PDA

Zobacz pełną wersję : dach płaski vs skośny



tiger_ice
02-01-2013, 18:39
Jak w temacie :welcome:
1) jaki dach uważacie za lepsze rozwiązanie?
2) które jako tańsze?
3) jak byście się mieli budować, to tylko dach...?

BiG_G
02-01-2013, 21:45
tez chętnie poczytam opinie na ten temat, jak na razie na żywe oczy widziałem bardzo mało płaskich dachów świeżo wybudowanych domów, głównie są przy projektach "nowoczesnych domów" i to nie każdemu się podoba, ja jednak przed wyborem projektu chciałbym na to spojrzec od strony $ a tu nie mam pojęcia jak to wygląda, będę również wdzięczny za opinie.

koktajl
02-01-2013, 22:28
ad 1) nie wiem który dach jest lepszy- pewnie dużo zależy od wykonania - niby mówi się, że skośny i dachówka= spokój na lata ale jeśli jest kiepsko wykonany to raczej nie bedzie to prawdziwe równanie
ad 2) kolejne nie wiem- jest tyle rożnych rodzaji dachów, ze trudno jednoznacznie to określić- wiadomo, że dach wielospadowy będzie droższy od dwuspadowego, dach pokryty papą będzie tańszy od pokrytego membrana EPDM czy PCV- nie wiem czy można porównać dach płaski ze skośnym bo kazdy dom jest konkretnie zaprojektowany pod konkretny dach i nie da sie wymiennie stosować dachwó do tego samego budynku a tym samym trudno określić wymierną różnicę cenową między nimi
ad 3) płaski- mamy wybudowany dom (jeszcze nie mieszkamy) z płaskim dachem- dom cześciowo pietrowy czesciowo parterowy-płaski dach na całości ( ocieplenie i spadki z wełny skalnej, pokrycie z membrany PCV, obróbki blacharskie blacha tytan-cynk, rury spustowe też tytan cynk nieukryte w elewacji)- dach wykonany porządnie a ile wytrzyma to sie okaze:) ponadto mamy wykonaną instalacje przeciwoblodzeniowa w pobliżu wszystkich rur spustowych mamy nadzieje ze wszystko to sprawi, iż dach będzie przez długi czas szczelny i nie bedzie nam sprawiał problemów

tiger_ice
03-01-2013, 07:28
można wiedzieć jaki projekt Państwo wybrali?
Trochę mi się wydaję, że dużo ludzi jest uprzedzona do tego rodzaju dachów.
Większość gdy słyszy, że chcę wybudować taki domek kręci głową. Główny argument śnieg, to dla mnie żaden argument.
Popatrzcie na naszą zimę - ile tu śniegu.

Andrzej Wilhelmi
03-01-2013, 13:10
Trudno porównywać te dachy ze sobą bo to zupełnie inne formy choć funkcja ta sama. Śnieg nie jest żadnym problemem dla żadnego dachu. Dach płaski jako mniejszy (mniejsza powierzchnia będzie tańszy. Żywotność pokrycia będzie krótsza ale położenie kolejnej warstwy nie sprawi żadnego problemu. Zewnętrzna warstwa izolacji cieplnej wyeliminuje wszystkie mostki. Na dachu skośnym co prawda też jest możliwość montażu izolacji nakrokwiowej ale niesie ona za sobą konieczność zniwelowania grubości dachu przy okapie. Przy dachu skośnym i użytkowym poddaszu jest większa powierzchnia sufitów. Reasumując dach stromy jest znacznie droższy. Pozdrawiam.

ramsky2000
04-01-2013, 17:51
Dach płaski gwarantuje,że wielkość powierzchni jest równy powierzchni użytkowej tego co jest pod nim. W klasycznym dachu skośnym gdzie pod dachem jest często poddasze tzw. Użytkowe skosy mają wpływ na powieżchnie użytkową która często jest dużo mniejsza od powierzchńi podłóg. Czyli najprościej ujmując w budynku z dachem płaskim może być mniejszy w podstawie czyli tańszy do wybudowania.

DOMM
05-01-2013, 16:37
Zgadzam się z poprzednikiem, Dach płaski może być sporo tańszy od dachu spadowego. Istotnym czynnikiem jest właśnie powierzchnia użytkowa, której w przypadku płaskich dachów nie tracimy. Funkcjonalnie skosy w mieszkaniu są dość uciążliwe i ciężej je zagospodarować. W przypadku dachu skośnego mamy większą powierzchnię poziomą, a co za tym idzie, przez większą powierzchnię ucieka nam ciepło (ciepłe powietrze idzie do góry, więc szybciej ucieka przez przegrody poziome niż pionowe).

