaszu, mimo że nieogrzewany i nieocieplony to chyba nie ma minusa. W końcu mam pełne deskowanie pokryte papą na to dopiero blacha. Jak jeszcze zrobię konstrukcję z OSB i przykryje to wełną. Myślę, że powinno wystarczyć w końcu każde urządzenie podłączone pod prąd wydziela jakieś ciepło.
A ta centrala to jest ok? Może zaproponujecie coś innego w przystępnej cenie i z tanimi filtrami. Czy ma ktoś BRINK HR 300 już jakiś czas i może coś powiedzieć na ten temat?

mordka007
09-01-2013, 12:33
A co myślicie o Aeris? Wyższa półka i nie wiem czy warto przepłacać?

miki121
09-01-2013, 12:51
Aeris 350 a np. excellent 400 to prawie ta sama cena :)

psulek
09-01-2013, 13:01
W brinku, o który pytałeś jest odprowadzenie kondensatu.

Tak na marginesie: central bez odpływu kondensatu nie polecam, w końcu ważną funkcją WM jest odprowadzenie na zewnątrz nadmiaru wilgoci.

A dlaczego nie odprowadzają tego nadmiaru wilgoci?

mordka007
09-01-2013, 20:01
Faktycznie podobna cena. Boję się trochę tych nowości. Masz jakieś doświadczenie z tą centralą?

mordka007
09-01-2013, 20:06
Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym nie odprowadzają kondensatu.

psulek
09-01-2013, 21:20
Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym nie odprowadzają kondensatu.

Co nie znaczy, że nie odprowadzają z domu wilgoci. Kondensat to tylko część wody z powietrza wywiewanego. Poczytaj ile się go zbiera (pomijamy nowe budynki które schną). Moje doświadczenia masz w wątku o reku Samsunga (ja mam akurat Mitsu). Na tygodniu jest 40-41% wilgotności (mała aktywność w domu). W weekend 47-52% (pranie, gotowanie, sprzątanie), przy dużych mrozach w grudniu - 37-40%. Dla mnie bardzo komfortowo, bo kiedyś było w okolicach 30%, a w bardzo duże mrozy 20-25% (20 to jak było -15 w dzień i -25 w nocy). Wentylacja chodzi 24h na 140m - , przy gotowaniu zwiększamy do 350 żeby pozbyć się zapachów.

Problem wilgoci dokładnie opisany tutaj:

http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/jak-zwiekszyc-wilgotnosc-powietrza-w-domu/

Przy normatywnej wentylacji i 0 st na zewnątrz jest już spory deficyt. Albo skręcasz rekuperator i masz ciepły smrodek, albo drapie w gardle. Odzysk wilgoci jest demonizowany, bo każdemu wydaje się że cała woda z powietrza wywiewanego trafia do nawiewanego. A jest to tylko ułamek, który jednak mimo wszystko łagodzi deficyt.

michal_l
09-01-2013, 22:17
A dlaczego nie odprowadzają tego nadmiaru wilgoci?

dyskutujemy o tym przecież na innym wątku w tym forum
sądzę że nie ma sensu kopiować argumentów akurat tutaj

chciałem tylko, aby przy wyborze urządzenia nie kierować się tym " nie potrzebuje odpływu skroplin"

miki121
09-01-2013, 22:18
Faktycznie podobna cena. Boję się trochę tych nowości. Masz jakieś doświadczenie z tą centralą?

Więcej montuje ZEHNDER-ów :) znaczy się aeris-a :)

mordka007
10-01-2013, 19:45
To, co teraz robić? "chciałem tylko, aby przy wyborze urządzenia nie kierować się tym|" Czemu tak mówisz? Widzę, że jestem bardzo zielony w tym temacie. To powiedzcie mi, który rekuperator i czy nie będę miał problemów z wilgotnością?

miki121
10-01-2013, 20:22
To pytanie do mnie???

mordka007
11-01-2013, 19:03
Pytanie jest do Wszystkich. Bardzo proszę, Ty również odpowiedz i doradź mi, co mam wybrać i czym tak naprawdę mam się kierować. Wiem, że te najdroższe są najlepsze. Mnie najbardziej interesuje cena z montażem takiej instalacji w granicach 15 tyś. Ograniczony budżet:(
Rozumiem również, że montaż wentylacji wiąże się z problemami brakiem odpowiedniej wilgotności.
Powiedzcie mi czy montując wentylację mechaniczną rozsądne jest również montowanie DGP?

jasiek71
11-01-2013, 19:39
a czy taka centrala jest beee...???
http://allegro.pl/dobra-cena-rekuperator-360m3-h-z-odzyskiem-wilgoci-i2932067178.html
czy musi być szukanie "miodu w ..."?;)
prosta, tania, cicha ...
działa jak każda inna...

ArturWi
11-01-2013, 20:00
Pytanie jest do Wszystkich. Bardzo proszę, Ty również odpowiedz i doradź mi, co mam wybrać i czym tak naprawdę mam się kierować. Wiem, że te najdroższe są najlepsze. Mnie najbardziej interesuje cena z montażem takiej instalacji w granicach 15 tyś. Ograniczony budżet:(

Jeśli budżet jest ograniczony to nie patrzy się na Aerisa,Storka czy Zehndera.
Do Z182 polecam rekuperator Brookvent Air Cycle 1.1,bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Jeśli chodzi o całość instalacji wentylacyjnej z tym rekuperatorem to do tego domku w zależności od rodzaju zastosowanych kanałów wentylacyjnych cena powinna zamknąć się w przedziale 11-15tys.zł.
Więcej szczegółów i konkretną ofertę mogę przesłać mailowo.

miki121
11-01-2013, 20:07
I w 14k się zmieścisz z Zehnder-em :)

mordka007
12-01-2013, 19:54
a czy taka centrala jest beee...???
http://allegro.pl/dobra-cena-rekuperator-360m3-h-z-odzyskiem-wilgoci-i2932067178.html
czy musi być szukanie "miodu w ..."?;)
prosta, tania, cicha ...
działa jak każda inna...

Nie wiem, być może dała by radę. Muszę poczytać o tej centrali. Dzięki za zwrócenie uwagi na ten rekuperator.

miki121
12-01-2013, 19:57
Ja kilka instalacji mam zrobionych na tych reku :)
I całkiem fajnie chodzi :)

mordka007
12-01-2013, 20:00
Jeśli budżet jest ograniczony to nie patrzy się na Aerisa,Storka czy Zehndera.
Do Z182 polecam rekuperator Brookvent Air Cycle 1.1,bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Jeśli chodzi o całość instalacji wentylacyjnej z tym rekuperatorem to do tego domku w zależności od rodzaju zastosowanych kanałów wentylacyjnych cena powinna zamknąć się w przedziale 11-15tys.zł.
Więcej szczegółów i konkretną ofertę mogę przesłać mailowo.

Kanały chcę aby były sztywne Spiro na całej długości. Bardzo proszę prześlij Twą ofertę na maila.

mordka007
12-01-2013, 20:04
miki121 dzisiaj Ci wyślę na maila wszystkie dane o które prosiłeś. Dzięki:)

mordka007
31-01-2013, 18:22
miki121 nie odpisał. Może i dobrze bo czytałem o tej osobie dużo złych opinii tu na FM.
Zdecydowałem się na tą chwilę obecną na reku BRINK HR 300. Zastanawiam się tylko nad kanałami, sztywne stalowe typu spiro czy może elastyczne PE?

kangaxx
31-01-2013, 22:18
jeśli masz warunki to pe

mordka007
31-01-2013, 22:50
jeśli masz warunki to pe

Nie wiem czy warto płacić 1tyś więcej, bo taką dostałem wycenę od ArturWi.