Andrzej Wilhelmi
05-01-2013, 17:12
W przypadku dachu skośnego mamy większą powierzchnię poziomą, a co za tym idzie, przez większą powierzchnię ucieka nam ciepło (ciepłe powietrze idzie do góry, więc szybciej ucieka przez przegrody poziome niż pionowe).

Jaką większą powierzchnię poziomą? Co to znaczy "szybciej ucieka"? Przy poprawnie wykonanej i odpowiednio dobranej izolacji cieplnej straty są niewielkie w porównaniu do strat przez okna. Oczywiście należy ograniczać straty a co zatem idzie zamontować odpowiednią grubość izolacji cieplnej. Pozdrawiam.

miloszenko
05-01-2013, 17:27
Jak komus wzgledy wizualne typowej stodoly nie wadza to polecam dach skosny, nawet tam gdzie ma byc tylko 1 poziom, cyzli powstanie niezla antresola :)

Ja sobie to liczylem tylko dla czesci budynku (ok. 35 m2 po podlodze) i niestety dach plaski wyszeld mi drozej w samych materialach, nie wspomne o tym, zeby znlaesc odpowiednia ekipe co taki plaski zrobi jak nalezy.

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
05-01-2013, 17:33
Jak widać wyjątki potwierdzają regułę. Do skośnego dachu też trudno znaleźć dobrą ekipę co niejednokrotnie widać na tym Forum. Pozdrawiam.

miloszenko
05-01-2013, 17:45
Tez trudno, ale tutaj nieco powszechniej stosowane rozwiazanie mozna dosc dobrze przypilnowac przy wykonaniu, przy dachu plaskim trzebaby wszystkie wasrtwy nadzorowac.

Pozdrawiam

emoserwis
05-01-2013, 21:39
Osobiście uważam dach płaski za łatwiejszy i tańszy w wykonaniu, jako że powierzchnia pokrycia jest mniejsza. Prace są łatwiejsze i bezpieczniejsze. Mimo tego ja mam dach skośny, gdyż moim zdaniem płaski bardziej pasuje do domów nowoczesnych, których moja Żona nie uważa za godne uwagi. Poza tym na osiedlu, gdzie mam działkę wszyscy mają dachy skośne dwuspadowe lub kopertowe, więc pewnie dziwnie wyglądałby w tym miejscu dom z dachem płaskim.
Dach robię akurat w tej chwili czyli w okresie gdy wszystko jest oblodzone lub ośnieżone. Nie są to prace łatwe, a wykonuję je sam "tymi rękoma" z pomocą kilku kolegów. Niestety cieśle trochę mnie przeciągnął, więc właśnie dziś kończyłem pokrycie wydeskowanego dachu brierą Sun'x IcoPal. Swoją drogą mam nadzieję, że to pokrycie się sprawdzi bo jakoś mało ludzi z FM to stosuje.

ramsky2000
07-01-2013, 07:37
[QUOTE=miloszenko;5718397]Jak komus wzgledy wizualne typowej stodoly nie wadza to polecam dach skosny, nawet tam gdzie ma byc tylko 1 poziom, cyzli powstanie niezla antresola :)

trzeba przyznać że takich rozwiązań jest b.mało, z reguły dach skośny = poddasze użytkowe czy do adaptacji. I wtedy w mojej opinii m2 użytkowych wychodzi korzystniej dla dachów płaskich,

Co do wykonawcy, uważam że jeżeli porozmawiamy z prawdziwego zdarzenia dekarzem, i jeśli robi dobrze dachy skośne to nie będzie dla niego problemu poprawnie wykonać dach płaski.

koktajl
07-01-2013, 09:38
można wiedzieć jaki projekt Państwo wybrali?
Trochę mi się wydaję, że dużo ludzi jest uprzedzona do tego rodzaju dachów.
Większość gdy słyszy, że chcę wybudować taki domek kręci głową. Główny argument śnieg, to dla mnie żaden argument.
Popatrzcie na naszą zimę - ile tu śniegu.

rozumiem, że to pytanie do mnie było?:) projekt indywidualny- wszystkie gotowce z płaskim dachem to kupa śmiechu:) o dziwo my nie mieliśmy żadnego problemu ze znalezieniem wykonawcy dachu płaskiego i podejrzewam, że tak juz będzie coraz częściej- coraz więcej ludzi chce dach płaski i przez to jest coraz więcej dekarzy wykonujących takie dachy. Z tego co sie orientuję już jeden dekarz (spoza fm) robił kilka płaskich dachów kilku forumowiczom i tez wszyscy są zadowoleni.

Andrzej Wilhelmi
07-01-2013, 21:01
Dzisiaj aby być profesjonalnym wykonawcą trzeba się specjalizować. Nie można robić wszystkiego. Warto więc rozejrzeć się za profesjonalistą od dachów płaskich. Pozdrawiam.