mordka007
05-02-2013, 20:10
Poczytałem trochę o wentylacji na forach i zmienia się myśl na przewody elastyczne typu spiro. Już sam nie wiem, co robić. Dużo ludzi pisze żeby samemu zakładać. Dom mam prosty, czasu też mógłbym trochę wykombinować, tylko może trochę brak odwagi. Projekt na alledrogo już za 300zł można kupić. Doradźcie, co Wy o tym myślicie? W końcu 3000zł piechotą nie chodzi a tyle wołają monterzy:(

gentoonx
06-02-2013, 08:31
spiro to spiro, elastyczne to elastyczne. niby poczytałeś, a dalej nic nie kumasz

z taką wiedzą to lepiej sam nie rób - zbieraj kasę

mordka007
06-02-2013, 08:52
Faktycznie wynikła pomyłka z nazwania przewodów. Chodziło mi o termoflex. Nie oceniaj od razu, nawet fachowcom zdarzają się pomyłki słowne. Pisząc przewody elastyczne mógłbyś się domyśleć o co mi chodzi jeśli jesteś takim fachowcem:D

michał dereń
10-02-2013, 18:07
zender aeris sztork to ten sam reku i nie ma szansy zmieścić sie w 14tys z tym reku. on sam kosztuje powyżej 10 tys.
brink jest trochę tańszy ale moim zdaniem slabszy.

ja montuje głownie aerisy i nie mam z nimi żadnych problemów ani jednej reklamacji od 4 lat. brinków też pare zamontowałem i klienci są zadowoleni i pozytywne opinie wracają. polecam sprawdzić jeszcze reku komfovent ventia.pl z wymiennikiem obrotowym. producent pisze że można je zamontować nawet na zewnącz czyli nie ma problemu na poddaszu. nie zamarza i cenowo też wychodzi całkiem ok. montuje je od ok 3 lat i narazie tylko jedna awaria. zerwał się pasek napędzający obrotowy wymiennik. sprawa załatwiona była tak, że wysłali ten pasek klientowi i sam sobie poradził z jego wymianą.

Jeżeli potrzeba wykonawcy służę pomocą.

Obecnie montuje już tylko aeris i komfovent. z innych reku zrezygnowałem całkowicie. no chyba że klient ewidentnie chce inny.

montowałęm jeszcze samsungi, mitsubishi, nikole ale mam z nimi problemy trochę.

sebavfr
10-02-2013, 20:30
KOMFOVENT 07 REGO 400PE.

Witam to mi się zerwał pasek wymiana 5 min. U mnie rekuperator stoi na nieogrzewanym poddaszu i czasie mrozu nie było żadnego problemu, sam jedynie ociepliłem przewody Spiro, bo przy niskich temperaturach pojawiła mi się rosa.

mordka007
20-02-2013, 20:27
Ten komfovent niestety to nie moja półka

mm_reku
13-03-2013, 16:37
Rozumiem również, że montaż wentylacji wiąże się z problemami brakiem odpowiedniej wilgotności.

Bez wentylacji są większe problemy z wilgocią. Z rekuperatorem zimą - bo o to chyba chodzi - aby nie przesuszyć powietrza trzeba użytkować rekuperator na niższych biegach.



Powiedzcie mi czy montując wentylację mechaniczną rozsądne jest również montowanie DGP?
Moim zdaniem Dystrybucja Gorącego Powietrza będzie przeszkadzała w poprawnej pracy instalacji wentylacji. To dublowanie systemu i niepotrzebne "dziurawienie" domu. Nawiew do pokoju powiduje nadciśnienie, powietrze pod drzwiami wychodzi na korytarz i kieruje się do łazienki gdzie jest podciśnienie. I tak ma to działać. Teraz doróbcie kilka otworów i wprowadzcie kolejne strumienie powietrza, najlepiej grawitacyjnie. Nikt nie jest w stanie powiedzieć ile i w którą stronę będzie płynąć powietrze.

[usunięto wpis reklamowy]

nydar
13-03-2013, 17:15
Instalujesz rekuperatory jak piszesz a piszesz jakbyś odradzał ich stosowanie.Skoro zalecasz zimą pracę rekuperatora na niższych biegach to jaki jest sens kupować rekuperatory o większej mocy które mają w rezerwie kilka wyższych biegów.Skoro będzie dobrze na niskim biegu przez 4-ry miesiące zimy to i będzie dobrze w pozostałych miesiącach ,pod względem czystości powietrza oczywiście.Chyba że źle zinterpretowałem twoją wypowiedź.

kangaxx
14-03-2013, 22:20
mówisz
...I tak ma to działać...

i dlatego właśnie jak słusznie zauważasz nie zadziała, ale zrób instalację trochę inaczej niż

...tak...

i zadziała

mordka007
17-03-2013, 18:54
Zostało mi mało czasu a ja dalej nie wiem na co się zdecydować. Centrala Brink albo Jangaz? Kanały jednak będą prawdopodobnie spiro. Wszyscy mnie przekonują na coraz to inne produkty i wszyscy są przekonywujący. MASAKRA!!! Może Wy mi poradzicie jak to jest z firmami montującymi WM. Kolejność pracy, co mają zrobić, ile gwarancji, na co zwrócić uwagę aby się nie naciąć? W ciągu tego tygodnia muszę się już zdecydować, co i z kim. Pomóżcie:bash::bash:

Crisiano
17-03-2013, 19:39
Gdzie można znaleźć dane techniczne tej centrali i jaka cena?

mordka007
17-03-2013, 21:28
Ta centrala może i fajna ale cena jest dobijająca. Nie na moja kieszeń 10tyś:jawdrop:

1paul11
17-03-2013, 21:45
Witam wszystkich , też mam w planach wentylacje mechaniczną i szukam konkretnego rekuperatora. Kanały jednak spiro. Dom parterowy z nie ocieplonym poddaszem, 140 m. Jaki wybrać reku jezeli chodzi o niezawodność i sprawność. Zastanawiałem się na jangazem, aeris, brig, a może mistral z proventu ?

mordka007
17-03-2013, 22:29
Mam ten sam problem co Ty, a im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie. Aeris ma drogie filtry.

mordka007
18-03-2013, 09:54
Dzisiaj rozmawiałem z kolejną firmą zajmującą się wentylacją mechaniczną. Proponowali Wolfa CWL-300, mają przesłać wycenę, do jutra ma być:) W internecie nie znalazłem nic złego o tej centrali, podobna do Brinka. Może się zdecyduję na Wolfa:wiggle:

1paul11
18-03-2013, 10:44
a zastanawiałeś sie nad jangaz czytałem o nim i kilku forumowiczów polecało go.

1paul11
18-03-2013, 10:47
ten wolf ma wymiennik plastykowy niestety !!!. i w takiej cenie to ten Jangaz jest nieporównywalnie lepszy bo ma dobry wymiennik od Heatex.

1paul11
18-03-2013, 11:16
Tak analizując ostatnio rynek ja zdecyduje się na jangaz, bardzo przystępna cena w okolicy 6950 złl z automatycznym baypasem, tanie filtry bardzo dobre podzespoły (silnik prądu stałego, wymiennyk aluminiowy Heatex- ten sam co ma comair który kosztuje 10 tys. i chyba ma te same silniki nawet). Nawet Aeris ma wymiennyk z pcv.

mordka007
25-03-2013, 17:28
Decyzja praktycznie zapadła:) Jeszcze tylko podpisanie umowy i następny krok za nami. Centrala Wolf CWL 300 z bypassem i programatorem tygodniowym - 5330,00 zł netto. Plus materiał typu przewody spiro, nagrzewnica, skrzynki rozprężne, czerpnia, wyrzutnia, anemostaty, no i montaż. Razem za wszystko 13 154,40 zł. brutto. Myślę że to bardzo dobra cena

mm_reku
29-03-2013, 12:35
Pana Kazimierza z firmy JanGaz znam od około 10 lat, już wtedy budował własne centrale
a moja firma dostarczała mu krzyżowe wymienniki ciepła Heatex. Wtedy jego centrale kosztowały
3 - 4 tysiące. Praktycznie co miesiąc w konstrukcji pojawiała się jakaś zmiana, np: przewód grzewczy
w rurce spustowej, blacha nierdzewna jako taca ociekowa. Teraz stosuje silniki na prąd stały i
wyłącznie przeciwprądowe wymienniki ciepła Heatex. Zamówienia są coraz większe więc chyba
centrale się sprzedają.
[moderowano]

michal_l
29-03-2013, 16:07
ma comair który kosztuje 10 tys. i chyba ma te same silniki nawet

po pierwsze COMAIR HRUC 300 EASY kosztuje 7770,00 PLN netto [ a więc nie 10 tys PLN.]
po drugie przeciwprądowy wymiennik stosowany w urządzeniach COMAIR
NIE jest produktem HEATEX - Heatex robi fajne wymienniki, ale my mamy jeszcze lepszy.
po trzecie we wszystkich urządzeniach COMAIR HRUC pracują silniki/wentylatory EBM serii RadiCal - najlepsze jakie da się obecnie kupić.

do domu 140 m2 spokojnie wystarczy centrala 300 m3/h polecam COMAIR HRUC 300 w wersji EASY bub FULL

a tak na marginesie: centrala Wolf to nic innego jak "stary" brink.

michal_l
29-03-2013, 16:11
Praktycznie co miesiąc w konstrukcji pojawiała się jakaś zmiana, np: przewód grzewczy
w rurce spustowej, blacha nierdzewna jako taca ociekowa.

miał być chyba komplement dla Jan Gaz a wyszło jakoś tak nieciekawie ... produkty trzeba było co chwilę poprawiać???

Po co komu przewód grzewczy w rurce spustowej? W ekstremalnych wypadkach, żeby nie zamarzało?

mordka007
29-03-2013, 20:10
Miałem się rozpisać ale nie widzę sensu. Wybrałem Wolfa bo ważne jest dla mnie stosunek ceny do jakości. A mówienie o Wolfie że jest starym Brinkiem to przesada.

michal_l
30-03-2013, 07:54
A mówienie o Wolfie że jest starym Brinkiem to przesada.

Żadna przesada tylko prosty fakt a słowo "stary" nie jest negatywne.
Wolf CWL 300 to wcześniejszy model brinka konkretnie Brink Renovent HR 300
http://www.wolf-heiztechnik.de/de/pkp/produkte/lueftungstechnik/cwl.html
a Wolf CWL-400 Excellent to nowy model brinka konkretnie Brink Renovent Excellent 400

mordka007
31-03-2013, 23:14
A czy sterowniki mają takie same? Czytałem opinie że sterowniki są dużo lepsze niż w Brinku.

kangaxx
01-04-2013, 22:20
... produkty trzeba było co chwilę poprawiać???

Po co komu przewód grzewczy w rurce spustowej? W ekstremalnych wypadkach, żeby nie zamarzało?

tylko ten niczego nie poprawia co zjadł wszystkie rozumy a jeśli tak jest to głupi podwójnie

Sebastain
02-04-2013, 20:08
A ja mam dwa pytanka :)

Gdyby w podobnej cenie mieć Aerisa 350 luxe i WOLF CWL 300 to na co się zdecydować?

A drugie pytanie dotyczy samego WOLFA, a mianowicie czy przy zapotrzebowaniu na poziomie 250 nie warto iść w CWL 400 i zostać przy 300?
Wiadomo, że jest różnica w "nadmiarze" mocy jednak z tego co się orientuję w przypadku BRINKA jest tak, że technologicznie 300 różni się znacznie od excellenta 400?

mordka007
10-04-2013, 20:41
Wybrałem i umowę podpisałem na Centralę Wolf CWL 300 z bypassem i nagrzewnicą wstępną, kanały spiro okrągłe ocieplone wełną, na skrzynkach rozprężnych również ocieplonych. Cena to 13,154 zł

michal_l
12-04-2013, 13:18
Aerisa 350 luxe i WOLF CWL 300

w tym zestawieniu mamy dwie dobre centrale, więc żaden wybór nie będzie błędem.
Ja wybrałbym Aerisa - ciekawe możliwości sterowania [ podobne ma dopiero brink w wersji excellent]

michal_l
12-04-2013, 13:22
czy przy zapotrzebowaniu na poziomie 250
nie warto iść w CWL 400 i zostać przy 300?

Nie znam projektu i nie wiem jak zostało ustalone zapotrzebowanie 250m3/h
chciałbym zauważyć, że:
1. nieco większa wydajność maksymalna jest zaletą - pod warunkiem, że centrala ma silniki DC/EC zużywające mało prądu.
2. większa centrala pracująca z mniejszą wydajnością będzie cicha [ prawdopodobnie cichsza niż małe urządzenie pracujące na max.]
3. większa centrala pracująca z mniejszą wydajnością będzie miała lepszy odzysk ciepła [sprawność].

Oczywiście nie ma co przesadzać.